Saturday, May 18, 2024

Ako si v zime vybrať pleťový krém či moisturizér a je krém s obsahom vody v zime bezpečný?

V článku sa dozviete čo hľadať v kréme keď sa ochladí, ktorý krém či moisturizér si vybrať v zime podľa typu pleti, či je krém s obsahom vody v zime bezpečný, a aký je rozdiel medzi moisturizérom (krémom) na báze vody a na báze oleja. 

Keď teplota vonku už poriadne klesá a my s nadšením čakáme nádielku snehu, oplatí sa aspoň jedným očkom skontrolovať obľúbený moisturizér a porozmýšľať, či bude OK ho používať aj v zime.

Nízka teplota, dokonca mráz a studený vietor, vie s pleťou urobiť svoje. K tomu si pripočítajme pokles vlhkosti vzduchu vonku, plus suchý vzduch v miestnostiach a pohroma pre pleť je na svete. Striedanie studeného suchého vzduchu a suchého vzduchu vykúrenej miestnosti dá pleti naozaj zabrať. Ak sa o pleť správne nepostaráme, výsledok nedá na seba dlho čakať, a pleť bude suchá, citlivá, začervenaná, drsná, pretože bude v prvom rade dehydratovaná.

Vyberte si na zimu správny krém či moisturizér

Moisturizér na zimu by mal rozhodne obsahovať

  • Zvlhčujúcu ingredienciu, ktorá priťahuje vodu zo vzduchu alebo z hlbších vrstiev pokožky. V kréme hľadajte  kyselinu hyalurónovú, alebo glycerín
  • Amino kyseliny, napríklad peptidy, ktoré vodu v pokožke uzamknú
  • Mastné kyseliny, ktoré pokožku posilnia, spevnia, ochránia pred infekciami. Mastné kyseliny sa postarajú aj o to, aby pokožka ostala hydratovaná, a to vytvorením filmu na pokožke, ktorý zabráni úniku vlhkosti z jej vnútra. V krémoch hľadajte ceramidy, alebo panenské oleje napríklad šípkový, z hroznových jadier, slnečnicový, olivový……
  • Suchej a podráždenej pokožke dobrú službu v zime spraví (okrem ostatných ingrediencií) lanolín, squálan, bambucké maslo.
  • Pre senzitívnu pleť sú v zime najvhodnejšie hutnejšie krémy s pridanou dávkou glycerínu, ktorý pokožku hydratuje a zároveň jej pomáha s ochrannou bariérou.
  • Kombinovanej pokožke bude v zime vyhovovať krém s obsahom niacinamidov.
  • Mastná pokožka bude v zime vďačná za moisturizér, ktorý bude okrem hydratačných, ochraňujúcich a spevňujúcich ingrediencií, obsahovať aj extrakt zo zeleného čaju.

Je moisturizér (krém) s obsahom vody v zime bezpečný?

Ja tvrdím, že ÁNO, JE!! A to aj napriek tomu, že som si už niekoľkokrát prečítala, že keď vonku mrzne, tak sa každá kvapka vody premení na ľad. Nepremení. Nemá ako. (Nepíšem teraz o situácii, keď sa v extrémnych podmienkach na tvári vytvára srieň z vlastného vlhkého dychu.)
Telo a pokožka má teplotu okolo 37°Celzia, a ani v najväčšom chlade, podľa toho, čo som zistila, neklesne pod 26,5°C. Znamená to, že voda, ktorú moisturizér obsahuje, sa veľmi rýchlo prispôsobí teplote tela a môžete si byť isté, že nezamrzne. Takže ak dodržíte jednoduché pravidlá, aj v zime budete môcť pokojne používať moisturizéry s väčším obsahom vody (gély, lotion).

Ako je to s v zime s moisturizérom v podobe gélu a lotion

Ak sú gély a lotion (populárne moisturizéri určené hlavne pre mastnú a zmiešanú pleť) vaše obľúbené, nemusíte sa ich v zime vzdávať, mali by však obsahovať už spomínanú kyselinu hyalurónovú (hydratácia) a ceramidy (posilnenie a ochrana pokožky pred stratou vlhkosti), alebo aj niacinamidy (ochrana, posilnenie) a antioxidanty.

Lotion a gély, obsahujú viac vody, ako bežné krémy a moisturizéry. To znamená, že voda, ktorú lotion a gél obsahuje, sa na suchom vzduchu oveľa rýchlejšie odparí, čo skráti čas, počas ktorého je pleť dostatočne hydratovaná. Preto preskúmajte, či gél alebo lotion obsahuje niečo, čo pomáha pokožke s “uzamknutím” vlhkosti a vytvorením ochrannej bariéry.

Je nutné vymeniť v zime krém ( moisturizér ) za iný, ako používame v lete?

Každá pleť je iná, a každá z nás má iný životný štýl, alebo napríklad aj prácu (v interiéri, alebo na vzduchu). A tomu prispôsobte výber krému. Ak chcete pokožku chrániť pred chladom a mrazom posilnením jej prirodzenej ochrannej bariéry vymeňte bežný moisturizér za hutnejší krém, alebo moisturizér na báze oleja.

Ja osobne moisturizér (v bežných podmienkach) v zime nemením, ale keď je naozaj chladno, alebo viem, že budem vonku dlhšie, na vrstvu moisturizéru si ešte rozotriem pár kvapiek panenského oleja (ja mám rada šípkový), alebo olej s vitamínom E.

Ako zistiť, či ide o moisturizér na báze vody alebo na báze oleja

Moisturizér na báze vody ( s obsahom vody )

Obsahuje zvlhčujúce a zvláčňujúce ingrediencie a olej, ktorý zabraňuje, alebo spomaľuje proces odparovania sa vody z pokožky. Ak vyslovene nechcete, kvôli obmedzeniu lesku pleti, moisturizér s obsahom oleja, popozerajte sa po výrobku s označením oil-free, water based moisturizér.

Moisturizér na báze vody (water based) je ten, ktorého najväčšie zastúpenie v použitých ingredienciách má vodu alebo hydrolát , teda na prvom mieste v INCI bude voda (označuje sa aqua), alebo kvetová voda-hydrolát.  Množstvo vody v produkte určuje jeho textúru a tu rozlišujeme či ide o krémy, gély alebo lotion. Krémy majú, samozrejme, menší podiel vody ako gély a lotion, a preto sú hutnejšie. Gély obsahujú viac vody ako lotion, a preto sú ľahšie ako lotion a krém. No a lotion (často sa predáva v kontajneriku s pumpičkou) je niekde v prostriedku.

Moisturizér na olejovej báze

Či ide o produkt s olejovým základom spoznáte ľahko, pretože na prvom mieste v zozname ingrediencií bude olej. Často to býva napríklad jojobový, nechtíkový, mandľový, z marhuľových jadier….
V moisturizéroch na báze oleja najčastejšie nájdete okrem olejov, ďalšie pleť účinné látky ako ceramidy, cica, lanolín, parafín ale aj minerálne oleje (na tie minerálne si ja dávam pozor) a antioxidanty. Niektoré antioxidanty (napríklad vitamín C, ktorý je rozpustný vo vode) sú upravované do takej podoby, aby boli schopné sa rozpustiť v oleji. Niektoré moisturizéry na báze oleja môžu obsahovať aj vodu.

Olejové moisturizéry majú hutnejšiu konzistenciu a nie sú veľmi populárne v starostlivosti o mastnú pleť, a to aj napriek tomu, že niektoré oleje, ktoré tvoria najväčší podiel vo výrobku, svedčia aj mastnej pleti. Taký je napríklad jojobový olej, ktorý reguluje tvorbu kožného mazu a zároveň má hydratačné schopnosti a na povrchu pleti nezanecháva mastný film.

Tetno druh moisturizéra si vyberajú ženy so suchou, alebo na chlad senzitívnou pleťou, ale vhodné sú skoro pre všetky druhy pleti.

Ktorý typ si vybrať?

Rozhodujte sa hlavne podľa stavu pleti. Ak je pleť dehydrovaná, tak jej chýba voda. Dehydrovaná pleť  produkuje viac mazu, pretože sa snaží kompenzovať nedostatok vody. Z toho dôvodu niekedy nastáva paradoxná situácia, že aj keď je pleť mastná, reaguje presne tak, ako pleť suchá. Každá dehydrovaná pleť potrebuje hlavne hydratáciu. A naopak, suchá pleť (nie dehydrovaná) potrebuje doplniť viac olejové ochranné ingrediencie, pretože pokožka neprodukuje dostatočné množstvo kožného mazu, ktrorý pleť ochráni a zminimalizuje stratu vody.

Moisturizér na báze vody je vhodný pre každý typ pleti, ale najviac ho potrebuje, ako som už písala, dehydrovaná pleť.

Moisturizér na báze oleja je so zreteľom na druh oleja, ktorý obsahuje, tiež vhodný pre každý typ pleti, ale najviac z neho vyťaží veľmi suchá pleť s poškodenou vonkajšou bariérou (popraskaná pleť). Moisturizéry s olejovým základom často obsahujú vitamín A a beta karotén, a samozrejme, mastné kyseliny, ktoré okrem toho, že majú anti ageingový efekt, dokážu pleť chrániť a rozžiariť.

Moisturizér si môžete vybrať aj podľa toho, aký druh maku upu a primeru uprednostňujete (na vodnej alebo olejovej báze). Aby make up dobre sedel mal by mať rovnaký základ ako moisturizér.

Na záver už len pripomeniem aby ste ani v zime nezabúdali na UV ochranu či už samostatne alebo pomocou moisturizérov, ktoré SPF už obsahujú.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE