Thursday, June 20, 2024

Chráňte si elastín, posilníte tak pružnosť pokožky.

Chcete mať čo najdlhšie pevnú, pružnú a mladistvú pleť? V tom prípade nezabúdajte na elastín.
Aj keď možno už o elastíne viete dosť, a viete aj to, čo sa s pleťou stane, keď elastín začne ubúdať, spravte si dobrý čaj a prečítajte si spolu s nami niekoľko tipov, ako elastín udržať čo najdlhšie v dobrej forme.

Naozaj si nemyslím, že večná mladosť a mlado vyzerajúca pleť je to najdôležitejšie. To naozaj nie. A aj napriek tomu, že dnes je tak jednoduché sa stratiť v spoločenskom tlaku a kultu mladosti si myslím, že je stále čoraz viac žien, ktoré krásu doslova vyžarujú, pretože poznajú vlastnú hodnotu a vedia čo chcú. Získať nadhľad, spoznať samu seba, a uvedomiť si, čo je podstatné, sa nezaobíde bez skúsenosti, bez hry na pokus a omyl, a !! bez času.

Pravda je však taká, že aj keď toto všetko vieme a chápeme, ochabnutá pleť nás vôbec nenadchýňa.
Našťastie aj tomuto problému sa dá čeliť, a pokožke možeme pomôcť v boji proti strate elasticity. Na elasticitu pokožky, čiže to, čo po natiahnutí pokožky ju vráti späť na miesto, vplýva mnoho faktorov. Ale na pružnosť a pevnosť pokožky nemá nič väčší vplyv ako má elastín.

Čo je to elastín

Pôvodne som vám chcela opísať elastín ako bielkovinu, opísať ako sa v tele vytvára, ako funguje, ako spolupracuje s kolagénom, …..ale radšej elastín opíšem inak, jednoducho a krátko.

Takže vybavte si v mysli taký klasický matrac. Taký, so strunami. Taký, ako sa často zobrazuje v kreslených rozprávkach. A teraz si predstavte, že ten matrac je naša pokožka. Výplň v matraci je kolagén a elastín predstavujú struny v matraci. Vďaka výplni má pokožka plnosť a objem, a vďaka strunám je pokožka elastická a pevná.

Teraz už určite máte lepšiu predstavu o tom, aký je elastín dôležitý pre zdravý a mladistvý vzhľad pokožky. Škoda, že vekom sa sila elastínu oslabuje a jeho prirodzená tvorba sa  spomaľuje, až zastavuje.

Elastín a jeho vitalita sa dá chrániť.

Zdá sa, že nenapíšem nič nové, pretože všetci to už dobre vieme, že našej pokožke dávajú najviac zabrať voľné radikály. A nie je to inak pri elastíne. Voľné radikály sú pre elastín nepriateľ číslo jeden.

Dnes, čo je super, kozmetika už bežne obsahuje mnoho kvalitných ingrediencií bohatých na antioxidanty, ale niektoré antioxidanty chránia práve elastín o niečo lepšie.

Extrakt z javorových listov

Jednou z najefektívnejších ingrediencií (čo sa týka ochrany elastínu) je extrakt z javorových listov. Ukázalo sa, že skladba antioxidantov v extrakte obsahuje aj jednu účinnú zlúčeninu (GCGs), ktorá dokáže prekaziť aktivitu enzýmov, ktoré oslabujú elastín. Naviac, extrakt z javorových listov pomáha riešiť aj problém s pigmentovými škvrnami. Na etikete extrakt z javorových listov najpravdepodobnejšie nájdete pod názvom Maple Leaf Extract.

Bakuchiol

Druhá topka, v ochrane elastínu, je bakuchiol. Bakuchiol nielenže podporuje elasticitu pokožky, ale postará sa aj o minimalizovanie známok predčasného starnutia.
Fantastické je, že bakuchiol zároveň stimuluje produkciu kolagénu. To je také bonusové 2v1. Súhlasíte? (Keď už spomínam bakuchiol, tak práve včera som objavila antiage nočné sérum – Vitabooster s bakuchiolom a s ďalšími skutočne luxusnými ingredienciami, slovenká znčka ILOVEME. Stojí za to mrknuť na ich stránku)

V kozmetike hľadajte aj vitamíny B

Niacinamidy – vitamín B3, majú schopnosť neutralizovať voľné radikály, ktoré sú príčinou degradácie kolagénu a elastínu.

Dermatológovia nedajú dopustiť ani na retinol

Podľa štúdií pravidelné používanie retinolu (vitamín A) má vplyv na formovanie elastínových vlákien a zároveň podporuje (do určitej miery) aj samotnú tvorbu tak ako kolagénu, tak aj elastínu. Keďže elastín a kolagén sa vzájomne dopĺňajú, výsledkom je pevnejšia, plnšia a pružnejšia pleť.

Nezabúdajte na vitamín C a podporte tvorbu kolagénu

Elastín a kolagén je dvojka, ktorá pracuje spolu. To znamená, že ak podporíte tvorbu kolagénu, podporíte zároveň, ako som to už spomenula vyššie, aj stimuláciu a ochranu elastínu.

Jedným z najlepších prírodných stimulantov kolagénu je vitamín C, preto ho nielenže hľadajte vo vhodnej forme v kozmetike, ale doprajte si ho aj na tanieri.

Doprajte si pestrý tanier so všetkým, čo naša (nielen) pokožka miluje, vrátane kvalitnej čokolády

Pravidelné dopĺňanie antioxidantov pomocou jedla, byliniek, ale aj korenia je tiež cesta, ako udržať elastín v dobrej forme. Plnohodnotná strava podporí prirodzený obranný systém, ktorý chráni pokožku pred voľnými radikálmi a zápalmi, čo je kľúčové pre udržanie pevnej, sviežej a pružnej pokožky.

Buďte aktívne

Aktivita a pravidelný pohyb v prírode má priamy vplyv nielen na našu postavu, náladu a vyčistenie hlavy, ale podporuje aj krvný obeh, ktorý zásobí pokožku kyslíkom a základnými nutrientami, čo má fantastický vplyv na hladinu a kvalitu kolagénu a elastínu.

A nezabúdajte na SPF

Dobré SPF nie je práve najlacnejšou záležitosťou, ale ukázalo sa, že kvalitná ochrana pred UV žiarením dokáže efektívne chrániť aj elastínové vlákna pred poškodením.

Ako som niekde v úvode napísala, viem, že som vám pravdepodobne nepovedala nič nové. Toto o antioxidantoch a vitamínoch už predsa všetky dávno vieme. Ale myslím si, že je celkom fajn si niektoré fakty stále pripomínať a zároveň ich vidieť “čierne na bielom”.

A ešte sa priznám. Napriek tomu, že ešte predtým, ako som si pripravovala materiály k článku, som už o elastíne čo to vedela. Vedela som o tom, aký má význam, ako a čím elastín podporovať a chrániť, s informáciou o veľkej sile extraktu z javorových listov som sa stretla prvý krát.

Používate alebo viete o kozmetike s výťažkami z javorových listov? Ja už teraz áno.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE