piatok, 2 júna, 2023

Spraví glycerín tú istú službu ako kyselina hyalurónová?

Súvisí glycerín a kyselina hyalurónová s hokejom? Vôbec nie, ale vďaka MS v hokeji vznikol tento článok. Ako to celé bolo, a ako to je s glycerínom v kozmetike?

V sobotu sme boli s partiou povzbudzovať našich hokejistov. Zápas dopadol tak, ako sme si priali. A keďže sme sa, počas zápasu (my dámy), viac-menej tvárili, že hokeju perfektne rozumieme, dobre nám padlo, že sme sa po hokeji porozprávali na “naše” témy. Preberali sme módu, deti, voľný čas atď. Kamošky vedia, že anti age je moja srdcovka, tak sem tam sa porozprávame aj o kozmetike. A v sobotu som dostala otázku, že prečo ja osobne tak veľmi ospevujem kyselinu hyalurónovú (a ja na ňu naozaj nedám dopustiť 😀), a že či existuje aj niečo, čo by som dokázala “ospevovať” namiesto kyseliny hyalurónovej.

Ani som nemusela veľmi rozmýšľať, a hneď mi napadol glycerín (a skválan, ale o skválane niekedy inokedy).

Glycerín a kyselina hyalurónová. Obe sú to fantastické zvláčňujúce a hydratujúce ingrediencie. Obe fungujú ako magnet na priťahovanie vody zo vzduchu, ktorú dokážu v pokožke aj uchovať. A to je niečo, čo nesmierne pomáha pokožke vyzerať mladšie.

Rozdiel medzi nimi je, že kyselina hyalurónová udržiava vodu (vlahu) viac – menej na povrchu pokožky, kým glycerín dokáže získanú vlahu dopraviť do hlbších vrstiev pokožky.

Molekuly glycerínu, sú oproti molekulám kyseliny hyalurónovej menšie, a preto sa dostanú, spolu s vodou, hlbšie do pokožky, kým väčšie molekuly kyseliny hyalurónovej vytvárajú na pokožke ako keby nejaký hydratujúci povrch alebo “perinu”, cez ktorú sa vlaha len tak ľahko nedostane von.

Ako som povedala, obe ingrediencie sú, čo sa týka priťahovania a udržiavania vlahy v pokožke, skvelé a najlepšie pracujú spolu, ale ak by som si mala vybrať len jednu, tak by som rozmýšľala, či moja pleť je veľmi suchá alebo veľmi citlivá, či potrebuje viac vlahy ako bežná pleť. V tom prípade by som zvolila glycerín Samozrejme, ten rastlinného pôvodu.
Ak by však moja pleť bola bežná, normálna, zmiešaná, alebo aj mastná, určite by som uprednostnila kyselinu hyalurónovú, ktorá by tento stav dokázala udržať, ale aj vylepšiť.

Čiže, glycerín pritiahne, dopraví (a udrží) vlahu do hlbšich vrstiev pokožky, a kyselina hyalurónová zásobí vlahou (zjednodušene povedané) povrch pleti, a zároveň vlahe zabráni vypariť sa.

Glycerín, alebo kyselina hyalurónová, najlepšie obe spolu!, sú naše kamošky, preto sa vždy oplatí mrknúť na drobné písmenká INCI zoznamu a skontrolovať, či sú tam.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE