HomeStarostlivosť o pleťZápal - tichý vinník predčasného starnutia pleti

Zápal – tichý vinník predčasného starnutia pleti

Keď sa v súvislosti s pleťou spomenie zápal, väčšina z nás si predstaví červenú, niekedy až “horiacu” pokožku na tvári alebo zapálené vyrážky. Ak na pleti zbadáme zápal, automaticky sa ho snažíme čo najrýchlejšie riešiť. Čo je, samozrejme, správne. Ale čo ak vám poviem, že zápal je oveľa zákernejší, ako si myslíme? Že viditeľne zapálená pleť je len jedným z jeho príznakov? Často si ani neuvedomujeme, že zápal, aj ten, ktorý nevidíme, má na svedomí nielen začervenanie a vyrážky, ale aj hyperpigmentáciu, dehydrovanú, ochabnutú a mdlú pokožku. Jednoducho, zápal je jednou z príčin predčasného starnutia pokožky.

Čo je to zápal?

Zápal je užitočný biologický proces, pri ktorom biele krvinky vyvolávajú zápalovú reakciu, ktorá pomáha telu bojovať proti škodlivým mikroorganizmom. Zápal je vlastne obranná reakcia na infekcie, zranenia a iné škodlivé podnety. Avšak, ak je zápalov príliš veľa a často sa opakujú, prispieva to k neželaným reakciám kože. Tieto reakcie vnímame nielen vizuálne (ako starnutie pokožky), ale aj pocitovo (ako nepríjemné pocity).

Známky starnutia pokožky v súvislosti so zápalom

Ako som už spomenula, zápaly prispievajú k predčasnému starnutiu pleti a k zbytočnému zvýrazneniu znakov starnutia. Tento proces sa nazýva zápalové starnutie pleti.

Častý alebo dlho pretrvávajúci zápal postupne oslabuje obranné mechanizmy pokožky, čím ju robí slabšou a menej odolnou. Vďaka zápalu sa bunky pokožky narúšajú, ich štruktúra je poškodená a aktivita produkcie kolagénu a elastínu klesá. Pleť stráca pevnosť a tvoria sa na nej vrásky, ktoré by tam ešte nemuseli byť. Na pleti sa tvoria hnedé fliačky a prejavuje sa hyperpigmentácia.

Zápal spôsobuje znečistené životné prostredie a UV žiarenie, ktoré spoločne spôsobujú oxidačný stres. S oxidačným stresom je spojená tvorba voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky pokožky a urýchľujú proces starnutia. Ak sa k tomu pridá stres a nezdravá strava s nízkym obsahom živín, zápal, ktorý nie je pre organizmus potrebný, je na svete.

Strava, chudobná na antioxidanty a esenciálne mastné kyseliny, znižuje schopnosť tela bojovať proti zápalu. Preto je dôležité venovať pozornosť strave, pravidelnej fyzickej aktivite a adekvátnemu zvládaniu stresu, aby sme minimalizovali zápal a jeho negatívne účinky na pokožku.

diagram súvislosti zápalu so vzikom hyperpigmentácie, starnutia pleti a dehydratácie
Zápal je zodpovený za predčasné starnutie, hyperpigmentáciu a dehytratáciu pleti

Zápal a tvorba hnedých škvŕn na pleti – nerovnomerná pigmentácia

Málokto si spája nerovnomerné rozloženie pigmentu so zápalom. Nečudujem sa, pretože na prvý pohľad to nedáva logiku. Aj keď hyperpigmentáciu vnímame ako nežiaducu, je to, žiaľ, prirodzený a potrebný mechanizmus tela na ochranu a obnovu pokožky. Vysvetlím vám prečo a ako tento proces prebieha.

Zápal je často odpoveďou na poškodenie tkaniva. Keď je tkanivo poškodené, zápalové signály spúšťajú obrannú reakciu. Vtedy sa produkcia melanínu zvyšuje. Tento proces pomáha chrániť pokožku pred ďalším poškodením, podporuje hojenie a regeneráciu tkaniva a pomáha znižovať riziko infekcie.

To, ako životné prostredie a slnko poškodzujú tkanivo na pokožke, ktorá odpovedá na poškodenie zvýšenou tvorbou pigmentu, si dokážete predstaviť. Rovnako si určite viete predstaviť, ako pokožka reaguje postzápalovou pigmentáciou na vyrážky alebo iné poškodenia kože zvýšenou produkciou melanínu. Čiže tam, kde bola zápalom poškodená koža, sú často tmavé škvrny. Stane sa tak preto, lebo melanín má aj niektoré vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť, posilniť a opravovať pokožku.

Čo je však menej známe a čo si už viete predstaviť ťažšie, je to, že aj zápal vo vnútri tela, spôsobený napríklad nesprávnou výživou, môže prispievať k tvorbe tmavých škvŕn na pokožke. 

Ako to funguje? Počas zápalu imunitné bunky produkujú voľné radikály na ničenie nežiaducich látok v tele. Kde sú voľné radikály, tam je oxidačný stres (a naopak), ktorý stimuluje produkciu látok zodpovedných za aktiváciu nadmernej tvorby melanínu na pokožke.

Dehydratácia pokožky v súvislosti so zápalom

Málokto si uvedomuje, že zápal vo vnútri tela môže spôsobiť dehydratáciu pokožky. Vnútorný zápal je často spôsobený nesprávnou životosprávou, ako je nevhodná strava, nedostatok pohybu a stres.

Chronický zápal uvoľňuje chemické látky, ktoré narúšajú ochrannú bariéru pokožky. Táto bariéra normálne udržuje vlhkosť v pokožke a chráni ju pred poškodením. Keď je narušená, vlhkosť sa z pokožky rýchlejšie stráca, čo vedie k jej dehydratácii. Dehydrovaná pokožka má za následok rýchlejšie starnutie pleti, pretože je náchylnejšia na tvorbu vrások a stratu pevnosti.

Zápal tiež znižuje produkciu prirodzených hydratačných látok v pokožke. Keď ich je menej, pokožka je suchšia a krehkejšia.

A aby toho nebolo málo, zápal zvyšuje priepustnosť krvných ciev, čo vedie k úniku tekutín z ciev do tkanív, vrátane pokožky. Za normálnych okolností krvné cievy prenášajú výživu, kyslík a tekutiny do tkanív a zabezpečujú správnu hydratáciu buniek. Pri zápale však tekutiny unikajú z oslabených ciev do okolitého tkaniva namiesto toho, aby boli dopravené do kožných buniek, čo vedie k dehydratácii pokožky. Naviac uniknuté tekutiny z oslabených ciev často spôsobujú opuch, čo tiež prispieva k dehydratácii pokožky, pretože tekutiny sa sústreďujú v tele nerovnomerne.

Zápal pod kontrolou je jedným z tajomstiev zdravej pleti

Krásna, žiarivá a zdravá pleť je snom každej ženy. Ak sa nám podarí vyhnúť sa zbytočným zápalom, pleť sa nám určite odmení. Minimalizujme zápaly v tele, o ktorých často ani nevieme, a spomalíme tak starnutie pokožky. Myslime nielen na šetrné ošetrenie a pravidelnú starostlivosť o pleť, ale aj na vhodnú výživu, pohyb a regeneráciu.

Strava bohatá na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, celozrnné produkty a zdravé tuky pomáha znižovať zápal a podporuje zdravie pokožky. Pravidelný pohyb zlepšuje cirkuláciu a podporuje imunitný systém, zatiaľ čo dostatok spánku je kľúčový pre regeneráciu a zníženie zápalu.

A nezabudnite sa tešiť zo života a občas si urobiť radosť len tak. Táto pozitívna životná energia je dôležitá pre celkové zdravie a pohodu, čo sa prejaví aj na vašej pleti.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

BEAUTYROOM

BEAUTYROOM