pondelok, 29 mája, 2023

Ako si v zime vybrať pleťový krém či moisturizér

V článku sa dozviete ako, a ktorý krém či moisturizér si vybrať v zime, či je krém s obsahom vody v zime bezpečný, a aký je rozdiel medzi moisturizérom (krémom) na báze vody a na báze oleja. 

Keď teplota vonku už poriadne klesá a my s nadšením čakáme nádielku snehu, oplatí sa aspoň jedným očkom skontrolovať obľúbený moisturizér a porozmýšľať, či bude OK ho používať aj v zime.

Nízka teplota, dokonca mráz a studený vietor, vie s pleťou urobiť svoje. K tomu si pripočítajme pokles vlhkosti vzduchu vonku, plus suchý vzduch v miestnostiach a pohroma pre pleť je na svete. Kombináciu studeného a suchého vzduchu strieda kombinácia vykúreného a suchého vzduchu, a to dáva pleti naozaj zabrať. Ak sa o pleť správne nepostaráme, výsledok nedá na seba dlho čakať a pleť bude suchá, citlivá, začervenaná, drsná, pretože bude v prvom rade dehydratovaná.

Vyberte si na zimu správny krém či moisturizér

Moisturizér na zimu by mal rozhodne obsahovať

  • Zvlhčujúcu ingredienciu, ktorá priťahuje vodu zo vzduchu alebo z hlbších vrstiev pokožky. V kréme hľadajte  kyselinu hyalurónovú, alebo glycerín,
  • Amino kyseliny, napríklad peptidy, ktoré vodu v pokožke uzamknú,
  • Mastné kyseliny, napríklad ceramidy. Tie na povrchu pokožky pomôžu vytvoriť ochrannú bariéu, ktorá bráni úniku vlhkosti z pokožky von.
  • Suchej a podráždenej pokožke dobrú službu v zime spraví (okrem ostatných ingrediencií) lanolín, squálan, bambucké maslo.

Je moisturizér s obsahom vody v zime bezpečný?

Ja sa prikláňam k názoru, že ÁNO, JE!! A to aj napriek tomu, že som si už niekoľkokrát prečítala, že keď vonku mrzne, tak sa každá kvapka vody premení na ľad. Nepremení. Nemá ako. (Nepíšem teraz o situácii, keď sa v extrémnych podmienkach na tvári vytvára srieň z vlastného vlhkého dychu.)
Telo a pokožka má teplotu okolo 37°Celzia, a ani v najväčšom chlade, podľa toho, čo som zistila, neklesne pod 26,5°C. Znamená to, že voda, ktorú moisturizér obsahuje, sa veľmi rýchlo prispôsobí teplote tela a môžete si byť isté, že nezamrzne.

Iné je, ak chcete pokožku chrániť pred chladom posilnením jej prirodzenej ochrannej bariéry. Vtedy môžete vymeniť bežný moisturizér za hutnejší krém alebo moisturizér na báze oleja.
Ja osobne moisturizér (v bežných podmienkach) v zime nemením, ale keď je naozaj chladno alebo viem, že budem vonku dlhšie, na vrstvu moisturizéru si ešte rozotriem pár kvapiek panenského oleja (ja mám rada šípkový).

Čo si myslím, že je vhodné v zime skontrolovať a zvážiť, je používanie moisturizérov v podobe gélov a v podobe lotion. Sú to populárne prípravky určené hlavne pre mastnú a zmiešanú pleť.

Gélov a lotion sa ani v zime nemusíte vzdávať, mali by však obsahovať už spomínanú kyselinu hyalurónovú a ceramidy alebo aj niacinamidy. Pri lotion a géloch, myslite na to, že obsahujú viac vody ako krémy a bežné moisturizéry, čo znamená, že voda, ktorú obsahujú, sa na suchom vzduchu oveľa rýchlejšie odparí, a tak lotion alebo gél menej hydratuje. Čiže poskytuje menej ochrany. Preto je dobré preskúmať, či moisturizér obsahuje niečo, čo pomáha pokožke s “uzamknutím” vlhkosti a vytvorením ochrannej bariéry.

Čoho by ste sa ale v zime mali vzdať sú tonery obsahujúce alkohol, a mechanického pílingu, a hádam ešte aj parfémovanej kozmetiky, pretože parfém v kombinácii s nepriaznivým počasím môže pleť podráždiť.

Pre senzitívnu pleť sú v zime najvhodnejšie hutnejšie krémy s pridanou dávkou glycerínu, ktorý pokožku hydratuje a zároveň jej pomáha s ochrannou bariérou. Pre suchú pleť je top kozmetika s kyselinou hyalurónovou.

Moisturizéry na báze vody a moisturizéry na báze oleja.

Pri výbere moisturizéra sa asi najčastejšie ako prvé zaujímame o značku. Či už obľúbenú, alebo doporučenú. Potom sa zameráme na ingrediencie a textúru, a na záver chceme vedieť, či výrobok obsahuje viac vody alebo oleja.

Moisturizér na báze vody

Obsahuje zvlhčujúce a zvláčňujúce substancie a ingrediencie, ktoré vlhkosť uzamknú, a ktoré na pleti vytvoria ochrannú bariéru. Ďalej bežne obsahujú olej, ktorý zabraňuje alebo spomaľuje proces odparovania sa vody z pokožky. Ak vyslovene nechcete, kvôli obmedzeniu lesku pleti, moisturizér s obsahom oleja, popozerajte sa po výrobku s označením oil-free, water based moisturizer.

Moisturizér na báze vody (water based) je ten, ktorého najväčšie zastúpenie v použitých ingredienciách má vodu (označuje sa ako aqua). Množstvo vody v produkte určuje jeho textúru a tu rozlišujeme či ide o krémy, gély alebo lotion. Krémy majú, samozrejme, menší podiel vody ako gély a lotion, a preto sú hutnejšie. Gély obsahujú viac vody ako lotion, a preto sú ľahšie ako lotion a krém. No a lotion (často sa predáva v kontajneriku s pumpičkou) je niekde v prostriedku.

Moisturizér na olejovej báze

Či ide o produkt s olejovým základom spoznáte ľahko, pretože na prvom mieste v zozname ingrediencií bude olej. Často to býva napríklad jojobový, nechtíkový, mandľový, z marhuľových jadier….
Všetky ingrediencie, ktoré moisturizér obsahuje, sú rozpustné v oleji, takže ak hľadáte moisturizér na báze oleja s vitamínom C, tak taký pravdepodobne nenájdete (aj keď moisturizéry na báze oleja tiež obsahujú aj vodu). V moisturizéroch na báze oleja najčastejšie nájdete okrem olejov, ďalšie pleť účinné látky ako ceramidy, cica, lanolín, parafín ale aj minerálne oleje (na tie posledné si ja dávam pozor).

Olejové moisturizéry majú hutnejšiu konzistenciu a nie sú veľmi populárne v starostlivosti o mastnú pleť, a to aj napriek tomu, že niektoré oleje, ktoré tvoria najväčší podiel vo výrobku, svedčia aj mastnej pleti. Taký je napríklad jojobový olej, ktorý reguluje tvorbu kožného mazu a zároveň má hydratačné schopnosti a na povrchu pleti nezanecháva mastný film.

Najčastejšie si tetno druh moisturizéra vyberajú ženy so suchou alebo s na chlad senzitívnou pleťou, ale vhodné sú skoro pre všetky druhy pleti.

Ktorý typ si vybrať?

Rozhodujte sa hlavne podľa stavu pleti. Ak je pleť dehydrovaná, tak jej chýba voda. Dehydrovaná pleť  produkuje viac mazu, pretože sa snaží kompenzovať nedostatok vody. Z toho dôvodu niekedy nastáva paradoxná situácia, že aj keď je pleť mastná, reaguje presne ako pleť suchá. Každá dehydrovaná pleť potrebuje hlavne hydratáciu. A naopak, suchá pleť (nie dehydrovaná) potrebuje doplniť viac olejové ochranné ingrediencie, pretože pokožka neprodukuje dostatočné množstvo kožného mazu.

Moisturizér na báze vody je vhodný pre každý typ pleti, ale najviac ho potrebuje, ako som už písala, dehydrovaná pleť.

Moisturizér na báze oleja je so zreteľom na druh oleja, ktorý obsahuje, tiež vhodný pre každý typ pleti, ale najviac z neho vyťaží veľmi suchá pleť s poškodenou vonkajšou bariérou (popraskaná pleť). Moisturizéry s olejovým základom často obsahujú vitamín A a beta karotén, a samozrejme, mastné kyseliny, ktoré majú anti ageingový efekt, plus ktoré dokážu pleť rozžiariť.

Moisturizér si vyberajte aj podľa toho, ktorý druh maku upu a primeru uprednostňujete (na vodnej alebo olejovej báze). Aby make up dobre sedel mal by mať rovnaký základ ako moisturizér.

Na záver už len pripomeniem aby ste ani v zime nezabúdali na UV ochranu či už samostatne alebo pomocou moisturizérov, ktoré SPF obsahujú.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE