Saturday, May 18, 2024

Poznáte essence? Je essence vylepšený toner? Alebo je to moderné sérum.

Ak ste doma v sledovaní beauty influencerov alebo sledujete novinky beauty priemyslu tak sa pravdepodobne nedozviete veľa nového. Ale som si istá, že niektoré dámy zopár informáci o essence poteší. Plus napíšem aj niečo o toneri.

Verím, že môj dnešný článok poteší  nielen ženy, ktoré bývajú vždy nadšené z kozmetických noviniek, ale aj tie dámy, ktoré sa novinkám nie že by vyhýbali, ale jednoducho si novinky nechávajú na obdobie keď príde ten správny čas.

V každom prípade “dobre vedieť 🙂 však?

Ešte donedávna by som nestrčila ruku do ohňa za to, že viem presne čo je essence. Úprimnejšie povedané nevedela som to ani približne. Na slovo essence v súvislosti s ošetrením pleti som natrafila, keď som čítala niečo o 10 krokovej Kórejskej rutine v starostlivosti o pleť.

Nezáleží na tom, že podľa mňa je viac-menej nereálne kráčať v stopách Kórejského beauty programu, essence ma zaujalo, tak chcem niečo o ňom napísať.

Predtým, ako si spravíte názor a rozhodnete sa či sa z essence stane váš must-have, ktorý dostane stále miesto na poličke v kúpeľni, je dobré ho spoznať a porovnať s kozmetikou, ktorú bežne používate.

Čo je teda essence? Všeobecne essence môžeme charakterizovať ako produkt na ošetrenie pleti, ktorý je v tekutej forme, a ktorý sa na pokožku aplikuje hneď po jej tonizácii tonerom, alebo ako by to bolo v mojom prípade, hydrolátom. Essence má za úlohu, tak ako toner, pripraviť pokožku na aplikáciu séra, alebo ampulky, alebo boostra, krému – podľa toho čo používate.

Poďme si to rozobrať na drobné. Som si istá, že z toto čo ste si prečítali ešte stále nie je jasné, čo to vlastne je.

Navrhujem, aby sme si najprv vysvetlili rozdiel medzi toneroma essence, pretože napriek tomu, že oba majú svoj vlastný účel, niekedy sa im prikladá jeden a ten istý význam.

Rozoberme najprv toner

Keď sa pozrieme dozadu, typický toner bol používaný hlavne ako astringent. Astringent je niečo čo má sťahujúce účinky. Používal sa tak ako teraz, na vyčistenú pokožku a pripisovala sa mu úloha akéhosi “dočisťovača” rezíduí (zvyškov) po samotnom čistení a úloha stiahnutia pórov.

Tonery zvyčajne obsahovali alkohol, alebo v lepšom prípade (stále veľmi zaslúžene populárny) rastlinný výťažok z hamamelu (hamamelis virginiana). Vďaka obsahu alkoholu, ktorý pleti veľmi nesvedčí, toner začal mať zlú reputáciu.

Dnešné moderné tonery sú skvelo preformulované a zmenené.

Pozrime sa ako a čo je ich úlohou.

 • Prvoradou úlohou tonera je tonizovať pleť. Tonizovať pleť znamená vyrovnať pH pokožky po čistení a zároveň ju pripraviť na ďalšie procedúry. Vyrovnávanie pH má svoj význam, pretože spravidla všetky prípravky určené na čistenie pleti, pleť zbavujú od nečistôt, no zároveň spolu s čistením menia kyslý plášť pokožky. Bez následného vyrovnania pH pokožka ostáva určitý čas bez ochrany pred oxidačným procesom. Až kým si s tým neporadí sama.
 • Tonizovaná pokožka oveľa lepšie prijíma aktívne látky, ktoré jej doprajete v podobe séra alebo boostera. Naviac, tonizovaná pokožka ich dokáže spracovať oveľa efektívnejšie.
 • Čo je super a čo v minulosti nebývalo samozrejmosťou je, že tonery dnes nájdete v rozmanitých variáciách. Sú v nich už zakomponované dodatočné ingrediencie, ktoré sú buď univerzálne a multifunkčné, alebo si môžete kúpiť toner,  ktorý obsahujú účinné látky na určitý problém pleti. Napríklad toner s exfoliátorom, alebo toner s protizápalovým účinkom, anti-ageing toner, alebo toner určený pre aknóznu pleť. Na trhu je ich naozaj veľa. Preto je rozumné pred nákupom si premyslieť, čo chcete riešiť.

Teraz je už jasnejšie, prečo sa oplatí používať toner. Ak sa totiž toner vynecháva, pleť prichádza o pomoc a z ostatnej kozmetiky nevyťaží to, čo by vyťažiť mohla.

Ak nemáte špeciálne problematickú pleť, nemusíte v toneri hľadať vedu. Aj ten najzákladnejší vyrovnáva pH pokožky a optimalizuje využitie skincare ingrediencií.

Poďme si povedať čo je essence

Essence je na západnom trhu stále relatívne nový produkt a často vďaka jeho dosť rozmanitému (čo sa týka konzistencie) charakteru nás môže spočiatku zmiasť čo je vlastne jeho skutočný účel.

 • Pre essence je charakteristické kvapalné skupenstvo, no hustota essence niekedy pripomína lotion, niekedy sérum alebo niekedy vyzerá ako toner. Dokonca aj povaha ingrediencií pripomína sérum a toner, ale napriek tomu nie je to produkt, ktorý by mohol nahradiť toner a (alebo) sérum.
 • Essence sa rýchlo vstrebáva do pokožky, ktorú okamžite hydratuje a postupne vyživuje. Vrchnú vrstvu pokožky zmäkčuje, alebo skôr zvláčňuje, čím pokožka následne hravo prijíma všetky “dobré veci”, ktorými ju chceme hýčkať.
 • Mala by som spomenúť, že essence si veľmi dobre rozumie so sérom. Vzájomne vytvárajú tandem, ktorý sa dopĺňa. Táto dvojica spoločne naplno využíva cenné ingrediencie.

Essence, veľmi zjednodušene povedané, pripravuje pre sérum “voľnú cestu” do hlbších vrstiev pokožky.

Essence je obohatené o antioxidanty, a naviac vo fľaštičke sú zvyčajne “pribalené” vysokokoncentrované super ingrediencie ako napríklad výťažky zo zeleného čaju, slimačieho slizu, z kombuchy…..

V podstate sa môže zdať, že essence má veľmi podobné benefity ako sérum.

Má tak ako sérum malé molekuly vysokokoncentrovaný aktívnych látok, ktoré dokážu preniknúť do pokožky hlbšie ako dokážu molekuly bežného krému či moisturizra. Dokonca často majú so sérom podobnú textúru.

Napriek tomu essence nie je sérum.

Tiež sa môže zdať, že essence má podobné benefity ako toner. Tak ako toner, essence hydratuje a pripravuje pokožku na následné ošetrenie sérom a neskôr krémom. Dokonca niektoré značky ho vyrábajú v podobnej konzistencii ako má toner.

Napriek tomu essence nie je toner.

Stručne zhrnuté

Toner

 • Pleť hydratuje
 • Vyrovnáva pH pokožky
 • Pripravuje na ďalšie ošetrenie

Essence

 • Pleť hydratuje
 • Upokojuje pokožku
 • Pripravuje na ďalšie ošetrenie
 • Podporuje a posilňuje účinok ingrediencií v sére, v krémoch, moisturizéroch…..

Sérum

 • Pleť hydratuje
 • Vyživuje vzácnymi aktívnymi ingredienciami
 • Podľa druhu sa zameriava na ošetrenie pleti komplexne, alebo rieši konkrétny probém

Ako Essence používať

Essence v podstate môžete používať kedykoľvek a akokoľvek, osamote, alebo spolu s ostatnou obľúbenou kozmetikou. Kedykoľvek, keď pleť potrebujete upokojiť a hydratovať. Spomete si, ako sa nám žiada hydratácia a upokojenie pokožky po slnení. Možno si tento rok do dovolenkového kufra pribalíte o jednu fľaštičku s kozmetikou naviac 🙂

Ak však chcete essence využiť naozaj na maximum (nie je to totiž až taký lacný špás) inšpirujte sa K- beauty a essence používajte po toneri a pred nanesením séra.

Hoci drvivá väščina toner na pleť nanáša pomocou tampónu z vaty alebo mikrovlákna, essence by sa malo aplikovať priamo pomocou prstov alebo dlaní. A to napriek tomu, že essene má konzistenciu mierne hustejšej tekutiny.

Hľadala som za tým logiku, a odpoveď som našla v zmysle zbytočného neplytvania produktu. Vatový tampón predsa len vždy nejakú časť tekutiny zbytočne absorbuje.

Neviem aké máte po prečítaní článku o essence pocity. Mne sa essence celkom pozdáva. Myslím si, že ja mu dám šancu. Vonku je zima, vykúrené miestnosti, menej čerstvého vzduchu ….. to všetko pleti veľmi nepomáha. Vyskúšam a uvidím. A nechám si aj na leto keď bude páliť slniečko.

A čo vy?

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE