piatok, 19 apríla, 2024

Primer – podkladová báza pod make up. Na silikónovom alebo vodnom základe ktorý vybrať?

Aj keď primer – podkladová báza pod make up, nie je nevyhnutným kúskom v kozmetickej taštičke, dámy, ktoré pri líčení pravidelne používajú make up, ho určite veľmi dobre poznajú.

Viem, mnohé z nás sa snažíme beauty režim a líčenie čo najviac zjednodušiť, ale ak používate make up, primer by nemal byť jedným z produktov, ktoré by sme mohli s pokojom vypustiť.

Primer je skvelý v tom, že sa dá naň, čo sa týka dokonalosti make upu, spoľahnúť

 • Vďaka primeru vydrží make up na tvári v dobrej forme oveľa dlhšie.
 • Primer vyplní jemné vrásky, a tak sa make up neusadzuje v ryhách. Určite ste si už všimli, že makeup pri nesprávnom použití, dokáže vrásky zvýrazniť.
 • Primer zminimalizuje póry, a to opať tým, že ich vyplní, a teda make up má menšiu šancu póry zvýrazniť. Jednoducho namiesto make upu sa v póroch usadí primer.
 • Primer si poradí so suchými fliačkami, alebo aj naopak, s mastnejšou zónou na pleti. Ale pozor! Primer nenahradí poctivé ošetrenie, primer len pripraví pleť na líčenie.
 • Primer dokonca vyrovná tón pleti, a preto ho niektoré dámy používajú len tak bez make upu, prípadne si na pleť nanesú už len lícenku.

Na čo myslieť pri výbere primeru

Ak je vaším cieľom používať primer ako podkladovú bázu pod make up, najlepší výsledok dosiahnete, ak zvolíte primer, ktorý bude na rovnakej báze ako make up.
To znamená, že ak máte make up na silikonóvej báze, primer si vyberte tieť na silikónovej báze. A podobne, make up na vodnej báze kombinujte s primerom na vodnom základe.

Prečo to takto funguje?

Iste viete, že voda a silikón, alebo voda a olej, sa vzájomne odpudzujú, a teda sa nedajú prirodzene zmiešať. Takže, ak sa aj budete snažiť make upu pomôcť primerom, a ak zvolíte nesprávny, výsledok vás nepoteší. Make up v kombinácii s nesprávnym typom primeru vytvorí na pleti nepravidelné mapy, a po čase začne klesať alebo sadať nadol.

Ako rozoznať typ primeru a make upu

Je to jednoduché. Stačí, ak sa pozriete na zoznam ingrediencií.

Primer na silikónovej báze má na prvých miestach ingrediencie s koncovkami -cone, -silicate, siloxane, aj keď môže mať na prvom mieste vodu (aqua).

Primer na vodnej báze neobsahuje žiadne oleje, a spravidla ani silikóny, a ak áno, tak len vo veľmi malom množstve. Ako prvú položku bude mať vodu – aqua /alebo glycerín.

Primer na olejovom
základe je menej bežný, ale existuje. Na prvých miestach v INCI nájdete napríklad ingrediencie ako lanolin oil, paraffin oil, petroleum oil, almond oil… alebo ingrediencie s koncovkou oleate.

Niektoré primery sú označené ako Oil-free, čo je najčastejšie známka toho, že sú na vodnej báze. V tomto prípade je stále dobre skontrolovať INCI, pretože niekedy označenie hovorí len o olejoch, a primer môže obsahovať silikóny.

Ktorý primer si vybrať

Silikónové primery sú veľmi populárne, pretože fantasticky dokážu vyplniť jemné, ale aj mierne hlbšie vrásky a póry. Napriek tomu však silikónový primer NIE je najvhodnejšia voľba pre senzitívnu alebo aknóznu pleť. Z jednoduchého dôvodu – silikóny môžu senzitívnu pleť podráždiť, a pri aknóznej pleti ešte viac upchať už aj tak namáhané póry.

Primer na silikónovej báze, podľa makeup vizážistov, najlepšie “sadne” mastnej pleti, pretože silikón vytvorí vrstvu, cez ktorú sa kožný maz dostáva na povrch pleti ťažšie. Ale, nie je vhodný, ako som už spomenula, pre aknóznu pleť.

Primer na vodnej báze vyhovuje najviac suchej a dehydrovanej pleti, ale je vhodný aj pre aknóznu a citlivú pleť. Primery na vodnej báze majú ľahšiu textúru, do istej miery pokožku hydratujú a zvyčajne obsahujú aj zvláčňujúce ingrediencie.

Primer na olejovej báze je trochu hutnejší a ťažší, a je vhodný pre suchú pleť. Nezabudnite, že suchú pleť ešte pred nanesením primeru treba dôkladne, pomocou hydratačného moisturizéra, hydratovať.

Na primer sa môžete pozrieť aj z inej strany a rozhodnúť sa podľa toho, čo od neho očakávate.

 • Ak potrebujete, aby vaša pleť bola matnejšia, zvoľte si primer na vodnej báze, pretože môžete počítať so zmatňujúcim efektom. Najčastejšie zvyknú byť označené ako Matte Base alebo Matifying.
 • Chcete mať mastnú a lesknúcu sa pleť pod kontrolou? Zvoľte primer s označením Oil Control.
 • Ak máte viditeľné póry, dobrú službu vám spraví Pore Minimizing Primer.
 • Ak potrebujete pleť viac hydratovať, vyberte si primer na vodnej báze.
 • Ak predpokladáte, že sa budete počas dňa napríklad potiť, alebo viete, že sa budete pohybovať vo veľmi vlhkom vzduchu, rozhodnite sa pre silikónový primer.
 • Ak od primeru očakávate vyplnenie vrások a vyhladenie pleti, rozhodnite sa tiež pre silikónový, alebo hľadajte primer s názvom Smoothing Primer.
 • Ak vám záleží najviac na tom, aby ste make up na pleť naniesli ľahko, rýchlejšie a perfektne, čiže ak chcete pleť na nanesenie make upu pripraviť najlepšie ako sa dá, skúste napríklad primer s označením Silk Touch Luminizing.
 • Ak potrebujete pomôcť so začervenaniami pleti, zvoľte si primer s označením napríklad Redness Control.
 • Ak si chcete rozjasniť pleť a/alebo neplánujete použiť make up, popozerajte sa po primeri, ktorý je obohatený o perlový prášok. Zvykne sa označovať ako Highlighting Primer.

Ak ste teraz z toho popletené a neviete ako skombinovať obľúbený a osvedčený make up s primerom, skúste porovnať na zozname INCI ich prvé ingrediencie, alebo aspoň ich koncovky. Ak sú podobné alebo rovnaké, tak ste s najväčšou pravdepodobnosťou našli primer a make up, ktoré budú spolu fungovať.

Verím, že teraz už bude pre vás hračka vybrať si ten správny primer, s pomocou ktorého si s ľahkosťou vykúzlite dlhotrvajúci dokonalý makeup.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE