štvrtok, 18 apríla, 2024

Ako rozjasniť pleť a čo sú to AHA, BHA a PHA kyseliny

Zaraďte do kozmetickej rutiny AHA, BHA alebo PHA kyseliny. Spoznáte zázrak na počkanie.

Ľudské telo je úžasné. Riadi a zachováva kolobeh života vo svojom vlastnom malom svete.  Dômyselne a bez prestávky pracuje, opotrebované obnoví, zregeneruje alebo dokonca vymení. Napríklad naša pokožka. Tá sa denne prirodzene zbavuje odumretých buniek a nahrádza ich novými. To je pre našu pleť a jej vzhľad vynikajúce, ale žiaľ, tento proces sa vekom a pod vplyvom vonkajšieho prostredia spomalí či úplne zastaví.

Výsledkom je unavená, mdlá, suchá, nevýrazná  pleť alebo pleť s upchatými pórmi, či maličkými hrbolčekmi. Pokožka stráca elasticitu a pevnosť a potrebuje našu pomoc. To sa nečíta dobre. Však?  🙁

Ja sa teda podelím s vami s niečím, čo sa číta oveľa lepšie. Lepšie sa číta napríklad to, že pleti môžeme s regeneráciou trošku pomôcť. Vlastne nie len trošku, ale celkom účinne.

Poďme si stručne povedať niečo o AHA a BHA kyselinách, a o tom, ako pracujú pre krásnu pleť.

AHA a BHA kyseliny sú skvelé ingrediencie a v kozmetickom priemysle sa používajú ako chemický píling. Nedá na ne dopustiť skoro žiadna kozmetička. Kyseliny pomáhajú odstrániť odumreté bunky, a aj keď v podstate reálne nevidíte žiaden “odpad” ako pri mechanickom pílingu, za krátky čas zbadáte, že pleť je o poznanie žiarivejšia.
Tu ste možno niektoré zbystrili  pozornosť. Kyseliny? Chemický? Ďakujem, neprosím.
Ale neľakajte sa, nenechajte sa odradiť a čítajte ďalej.

Čo sú to AHA a BHA kyseliny, čo majú spoločné a v čom sú rozdielne.

AHA (skrátene od Alpha Hydroxy Acid) a BHA (skrátene od Beta Hydroxy Acid) sú ovocné kyseliny, ktoré sa bežne vyskytujú vo voľnej prírode. Z množstva kyselín z prvej skupiny spomeniem aspoň kyselinu glykolovú, ktorá pomáha hydratovať a podporuje tvorbu kolagénu a kyselinu mliečnu, ktorá takisto pokožku hydratuje a naviac pomáha obnoviť prirodzený ochranný film na pleti. Z druhej skupiny je najznámejšia kyselina salicylová, ktorú poznajú hlavne majiteľky mastnej a aknóznej pleti.

Obe ingrediencie pracujú na princípe šetrného prerušenia spojenia alebo akéhosi “odlepenia” odumretých buniek od nových.
V praxi to znamená, že odumreté bunky sú šetrne odstránené a pleť takmer ihneď pôsobí jasnejším dojmom. Naviac obe kyseliny pleť hydratujú, spevňujú, a zjemňujú.
No, nie je to super?

AHA kyseliny sú rozpustné vo vode a pracujú na povrchu pokožky.

Vo všeobecnosti sú odporúčané hlavne pre normálnu, až suchú pleť, ale aj pre slnkom namáhanú pokožku. Je to hlavne pre schopnosť AHA kyselín podporovať a zvyšovať prirodzenú hydratáciu, a súčasne pre schopnosť efektívne redukovať viditeľné známky poškodenia spôsobené slniečkom. AHA zároveň dokáže zjemniť vrásky alebo aj  mierne “vyžehliť skrepovanú” pokožku

BHA kyseliny sú rozpustné v oleji. Tak ako AHA tieto tiež pracujú na povrchu pokožky, ale BHA dokážu okrem toho preniknúť aj do vnútra pórov, v ktorých je už mastnejšie prostredie.

Zjednodušene povedané, BHA sú schopné na seba naviazať a odstrániť mastnú substanciu, ktorá je v póroch.  Preto sa vo všeobecnosti odporúča pre normálnu až mastnú pleť, pre pleť s upchatými či rozšírenými pórmi až aknóznu pleť. BHA kyseliny majú upokojujúce schopnosti a sú šetrné aj k senzitívnej pokožke, či pokožke so sklonmi k začervenaniu, či k pleti s miernejšou rosaceou. Skúsenosti s BHA potvrdili, že tieto kyseliny majú pozitívne výsledky aj v starostlivosti o pleť s míliami (mílie – biele tvrdé bodky až hrbolčeky).

Čo je exfoliácia a ako pleť exfoliovať (a prečo je to dôležité)

Exfoliácia, v spojení so starostlivosťou o pleť, už dlhšie nie je neznámy pojem, a väčšina z nás má v tom jasno. Ale poďme si aj napriek tomu čo to o exfoliácii pomocou kyselín povedať.

Produkty obsahujúce AHA a BHA kyseliny sa primárne používajú na odstránenie odumretých buniek, čiže inými slovami na exfoliáciu. Exfoliácia pomocou kyselín je neabrazívna, efektívna a hlavne k pleti šetrnejšia ako klasický píling. Správna kombinácia kyselín a aktívnych ingrediencií naviac ponúka pleti mnoho ďalších benefitov (tie už boli v článku spomenuté).

Ak sa rozhodnete používať exfoliačné alebo iné produkty (séra, tonery, masky alebo krémy) obsahujúce AHA a BHA, vyhnite sa tým synteticky vyrobenými. Nezabúdajte na to, že vďaka pílingovému efektu sa pleť stáva viac citlivá na slniečko. Myslite teda aj  na UV ochranu.

Klasický píling,  áno alebo nie?

Väčšina klasických pílingov má drsnú a nerovnomernú štruktúru. Ich používaním sa na pokožke vytvárajú mikrotrhlinky, čo môže byť nebezpečné hlavne pre problematickú pleť. Mikrotrhlinky dokážu vytvoriť aj čistiace kefky, plus berme do úvahy, že kefky na čistenie pleti sa často po použití dezinfikujú nedostatočne. Nedostatočnou alebo nepravidelnou dezinfekciou sa baktérie ľahko dostávajú z povrchov kefiek alebo hubičiek do narušenej pleti, kde už majú vhodný priestor na rozmnožovanie. A problém je na svete.

Možno namietate, že na trhu je k dispozícii množstvo naozaj šetrných pílingov, jemných kefiek alebo jednorazových utierok určených na exfoliáciu. Ste si istá, že sa viete naozaj príkladne postarať o vašich pomocníkov, ktorých dokážete udržať naozaj v čistote? Áno, určite sú niektoré mechanické pílingy k pleti veľmi šetrné. Alebo si dokonca píling vyrábate aj sama. Ale ovocné kyseliny v správnej kombinácii s ďalšími aktívnymi látkami ponúkajú okrem odstránenia odumretej vrstvy pokožky aj mnoho ďalších benefitov.

Klasický, chemický? Rozhodnutie je na vás. Pre mňa však klasický píling na tvár nie je cesta.

Ako exfoliovať?

  • Väčšina produktov obsahujúce kyseliny sú leave-on produkty, čo znamená, že po aplikácii sa neodstraňujú. Na pleť sa často doporučuje používať produkty s 2% alebo 1% kyselinou, ale môžete sa stretnúť aj oveľa vyššie koncentrovaným produktom –  5 až 10%. Sú to napríklad séra alebo aj telové mlieka.
  • Exfoliant aplikujte na vyčistenú a tonerom alebo hygrolátom ošetrenú pleť. (Pozor! Nepoužívajte toner s obsahom AHA/BHA, a následne exfoliant na báze kyselín)
  • Ak máte potrebu, exfoliant môžete veľmi opatrne použiť aj v okolí očí, ale nikdy nie na viečko alebo tesne pod spodnými riasami. Inými slovami vyvarujte sa kontaktu kyselín s očami.
  • Po aplikácii chemického pílingu môžete okamžite použiť (s niektorými výnimkami) ďalšie obľúbené produkty napríklad krém alebo sérum, očný krém, prípadne krém s UVA a UVB filtrom. Použitie kozmetiky s UV filtrom po exfoliácii kyselinami je dokonca žiadúce. Samozrejme vtedy, ak viete, že po procedúre ešte pôjdete na slniečko.
  • Exfoliant je možné používať denne, ale nie je to nutné. Niektorej pokožke to vyhovuje, inej zase stačí exfoliovať každý druhý či tretí deň. Alebo len jedenkrát do týždňa. Všetko záleží od stavu a potrieb pleti.
  • Exfoliant môžete, samozrejme, nanášať na krk a dekolt. Výsledok vás určite poteší.

Čo (ne)môžete kombinovať s AHA a BHA kyselinami a ako

  • Vo všeobecnosti sa nedoporučuje kombinovať vitamín C sérum s AHA a BHA kyselinami, pretože C vitamín sa správa do určitej miery tiež ako exfoliant. Ale neobávajte sa, ak váš krém alebo moisturizér má mierne zastúpenie ingrediencie C vitamínu.
  • AHA a BHA kyseliny nekombinujte s retinolom. Sú to silné a veľmi účinné ingrediencie, ale v ich vzájomnom tandeme sa premenia na iritanty. Ale ak predsa chcete, tak kyseliny ráno a retinol večer.
  • Ak obľubujete produkty s Niacinamide tak kombinácia s AHA alebo s BHA kyselinami, je na zváženie. Nič hrozné sa nestane, ale pri ich vzájomnej kombinácii sa kyseliny stávajú menej efektívnymi.
  • Spozornieť by však mali tie dámy, ktorých pleť má sklony k začervenaniu, pretože následkom  kombinácie kyselín a niacinamidov môže, ale nemusí, pleť zareagovať začervenaním.  Záleží na citlivosti pleti. Ak nechcete riskovať, používajte jednotlivé produkty v rôznom čase (ráno, večer).
  • AHA, BHA pokojne môžete kombinovať s populárnou kyselinou hyalurónovou, pretože tá, napriek tomu, že má v názve slovo “kyselina”, nie je exfoliantom.
  • Po exfoliácii vynechajte parfumované produkty a produkty na báze alkoholu.
  • Neaplikujte AHA body lotion bezprostredne po oholení nôh alebo paží. Holenie je totiž v istom zmysle určitá forma exfoliácie. To isté platí platí aj pre depiláciu chĺpkov na pleti a následného použitia krému s obsahom AHA.

Vybrať si produkt s obsahom AHA alebo BHA?  Alebo zopakujme si to stručne ešte raz.

AHA (okrem iných najčastejšie kyselina glykolová a mliečna)

AHA kyseliny sú v podstate ovocné kyseliny rozpustné vo vode. Pomáhajú šetrne odstrániť odumreté bunky na povrchu pokožky.

Odporúča sa hlavne pre

  • Suchú pleť, ale aj pre pleť normálnu.
  • Slnkom namáhanú alebo slnkom poškodenú pleť.

Čo spraví pre pokožku

  • Odstráni odumreté bunky na povrchu pleti, zabezpečí lepší prístup aktívnych látok do pokožky.
  • Má anti-aging vlastnosti, pomôže obnoviť bunky a podporí tvorbu kolagénu.
  • Pleť hydratuje a rožiari.
  • Pomôže, aby sa pigmentové škvrny stali nenápadnejšími.

Kto by mal použitie AHA zvážiť a kedy

  • Je menej vhodná pre extra senzitívnu pleť alebo pre pleť množstvom vyrážok a uhrov.

BHA (kyselina salicylová)

BHA kyseliny sú rozpustné v oleji. Dokážu preniknúť do pórov, kde na seba naviažu zbytky kožného mazu (sébum) a spolu s odumretými bunkami ho ostránia.

Odporúča sa hlavne pre

  • Mastnú pleť
  • Pleť s vyrážkami a uhrovitú pleť
  • Pleť so sklonmi k začervenaniu alebo s rosaceou

Čo spraví pre pokožku

  • Odstráni odumreté bunky na povrchu pleti a v póroch. Prenikne dokonca aj do zablokovaných pórov, čím preventívne zabraňuje vzniku akné.
  • Zabojuje so zápalmi, rozšírenými pórmi a čiernymi bodkami, má protizápalový a antibakteriálny efekt.Pre koho nie je BHA vhodné
  • Nie je vhodné pre ľudí alergických na kyselinu acetylsalicylovú – Aspirín.

Nakoniec niečo o  PHA 

PHA (skratka of Polyhydroxy Acid – polyhydroxykyselina) je v kozmetickom svete relatívne novšia kyselina rozpustná vo vode, čo znamená, že ju môžeme prirovnať viac k AHA kyseline. Najpoužívanejšia polyhydroxy kyselina je kyselina laktobionová a kyselina glukónová. PHA kyselinám sa venujem podrobnejšie v článku Všetko čo potrebuješ vedieť o pílingu.

Odporúča sa hlavne pre

  • Kozmetiku s PHA si pravdepodobne obľúbia dámy s veľmi citlivou pleťou.
  • PHA je k pleti šetrnejšia a okrem exfoliácie pleť ukľudní a dokonca ”uzamkne” hydratáciu, čo veľmi vyhovuje suchej, ale aj normálnej a zmiešanej citlivej pleti.

Čo spraví pre pokožku

  • Kyselina glukónová je známa aj pre jej antibakteriálne účinky, znamená to, že pokožku ukľudní.
  • Tak ako AHA a BHA aj PHA obsahuje antioxidanty, čiže zabojuje s oxidačným stresom.
  • Obnoví bunky, podporí produkciu kolagénu a rozjasní pleť.

Stále si neviete vybrať? Alebo v starostlivosti o pleť riešite viac ako jeden problém?

AHA a BHA kyseliny majú veľmi podobné účinky. Neexistuje jednoznačná rada alebo odpoveď. Ale aj tu platí často opakovaná rada – pomenujte si problém, ktorý chcete riešiť a porozmýšľaj, čo reálne od produktu očakávate.

Rozhodovanie Vám možno uľahčí informácia, že

  • Ak hľadáte celkový anti-aging, zamerajte sa najprv na produkty s AHA kyselinami.
  • Ak máte väčšiu potrebu pleť utíšiť od zápalov, prípadne ak bojujete s akné a vyrážkami, tak siahnite po BHA kyseline.
  • Neskôr môžete začať opatrne experimentovať s oboma typmi kyselín. V krátkom čase Vám Vaša pleť odpovie sama.

Ak však riešite vážnejší problém, rozhodne sa poraďte s dermatológom.

Pre akú silnú koncentráciu AHA/BHA kyselín sa rozhodnúť?

Už som spomínala, že na trhu je v ponuke niekoľko druhov produktov s AHA/BHA kyselinami. Na výber sú  tonery, gély, séra, masky alebo aj krémy s rôznymi pomermi kyselín. Ktorá koncentrácia je najvhodnejšia a najefektívnejšia?

Pochopiteľne, platí, že čím väčšie percento kyseliny v produkte, tým silnejší je produkt.

  • Koncentrácia AHA je v kozmetických výrobkoch zvyčajne zastúpená v intervale 4 až 15%.
  • Koncentrácia BHA je spravidla 0,5% až 2% percentá výnimočnejšie až do 9%.
  • PHA koncentráciu majú kozmetické produkty obvykle okolo 3 až 15%.
  • Dámy (samozrejme že aj páni), ktoré zatiaľ nemáte skúsenosť s AHA/BHA,  začnite s ich nižšou hodnotou a postupne zistíte, či pokožka potrebuje a znesie hodnotu vyššiu.
  • Ak začínate s AHA kyselinami, začínajte s hodnotou 8 percent a menej. Avšak, ak riešite vážnejší problém napríklad s hyperpigmentáciou alebo drsným povrchom pleti, skúste hodnotu 8 až 10%.
  • BHA kyseliny sa prejavili ako najefektívnejšie pri koncentrácii 1 až 2 percenta. Ak máte v podstate zdravú pleť začnite s 0,5% až 1% kyseliny salicylovej.
  • Rozhodujte sa aj podľa typu pokožky. Napríklad mastná pokožka vo všeobecnosti bez problémov toleruje silnejší pomer oproti pleti suchej, senzitívnej či jemnej.
  • Pri výbere koncentrácie berte do úvahy aj to, ako často plánujete AHA/BHA aplikovať. Každý druhý deň? Raz do týždňa? Alebo si chcete zadovážiť kozmetiku na každodenné použitie?
  • Ak máte už začiatky s AHA/BHA kyselinami za sebou a viete, že Vaša pleť toleruje aj ich vyššiu koncentráciu môžete siahnuť aj po The Ordinary AHA 30% +BHA 2%. Je to taký malý krvavočervený vysokokoncentrovaný zázrak v malej fľaštičke určený pre hlbšiu exfoliáciu a pre postupné vyrovnávanie poškodenej textúry pokožky. Pri používaní buďte opatrná a výsledok Vás určite poteší.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE