piatok, 29 marca, 2024

Pleťové sérum – prehľad konzistencie sér, s ktorými sa môžete stretnúť.

Chceli by ste používať pleťové sérum ale neviete, ktorý typ si máte vybrať? Bojíte sa, že vám nebude vyhovovať konzistencia séra? Sérum nemusí byť, a rozhodne ani nie je, vždy lepkavé, a ani nemusíte vždy nejaký čas čakať, kým sa vstrebe do pokožky.

Tu je prehľad typov konzistencií sér, ktorý vám pomôže si vybrať.

O tom, prečo sa oplatí obľúbiť si pleťové sérum a zaradiť ho do starostlivosti o pleť (napriek tomu, že sérum naozaj nemusí byť “povinná výbava” kozmetickej taštičky) som už niekoľkokrát písala. Tiež som už písala aj o tom, aký je rozdiel medzi krémom a sérom, a tiež, ako a kedy sa sérum používa. Ale nepísala som o tom, že preto, že výrobcovia sa snažia vyhovieť naozaj každej pleti, v ponuke majú niekoľko typov pleťových sér. Vybrať si môže naozaj každá žena.

Sérum na báze vody

Tieto séra nepatria medzi najviac populárne, ale niektorej pleti veľmi vyhovujú. Základná ingrediencia séra na báze vody je, samozrejme, voda alebo hydrolát doplnený o účinné látky, ktoré sú rozpustné vo vode. Okrem špecifických ingrediencií, určených na zvládnutie konkrétnych požiadaviek pleti, najčastejšie obsahujú aj vitamín C a kyselinu hyalurónovú – dvoch super hrdinov v starostlivosti o pleť.
Vodové séra majú ľahkú štruktúru. Keďže sú vyrábané len na báze vody, tak neupchávajú póry, rýchlo sa vstrebávajú do pokožky, a to znamená, že je možné v ďalšom ošetrení pleti pokračovať takmer okamžite po aplikácii. Pretože ich hlavná ingrediencia je voda, tak sú zvyčajne cenovo najdostupnejšie.

Sérum na báze vody v gélovej podobe

Základ séra tvorí hydrolát alebo voda, preto sa sérum radí do skupiny sér na báze vody. Sérum obsahuje koncentrované aktívne látky a vitamíny rozpustné vo vode (vitamín C, B), kyseliny (komplex AHA kyselín, kyselina azelaiová, hyalurónová…)
Gélová konzistencia, či už čírejšia, alebo hustejšia, sa dosahuje pridaním zahusťujúcich ingrediencií, ako napríklad agar, algae extrakt, výťažok z červených rias, alebo xanthan gum.

Tento typ séra zvyčajne nebýva mastný ani lepkavý a na pleti zanecháva matný finish. Gélové séra majú výborné hydratačné a antioxidačné vlastnosti.
Gélové sérum obľubujú hlavne dámy, ktoré majú mastnú alebo zmiešanú pleť. Hodí sa však aj pre pleť normálnu až suchú.

Sérum na báze emulzie

Keď výrobcovia potrebujú spojiť vodu a olej, aby mohli do budúceho séra pridať ingrediencie, ktoré sú rozpustné vo vode, a tiež také, ktoré sú rozpustné v oleji, musia použiť emulzifikátor. Pomocou emulzifikátora vzniká ďalší druh séra, ktoré sa volá emulzifikované sérum. Emulzifikované séra sú obľúbené, pretože majú príjemnú konzistenciu a obsahujú rozmanité účinné látky. Aj také, ktoré sú rozpustné vo vode a aj také, ktoré sú rozpustné v oleji. Z toho dôvodu môže výrobca výber ingrediencií voliť komplexnejšie, tak, aby sérum upravilo stav pleti, a aby tiež vyhovovalo typu pleti. Konzistencia séra na báze emulzie býva rôzna, od riedkej až po hutnejšiu.

Dvojfázové sérum

Olej a voda sa prirodzeným spôsobom nespojí. Na to aby sa tak stalo, potrebuje, ako som to už napísala, emulzifikátor. Niekedy, však výrobca emulzifikátor použiť nechce, a náročky nechá olejovú a vodovú zložku séra v jednej nádobke. Vtedy nádherne vidieť dve rozdielne fázy séra. Vrchnú olejovú a spodnú vodovú. Tento druh séra je na pohľad veľmi efektný, a možno aj práve kvôli tomu, že pred použitím musíme sérum, aby sa dve zložky spojili dokopy, pretriasť, je značne populárny. A možno je vyhľadávaný hlavne pre ten zaujímavý pohľad na dvojfarebnú tekutinu vo fľaštičke….

Výhoda dvojfázového séra je, že sa môžu do neho pridávať ingrediencie rozpustné vo vode a tiež ingrediencie rozpustné v oleji.

Olejové sérum

Základ séra tvorí panenský vzácny olej, alebo mix luxusných panenských olejov. Olej alebo oleje sú obohatené o ingrediencie, ktoré sú rozpustné v oleji. Olejové séra okrem pomoci pleti s problémom, pre ktorý sú určené (anti-aging, hyperpigmentácia, spevnenie pleti, minimalizovanie jazvičiek…) pomáhajú aj s ochranou a posilnením vonkajšej bariéry pokožky. Pleť takto lepšie zvláda enviromentálne a UV zaťaženie. Obľubujú ho hlavne dámy s normálnou, suchou a zrelou pleťou.

Kompaktné sérum

Základ séra zvyčajne tvorí mix vosku, masla a oleja. Kompaktné sérum sa vyrába bez použitia vody, čo znamená, že produkt nepotrebuje konzervanty. V porovnaní s pleťovým balzamom, na ktorý sa kompaktné sérum nápadne podobá, sérum obsahuje veľmi luxusné a kvalitné oleje, vyššiu koncentráciu aktívnych ingrediencií, a často špeciálne vzácne rastlinné vosky. Oproti balzamom majú tiež oveľa mäkkšiu, ľahšie rozotierateľnú konzistenciu.

Ktoré sérum sa vám, milé dámy, pozdáva najviac?

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE