Thursday, June 20, 2024

Používate bronzer? A môžete ho použiť aj na kontúrovanie?

Nemôžem povedať, že by bronzer bolo niečo, bez čoho by som si nevedela predstaviť môj makeup. Ale poznám ženy, ktoré bronzer majú veľmi rady, a dokážu s ním vykúzliť celkom zaujímavý a pritom prirodzený look.

Na čo slúži bronzer, a je to to isté, ako kontúrovací produkt (contour)?

Bronzer a contour majú podobné ciele. Oba produkty vytvárajú ilúziu hĺbky, pomáhajú zvýrazňovať a tvarovať črty tváre, a pomáhajú vytvoriť prirodzený výzor nalíčenej pleti.

Jednoducho povedané, bronzer sa používa hlavne na docielene zdravého odtieňa pokožky, a contour sa používa na tvarovanie rysov tváre, na optické zmenšenie, alebo zdôraznenie niektorých jej častí.

Ľudská pokožka je farebná, a hlavne pleť na tvári nemá jednotnú farbu. Preto líčenie vyzerá oveľa prirodzenejšie, ak sa pracuje aj s kontúrami tváre. Keďže podkladová báza – make up, sa takmer vždy nanáša na celú tvár, a okrem zjednotenia tónu pleti sa vďaka make upu zjednotí aj farba pleti. Pleť potom (nie vždy, ale často) vyzerá ako maska. Preto na “rozbitie” efektu masky sa používa nejaký kontúrovací produkt, bronzer, highlighter, alebo aspoň minimálne lícenka.

Bronzer sa používa na dosiahnutie zdravého opáleného vzhľadu, tvári pridáva teplo a rožiarený výraz. Na internete sa dá vyhľadať množstvo videí, často aj od profesionálnych vizážistov, ktorí radia dámam, ako a kde by si mali aplikovať bronzer (a inú dekoratívku) podľa typu tváre. Moje obľúbené videá sú napríklad od make up vizážistu Wayne Goss.

Bronzery sa vyrábajú v niekoľkých verziách. V púdrovej, krémovej, gélovej alebo tekutej forme. Bývajú matné, alebo s trblietkami (mini časticami odrážajúcimi svetlo).

  • Bronzer s trblietkami sa najlepšie hodí pre dámy so svetlou alebo bledou pokožkou. S bronzerom odrážajúcim svetlovšak treba pracovať naozaj opatrne, pretože trblietky môžu zvýrazniť aj to, čo zvýrazniť nemáme v pláne.
  • Pre dámy, ktoré majú stredne tmavú až olivovú pleť, sa viac hodí bronzer s matným finishom. Ale samozrejme, nie je to pravidlo.

Po matnom prevedení bronzera je vhodnejšie siahnuť aj vtedy, keď pleť momentálne “zdobia” nejaké nedokonalosti, na ktoré nechceme zbytočne upozorňovať.

Ak sa pýtate, či sa dá matný bronzer použiť na kontúrovanie, tak podľa odborníkov skôr nie, ako áno. Ale možné to je. Ak chcete.

To radšej nie, je kvôli tomu, že bronzer sa vyrába vo farbách s teplým podtónom, a na kontúrovanie sa používajú farby s neutrálnym až chladnejším podtónom, aby sa sa dala vytvoriť ilúzia tieňa.

Ja sa teda vrátim k otázke, ktorú som vám položila už na začiatku. Používate bronzer? Ak áno, ktorý?

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE