štvrtok, 28 marca, 2024

Tak trochu o akné

Ďalšia vyrážka? Už zase? ÓÓh, nieeee. Prečo práve ja musím mať akné.
Približne s takýmito myšlienkami začína svoj deň mnoho teenagerov, mladých ľudí, ale dokonca aj ľudia 30+ keď ráno prvé čo zbadajú v zrkadle je vyrážka. Ďalšia.

Áno, áno…viete, že akné sú považované za jeden z najčastejších problémov pleti. Ale ak máte akné, tak pri pohľade do zrkadla sa vám zdá, že ste to len Vy, kto musí vyjsť na ulicu s vyrážkami. To nie je fér. Najradšej by ste sa izolovali, cítite sa, ako keby vaša zlá pleť bola značka, ktorú všetci vidia.  Zvládať ten pocit je pre väčšinu psychicky a emocionálne náročné.

Sú moje vyrážky akné?

Poďme si akné laicky pomenovať.

Akné je chronické zápalové ochorenie vlasového vačku a mazovej žľazy. Avšak predtým, ako zápal vznikne, pleť zvykne upozorniť, že niečo nie je v poriadku. A to je najideálneší čas zahájenia boja s akné. Žiaľ, napriek tomu, že signály pleti nie sú odignorované, často sa určitej forme akné nedá vyhnúť. Spoľahlivo sa však dá priebeh ochorenia zmierniť a skrátiť.

Ako akné vzniká a prečo.

Najprv vidíte lesk pleti a už dopredu sa obávate, čo z toho po pár hodinách vznikne. Často sa veru máte čoho obávať.  Aj keď za leskom pleti sa môže skrývať práca hormónov alebo aj zmeny v zdravotnom stave, častejšie však lesk je akási obranná reakcia pokožky vystavenej na nezdravé prostredie a nezdravé podmienky. No s keďže mastná pleť nezanecháva dobrý dojem,  snažíme sa ju silou mocou prekrývať vrstvami púdru, mejkapom, či podkladovými bázami.

Poďme teda porozumieť tomu, čo pokožka zvýšeným leskom naznačuje.
Lesk pleti, a teda i kožný maz, je v podstate zdravá a úplne prirodzená vec. Ak všetok kožný maz drasticky odstraňujete pokožka sa bude brániť , aby neprišla o vlhkosť a ochrannú vrstvu. Čiže namiesto vysušovania posilnite pokožku kvalitnou hydratáciou.

Niekedy vidíme v okolí nosa rozšírené póry. Príčina môže byť rôzna. Prvým dôvodom je znečistená pleť. Kožnný maz je v nadbytku a spolu s mazom sa v póroch usádza prach a špina. Pokožka nedýcha pohodlne, mierne opuchne a póry sa zdajú väčšie, alebo sa aj mierne rozšíria. Ak si pleť dobre vyčistíme opuch ustúpi a póry sa stiahnu. Na túto procedúru sú vhodné adstringentné toniká (pozor však na toniká s alkoholom, pretože tie vysušujú), alebo kvetové vody so sťahujúcim účinkom.

Ak sa ste správne neriešili lesk a rozšírené póry možno ste sa prepracovali k čierným bodkám. Z čiernych bodiek (komedónov, ľudovo nazývané uhry)  sa zvyčajne stanú malé vyrážky s bielou hlavičkou. Komedóny signalizujú nepriedušné upchaté póry. Čierne bodky mali najprv bielu farbu kožného mazu, ktorý v reakcii so vzduchom časom stmavol – zoxidoval. Štruktúra zoxidovaného tuku sa zmenila na pevnú a z tenkého ústia pórov sa už nedostane ľahko. Na jeho odstránenie sú vhodné kyseliny, ktoré sú súčasťou napríklad chemických pílingov. Maz z pórov odstránia (ale len čiastočne) aj náplaste na to určené. Najlepšie však sprvavíte, ak sa zveríte do rúk skúsenej kozmetičky, ktorá komedóny mechanicky odstráni a Vy následne túto procedúru skombinujete s poctivým čistením pleti.

Ďalším, už horším, stupňom sú boľavé zapálené hrbolčeky (odborne papules), z ktorých sa zvyčajne po niekoľkých dňoch vytvoria zapálené vyrážky so bielo-žltým hnisom v strede (pustules). Vyrážky sú vlastne uzavreté póry a tie sa správajú ako driemajúce sopky, ktorých kráter zacelila „skala“. Vo vnútri vyrážky to však vrie. Uväznený kožný maz sa rozkladá na kyseliny, ktoré dráždia okolité tkanivá. Miesto sa často stáva bolestivým, lebo v ňom vzniká zápal a už sa objavuje zahnisaná hlavička. Na takto zapálené póry sa neodporúča nič, čo by pokožku ešte viac podráždilo. Žiadne agresívne séra, gomáže a už vôbec nie mechanický píling, či vytláčanie vyrážok prstami. Pórom treba pomôcť otvoriť sa, aby sa dokázali zbaviť obsahu a to napríklad vhodnou kozmetikou na aknóznu pleť, ktorá ak je kvlitná, tak lieči, hydratuje a kontroluje produkciu množstva kožného mazu.

Stále nie je jednoznačne známe, čo akné spôsobuje, ale niekoľko faktorov už veda  pomenovala. (Nielen veda, ale aj zdravý sedliacky rozum. Veď si možno pamätáte ako vám vaša mama nechcela dopriať čokoládu)

Spúšťačom sú hormonálne zmeny,  kedy sa mazové žľazy stávajú plne aktívne, keď  nadmerná tvorba mazu je ovplyvnená hormonálnymi vplyvmi, dedičnými dispozíciami, nervovým systémom, diéty, stresy, nedostatočná starostlivosť o pleť alebo výber nesprávnej kozmetiky a už spomenuté nesprávne stravovacie návyky.

Kategórie akné (kategórie sú vytvorené pre potreby článku, nemusia sa stotožňovať s vedeckou kategorizáciou)

Pokožka pod vplyvom hormónov, ktoré reagujú na už spomínané faktory, produkuje nadmerné množstvo mazu. Mazové žľazy sa stávajú nadmieru aktívne. Vyprodukovaný maz sa usádza v póroch, a tam sa kombinuje s odumretou pokožkou, špinou či zbytkami kozmetiky. Keďže maz sa nedokáže z póru samovoľne uvoľniť, stáva sa živnou pôdou pre baktérie (Propinibacterium acnes – P baktéria, koky a lipofilné kvasinky) a tie sa podieľajú na tvorbe uhrov a často spôsobujú aj zápal. A tu sa už začína problém.

Mierne akné:  Niekoľko malých vyrážok s čiernou alebo bielou hlavičkou, niektoré sú často zapálené a začnú hnisať.

Stredný stav postihnutia: Množstvo vyrážok s čiernou alebo bielou hlavičkou, ktoré sa zapália a začnú hnisať, stávajú sa z nich pustule. Pleť na tvári je postihnutá od jednej až do troch štvrtín.

Vážny stav aknóznej pleti: Boľavé zapálené hrbolčeky, boľavé vriedky, jazvičky, rozsiahle poškodená pleť na tvári, často aj v dekolte a na chrbte. V tomto prípade sa už nespoliehajte na domácu liečbu a starostlivosť. Taký vážny stav si už vyžaduje odbornú pomoc dermatológa a často nasadenie medikamentóznej liečby.

Čo s tým, ako si poradiť?

Akné môžete mať pod kontrolou, prípadne sa vyrážok úplne zbaviť, ale to si vyžaduje čas, trpezlivosť a hlavne disciplínu.

Sledujte a počúvajte vlastné telo, porozumejte svojej pleti, spoznajte reakcie na rôzne podnety a hľadajte informácie, zvažujte a porovnajte ich a vytvorte si Váš komplexný plán.

Mnoho ľudí, v snahe zbaviť sa akné čo najrýchlejšie, siahajú po agresívnych kozmetických prípravkoch, ktoré pokožku zbytočne vysušujú a často poškodzujú, pleť neliečia, len dočasne potláčajú príznaky. Pleť sa následne stáva citlivejšiou, niekedy trvalo poškodenou.

Aknózna pleť je vo svojej podstate chorá pokožka, ktorá sa vyrovnáva s agresívnejšou formou chémiou oveľa ťažšie ako pokožka zdravá, ktorá nemusí na agresívne ingrediencie v produktoch reagovať vôbec.

Plán v boji proti akné

Je takmer nemožné vytvoriť všeobecne efektívny plán. Konkrétne rady nemusia fungovať, pretože všetci sme jedineční, máme jedinečné vnútorné prostredie a jedinečne reagujeme na ingrediencie, potravu a okolnosti a stres.  Platí tu staré známe “čo pomáha vašej kamarátke, nemusí byť vhodné pre vás” !

Možno až dvojnásobne, pretože tu je v hre aj nenávratné poškodenie pleti.

Čo platí pre každého a čo je dôležité zaradiť do každého individuálneho plánu je

  • Šetrná exfoliácia (odstránenie odumretých buniek/tkaniva).
  • Upravenie produkcie mazu.
  • Neutralizácia P baktérie. 

V praxi to znamená pravidelne používať

  • Nontoxic exfoliačný produkt, ktorý obsahuje antibakteriálne ingrediencie a vhodné esenciálne oleje (ak ich Vaša pokožka toleruje).
  • Toner s ingredienciami, ktoré upokojujú zápal – napríklad hamamelis alebo kurkuma (môžete nájsť aj pod názvom turmeric).
  • Prírodnú masku obsahujúcu bentonite a kaolín najlepšie obohatenú o rozmarínový esenciálny olej a totarol. Ílovú masku NEnechávajte na pleti uplne zaschnúť. Pleť by ste zbytočne dehydratovali.
  • Hydratačné krémy bohaté na flavonoidy (f. – najefektívnejšie antioxidanty s protivírusovými a protibakterialnymi účinkami) s esenciálnymi olejmi napríklad lemongrass a grapefruit, ktoré upokoja a zmiernia aktivitu mazových žliaz.

Už na prvý pohľad je jasné, že všetky tieto odporúčania majú rovnaký základ, a tým je to najdôležitejšie – čistenie pleti. 

Na čistenie pleti používajte kvalitný non toxic prípravok, v ktorý obsahuje ingrediencie s antibakteriálnymi účinkami. Napríklad s obsahom Totarolu (totara je strom rastúci na Novom Zélande), alebo s obsahom známeho Tea Tree oil, s obsahom kyseliny Salicylovej, extraktom z tekvicových jadierok alebo brusníc.

V boji proti P baktérii a jej neutralizácii účinne pomáha extrakt z rastliny Horopito.

Horopito /Pseudowintera colorata/ je jedna z najstarších rastlín pochádzajúca z Nového Zélandu. Výťažok z horopita je možné užívať aj v podobe výživového doplnku, ale nájdete ho aj v podobe gélu či ako zložku v tekutom púdri, alebo ako aj ako exotické korenie.

Pleť bude vďačná aj za vitamín C, ktorý ju pomáha upokojiť, a ktorý dokáže redukovať zápaly.

Pomáhajú aj obklady z bylín ako nechtík, aksamietnica, rumanček, levanduľa, medovka, šalvia, rozmarín, ľubovník.

Oil-free hydratačné krémy by ste mali používať ráno aj večer. Efektívne pomocné látky v anti akné krémoch sú výťažky z grapefruitu, brusníc a citrónovej trávy.

Obľúbený krém si môžete vylepšiť pridaním pár kvapiek esenciálneho oleja napríklad levanduľový, rozmarínový, grapefruitový, šalviový či borievkový. Nikdy však na pleť NEnanášajte čistý, s panenským olejom alebo krémom nezriedený esenciálny olej.

Mnoho štúdií a výskumov poukazuje na protizápalové účinky CBD (známy ako kanabidiol, netoxický komponent konope), čo z neho robí vhodnú ingredienciu pri starostlivosti o aknóznu pleť.

Aby plán bol komletný

Aby toto naozaj fungovalo, nezabúdajte na zdravý životný štýl a vyváženú stravu.

Existuje množstvo anti-akné diét a všetky sa zhodnú na zredukovaní cukru v podobe spracovaných sacharidov. Zhodnú sa aj na úplnom vynechaní polotovarov či fast foodov, ktoré obsahujú transmastné tuky. Niektoré sa zameriavajú na obmedzenie alebo až úplné vynechanie kravského mlieka, a to hlavne z dôvodu, že mlieko môže obsahovať hormóny a antibiotiká, ktorými boli zvieratá kŕmené. Ak sa nechcete vzdať mlieka alebo mliečnych  výrobkov, tak siahnite po tých organických.

Do jedálnička pravidelne zaraďujte potraviny bohaté (okrem iného) na zinok, chróm, selén a vitamín E, B6 a A, ktorý účinkuje súbežne so zinkom a vitamínom E. Výrazne obmedzte údeniny.

Čo s čokoládou? Kvalitná čokoláda s vysokým podielom kakaa nie je nepriateľ. Kvalitná čokoláda obsahuje dokonca antioxidanty. Pozor si však treba dať na čokoládu, ktorá obsahuje nekvalitný tuk a cukor.

Doplnenie efektívneho plánu

Na záver niekoľko tipov, ako boj s akné efektívne podporiť:

  • Vyrážky si nevytláčajte, pretože tým len podporíte zápal a stav akné sa zhorší.
  • Tváre sa zbytočne nedotýkajte, nekontolujte si permanentne rukami stav vyrážok. Aspoň to skúste, pretože týmto pokožku na tvári zbytočne zásobujete ďalšími  baktériami.
  • Čítajte zoznam ingrediencií v kozmetike a vyhnite sa tým, ktoré pleť nadmieru vysušujú či dusia upchatím pórov, syntetickým farbivám a syntetickým vôňam.
  • Úplne sa vzdajte samoopaľovacích prostriedkov.
  • Nezabudnite, že tak ako akné liečite zvonku, tak ho musíte liečiť aj z vnútra. Stravujte sa rozumne.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE