Sunday, June 23, 2024

Je vaša pleť citlivá? Týchto ingrediencií sa (takmer určite) nemusíte báť

Citlivá, často nazývaná aj senzitívna pleť vie poriadne potrápiť. Uhádnuť prečo reaguje tak, ako reaguje, čo sa jej nepáči, a naopak, čo jej vyhovuje, je skutočná výzva.

Čo je citlivá (senzitívna) pleť

  • Senzitívna pleť je typ pokožky, ktorá je náchylná na podráždenie, ľahko vykazuje nežiadúce reakcie, intenzívne reaguje na vonkajšie, ale aj vnútorné podnety. Nedokáže tolerovať menej príjemnejšie vonkajšie a environmentálne podmienky, netoleruje niektoré bežné chemikálie alebo medikamenty, niekedy reaguje aj na bylinné či ovocné extrakty, nemusí tolerovať ani niektoré diéty.
  • Senzitívna pokožka odpovedá spustením reakcie na rôzne bežné podnety. Napríklad na mydlo, prací prášok, parfum, obyčajné skincare produkty, šampóny, čistiace prostriedky v domácnosti, slnko, vietor ….
  • Senzitívna pokožka môže byť daná genetikou, môže ju zapríčiniť napríklad choroba, liečba choroby, nesprávna starostlivosť o pleť, prehnaná starostlivosť o pleť, bezhlavé striedanie kozmetiky, životné prostredie, životný štýl, stres.
  • Reakcia citlivej (senzitívnej) pokožky sa prejavuje svrbením, začervenaním, pupencami, extrémnou suchosťou, popraskaním. Niekedy sa však stáva, že pleť je mylne označená za senzitívnu a nerieši sa primárny problém pleti, ktorý vyvoláva reakcie. Senzitívna pleť sa často zamieňa napríklad s hypoalergénnou pleťou, alebo pleťou s rosacea, alebo s kontaktnou dermatitídou.

Ktoré ingrediencie by ste mali vyhľadávať v kozmetike, ak je vaša pleť citlivá

Pre dámy (ale aj pánov), ktoré majú citlivú pleť dvojnásobne platí staré známe “menej je viac”. Menej je viac neznamená menej starostlivosti o pleť, alebo vynechávanie niektorých krokov v kozmetickej rutine, menej je viac znamená čo najjednoduchší zoznam INCI na kozmetickom produkte. Najideálnejšie taký, ktorý dokážete prečítať aj bez dekódera.

Pri senzitívnej pleti nikto nikdy nevie, ale tieto ingrediencie, o ktorých bude reč, by mohli byť cestou k pokojnejšej a zdravšej pleti.

Aloe Vera

Aloe by si mohli dať do hľadáčika nielen tí, ktorí spozorovali, že ich pleť je citlivá na počasie, ale aj tí, ktorých citlivosť pleti sa prejavuje suchosťou, vyrážkami, zápalmi.
Aloe obsahuje viac ako 75 aktívnych ingrediencií, ktoré navzájom spolupracujú a zabezpečujú upokojenie a ozdravenie pokožky. Okrem vitamínov, antioxidanov a niektorých kyselín, aloe obsahuje aj enzýmy, ktoré pôsobia ako prirodzený píling, čiže pomáhajú odstraňovať odumreté bunky, čo sa prejaví zdravým a mladším výzorom pleti.
Jedným z veľkých benefitov používania aloe je aj to, že aloe dokáže v pleti udžať potrebnú vlhkosť, ktorú pleť na to, aby vyzerala krásne, tak veľmi potrebuje.

Nechtík lekársky (Calendula)

Nechtík lekársky a citlivá pleť si rozumie. Nechtík, čo sa týka benefitov, je k pleti veľkorysý a zároveň nesmierne šetrný. Svedčí o tom aj skutočnosť, že sa pridáva aj do kozmetiky pre najmenších. Nechtík je ideálny pre pleť, ktorá je citlivá a naviac aj mastná, alebo náchylná na tvorbu akné. Vie si úspešne poradiť so zápalmi, či už vo forme začervenania pleti, ale aj so zápalmi, ktoré sa prejavujú v podobe zapálených vyrážok. Je to vďaka tomu, že obsahuje deriváty síry.
Nechtík tiež účinne urýchľuje hojenie a podporuje samouzdravovací proces pleti. Ďalej podporuje cirkuláciu krvi, čo znamená lepšie okysličenie (prekrvenie) pokožky, a tak pokožka získava zdravšiu farbu.
Naviac, nechtík disponuje s vysokým obsahom antioxidantov, vďaka ktorým účinne pomáha v boji proti voľným radikálom, ktoré sú hádam v najväčšej miere zodpovedné za predčasné starnutie pokožky.

Bakuchiol

Aj dámy s citlivou pleťou snívajú o zdravej a mlado pôsobiacej peti s minimálnymi známkami starnutia. Lenže citlivá pleť si často nerozumie s niektorými anti age ingredienciami, ako je napríklad aj populárny retinol (r – forma vitamínu A). Bakuchiol (b – rastlinná látka, zlúčenina, s podobnými vlastnosťami ako retinol) je však pre citlivú pleť úplne iná šálka kávy.
Vďaka bakuchiolu, alebo ak chcete napríklad bakuchiolovému séru, sa bunky obnovujú rýchlejšie, akoby sa obnovovali prirodzene, za bežných okolností. To v praxi znamená, že vďaka mladým a čerstvým bunkám pleť je rozjasnená a pôsobí zdravšie a mladšie.
A to nie je všetko. Bakuchiol zintenzívňuje produkciu kolagénu a elastínu, a to znamená, že pleť nielenže pôsobí, ale aj je pevnejšia, plnšia a elastickejšia.
A to ešte stále nie je všetko. Fantastické na bakuchiole (zvlášť pre citlivú pleť) je, že ho môžete bez problémov kombinovať s ostatnými skin care ingredienciami. Pokojne ho teda môžete kedykoľvek zaradiť do už existujúcej kozmetickej rutiny.

Bisabolol

Bisabolol je bezpečná, a zároveň v mnohých smeroch fantastická ingrediencia. Napríklad bisabolol dokáže účinne upokojiť podráždenú pleť a zápaly. Ďalej pomáha pri uzdravovacích procesoch pleti, zabraňuje rastu baktériám, ktoré sú zodpovedné za vyrážky, pomáha s hydratáciu, a čo je skvelé, pomáha s ochranou pred voľnými radikálmi a zmierňuje oxidačný stres. A to sa samozrejme vždy hodí, pretože práve “vďaka” voľným radikálom naša pleť starne oveľa rýchlejšie, ako by mala.
Bisabolol naviac pomáha molekulám, s ktorými si pleť rozumie preniknúť do pokožky a zároveň pôsobí ako rušivý prvok (zabraňuje) pri tvorbe pigmentových škvŕn.
Je tu len jedno upozornenie. Keďže bisabolol sa prírodnou cestou získava z harmančeka (chamomile), ktorý patrí do tej istej “rodiny” ako ambrózia, bisabolol nemusí sadnúť dámam, ktoré sú alergické na pele ambrózie.

Allantoin

Allantoin je fantastický emollient, ktorý pleť udržuje pleť vláčnu, účinne pomáha pleti, ktorá má problém s tvorením suchých plôšok. Upokojuje neželané reakcie pleti, hydratuje, rozjasňuje a taktiež stimuluje činnosť fibroblastov, čo sú bunky, ktoré sú zodpovedné za produkciu kolagénu. Kozmetika s allantoinom je výbornou voľbou pre dámy s citlivou pleťou.

Dámy (ale aj páni), s citlivou pleťou ďalej môžu v kozmetike hľadať

  • Extrakt zo zeleného čaju (vďaka antioxidantom pomáha s ochranou a opravou pleti)
  • Niacinamidy (vitamín B3, pomáha liečiť a predchádzať zápalom, hydratuje a podporuje tvorbu ceramidov)
  • Ceramidy (pomáhajú udržiavať ochrannú bariéru pokožky v dobrej kondícii)
  • Panthenol (pro vitamín B5, zabraňuje strate vlhkosti z pokožky, podporuje tvorbu kolagénu, posilňuje bariéru pleti, upokojuje podráždenú pokožku)
  • Kyselinu hyalurónovú a/alebo glycerol (hydratuje pleť – veľmi dôležité pri citlivej pokožke)

Žijeme v hektickom svete, zvládame povinnosti, riešime problémy, sme vystavené rôznym environmentálnym vplyvom a stresu, a to sa odzrkadľuje aj na našej pleti. Úplne najideálnejšie by bolo spomaliť, dopriať si čas len pre seba, a byť šťastné. Určite ani nemusím písať, že toto by sa našej pleti páčilo. A ak k tomu pridáme ešte aj trochu pozornosti a správnu kozmetiku, pleť sa nám určite odvďačí. Udržujme si pleť múdro, s láskou a ohľaduplnosťou.

V tomto článku ste sa dozvedeli, na ktoré ingrediencie by ste mohli staviť, ak máte problematickú, citlivú pleť. Ingrediencie nájdete v sérach, moisturizéroch, krémoch. Pred kúpou vždy mrknite na INCI a podozrivo znejúce názvy si radšej vygúglite, nezabudnite, že syntetický parfém nie je váš kamarát, a myslite na to, že označenie bez parfému a neparfémované sú dve rôzne veci. 

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE