Thursday, June 20, 2024

Vlastnoručne vyrobený balzam na pery – recept

Včera ráno sme s mojou 10 ročnou dcérou vyrábali balzam na pery. Moja dcéra je ako straka a páči sa jej všetko čo sa ligoce, tak sme do balzamu na jej želanie pridávali aj mica trblietky.

Vyrobiť balzam na pery je jednoduché a mne sa páči aj to, že pri výrobe môžete čarovať s ingredienciami a môžete použiť to, čo chcete a čo práve máte poruke. No a ak dodržíte (aj to nie úplne striktne) pomer olejov, masla a vosku tak sa vám balzam na pery musí podarit.

Je veľa možností ako si upraviť alebo vytvoriť vlastný recept na DIY balzam na pery. Ja vám v tomto článku ukážem tri  recepty, ktoré sa vlastne od seba ani velmi nelíšia. Dva sú bez použitia kokosového oleja,  a tretí je s kokosovým olejom. V prvom recepte je jednou z položiek bambucké maslo, čo je pre balzam na pery netradičné.  S bambuckým maslom som to skúsila prvý krát, ale myslím, že môže byť. 🙂
Postup je vždy rovnaký, preto som ho podrobne napísala len raz.

Pod receptami si môžete prečítať  niečo o použitých ingredienciách a o možných variáciach. A  nezabudla som ani na  alternatívu pre vegánov . (ale som presvedčená, že vegáni to už dávno vedia aj bezo mňa.. )

Balzam na pery bez kokosového oleja

Čo budete potrebovať

5 g včelí vosk (ja som použila voskové peletky)
6 g kakaové maslo
10 g bambucké maslo
6 g mandľový olej
5 kvapiek vitramínu E
10 kvapiek esencialneho oleja
Ak chcete aby váš balzam bol mierne farebný alebo aby sa trblietal použite štvrť lyžičky a menej Mica farebný prášok

Ako na to

  • Prichystajte a odvážte si všetky potrebné suroviny
  • Pripravte vodný kúpeľ, v ktorom budete roztápať ako prvý včelí vosk a kakaové maslo.

ingrediencie na prípravu DIY balzamu na pery položené na váhe

  • Keď sa kakaové maslo a voskové peletky roztopia pridajte olej z mandľových jadier (alebo vlastnú kombináciu olejov) a zmes nechajte prehriať.
  • Rozpustené ingrediencie premiešajte a vzniknutú hmotu ešte nechajte chvíľu vo vodnom kúpeli. Je to preto, aby sa celá nádoba s hmotou dobre ohriala, vďaka čomu steny nádoby ostanú dlhšie teplé a zmes nebude tak rýchlo tuhnúť.

vodný kúpeľ s nádobou s rozpustenými ingredienciami

  • Nádobu s hmotou odstavte a v horúcich ingredienciách rozpustite bambucké maslo. Ak chcete, bambucké maslo môžete pridať a roztápať priamo vo vodnom kúpeli, ale týmto spôsobom vďaka vysokej teplote v masle nezachováte všetky jeho vzácne látky.

pridávanie bambuckého masla a mica prášku do rozpustených ingrediencií

  • Keď je bambucé maslo rozpustené pridajte vitamín E (vitamín E spomalí oxidáciu a prípadné”zatuchnutie”olejov) a esencialny olej. Ak chcete, tak teraz je čas primiešať aj Mica trblietky.
  • Precízne premiešajte a čo najrýchlejšie prelejte do pripravených sterilných dózičiek alebo do tuby. Ak je to nutné lebo hmota mierne tuhne, tak nádobu opäť na chvíľu ponorte do vodného kúpeľa, premiešajte, vyberte a hmotou  opatrne naplnte dózy alebo tuby.
  • Dózičku alebo tubu zatvorte až po úplnom vychladnutí.
  • Hotovo

Z použitého množstva ingrediencií som naplnila 4 klasické tuby na balzam na pery a jednu malú dózičku, s priemerom asi 3 cm.

Balzam na pery bez kokosového oleja a bez váženia ingrediencií

Čo budete potrebovať

2 polievkové lyžice olivový olej
1/2 polievkovej lyžice jojobový olej
1/2 polievkovej lyžice ricínový olej
1 polievková lyžica mangové masla
8-12 kvapiek esencialny olej
2-5 kvapiek vitamín E

Za štandartnú mierku polievkovej lyžice sa považuje 15ml.

Vo vodnom kúpeli rozpustite mangové maslo, pridajte oleje, ohrejte, nechajte prehriať aj nádobu, premiešajte, odstavte a pridajte vitamín E a EO a prelejte do nádobiek, ktoré zatvoríte až po úplnom vychladnutí.

Z použitých ingrediencií by ste mali vyrobíť približne 10 -11 túb balzamov na pery.

Balzam na pery s kokosovým olejom

Čo budete potrebovať

2.5g včelí vosk
3 g kokosový olej
4,5g mandľový olej
2g kakaové maslo
5 kvapiek vitamín E
5 – 8 kvapiek esenciálny olej

Postup je podobný ako pri prvom recepte. Vo vodnom kúpeli rozpustite vosk a kakaové maslo, do rozpustenej hmoty  pridajte kokosový a mandľový olej. Ohrejte. Chvíľu nechajte prehriať aj nádobu, premiešajte, odstavte, pridajte vitamín E a EO a prelejte do nádobiek, ktoré zatvoríte až po úplnom vychladnutí.

Recepty na výrobu balzamu na pery sú veľmi univezálne

a všetky si môžete prispôsobiť podľa želania. Stačí približne dodržať pravidlo:

1 diel vosku
1 diel tuhého masla
3 diely olejov

Oleje vhodné na prípravu balzamu na pery

Oleje si klasicky predstavujeme ako niečo, čo je tekuté. Kokosový olej ako viete má tuhú konzistenciu teda musí sa rozpúšťať.  Ak použijete v recepte babmucké maslo a chcete si prepočítať ratio, tak bambucké maslo zaraďte medzi oleje. Bambucké maslo má síce tuhé skupenstvo, ale roztápa sa pri kontakte s pokožkou.

Oleje môžete mixovať a zamieňať podľa preferencií, ale najlepšie je, keď základ olejovej zložky tvorí olivový, alebo mandľový, alebo aj  slnečnicový olej. Základ môžete doplniť s ďalším alebo s ďalšími olejmi. Nie je to však pravidlo.

Olivový olej – univerzálny základný olej
Mandľový olej – znamenite zmäkčuje pery
Slnečnicový olej – podporuje hojenie popraskanej a poškodenej pokožky
Tamanu olej – tak ako slnečnicový, aj tento olej pomáha hojiť poškodenú pokožku
Jojobový olej – zmäkčuje a vyživuje pery
Avokádový olej – tento olej je dosť hutný a mastný, ale pomáha veľmi suchým perám
Olej z marhuľových jadier – vhodný pre citlivé pery alebo pery so známkami starnutia
Ricínový olej – pridajte ho ak chcete, aby sa balzam na pery trochu leskol
Konopný olej – hydratuje a regeneruje (pridá zelenú farbu)
Kokosový olej – má regeneračné schopnosti
Bambucké maslo – má skvelé hydratačné vlastnosti

Do všetkých tekutých olejov môžete v predstihu pridať vysušené obľúbené bylinky, a pripraviť si liečivý olejový macerát. Môžete napríklad vyskúšať nechtík lekársky, rumanček pravý alebo rýmsky, alebo aj lupene z ruže či kvety púpavy.

Vhodné esencialne oleje (EO)

Ak pridáte do balzamu na pery esenciálny olej, tak ten balzam nielen obzvláštni vôňou, ale odovzdá mu aj liečivé účinky.  Na výrobu pomády však nie sú vhodné úplne všetky esencialne oleje.  Napríklad vôňa EO klinčeka alebo škorice je krásna a pripomína vianoce, no na citlivých perách môže vyvovlať pocit brnenia alebo pálenia. Ale ak sa vám vôňa veľmi páči tak použite len 1-2 kvapky. Tiež sa oplatí dať si pozor na niektoré citrusové EO, ktoré môžu byť “fototoxické”. To znamená, že niektoré EO reagujú na UV žiarenie v súvislosti s čím, môžu vyvolať reakciu na perách v podobe pľuzgierika alebo popáleniny prípadne farebného fliačika. Ale ak ste (tak ako ja) milovníčka citrusových vôní nemusíte sa ich vzdať, a zadovážte citrusové EO, ktoré boli získané procesom a metódou parnej destilácie.

fľaštička s esencialnym olejo
Esenciálny olej získaný metódou parnej destilácie (Neyls Yard)

A čo vegáni?

Ak vyrábate vegánsku verziu balzamu na pery použite namiesto včelieho kandeliový vosk. Ale pozor! Zmente aj pomer surovín. Namiesto 3-1-1 formula bude mať pomer 3 diely oleja, 1 diel tuhého masla, 1/2 dielu kandeliového vosku. Ak použijete ako odmerku lyžicu, tak to budú 3 lyžice olejov, 1 lyžica tuhého masla, pol lyžice kandeliového vosku.

Tak vidíte! Naozaj to nie je nič ťažke. Prajem vám veľa zábavy a nech sa vám všetky balzamy podaria.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE