HomeMiniBeautyČierne bodky a vyrážky s bielou havičkou. Aký je medzi nimi rozdiel?

Čierne bodky a vyrážky s bielou havičkou. Aký je medzi nimi rozdiel?

Určite aj vás už niekedy potrápili čierne bodky na pleti a malé biele, niekedy veľmi boľavé hrbolčeky. Áno, mám na mysli čierne komedóny – blackheads (niekedy ich ženy nazývali aj “uhry”) a biele komedóny – vyrážky s bielou hlavičkou, ktoré sa moderne označujú ako whiteheads. 

Čo to znamená? Prečo niektoré komedóny zostanú biele a iné stmavnú a aký je medzi nimi rozdiel? 

Rozdiel medzi čiernymi a bielymi komedónmi spočíva v tom, ako sa upchatý pór správa na povrchu pokožky

💡 Vyrážky s bielou hlavičkou (Biele komedóny – whiteheads)

  • Sú to uzavreté póry, v ktorých sa nahromadili odumreté bunky, maz a baktérie, no pór zostal zakrytý tenkou vrstvou kože.
  • Výsledkom je malý hrbolček bielej alebo telovej farby.
  • Keďže je pór uzavretý, obsah nemá kontakt so vzduchom, a preto nezoxiduje.

💡 Čierne bodky (čierne komedóny -blackheads)

  • Sú to otvorené póry, kde sa nahromadili odumreté bunky a maz, ale pór zostal otvorený.
  • Keď obsah póru prichádza do kontaktu so vzduchom, oxiduje (podobne ako jablko na vzduchu) a zmení farbu na tmavú až čiernu.
  • Tento tmavý odtieň nie je špina, ale výsledok oxidácie.

Spoločné majú to, že oba typy komedónov sú formy nekomedogénneho akné, a ich príčina súvisí s nadprodukciou mazu a nahromadením odumretých buniek v póroch.

❓ Ako vznikajú čierne a biele komedóny?

Všetko sa začína vo vnútri našej pokožky, konkrétne v mazových žľazách, ktoré sú spojené s vlasovými folikulmi.  

Mazové žľazy produkujú maz, ktorý je potrebný pre ochranu pokožky. Niekedy však mazové žľazy produkujú priveľa mazu a ten sa začne hromadiť v póroch. Zároveň každý deň sa na povrchu kože prirodzene odlupujú odumreté bunky, ktoré sa môžu nahromadiť o vnútri pórov. Keď sa odumreté bunky zmiešajú s mazom vytvoria akokeby takú “zátku”. 

Pri bielych komedónoch (vyrážky s bielou hlavičkou) sa pór uzavrie tenkou vrstvou kože a vznikne “hrbolček”. Keďže obsah póru nie je v kontakte so vzduchom, zostane biely. 

Pri čiernych komedónoch (čierne bodky) zostane pór otvorený, a keďže obsah póru príde do kontakru so vzduchom tak zoxiduje a zmení farbu. (tak ako nakrájané jablko na vzduchu).

Ak sa tieto “zátky” neriešia, tak v sa v nich množia baktérie, ktoré môžu prejsť až do zápalov. 

❓ Prečo sa niektoré komedóny uzavrú a niektoré nie? 

Či sa na povrchu naplneného póru vytvorí tenká vrstvička kože alebo nie záleží od viacerých faktorov. 

Ak sú póry menej flexibiné, tak maz a odumreté bunky nemôžu ľahko “uniknúť” na povrch. Toto sa stáva najčastejšie na povrchoch pleti, kde je koža jemnejšia. (líca, brada).

Ak sú póry flexibilnejšie, širšie, bunky a maz majú prirodzenú cestu dostať sa von, ale z nejakého dôvodu (napr. nedostatočné čistenie pleti, stres, nadprodukcia mazu.…) ostávajú na povrchu póru.

Zaujímavosť je, že mastná pleť má tendenciu vytvárať viac čiernych komedónov kvôli vyššej produkcii mazu a širším pórom, zatiaľ čo normálnu a zmiešanú pleť častejšie potrápia biele komedóny, lebo zvyčajne póry sú užšie a maz nemá priestor na voľný “odtok”.

Myslíš, že by bolo fajn zdielať tento článok? V pohode. Dole pod článkom nájdeš tlačítka, ktoré prinesú môj článok tam kam len chceš. Ďakujem za zdielanie. Mirka


Čokoľvek pre svoju pleť robíte, nezabúdajte, že hydratácia je prvý krok!

Hydratovaná pleť funguje lepšie, vyzerá lepšie a všetko, čo jej doprajete, môže využiť naplno. Hydratácia je základ, bez ktorého pokožka nemôže fungovať správne.

Ak neviete, ako na to, alebo si chcete len overiť, že všetko robíte správne, pozrite si môj e-book - 6+6 tipov pre sviežu pleť zvnútra a zvonka.

12 tipov pre hydratovanú pleť

  • Váš email je u mňa v bezpečí ✓ Osobné údaje spracovávam v súlade s Nariadením EÚ GDPR a Zákona č.18/2018. Viac o svojich právach na stránke Ochrana osobných údajov ochrana osobnych údajov
BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

BEAUTYROOM

BEAUTYROOM