piatok, 19 apríla, 2024

Suzi Quatro – Ostanem sama sebou, až kým neumriem

Možno sa vám bude zdať, že tento rozhovor tak celkom nepatrí na moju webovú stránku, ktorá je hlavne o kráse, starostlivosti o pleť a o životnom štýle. Ale myslím si, že uverejnenie rozhovoru s rockovou kráľovnou, jednou z prvých úspešných bojovníčiek za ženské práva v hudobnom priemysle Suzi Quatro určite obhájim, pretože Suzi Quatro je zhmotnenie toho, čomu verím, a o čom tak často v BeautyRoom píšem. Suzi je dôkaz, že kľúčom ku kráse je byť šťastná a zostať verná svojmu ja, žiť tým, čo milujeme, byť v súlade s vlastným vnútrom. A to Suzi je. Suzi Quatro je nesmierna profesionálka, miluje to, čo robí, je šťastná, a ja som presvedčená, že práve vďaka tomu v jej 72 rokoch vyzerá naozaj super.  

Suzi Quatro, kráľovná rocku, má na konte viac ako 50 miliónov predaných nosičov po celom svete. V 70 tych rokoch jej single Can the Can a Devil Gate Drive boli číslom 1 a odvtedy nahrala 15 úspešných štúdiových albumov. V decembri sa Suzi vrátila z turné v Austrálii,  a ja som mala možnosť sa s ňou rozprávať (porozprávať) o jej vášni k hudbe, o jej životnej filozofii, o tom, ako “navždy ostane sama sebou”. 

Nech sa páči, rozhovor so Suzi Quatro

Počúvať rockovú muziku v socialistickom Československu nebolo práve najjednoduchšie. Rocková hudba mala prívlastok nevhodnej a nežiadúcej hudby, ale napriek tomu si v roku 1979 bola prvá rocková hviezda zo západu, ktorá koncertovala v Prahe. Pre fanúšikov bol tvoj koncert naozaj nesmierne špeciálny a výnimočný. 

Bolo to aj pre teba tak trochu zvláštne, alebo iné ako koncerty na západe? 

Áno, stále sa pamätám na ten koncert veľmi dobre. Bolo to pre nás (našu kapelu) tiež veľmi výnimočné, aj keď Praha sa mi na začiatku zdala trochu šedivá. Pamätám si fantastické publikum a fantastickú atmosféru. Cítila som sa, ako si povedala, špeciálne. Záznam z koncertu s deviatimi piesňami je na You Tube.

Veľa mladých ľudí začalo po koncerte vyhľadávať a počúvať tvoju muziku. Ale čo bolo nezvyčajné bolo to, že dievčatá a mladé ženy chceli mať presne taký istý účes aký si mala ty, a snažili sa pozháňať, alebo aspoň napodobniť tvoj legendárny “leather jumpsuit”, koženú kombinézu. Obchody s módou boli v Československu v tej dobe v podstate prázdne. Popýšiť sa s kombinézou mohli dievčatá, ktoré mali šťastie, že ich mamy vedeli šiť. Ja som bola tiež tá štastná. Moja stará mama bola krajčírka. 

Vieš o tom, že si v bývalom Československu spôsobila malú revolúciu v móde?

(smiech) Nevedela som to. Ale určite som to neplánovala. Pamätám sa, že v tej dobe som robila, čo sa týka módy, mnoho vecí intuitívne, vrátane môjho účesu.

Môj účes, o ktorom si povedala, že sa dievčatám páčil, bol môj vlastný výmysel. Ešte pred tým, ako sme mali nahrať Devil Gate Drive pesničku, som šla do nesmierne drahého a dobrého kaderníctva v London West End a povedala som kaderníkovi, čo od neho chcem. “Toto mi zostrihni tak, toto tak a toto tak” (smiech). Kaderník sa na mňa pozrel a povedal  “Takto ťa nemôžem ostrihať, toto nie je účes!” Odpovedala som mu “Ostrihaj ma tak, ako ti hovorím”. Videla som na ňom, že si myslel, že som sa zbláznila…. A takto sa zrodil účes Suzi Quatro. A aj keď si kaderník myslel, že je to (na tú dobu) výbuch na hlave, môj účes sa stal populárnym výbuchom na hlave.

Suzi Quatro hrá so svojou kapelou na koncerte v Prahe 1979
Suzi Quatro s kapelou na koncerte v Prahe v roku 1979

Poďme sa rozprávať o veciach, na ktoré sú zvedavé hlavne ženy a dievčatá.

Vyžaruje z teba nesmierna energia a krása. Vyzeráš výborne a máš nádhernú postavu. My ženy vieme, že štíhle a pružné telo a pekná pleť rozhodne nie je zadarmo. 
Je o tebe známe, že tvoja disciplína je naozaj pozoruhodná. Čítala som niekoľko tvojich rozhovorov, v ktorých si spomínala, že žiješ naozaj dynamický život, že má v ňom miesto disciplína, ale samozrejme aj radosť a muzika. Určite veľa športuješ, veď keď si len predstavím, koľko váži basová gitara… už len na hranie, spievanie a tancovanie s ňou treba mať kondičku. 

Cvičíš teda každý deň? 

Šport, cvičenie a basová gitara sú súčasťou môjho každodenného života. Keď som na turné, tak už len moje koncerty a show sú poriadnym cvičením (smiech). Ale v podstate, hlavne, keď nie som na turné, sa snažím cvičiť každý deň.

Vieš, v hudobnom biznise som už 58 rokov, a viac ako 58 rokov hrám, a mám na pleci ťažkú basovú gitaru, ale jej váhu naozaj ani nevnímam. Pamätám si, že zopárkrát počas koncertu sa stalo, že som odišla cielene alebo aj necielene z javiska do zákulisia, rýchlo podala gitaru manželovi, a povedala som mu “podrž mi ju na minútu” a on vzápätí zhíkol “woah! dievča, maš čo držať!” (smiech).

Úsmevné je, že ja ani vlastne neviem, či mám správne miery, správnu váhu, správne proporcie, ale poviem ti to takto. 58 rokov robím to, čo robím, a to vytrénovalo moje telo, aby bolo fit.

Suzi Quatro na koncerte s gitarou tvárou ku kapele, chrbtom k obecenstvu
Suzi Quatro. Royal Albert Hall, April 2022. Photo: Robert Sutton/MetalTalk

Dodržiavaš nejakú diétu, alebo sa riadiš nejakými princípmi stravovania?  

Diétu ani nie. Ale počúvam svoje telo a ono mi povie, čo potrebuje. Nikdy som nemala nejaký veľký apetít, a odkedy si pamätám, tak som ani nejako veľa nejedla. Myslím, že mám pomalý metabolizmus. Ale preferujem vegetariánske jedlá. Milujem cestoviny a šaláty, no niekedy si telo vypýta niečo iné a dostanem chuť na steak. Tak si dám steak. Veľký a so všetkým.(Smiech) No a jem veľa ovocia a každý deň si dávam džús. Ten si vyrábam sama.

V podstate riadim sa tým, čo mi hovorí telo. A to by sme mali robiť všetci. Keď ti telo povie, že chce mäso, viem, že ma vegetáriani budú teraz nenávidieť, tak si daj mäso.

Máš výbornú pleť. Som si istá, že si spokojná so svojou vizážou, že si spokojná s tým, čo vidíš v zrkadle. My fanúšikovia oceňujeme, že ty ako hviezda úplne pokojne akceptuješ čas a aj to, že starneš. 

Čo je tajomstvom, že vyzeráš tak dobre? 

Hmmm. Myslím, že tajomstvo je, a to už hovorím roky, že v podstate starnutie príliš nerozoberám. Dokonca o mojom veku pokojne rozprávam aj na javisku. Som spokojná so svojím vekom a s tým, ako stárnem. Nebudem sa predsa tváriť, že mám 32. Akceptujem, že mám 72. Nestresujem sa, že nevyzerám ako tridsiatnička. Nevadí mi to. A vlastne, prečo by som mala bojovať s niečím, čo sa nedá zmeniť.

A čo make up? Na javisku sa určite líčiš viac, ako keď si doma alebo ideš len tak na večeru s priateľmi. 

Ja sa v podstate ani veľmi nemaľujem. Teraz som trochu namaľovaná, pretože interview, ktoré mám po tebe, pôjde na obrazovku (smiech), a toto, čo vidíš, je asi tak všetko, čo so sebou robím. Trochu si namaľujem oči, trochu ústa, a je to. Na javisku alebo vonku na večeri s priateľmi, stále je to to isté.

Keď som bola malá, možno 12 alebo 13 ročná, mama mi povedala: “Susan, nepotrebuješ sa veľa maľovať. Si prirodzene krásna.” A ja som to zobrala doslova. Možno ma len chcela potešiť a trochu mi zaklamala, ale možno aj nie. Nezáleží na tom. To čo mi povedala, ostalo hlboko vo mne, a som šťastná, že je to tak. Veľakrát sa stalo (úsmev), že keď som sa pred koncertom namaľovala, manžel sa ma pýtal, či sa budem aj maľovať. Ani si nevšimol, že ja už make up mám.

Takže vlastnú stylistku alebo vizážistu asi nemáš

Nemám. A aj teraz, po rokoch, keď ma kvôli foteniu alebo show vezme do rúk vizážistka, vždy jej poviem, že mi môže spraviť make up, ale mojou podmienkou je, aby som to stále bola ja. Aby som vyzerala tak, ako ja.

Pamätám sa, že prvé roky, keď som už bola populárna, som ani nesúhlasila s tým, aby ma do tv show alebo pred koncertom nalíčili. Takto to fungovalo dosť dlho, ale postupne sa tímu ma podarilo presvedčiť, aby som bola aspoň trochu nalíčená. (smiech).

Ale raz som si, tiež kvôli foteniu do časopisu, objednala vizážistku. Vtedy sme sa dohodli, že použije málo šminiek a makeupu, aby som stále vyzerala ako ja. Vo všetkom ma rešpektovala, a keď skončila, tak som bola taká spokojná, že som ju poprosila, aby ma naučila, ako sa mám maľovať.

Vtedy mi povedala, že mám krásne obočie, že na obočí skoro vôbec nič nepotrebujem robiť, že mám veľké oči, že len potrebujem trošku tu, a trošku tam (smiech), že mám dobrý tvar tváre, že potrebujem pleť len mierne vytieňovať. A naučila ma spraviť si make up tak, aby som vyzerala prirodzene.

Suzi Quatro v čiernej koženej bunde a čiernom tričku pozuje s rukami vbok
Suzi Quatro

Suzi, máš ty vôbec nejaké neresti?  Dáš si niekedy pohár vína alebo si strikne na džúsoch a čistej vode, čo je bezpochyby pre telo to najlepšie?

Nemám veľa nerestí. Niekedy si rada dám pohár šampanského alebo vína, no nikdy nie, keď pracujem, alebo som na turné. Ako som povedala som veľmi disciplinovaná.

Čo tvoja vášeň k hudbe spojená s nesmiernou profesionalitou

Narodila som sa do rodiny, kde hudba bola úplnou samozrejmosťou. Otec bol muzikant. Celý život. Cez deň pracoval v Generel Motors v Detroide, a skoro každú noc hrával.

Ja a moji štyria súrodenci sme vedeli výborne hrať na niekoľko hudobných nástrojov. To sa vôbec nechvastám, toto bolo v našej rodine úplne normálne. Ja som hrala na bicie, klasické piano, gitaru, bongá a basovú gitaru. A pamätám si, že sme často, pre zábavu, robili rodinnú hudobnú show, kde každý člen rodiny mal svoj vlastný priestor, kde sa mohol hudobne prejaviť ako chcel. Takže vášeň k hudbe som mala odjakživa.

Moja mama mi dala život, a môj otec kariéru. Otec mi vštepil morálku a mama ukázala cestu ako s tou morálkou naložiť. Mama bola taký môj kompas. Toho sa držím. A áno, vďaka rodičom som stále na javisku.

Dakujem za rozhovor

Suzi Quatro pozuje s gitarou
Suzi Quatro

Suzi Quatro je v hudobnom priemysle už 58 rokov a napriek tomu, že už oslávila 72 narodeniny, stále aktívne koncertuje a chodí na turné. Narodila sa v Detroide v USA, a v roku 1971 presťahovala z Detroidu do Anglicka, kde žije dodnes. 

V roku 2021 vydala jej posledný album The Devil in Me, kde sa nielen hudobne, ale aj so všetkým, čo nahrávanie a vydanie albumu vyžaduje, predstavil aj jej syn Richard Tuckey. Album zaznamenal veľký úspech. Okrem toho Suzi vydala EP (kratšia verzia LP) album Uncovered, kde nahrala cover verzie šiestich piesní, ktoré ju ovplyvnili v jej hudobnej tvorbe a kariére. 

Suzi má v pláne vydanie nového albumu a ďalšie turné v Spojenom Kráľovstve a Európe.  22. apríla 2023 bude koncertovať v Brne a 23. Apríla 2023 v Pražskej Lucerne. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE