štvrtok, 28 marca, 2024

Keď už riasy nie sú to, čo bývali, čo s tým, a ako vybrať sérum na mihalnice

O tom, ktorú mascaru uprednostniť, a o tom, ako si vybrať kvalitné sérum na mihalnice.

Ak patríte, tak ako ja, do kategórie 45 plus, možno ste si už tiež všimli, že zrazu sa musíte pohrať s riasenkou či ceruzkou na obočie oveľa dlhšie, opatrnejšie a zároveň rafinovanejšie. Riasy a ani obočie už nie sú rovnaké ako pred rokmi, ale stále sa dá s tým niečo robiť. Pomôže správny druh mascary a sérum na mihalnice. 

Je to tak. Riasy, častejšie nazývané mihalnice, sa vekom stávajú krehkejšími, rednú a dokonca sú aj kratšie. Túto, nie veľmi vítanú, zmenu má na svedomí (pokiaľ nejde o stav vyvolaný chorobou) nielen nižšia produkcia hormónov, ale aj skutočnosť, že pokožka je od určitého veku prirodzene suchšia. Suchá pokožka v okolí očí má len limitovanú schopnosť zásobovať mihalnice a riasové folikuly vlhkosťou. Riasy sú takto “dehydrované” a preto sú tenšie, je pre ne náročnejšie odolávať mechanickému vyrušeniu (šúchanie si oka vreckovkou, vatovým tampónom či rukou), a majú aj tendenciu sa lámať.

Dlhé a husté riasy sú nádherné. Dokážu rožiariť a zvýraniť tvár, otvoriť pohľad. No kto by sa sťažoval? Poďme si teda povedať zopár trikov, ako ich nádherné, pevné a zdravé udržať čo najdlhšie.

Výber správnej maskary

  • Vyberajte si maskaru, ktorá nevytvára dojem ťažkých hustých mihalníc, pretože tomu prispôsobená kefka umožňuje naniesť na riasy väčšie množstvo a “váhu” farby, ktoré mihalnice zbytočne stresujú.
  • Zabudnite na maskary, ktoré používajú 20 ročné YouTuber ky.
  • Zvoľte si aplikátor, ktorého dizajn je určený pre tenké, prípadne krátke riasy. Takáto kefka riasy pohodlne oddeľuje od seba a nezliepa ich dokopy. Niektoré majú naviac predlžujúci efekt a po nanesení viacerých vrstiev pridávajú riasam na objeme.
  • Ak máte možnosť vyberte si maskaru s formulou doplnenou o vitamíny a vzácne oleje.
  • Vyskúšajte maskaru s formulou na báze vody (water-based). Tie totiž schnú rýchlejšie ako maskary vyrábané na báze oleja, čím sa dá predísť hrudkaveniu farby.
  • Nepoužívajte vodeodolné (waterproof) riasenky, tie sa spravidla ťažko odličujú. Často je pri odličovaní nutné použiť agresívnejší – silnejší odličovač, alebo na odstránenie farby sa musí vynaložiť väčšia sila – trenie, čo je hádam najväčšie zlo.
  • Ak vám oko zvykne často slziť, alebo jednoducho si to vyžadujú okolnosti, tak namiesto vodeodolnej si zvoľte vode rezistentnú maskaru. Taká býva označná ako water-resistant.
  • Určite uprednostnite hypoalergénnu verziu.
  • Snažte sa nepoužívať maskaru po záruke. Čo je najčastejšie 3 až 6 mesiacov po prvom použití-otvorení. Vyhnete sa týmto možnej infekcii, ale aj zbytočnému vysúšaniu rias a hrudkám.
  • Precízne sa pred spaním odlíčte. (To som asi ani nemusela písať 🙂 .)
  • Používajte čo najjemnešie prípravky na odlíčenie očí, ale hlavne namiesto trenia, či šúchania mihalníc sa snažte farbu odstraniť len akýmsi poklepkávaním alebo prikladaním a pritláčaním tampónu, ktorý ste pred tým navlhčili správnym odličovačom.
  • V prestávke medzi nanesením prvej a druhej vrstvy aplikátor nenechávajte otvorený, a už vôbec nie otvorený a položený niekde na stole alebo umývadle.
  • A ešte jedna dôležitá vec. Maskaru nikdy nepožičiavajte a ani neskúšajte si namaľovať riasy testerom v obchodoch. Neviete, kto ho použil pred vami. Výnimku môžete tolerovať, keď vás líčia maku up vizážistky, ktoré správnu hygienu aplikátora dokážu dodržať, alebo používajú jednorázový aplikátor.

Takto vyzerá aplikátor vhodný pre riedke, tenké alebo krátke riasy

Pro-age PrimeLash mascara
Pro-age PrimeLash s aplikátorom na tenké,riedke alebo krátke riasy

Skúste dopriať riasam sérum na mihalnice

Úlohou séra na riasy je stimulovať ich rast a zároveň udržiavať riasy v dobrej kondícii. Čo zanamená, že riasy budú jednoducho odolnejšie.

Na to, aby ste si vedeli lahšie predstaviť ako sérum na riasy funguje, mali by ste vedieť, že riasy majú svoj životný cyklus, ktorý má tri fázy.

  • Aktívnu rastovú fázu – Anagen
  • Prechodnú, alebo strednú fázu – Catagen
  • Oddychovú fázu – Telogen

V aktívnej fáze, ktorá trvá 4 ale niekedy aj až 10 týždňov, riasy aktívne rastú do určitej dĺžky. Potom sa ich rast zastaví.
Riasy nerastú, pochopiteľne, všetky naraz, ale zhruba asi 40% z horného viečka a 15% z dolného viečka. Riasy približne rastú 0,12 – 0,14 mm za deň.

Ako v tejto fáze pomôže sérum na riasy?

Sérum v tejto fáze riasy vyživuje a dodáva im potrebné potrebné nutrienty, aby mohli nadobudnúť potrebnú pevnosť, pružnosť a lesk. Bonusom v tejto fáze je skutočnosť, že s pomocou séra riasy môžu dosiahnúť dlhšiu rastovú fázu. Čiže namiesto 4 týždňov riasy rastú 6-7 týždňov a niekedy aj viac. Dobré, že?

Prichádza prechodná fáza. V tejto fáze sa riasové folikuly zmršťujú, sťahujú a oddeľujú od zásobovania krvou, a riasy prestávajú rásť. V polohe a dĺžke, ktorú riasy dosiahli, takto čakajú 2-3 týždne na ďalšiu, oddychovú fázu.
Keď mihalnica v tejto fáze vypadne, a to sa najčastejšie stane pri nešetrnom zaobchádzaní, nezačne hneď rásť nová, ďalšia, pretože folikuly musia prečkať prechodný a oddychový čas, kým sa opať “naštartujú” do aktívnej fázy. Takže po neprirodzenom vypadnutí riasy na určitý čas mihalnica nchýba.

Ako v tejto fáze pomáha sérum na riasy?

V tejto fáze sérum riasy ako keby vyživuje zvonku. Stará sa o to, aby riasy boli ohybné, nelámali sa. Skrátka sérum pomôže zabezpečiť, aby riasy neboli krehké a slabé, čiže aby nevypadli skôr, ako príde ich čas.

V oddychovej fáze, ktorá môže trvať aj 3-4 mesiace, mihalnice latentne čakajú (nečinne oddychujú), kým nezačne rásť nová riasa. Staré riasy prirodzene vypadnú a tým sa pomaly začne aktivovať prvá fáza.

Ako tu pomáha sérum?

Sérum môže urýchliť trvanie poslednej fázy, čiže nová riasa má šancu vykuknúť z folikuly o niečo skôr.

Čo je dobré vedieť predtým, ako si pôjdete kúpiť sérum

Pokiaľ nebudem spomínať séra na riasy na lekársky predpis, tak môžem povedať, že séra bežne obsahujú ingrediencie (alebo časť z vymenovaných ingrediencií) ako:

Peptidy – stimulujú rast vlasov vo folikule
Keratin – proteín, ktorý udržuje silu a štruktúru vlasu v dobrej kondícii
Biotin – podporuje rast a zdravý stav vlasov
Panthenol – vitamín B5, ktorý udržuje vlasy v dobrej forme
Sodium hyaluronate (hyaluronát sodný) – vytvára na vlasoch “film”, ktorý chráni pred stratou vlhkosti
Vitamíny
Botanické extraty – podobné ingredienciám ako vo vlasových kondicionéroch
Syntetický prostaglandin – mastná kyselina (aktívna látka pôsobiaca podobne ako hormóny), ktorá stimuluje riasy dostať sa čo najrýchlejšie do rastovej fázy a predĺžiť ju

Bežne dostupné séra na riasy sa rozdeľujú do dvoch základných skupín a to:

  • Séra na základe syntetického prostaglandinu
  • Séra bez „hormónu“ na peptidovom alebo vitamínovom základe

Séra na základe syntetického prostaglandinu sú efetívne, a v podstate želaný výsledok sa dostaví celkom rýchlo.

Avšak aj keď séra so syntetickým prostaglandinom sú povolené úradom pre kontrolu potravín a liečív, je na mieste spomenúť aj možné vedľajšie účinky, o ktorých by ste mali rozhodne vedieť.
Najčastejšie ide o zápaly a mierne stmavnutie pokožky okolo očí. K tomu sa môže pridať štípanie alebo pálenie oka. (Vypísala som pre istotu, pod akými názvami nájedete syntetický prostaglandin spolu s ďalšími kontroverznými ingredienciami, ktoré by ste mali pri kúpe séra, zvážit, a zoznam nájdete úplne na konci článku)

Séra na riasy bez syntetickiého prostaglandinu sú podľa mňa oveľa lepšou verziou, hoci na výsledok si treba o čosi dlhšie počkať. Budete sa musieť vyzbrojiť s celkom slušnou dávkou trpezlivosti. Namiesto 4 – 8 týždňov budete na vylepšené riasy čakať 12 týždňov.

Séra bez syntetického “hormónu” sú založené na peptidovej a vitamínovej báze. Naviac, čo je dôležité, obsahujú ingrediencie, ktoré riasy hygratujú. (Mimochodom vedeli ste, že je to hlavne maskara, ktorá oberá mihalnice o vlhkosť?)
Bez náležitej hydratácie sa riasy stávajú menej odolnými, suchšími, čiže ľahko sa polámu alebo inak poškodia.

Takže za mňa veľké áno v zrelom veku za bezpečné sérum, ktoré riasy ošetrí, vyživí, podporí rast a postará sa o hydratáciu. Výsledkom budú silné a zdravé riasy.

Trh ponúka naozaj veľké množsto bezpečných sér na riasy. Za všetky môžem spomenúť napríklad

NOVEAU LASHES – Triple Enhance Lash.
Sérum s formulou na peptidovom základe doplnenou o proteíny, vitamíny, hyaluronát sodný, aloe vera a extrakt z pagaštanu. Riasy stimuluje k rastu, vyživuje, posilňuje, stará sa o ich elasticitu a lesk.

Nouveau Lashes sérum na riasy
NOUVEAU LASHES – Triple Enhance Lash Serum

CANGRO – Long Lashes Eyelash Enhancer.
Sérum s množstvom antioxidantov a vitamínov ktoré riasy vyživujú a posilňujú. Základ séra je na peptidovej báze. Vegan a cruelty free formula.

LONG LASHES Eyelash Enhancer
CANGRO – LONG LASHES Eyelash Enhancer

PRIMELASH – Eyelash growth serum.
Sérum rast rias stimuluje pomocou peptidového komplexu, vo formule sú zastúpené aj hydratačné zložky, vďaka ktorým sú riasy elastickejšie, obsahuje minerály, proteíny a vitamíny, ktoré  zase zabezpečujú ich zdravie a lesk.

 

PrimeLash sérum na riasy
PrimeLash Growth Serum

Čo este môžeme urobiť?

Samozrejme, presne to, čo si myslíte. Vyživovať riasy (ale nielen riasy ale aj vlasy a nechty) zvnútra, pretože bez vhodnej výživy riasy (vlasy a nechty) nikdy nebudú krásne a silné.

Podľa vedcov najdôležitejsie nutrienty pre krásne a silné riasy sú proteiny a biotin. Ďalej vitamíny B,C,A,E, mastné kyseliny, železo.

Dobrým zdojom proteínov sú orechy, semienka, šošovica, feta syr, mlieko, vajíčka, ryby, kuracie a hovädzie mäso

Najviac biotinu (vitamín B7) nájdete, čo sa týka zeleniny, v červenej repe, mrkve, uhorkách, cibuli a v karfiole. Ďalsím dobrým zdrojom sú mandle a vlaššké orechy, v skupine ovocia je najviac biotinu v malinách a jahodách. Ďalej biotin obsahujú aj ryby (napr. platesa), mlieko a vajíčka.

Mala by som spomenúť aj to, že sérum si môžete vyrobiť aj vlastnoručne či už len na základe ricínového oleja alebo na mixe olejov (ricínový, argánový, mandľový plus vitamín E). Tu však musíte byť maximálne opatrné a dbať na čerstvosť olejov a na dôveryhodného dodávateľa.

Dozvedeli ste sa v článku niečo nové? Verím, že áno! Ale ešte viac verím, že článok vám pomôže spraviť to správne rozhodnutie pri kúpe novej maskary alebo séra na riasy.

P.S na záver: Všimli ste si, že riasy nikdy nezošedivejú?


Sľúbený zoznam názvov prostaglandinu a niektorých ingrediencií, ktoré môžu vyvolať nepríjemné reakcie

Syntetický prostaglandin sa môže skrývať pod názvami

Isopropyl cloprostenate
Isopropanol Phenyl-hydroxyl-pentene Dihydroxy-cyclopentyl-heptenate
Dechloro Dihydroxy Difuoro Ethylcloprostenolamide
Trifluoremethyl Dechloro Ethylcloprostenolamide

Ingrediencie, ktoré sa oplatí si všimnúť

PEG – syntetický emulgátor (to je to, vďaka čomu sa spojí voda s tukom) môže mať až karcinogénne účinky
Sodium Benzonate (konzervant) v kombinácii s Ascorbic acid môže vyvolať nepríjemnú reakciu
Potassium sorbate – možný alergén
Triethanolamine (trietanolamin) – patrí do skupiny nitrosaminov, v okolí očí môže pôsobiť až toxicky
Sodium Tetraborate (borax) – konzervant, emulgátor, regulátor pH, môže spôsobiť vážnejšie podráždenie očí. V niektorých krajinách je jeho použitie v kozmetike zakázané.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE