Friday, June 21, 2024

Čo vie ponúknuť pleti baza čierna, alebo doprajme si antioxidanty tak trochu nekonvenčne so štipkou luxusu

Veľmi dobre poznám fantastické účinky kvetu bazy čiernej na pokožku. V časoch, keď mojím koníčkom bola výroba domácej kozmetiky, do mojej top trojky patrili šípky, nechtík lekársky a baza čierna. Vlastne, ked’ si to tak pripomeniem, hneď, ako na jar začala kvitnúť baza čierna, tak sa u mňa sušilo a následne macerovalo. Bazu v lete vystriedal nechtík a na jeseň šípky.

Tento rok som čas, keď sa dá nazbierať kvalitný kvet bazy prešvihla. Iste si aj vy spomínate, že jarné počasie bolo také nijaké. Zima, vietor, dážď a zrazu bola baza odkvitnutá. Preto tento rok žiadny bazový olej na pokožku, žiadne telové maslo s bazou, žiadna liečivá mastička, dokonca žiadny sirup z bazových kvetov pre deti a ani čaj.

Samozrejme, viem, že nie mnohým z nás učarovala DIY kozmetika (čo je mimochodom dobrý “žrút” času) a chápem, že vôbec nemajú v pláne sa do výroby kozmetiky a la baza čierna pustiť.

Dobrá správa však je, že benefity z bazy pre pokožku sa dajú využiť aj jednoduchšou cestou, plus naviac potešíte aj celé telo. Z bazy si môžete pripraviť výborný liečivý čaj, lahodný sirup, bazu (sirup) môžete priešať do džemu, do horčice, nechať nasiaknuť jej vôňou cukor, dokonca (nikdy som to neskúšala), bazové kvety môžete aj vyprážať.

Ale ako som napísala, čas, keď sa dali nazbierať bazové kvety som premeškala, no bazové plody som si rozhodne nenechala ujsť.

Maličké čierne guličky, plody bazy čiernej, sú výborným zdrojom vitamínu C (antioxidant), vitamínu A (antiage), vitamínu B6 (pomáha udržiavať lipidovú bariéru pokožky v dobrej forme, pomáha redukovať zápaly), dokonca obsahuje aj celkom zaujímavú dávku železa, draslíka a kalcia.

Takže prečo to nevyužiť? Vybrali sme sa s rodinou na prechádzku a za necelú hodinku sme nazbierali plný košík bazy.

Sirup z plodov bazy čiernej nie je taký lahodný ako sirup z jej kvetov, preto som na sirup vyčlenila “menšiu polovicu” (🙂 vždy sa pousmejem nad slovným spojením menšia polovica, veď polovica nemôže byť väčšia a ani menšia 😀🙂), ten sa zíde v zime, keď sa o slovo bude chcieť prihlásiť prechladnutie a nádcha, a zo zbytku som spravila likér. Ten sa tiež zíde pri prechladnutí, a pri škrabkaní v hrdle, no my sme ho s manželom otestovali hneď a je naozaj výborný.

Podelím sa s vami o recept, len chcem napísať, že recept nie je môj, našla som ho na internete na niekoľkých stránkach, takže je nemožné označiť komu patrí.

  • Približne 2 litre odstopkovaných plodov bazy čiernej (ostopkovávajte radšej v rukaviciach, pretože baza dosť farbí) dajte do hrnca, zalejte litrom vody a povarte 10-15 minút. Preceďte cez husté sitko. Bobuľky v sitku zľahka postláčajte, ale nepasírujte.
  • Do bazovej šťavy pridajte kilo cukru (ja som dala menej), balíček vanilkového cukru, 5-6 lyžíc silnej čiernej kávy a znovu povarte približne 5 minút. (vďaka vareniu toho vitamínu C tam veľa asi neostane, ale plody bazy sa musia tepelne upraviť, pretože surové sú mierne toxické)
  • Do vychladnutej zmesi prilejte pol litra rumu (ja som použila biely karibský) a možete plniť fľaše.

Fľaše a poháre s likérom z bazy čiernej so žltými kvetmi v pozadí

Čo poviete, nie je až také zlé si raz za čas dopriať aj bazový likérik….veď baza čierna obsahuje antioxidanty, flavonoidy (tie pomáhajú pokožke vysporiadať sa s reakciou na UV lúče), má protizápalové účinky a podporuje imunitu.

Tak čo? Nahovorila som vás? Spravíte si sirup, alebo likér z bazových bobuliek? Alebo už dávno máte svoj vlastný recept?

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE