HomeKrása zvnútraKoľko vody si dnes vypila?

Koľko vody si dnes vypila?

Keď sa niekto opýta celebrít, aké je tajomstvo ich krásnej a žiarivej pleti s minimom vrások, často odpovedajú, že majú zdravý životný štýl a pijú veľké množstvo vody. Uhmmmm… Myslím si, že len zdravým životným štýlom a pitím vody to nebude, ale súhlasím, že dostatočné pitie vody, zvlášť teraz v lete, má veľký vplyv na to, v akom stave je naša pleť. Aj keď rovnica primerane hydratovaný organizmus sa automaticky rovná žiarivá pokožka tak úplne neplatí. Ale čo úplne platí je to, že hydratácia je dôležitou súčasťou celkového zdravia pleti, aj keď na dosiahnutie perfektnej pleti je potrebné ešte niečo viac. Ale o tom niekedy inokedy. Tak koľko vody si dnes vypila?

Ako to vlastne s tou vodou je? Má pitie vody vplyv na stav pokožky?

Áno, má, len je to trošku zložitejšie. Keď sa napijeme, voda sa nedostane okamžite do pokožky, a prioritne už vôbec nie, ale putuje po tele. Najprv sa dostane do žalúdka a potom do tenkého čreva. Cez steny tenkého čreva prechádza do krvného obehu a pomocou ciev sa dostane najprv do pečene, a následne do celkového krvného obehu, kde začne hydratovať všetky orgány vrátane pokožky. Prioritne však putuje do mozgu, srdca a obličiek, aby bolo zabezpečené ich správne fungovanie.

Aj keď pitie vody s veľkou pravdepodobnosťou nemá priamy vplyv na okamžitú hydratáciu pokožky, stále má veľký vplyv na zdravie a správne fungovanie tela, čo úzko súvisí so stavom pleti. Pleť je zdravšia, pružnejšia a žiarivejšia aj vďaka tomu, že orgány v tele netrpia núdzou o vodu. Oplatí sa teda udržiavať telo hydratované. Čo poviete?

Čo sa stane s pokožkou, keď telu zabezpečíme dostatočné množstvo vody?

💦 Pokožka bude sviežejšia, jemnejšia a pružnejšia, pretože voda sa dostane okrem najdôležitejších orgánov aj k bunkám kože. Hydratované bunky sú plnšie a pevnejšie. 

💦 Pleť bude mať lepšiu textúru a vyrovnanejší tón, lebo voda pomáha telu a pokožke zbavovať sa toxínov. Voda uľahčuje transport toxínov do orgánov, ktoré majú na starosti filtráciu a vylučovanie. Naviac, voda podporuje činnosť obličiek a pomáha pri vylučovaní toxínov z tela. Menej toxínov v tele znamená menej záťaže pre pokožku.

💦 Paradoxne, pleť sa môže zbaviť opuchov. Telo totiž nezriedka zadržiava vodu, čo sa prejavuje opuchmi, napríklad na tvári a v okolí očí. Často sa to stáva vtedy, keď sa telo nemôže spoľahnúť na pravidelný prísun vody. Vtedy má telo tendenciu si vodu skladovať, aby mohlo zásoby použiť, keď bude potrebovať vodu pre fungovanie orgánov.

💦 Pleť bude vyzerať zdravšie, prirodzene a bude mať aj hladšiu textúru, pretože voda pomáha vyrovnávať pH pokožky. Správne pH pokožky zohráva dôležitú úlohu v podporovaní jej ochranných funkcií, predovšetkým posilňovaní lipidovej bariéry, ktorá zabraňuje nadmernej strate vody.

 💦 Pleť bude čulá a bude mať jasnú farbu, pretože pitie vody zvyšuje cirkuláciu krvi a to vrátane cirkulácie malých kapilár v pokožke, a tak kapiláry lahko pomocou krvi doručia kyslík a výživu priamo do buniek kože. 

💦 A navyše, vodu milujú aj vlasy a nechty.

Čo sa stane s pokožkou, keď telo musí s vodou šetriť?

Pri nedostatku vody je pleť menej pružná, suchá, napätá a drsnejšia. Tenké vrásky a linky sú viditeľnejšie 😒 . Pleť pôsobí mdlo a nezdravo. Na pleti sa zdanlivo bez dôvodu objavujú vyrážky, a aj proces hojenia sa predlžuje.

Ustriehnuť si dostatočný príjem vody sa oplatí

Ustriehnuť si dostatočný príjem vody sa naozaj oplatí, najmä keď ide o zdravie a vzhľad pleti. Voda je nevyhnutná pre správnu hydratáciu pokožky, ktorá je základom pre jej zdravý a žiarivý vzhľad. Dostatočný príjem vody pomáha udržiavať pleť pružnú, jemnú a mladistvú.

Dámy so suchou pleťou majú v pití vody pravdepodobne jasno, ale čo pitie vody a mastná pleť? 

Pre ženy s mastnou pleťou môže byť lákavé obmedziť pitie vody z obavy pred zvýšeným potením a produkciou mazu, čo automaticky zvýši lesk pleti, plus kombinácia mazu a potu sa môže postarať o upchatie pórov. Tu je dobré vedieť, že nedostatočný príjem vody môže mať opačný efekt – dehydratovaná pokožka spravidla produkuje ešte viac mazu v snahe kompenzovať nedostatok vlhkosti, čo môže viesť k upchávaniu pórov. 

Pitie dostatočného množstva vody prispeje (aj keď nepriamo) k dosiahnutiu krásnej pleti, pomôže s detoxikáciou, čo sa tiež prejaví na kondícii pokožky, no a v neposlednom rade podporí celkové zdravie tela. 

Namiesto záveru zhrnutie

Dostatočný príjem vody je neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu a má významný vplyv na stav našej pokožky. Aj keď pitie vody nemusí okamžite zlepšiť hydratáciu pokožky, jej pravidelný prísun je kľúčový pre celkové zdravie tela, čo sa následne odráža aj na kvalite a vzhľade pleti.

Hydratovaná pleť je pružnejšia, jemnejšia a má zdravší vzhľad, pretože voda pomáha transportovať výživu do buniek a odstraňovať toxíny. Na druhej strane, nedostatok vody môže viesť k suchej, napnutej a mdlej pleti s výraznejšími vráskami a nepríjemnými vyrážkami.

Pre ženy s rôznymi typmi pleti je dôležité uvedomiť si, že dostatočný príjem vody môže prispieť k lepšej regulácii tvorby mazu a predchádzaniu upchávania pórov. Či už máte suchú alebo mastnú pleť, pitie vody je základným krokom k dosiahnutiu zdravej, žiarivej a mladistvej pleti.

Dbajme na to, aby sme denne vypili dostatočné množstvo vody a naša pleť sa nám za to odvďačí svojím krásnym a zdravým vzhľadom. A naviac, hydratácia je kľúčová nielen pre pokožku, ale aj pre celkové zdravie vášho tela.

Tak teda na zdravie 💧

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

BEAUTYROOM

BEAUTYROOM