Kuperóza, červené líčka, červený nos. Vedela by som o tom rozprávať. Začervenanie pleti ma trápi už pekných pár rokov. Vlastne keď si to tak spočítam, tak už to bude aj viac ako 20 rokov. Možno aj vďaka tomu, že som začala včas s kuprózou zaoberať, začervenania neprešli do náročnejšie zvládateľného štádia, ktoré sa označuje ako rosacea.
Začervenania nebolia, nie je to nejaký zdravotný problém. Začervenanie však „bolí“ v hlave. Pamätám sa, ako veľmi som túžila mať pleť ako moje kamarátky. Pamätám sa, že niekedy som kvôli červeným fľakom na tvári radšej ani nešla na akciu. Mladá žena má priority úplne inde, a na krásnej pleti ako z časopisu a uznanlivých pohľadoch jej záleží. Aby som bola úprimná, tak na pleti mi záleží stále (a uznanlivé pohľady tiež nie sú na zahodenie), len dnes už pupienok alebo občasná červeň neznamená pre mňa koniec sveta.
Ako som pomohla, a ako stále pomáham mojej začervenanej pleti.
Už dávnejšie som si dala popraskané žilky, hlavne v okolí nosa, ošetriť metódou sklerotizácie. (Dnes je určite populárnejšia laserová metóda, alebo vysokofrekvenčná VEER metóda.)
Aj keď skleroterizácia nebolela, nebolo to veľmi príjemné, ale dalo sa to v pohode zvládnuť. S vidinou peknej pleti by som zvládla aj horšie.
Ošetrenie bolo úspešné, „vrátili“ sa mi len zo 2-3 žilky, takže som si myslela, že už budem mať so začervenaním navždy pokoj. Bola to, ale aj nebola, to pravda. Stačilo trošku športu, námahy, stres, mrazivá zima, prechody z chladu do tepla, pohár prosecca, a začervenania boli späť. Niekedy na dlhšie, niekedy len na pár hodín.
Hnevalo ma to, ale bola som presvedčená, že môj problém sa dá riešiť. A začervenanie, ak samozrejme neprejde do chronickej formy, sa naozaj riešiť dá. Zbaviť sa ho sa pravdepodobne nepodarí, ale dá sa udržať pod kontrolou.
Čo pomôže
Aj keď je celkom účinné a pohodlné spoliehať sa na kozmetiku so správnymi ingredienciami, nebude to stačiť. Začervenaná pleť signalizuje, že cievky, vďaka ktorým sa pomocou krvi do buniek dostávajú živiny a kyslík, nie sú dostatočne pružné a silné. A zároveň je to signál, že cirkulácia krvi nie je celkom v poriadku. Preto sa oplatí steny cievok pomocou stravy posilniť a tiež podporiť cirkuláciu krvi. Okrem toho, že pleť bude lepšie chránená pred začervenaním, bude aj vynikajúco prekrvená a teda bude pôsobiť mladším, ja to volám, šťavnatejším dojmom.
Ktoré ingrediencie by ste mali hľadať v kozmetike pre kuperóznu pleť?
Na trhu je množstvo značiek, ktoré majú v ponuke kozmetiku špecializujúcu sa na ošetrenie niekedy sú ich obchodným tajomstvom. Niektorá kozmetika je super, niektorá je vydarená menej, niektorá dokonca obsahuje napríklad syntetický parfém. Nespoliehajte sa teda len na názov, čítajte aj INCI.
Najpoužívanejšie ingrediencie v kozmetike na ošetrenie začervenanej pleti sú
- Kyselina Azelaiová (Azealic Acid)
- Kyselina Tranexamová (Tranexamic Acid, niekedy sa používa skratka TXA)
- Kyselina Ferulová (Ferulic Acid)
- Allantoin
- Niacinamidy (vitamín B3)
- Centela Asiatica (CICA) (Gotu Kola)
Antioxidanty, hlavne vitamín C a totarol - Z byliniek arnika, vŕba, harmanček, levanduľa
- Geranium olej alebo geranium hydrolát
- Avokádový olej
Ja osobne sa snažím pleť hlavne hydratovaťovať, a na to používam sérum s kyselinou hyalurónovou, ktorú striedam so sérom s vitamínom C, pretože pre pleť sú dôležité aj antioxidanty, plus Céčko pleť naozaj rozžiari. Hydratovanú pleť „zafixujem“ krémom, ktorý pomôže vlahu udržať v pokožke čo najdlhšie.
Séra určené na ošetrenie začervenanej pleti používam len v čase, keď vidím že sa s pleťou ide „niečo diať“. V krémoch vždy hľadám niektoré z ingrediencii, ktoré ste si práve prečítali.
Čo ešte môžete urobiť, keď riešite začervenania
- Nezabúdajte na naozaj dôkladnú hydratáciu pleti. Hydratovaná pleť je odolnejšia voči podráždeniu.
- Pokúste sa pleť chrániť pred UV žiarením.
- Vyhýbajte sa parfémovanej kozmetike (nezabúdajte, že neparfémované, a bez vône, sú dve rozdielne veci).
- Nepoužívajte kozmetiku s alkoholom (najčastejšie ich obsahujú tonery a kozmetika na odlíčenie, ale aj niektoré druhy hydrolátov).
- Na odlíčnenie a na čistenie pleti používajte len šetrnú kozmetiku, pleť si „nedrhnite“ len sa jej jemne dotýkajte.
- Nepoužívajte mechanický píling. (o pílingoch si môžete prečítať tu alebo v inom článku tu )
- Zvážte používanie retonoidov alebo ich koncentráciu v produktoch.
Čo posilní cievky a zlepší cirkuláciu krvi zvnútra
- Listová zelenina, Zeler
- Špenát, Brokolica, Hrášok, Paradajky
- Červená repa
- Avokádo
- Citrusové ovocie
- Rozmarín, Cesnak, Petržlenová vňať
- Škorica, Zázvor, Kurkuma
- Ryby bohaté na 3 omega mastné kyseliny (Losos, Sardinky, Makrely, Treska…)
- Zelený čaj, Čierny čaj
- Orechy a semená
- Ginkgo Biloba, Gotu Kola
- akVoda
No a čo na záver? Už len hádam, že to, čo sa úplne nepodarí odstrániť, podarí sa dotiahnuť s dekoratívnou kozmetikou. Ale o tom až niekedy nabudúce.