utorok, 19 marca, 2024

Viete, čo sú jahodové nohy?

Ak neviete, čo sú jahodové nohy (odborne Keratosis Pilaris), tak to je naozaj super, pretože pravdepodobne tento kozmetický problém nemáte. Ale ak toto tak trochu čudné slovné spojenie poznáte a dokonca riešite, tak vám tento článok príde asi vhod, pretože mám pre vás niekoľko tipov, ako zlepšiť stav “jahodovej” kože.

Čo sú to jahodové nohy?

Voňavé a sladké jahody si vlastne ani nezaslúžia, že sa podľa nich, v hovorovej reči, označuje vzhľad kože na nohách, ktorý pripomína povrch jahody. Na nohách, väčšinou od kolien nadol sa objavujú zväčšené póry a červené vyrážky, ktoré môžu byť zapálené alebo nie.

Keďže póry (na jahodových nohách) sú zväčšené, upchávajú sa ľahšie, a to vedie k tvorbe čiernych bodiek a vyrážok.

No a kto by to chcel? Hlavne teraz, keď už leto klope na dvere!

Pre dámy, ktoré nechcú mať nohy v lete “ganz naturlich” jasný cieľ je, mať nohy hladké, prirodzene lesklé a jasné, že aj bez chĺpkov. Veď si len predstavte, ako sa nádherná sukňa z ľahkého materiálu trepoce v letnom vetríku a vy pokojne vystavujete nôžky na obdiv.

Najčastejšie sa ženy chĺpkov na nohách zbavujú pomocou žiletiek. Je to najrýchlejšie riešenie. Ale ak majú “jahodové nohy”, po holení by najradšej nohy skryli pod legíny alebo ťažkú maxisukňu, ktorej vietor dá pokoj, pretože holenie tento problém zväčšuje.

Prečo máte bodkované nohy s vyrážkami?

Ak na vine nie je genetika alebo hormóny, tak pokožku na nohách, ktorá štruktúrou pripomína jahodu, spôsobujú zväčšené a/alebo upchaté póry, v ktorých to, čo ich upchalo na vzduchu, zoxidovalo a stmavlo. Niekedy sa na pokožke sa objavujú viditeľné malé červené bodky. Vtedy je najpravdepodobnejšie na príčine zápal alebo podráždenie vlasových folikulov.

Čo môže byť (okrem genetiky) príčinou?

  • Ak si holíte nohy s tupou alebo starou žiletkou
  • Používanie nekvalitných produktov na holenie s obsahom dráždivých chemikálií
  • Nepoužívanie dostatočného množstva produktu na holenie
  • Zlá technika holenia a nedostatočná alebo žiadna príprava pokožky na holenie
  • Ak chĺpky zarastajú dovnútra
  • Ak nevenujete pozornosť odstraňovaniu odumretých buniek (pílingu)
  • Mimoriadne tuhé a hrubé chĺpky
  • Suchá, neošetrovaná pokožka
  • Neošetrené ranky po holení
  • Nevhodné oblečenie (nadmerné trenie pokožky môže dráždiť póry)

Ako môžeme pokožke na nohách pomôcť?

  • Nemilosrdne sa rozlúčte s tupou a starou žiletkou, pretože tá je najčastejšou príčinou porezania a podráždenia pokožky. Používajte len kvalitnú a ostrú žiletku. O tom, že by ste mali používať len svoju, písať asi netreba.
  • Vyberajte si kvalitné produkty na holenie. Najlepšie také, ktoré ani veľmi nepenia, neobsahujú alkohol, umelé vône, sulfáty, dráždivé konzervanty alebo napríklad aj propylén glykol (zmäkčovadlo). To všetko môže spôsobiť podráždenie a suchosť pokožky. Ak vám neprekáža kokosový olej, môžete vyskúšať vlastnoručne si vyrobiť balzam na holenie. Ingrediencie a postup nájtete v priloženom linku. https://www.beautyroom.sk/kokosovy-balzam-na-holenie-ktory-rozmaznava-pokozku
  • Nedostatočné množstvo prostriedku na holenie spôsobí, že žiletka sa nebude dostatočne kĺzať, čiže bude sa “zdrapovať”, čo spôsobí malé rezné ranky, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou zapália. Použite dostatočné množstvo obľúbeného holiaceho krému alebo oleja.
  • Pokožku na holenie pripravte. Okrem toho, že pokožka má byť čistá, mali by ste jej dopriať aj exfoliáciu – píling. Možete použiť lufu, tuhšiu špongiu, alebo mechanický (chemický) píling. Pokožka pred holením by mala byť tiež dostatočne hydratovaná a ideálne aj s dostatočne otvorenými pórmi (pokožku môžete nechať nasiaknuť teplou vodou).
  • Pravidlo smeru holenia nôh je trošku iné ako je to pri holení iných citlivých miest na pokožke. Nohy môžete holiť, ak nemáte príliš citlivú pokožku, oproti smeru rastu chĺpkov. To zabezpečí čo najtesnejšie odrezanie chĺpkov. Nezabúdajte ale, že citlivejšia oblasť bikín alebo podpazušie sa holí v smere ich rastu.
  • Snažte sa holiť súvisle, najlepšie jedným, neprerušovaným ťahom. Po každom ťahu žiletku opláchnite.
  • Chĺpky, ktoré zarastajú dovnútra nechajte tak, nesnažte sa ich násilne odstraňovať. Najčastejšie sa odstránia samé, ale ak vám prekážajú, pomôže teplý kúpeľ a mechanický píling.
  • Pokožke po holení doprajte hydratačný krém alebo balzam, a ak máte ranky, tak ich ošetrite. Na ošetrenie sa výborne hodí hamamel. Buď tinktúra, alebo len kvetová voda z hamamelu, ale použiť môžete, samozrejme, čokoľvek šetrné.
  • O pokožku sa starajte pravidelne, nenechajte ju vyschnúť.
  • Môžete používať špeciálne krémy určené na ošetrovanie „jahodovej“ pokožky. Tie sa doporučujú hlavne vtedy, ak sa problém musí riešiť aj na stehnách a ramenách.

Prekrásna a hladká koža je niečo, čo chce, hlavne v lete, takmer každá z nás. Preto venujme pozornosť aj nohám. S pravidelnou hydratáciou, exfoliáciou, výberom šetrných produktov na ošetrenie pokožky a správnou technikou holenia, či iným spôsobom odstránenia nežiadúceho ochlpenia, mať krásnu hladkú pokožku sa podarí.
A pamätajte, že zdravú a peknú pokožku na nohách nedosiahnete za jednu noc, ale pravidelnou starostlivosťou a trpezlivosťou, ktoré sa oplatia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE