nedeľa, 21 apríla, 2024

Zima, zelený čaj a starostlivosť o pleť

Zima ešte ani zďaleka nepovedala svoje posledné slovo, a zatiaľ, čo si naša myseľ a telo užíva snehové vločky, lyžovačku a štípajúci mráz, pleť zo zimného počasia až taká nadšená nie je. Suchý vzduch a striedanie teplôt jej dávajú zabrať, preto starostlivosť o pleť by mala vyzerať inak ako v lete. Pleť potrebuje pomoc. A zelený čaj jej pomôcť vie.

Som si istá, že v zime sa staráte o pokožku o niečo intenzívnejšie ako v ostatnom roku,
a že ste sa už dávno vybavili s kozmetikou s obľúbenými ingredienciami, ktoré pomáhajú pokožke s hydratáciou a s posilnením jej ochrannej bariéry. Ale ak by ste chceli vyskúšať niečo nové, tak kozmetika so zeleným čajom je podľa mňa výborný typ.

Ak ste ešte zelený čaj nikdy nezaradili do starostlivosti o pleť, tak práve zima je obdobie, kedy pleť bude za túto ingredienciu najviac vďačná. Áno, viem, že benefity zeleného čaju si môžete užiť v podobe vychutnania si príjemnej pariacej sa šálky, alebo aj v podobe výživového doplnku. Ale dopriať pleti kozmetiku vyšperkovanú touto super ingredienciou, je predsa len o niečo vyšší level.

Zelený čaj je silný antioxidant, ktorý dokáže účinne zatočiť s voľnými radikálmi, ktoré sú zodpovedné za predčasné stárnutie pokožky. A to nie je všetko. Zelený čaj má protizápalové a antibakteriálne účinky (čo je zaujímavé pre aknóznu a začervenanú pleť) so zvláčňujúcim a vyhladzujúcim efektom (čo je zaujímavé pre každú pleť).

Kozmetika s výťažkami zeleného čaju je vhodná pre každý typ pleti, dokonca aj pre supersenzitívnu, a môže sa kombinovať so všetkými ďalšími antioxidantmi a aktívnymi látkami.
Na trhu ju najčastejšie nájdete vo forme krémov (moisturizérov) a sér, masiek, tonerov… Zelený čaj je obľúbený aj v kozmetike určenej na ošetrenie okolia očí, a to kvôli vysokému obsahu kofeínu, ktorý je pre zelený čaj charakteristický. Kofeín je v kozmetike spájaný s redukciou opuchov a redukciou tmavých podkovičiek. Naviac, molekuly zeleného čaju ľahko preniknú do hlbších vrstiev pokožky.

Prečo som povedala, že zima je obdobie, kedy za zelený čaj bude pleť vďačná

 • Pokožka zvláda v zime hydratáciu pokožky s ťažkosťami, a práve zelený čaj jej s hydratáciou vie intenzívne pomôcť.
 • Zelený čaj obsahuje, okrem iného, vitamín B2 (riboflavín), s pomocou ktorého pokožka úspešne odoláva procesu vysychania.
 • Aminokyseliny, ktoré čaj obsahuje, pomáhajú udržiavať vlahu v pokožke.
 • Polyfenoly, ktoré sú pre zelený čaj charakteristické, ochraňujú vitamín C v pokožke pred oxidáciou. Je to dôležité, lebo vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, a ten je zase dôležitý pri hydratácii pleti.
 • Zabraňuje úbytku vlahy z hlbších vrstiev pokožky.

Okrem toho vďaka zelenému čaju

 • Pokožka bude sviežejšia, pretože čaj, vďaka katechinu (čo je silný antioxidant), účinne neutrazuje voľné radikály, ktoré sú príčinou fádnej a ošumelej pokožky.
 • Pokožka bude pôsobiť mladšie, pretože čaj pomáha pokožku chrániť pred UV lúčmi, ktoré sú zodpovedné za predčasné stárnutie pleti.
 • Pokožku nebudú trápiť vyrážky, a upchaté póry, pretože zelený čaj sa postará o reguláciu tvorby kožného mazu.
 • Pleť bude pôsobiť zdravo a žiarivo, pretože čaj urýchli a znásobí tvorbu nových zdravých buniek pokožky.
 • Pokožku nebudú trápiť zápaly, pretože čaj má hojivé a antibakteriálne účinky.
 • Oči sa rozjasnia a “otvoria”, pretože kofeín stenčí cievky očného okolia, a tým sa zminimalizujú opuchy očí.

Je toho celkom dosť. Čo poviete?

Neviem, či rozmýšľate nad kozmetikou s výťažkami zeleného čaju, možno áno, možno nie. Ja určite dám šancu aspoň pleťovej maske a vyskúšam aj kozmetiku na čistenie pleti.
V každom prípade si však denne doprajem 2-3 šálky zeleného čaju. A vy?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE