utorok, 23 apríla, 2024

Poznáte betonitový íl a viete prečo je pleťová maska z ílu super?

Betonitový íl a pleťová maska z ílu pre každý typ pleti

Vo svete krémov, balzamov, vzácnych olejov, sér,  hydrolátov či tonikov sa už celkom dobre orientujeme. Našej pleti sa snažíme dopriať to najlepšie. Vieme, že pleť je potrebné vyživovať zvonku aj zvnútra. A presne o to sa aj usilujeme.

A čo pleťové masky? Ako často si dožičíte masku ako niečo naviac? A dokážete zároveň s maskou  vypnúť a relaxovať? Máte svoju obľúbenú značku alebo patríte k tým kreatívnejším ženám, ktoré pleťovú masku v okamihu vykúzlia z toho. čo majú v chladničke?

Priznam sa, ja nepatrím ani do jednej kategórie. Nejako tie masky neviem zakomponovať do bežnej starostlivosti o pokožku. Komerčne vyrobené masky zabúdam spotrebovať, často sa mi nepáčia niektoré ingrediencie, a tie doma vyrobené nemám rada. Nemám rada, keď mi po tvári steká jogurt alebo roztlačený banán. A naviac, keďže moja pleť má sklony k začervenaniu, tak nie som príliš naklonená k experimentom s ovocím na tvári.

Dlho som hľadala odpoveď na to, ako by som mohla pleť pohodlne a jednoducho trošku rozmaznať a zároveň zbaviť nečistôt a odumretých buniek bez obáv, že pleť zareaguje podráždením.

Na sociálnych sieťach ma zaujala konverzácia o prírodnom bentonitovom íle (bentonite clay). Vedela som približne, čo asi ten íl je, ale nikdy som sa o íl ako taký nezaujímala a v podstate som ani nevedela, čo sa s ílom dá robiť. Vyhľadala som si teda o ňom niekoľko informácií, s ktorými sa s Vami veľmi rada podelím.

Čo je bentonitový íl?

Íl je prírodná nespevnená usadená hornina. V podstate je to zemina pripomínajúca prášok bohatá na minerálne látky (draslík, horčík, zinok , vápnik, mangán, železo ….) a stopové prvky.

Existuje veľa druhov ílu v rôznych farbách,  v rozličnej hrubosti – od jemnučkého prášku až po hrubší piesok s rôznymi vlastnosťami.  Bentonite (sodium bentonite) je veľmi starý íl s mimoriadne jemnou textúrou.  Bentonitový íl obsahuje vulkanický popol, ktorý po zmiešaní s vodou napučiava. Je vysoko absorbrčný  a z pokožky dokáže “vytiahnúť” toxíny.

Pohlcuje maz, pokožku hĺbkovo čistí a detoxikuje. Používa sa na prečistenie, alebo vypnutie pleti napríklad v podobe pleťovej masky. Bežne sa používa ako vlasový zábal, často sa pridáva do kúpeľa na zmiernenie kožných problémov alebo svrbenia.

Bentonitový íl má relatívne vysoké pH (okolo 9), preto sa oplatí dávať pozor na to, aby sa nedostal do kontaktu s okom. Z toho istého dôvodu ľudia so senzitívnou pokožkou by mali íl používať opatrnejšie. Ak sa senzitívna pokožka po kontakte s ílom nepríjemne napína, alebo mierne svrbí a Vy stále chcete bentonitový íl používať, zmiešajte ho s niečím kyslým, čím sa pH zníži.

Ako bentonitový íl pomáha pokožke

  • Pleť benefituje z množstva minerálov (vrátane vápnika, horčíka, železa, draslíka), ktoré bentonitový Íl obsahuje.
  • Íl pohlcuje kožný maz (sebum), čo ocení mastná pleť. Kožný maz je dôležitý, pretože zabezpečuje, aby sa pleť a vlasy úplne nevysušili. No, niekedy je tvorba mazu nadmerná, čo upcháva póry a upchaté póry sú predpokladom na tvorbu akné. Takže práve pre mastnú a aknóznu pleť je maska z bentonitového ílu mimoriadne vhodná.
  • Opticky zmenšuje póry. Veľkosť pórov je všeobecne daná geneticky, no póry sú do istej miery elastické. Opticky sa zmenšia vďaka tomu, že íl z nich vytiahne nečistoty a maz.
  •  Pokožku šetrne hĺbkovo čistí, pleť zbavuje odumretých buniek.
  •  Má antibaktriálne účinky a tiež upokojuje svrbenie (používa sa aj ako prísada do kúpeľa).

Ako si pripraviť pleťovú masku

Príprava základnej masky je nenáročná a rýchla a nevyžaduje si veľa ingrediencií.

Najjednoduchšie, a pritom veľmi účinne, je pridať k ílu vodu (najlepšie deionizovanú)  a vymiešať kašičku. Kašičku naneste na pleť, napríklad špachtľou alebo ploským štetcom, nechajte pôsobiť a odstráňte. Dbajte na to, aby sa íl nedostal do kontaktu s kovom (lyžička, miska atď.). Nič hrozné by sa samozrejme nestalo, ale maska alebo kúpeľ či oplach, by bol menej efektívny.

A to je celá veda.

Môžete však aj  zaexperimentovať a k základu môžete pridať ďalšie fantastické aktívne látky. Tie však rozhodne nepridávajte bez rozmýšľania. Skôr ako začnete základnú masku vylepšovať, majte na pamäti svoj typ pleti, pretože nesprávne zvolená kombinácia ingrediencií nemusí zaručiť očakávaný výsledok.

Niekoľko typov

1. Mastná pleť: Bentonitový íl a jablčný ocot

Bentonitová maska najviac ulahodí mastnej pletí. Nedopustia na ňu hlavne tí, ktorí sa trápia s problematickou aknóznou pleťou. Prečo je to tak.

Ako som už spomenula, bentonitový íl má antibakteriálne vlastnosti a schopnosť pohlcovať kožný maz, čo je skvelé. Ale, ak k ílu namiesto vody, pridáte jablčný (najlepšie organický) ocot,  získate duo účinne bojujúcich ingrediencií proti mazu a akné. Jablčný ocot si dokáže poradiť s baktériami a naviac obsahuje AHA kyselinu (Alpha Hydroxy Acid), ktorá dokáže mimoriadne šetrne zbaviť pleť odumretých buniek a nečistôt. Je to taký “prírodný chemický píling”.

Vyrobíte si ju zmiešaním ílu a jablkového octu v pomere 1:1. Väčšinou stačí jedna polievková lyžica ílu a jedna polievková lyžica jablkového octu. Na tvár ju naneste štetcom a nechajte pôsobiť približne 10 minút. Masku odstráňte pomocou čistej vody. Ak si nanesiete hmotu v tenkej vrstve, čas pôsobenia skráťte. Masku nikdy nenechajte vyschnúť úplne.

Po opláchnutí pleť veľkoryso ošetrite hydratačným krémom.

2. Kombinovaná pleť: Bentonitový íl a ružová voda

Starostlivosť o kombinovanú pleť je o čosi náročnejšia. Suché miesta na pleti si vyžadujú iné ošetrenie ako miesta mastné. Čo s tým? Ako vyhovieť obom partiám pleti bez toho, aby sa stav jednej z nich ešte viac nezhoršil?

Riešenie ponúka ružová voda z Ruže Damaskej. Určite viete, že tento romantický kvietok je vo svete krásy mimoriadne obľúbený.

Prečo práve ružová voda? Pretože práve tá pomáha kontrolovať tvorbu kožného mazu, čo ideálne pre mastnú pleť a zároveň dokáže aj vynikajúco hydratovať, čo ocení pleť suchá. Navyše má antiseptické a antibakteriálne vlastnosti.

Masku pre kombinovanú pleť vyrobíte zmiešaním jednej časti bentonitového ílu s dvoma časťami ružovej vody. Naneste štetcom na tvár a nechajte 10 minút pôsobiť. Odstráňte s čistou vodou. Ak si nanesiete hmotu v tenkej vrstve, tak čas pôsobenia skráťte. Masku nenechajte vyschnúť úplne. Po opláchnutí pleť ošetrite hydratačným krémom.

3. Suchá pleť: Bentonitový íl a jojobový olej

Dlho prevládalo presvedčenie, že ílová maska nie je vhodná pre suchú pleť. Ukázalo sa však, že bentonitová maska dokáže zlepšiť stav aj suchej pleti. Neplatí to však všeobecne, takže tu je na mieste, ílovú masku najprv opatrne vyskúšať.

Ak máte suchú pleť, tak k ílu pridajte namiesto vody  jojobový olej a namiešate si masku s hydratačnými vlastnostami. Jojobový olej nie je v podstate olej, ale je to akási “voskovitá” substancia s podobnými vlastnosťami, aké má  prirodzený ľudský maz, účinne hydratuje a navyše  je nekomedogénny.

Zmiešajte jednu časť ílu s dvoma časťami jojobového oleja. Vznikne hmota hutnejšej konzistencie vhodná pre suchú pleť. Nechajte pôsobiť približne 8 minút, pričom však nenechajte masku vyschnúť úplne. Pre suchú pleť toto upozornenie je dôležité dvojnásobne.

V prípade, že suchej pleti bentonitový íl nebude vyhovovať, tak môžete stiahnuť po bielom kaolíne.

4. Normálna pleť: Bentonitový íl a zelený čaj

Majiteľky (majitelia) normálnej pleti majú skutočne veľa možností ako, a čím, pokožku hýčkať. Jedna z možností ako udržať pleť v rovnováhe a zároveň jej pomôcť v každodennom boji

s voľnými radikálmi je dopriať pleti masku z bentonitového ílu a zeleného čaju. Zelený čaj obsahuje veľké množstvo polyfenolov, ktoré pôsobia ako antioxidanty (chránia bunky pred oxidatívnym poškodením kyslíkovými radikálmi). Spomeniem tiež, že zelený čaj obsahuje, okrem iných látok, flavonoidy, ktoré majú antioxidačný účinok, vitamíny a kofeín.

Pripravte si teda zelený čaj, zo dve tri lyžičky zmiešajte s ílom naneste na pleť. A potom si už len vychutnávajte šálku zeleného čaju, zatiaľ čo dve úžasné ingrediencie ílovej masky odovzdajú  pleti to najlepšie.

5. Senzitívna pleť: Bentonitový íl a med

Ak máte senzitívnu pleť, určite ste mimoriadne opatrná a veľmi prísne zvažujete, čo si na pleť nanesiete. Dobre viete, že aj jednoduché prírodné ingrediencie môžu vyvolať nečakanú reakciu. Možno Vás zaujme med. Ako iste viete med má celkom slušné prirodzené hydratačné a antibakteriálne účinky. Prečo ho teda nevyskúšať? Teda za predpokladu, že nie ste na med alergická.

Zmiešajte jednu časť medu s jednou časťou ílu a jednou časťou vody. Vymiešajte kašičku a naneste na pleť. Nechajte pôsobiť približne 10 minúť. Masku nenechajte vyschnúť úplne. Je málo pravdepodobné, ale možné, že počas pôsobenia spozorujete nepríjemné pocity mierneho pálenia alebo pnutia pokožky. Vtedy samozrejme masku ihneď opláchnite čistou vodou a pleť ošetrite hydratačným krémom.

Všetky masky si môžete ešte viac vylepšiť a pridať napríklad vitamín C, vitamín E, koenzým Q10 alebo sérum z ampulky, aloe vera alebo len jednoducho matcha prášok, pomleté ovsené vločky, štipku kurkumy, dve tri kvapky esenciálneho oleja . Je to len na Vás.

Tak ako? Vyskúšate?

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE