streda, 24 apríla, 2024

Čo je booster, sérum a ampulka a aký je medzi nimi rozdiel

Pôvodne som chcela napísať článok o tom, v akom poradí, kedy, ako a prečo aplikovať jednotlivé skin-care (určené na starostlivosť o pleť) produkty. Keď som si však pripravovala materiály, uvedomila som si, že tých produktov je veľa, a že možno nezaškodí najprv napísať, čo konkrétne ten – ktorý produkt dokáže a prečo a načo je určený. Poďte čítať o tom čo je to sérum a booster a čo je v ampulkách a kapsulkách. Pôvodná téma článku dostane šancu neskôr.

Hoci starostlivosť o pleť sa začína čistením a tonizáciou, ja som sa rozhodla, že najprv napíšem niečo o sére a o booster (neviem nájsť slovenský ekvivalent, tak pod slovom booster – čítaj búster – si predstavte niečo, čo podporuje určitý proces. Vysvetlím neskôr.)

Myslím si, že nie som jediná, ktorej napadlo, že načo je nám toľko produktov, a či ich naozaj všetky potrebujeme. Nie sú to len preteky kozmetických spoločností, ktoré chcú vytiahnuť peniaze z našich peňaženiek? Naozaj mi novinky pomôžu “vyretušovať” pleť? Veď predsa nie je to tak dávno, ked ženy (a dokonca ani celebrity) o mnohých produktoch ani len nechyrovali, a boli krásne a často nezabudnuteľné.

Zamyslela som sa však nad tým a porovnala, aký bol život ženy niekedy, a aký je teraz.
A veru je iný. Iný životný štýl, iné životné prostredie, iná strava, predĺžil sa čas pred obrazovkami a pridal sa čas pred monitormi, často musíme prekonať iné emočné rozpoloženia, potrebujeme zvládať iné situácie, spoločnosť má na nás iné nároky, náročnejšie kritéria….

Takže za mňa áno. Novinky majú svoje opodstatnenie a logiku, a je dobré, že vývoj ide dopredu aj v beauty priemysle.

Zase som ten úvod trošku pretiahla :O , ale už idem na to 🙂

Booster a sérum, či už v sklenenej fľaštičke, ampulke alebo v kapsulke, je vo svojej podstate ošetrenie (alebo kúra) pleti koncentrovanými účinnými ingredienciami. V e shope alebo v regáloch s kozmetikou sa môžete stretnúť s tými univerzálnejšími, s bežnými aktívnymi látkami, a s boostrom či sérom s osobitými ingredienciami, ktoré riešia určitý kozmetický problém.

Možno ste sa stretli s vysvetlením, že booster alebo kapsulka či ampulka (samozrejme, že to, čo je v nich) je vlastne super koncentrované sérum.
Je, aj nie je to pravda. Pretože aj keď séra môžu mať rôznu koncentráciu, stále musí byť tak ako ich formula, tak aj koncentrácia aktívnych látok v súlade so štandardom alebo normou, ktorá je typická pre sérum. Teda mala by byť.
Slovné hračky (ktoré sú síce v poriadku, no dokážu mierne zavádzať) sú väčšinou marketingovou taktikou. Ale myslím si, že v tomto prípade to naozaj nie je “koniec sveta”.

Booster

Slovo booster môžeme nahradiť slovami zväčšenie, zvýraznenie, stimulácia, pozdvihnutie na vyššiu úroveň.
Keď sa použije slovo booster v súvislosti so starostlivosťou o pleť, predstavte si spravidla mierne hustý, tekutý produkt na ošetrenie pokožky látkami, ktorých úlohou je aktivovať nejaké terapeutické procesy.

Booster pomáha riešiť konkrétny problém pleti, intenzívne podporuje jej regeneráciu, a fantastické je, že výsledky dosahuje oveľa rýchlejšie, s dlhšie trvajúcim účinkom ako bežná kozmetika. Aby toho nebolo málo, tak ešte dodám, že zvyšuje efekt kozmetiky, ktorú používate vrátane dekoratívnej. A na to postačí len zopár kvapiek.

Booster je teda kombinácia silne koncentrovaných kľúčových ingrediencií danej skupiny namiešaných tak, aby sa vo formule (recepte) vzájomne dopĺňali a spoločne zväčšovali, či dosahovali žiadaný výsledok.

Čo to presne znamená?

Tak napríklad

  • Koncentrácia niacinamidov pomože riešiť hlavne problém rozšírených pórov.
  • Booster s kyselinou azelaovou pomôže blednúť hnedým škvrnám na pokožke.
  • S tým istým problémom si skvelo poradí aj booster s určitou koncentráciou vitamínu C, plus C vitamín pridá ďalšie benefity.
  • Známy je retinol booster, ktorý vyhladzuje (zjemňuje!) vrásky, tiež redukuje veľkosť pórov, a zjednocuje tón pleti. Omladzuje.
  • Obľúbená kyselina hyalurónová výborne hydratuje, a tiež vyhladzuje, či lepšie povedané akoby vyplňuje vrásky.

Ako sa booster používa?

  • Booster má ľahkú textúru, a aj preto sa ľahko kombinuje s inými kozmetickými produktami.
  • Booster sa aplikuje priamo na pokožku, alebo sa može primiešať do krému či séra, ktorý neobsahuje SPF. Kozmetika s SPF by mala ísť sólo.
  • Väčšinou sa používa určitý čas, kedykoľvek pleť potrebuje pomoc. Dokonca nemusíte po ňom siahnuť každý deň. Ide naozaj o to, čo v súvislosti s pleťou riešite.
  • Niekedy nie je nutné aplikovať booster na celú pleť, stačí ho naniesť len na miesto, ktoré potrebuje špeciálne ošetrenie.
  • Myslite na to, že nie je rozumné bezhlavo mixovať rôzne typy boostrov pri jednom ošetrení pleti. Ako príklad uvediem retinol v kombinácii s vitamínom C, alebo retinol skombinovaný s AHA/BHA. Spomenuté ingrediencie majú svoje špecifické vlastnosti, a vo vnútri pokožky, či na jej povrchu robia svoju vlastnú robotu. Súčasné použitie môže byť kontraproduktívne. Céčko použite radšej ráno, a retinol si nechajte na večer. Nie je to 100% pravidlo, záleží, samozrejme, na koncentrácii.

Na čo je dobré sérum a prečo ho používať

Tak ako booster, aj séra sú nadupané s turbo koncentrovanými ingredienciami. A presne tak isto ako pri boostri, aj pri sére sú ingrediencie naformulované tak, aby pohodlne dokázali preniknúť hlbšie do pokožky. Čo ingrediencie v bežnom kréme nedokážu, pretože sú väčšie a tiež sa viažu s inými zložkami, ktoré krém obsahuje (napriklad s emulgátorom, zmäkčovadlom atď.).

Dalo by sa povedať, že sérum dopĺňa, a zároveň pracuje spoločne s moisturizérom, krémom, alebo s iným obľúbeným skincare produktom, ktorý používate.

Na rozdiel od booster, sérum zvyčajne obsahuje vyvážený mix a koncentráciu aktívnych ingrediencií (napríklad antioxidanty, kyselina hyaluronová, ceramidy alebo aj glycerín, lecitín…. ), ktoré ošetrujú komplexne. Kdežto booster, ako som už spomenula, obsahuje zvyčajne ingrediencie zamerané na konkrétny problém.

Zložky a prísady v sére sú sformulované tak, aby spoločne podporovali regeneráciu pokožky, a zároveň ju ochraňovali pred možným poškodením.

Séra môžu mať všestranný, alebo špecifický charakter. V praxi to znamená, že si môžete zvoliť sérum, ktoré sa vďaka koncentrovaným antioxidantom postará o výživu pleti a jej ochranu, alebo môžete siahnuť po sére, ktoré je už špeciálne navrhnuté na konkrétnejšie ošetrenie pleti. Existuje napríklad očné sérum, alebo sérum, ktoré podporuje upokojenie začervenanej pokožky, alebo sérum určené pre dehydrovanú pokožku, alebo sérum určené pre suchú, senzitívnu, normálnu, či mastnú pleť.
Populárnymi sa stali séra s určitou (miernejšou) koncentráciou retinolu, vďaka ktorému si dokážu poradiť s vráskami.

Dobre naformulované séra nezanechávajú na pokožke nepríjemný lepkavý pocit (lepkavý pocit môže byť po dobu, pokiaľ sa sérum nevstrebe), pokožka ho absorbuje v podstate rýchlo. Kvalitné sérum neobsahuje farbivá ani parfumované zložky, ale stále by malo mať príjemnú vôňu.

Čo je v ampulkách a kedy ich používať

Dajme tomu, že vo všeobecnosti môžeme povedať, že obsah ampulky je v podstate veľmi podobný séru. V podstate áno, ale v ampulkách je ukrytá unikátna, a spravidla špecifická kombinácia vysoko koncentrovaných aktívnych ingrediencií.
Tak ako pri sére alebo booster, ani v ampulkách nenájdete (teda určite by ste nemali!! nájsť) konzervanty alebo pomocné látky, ktoré som už spomínala.
Neexistuje žiadne pravidlo, ako a kedy, a ako často by ste mali pleti dopriať sérum v ampulke. Ale v podstate, kúru so špeciálnym sérom si dožičte, ak vaša pleť vyzerá unavene, fádne, a je bez iskry. Rozhodne však sérum v ampulke nepoužívajte dvakrát denne tak ako štandartné sérum. Majte na mysli, že menej je často viac.

Ešte sa pýtate, čo je v kapsulkách?

Nie je to tak veľmi dávno, čo sme sa prvýkrát stretli a rozpačito začali používať kapsulky naplnené sérom. Trend kapsulí “západ” odkukal od K-Beauty (povestná kórejská starostlivosť o pleť), a zdá sa, že tento trend naberá na popularite.

Podstata (alebo skôr selling point?) kapsúl spočíva v tom, že k séru, ktorý je bez akýchkoľvek pomocných látok, hermeticky uzavretý v kapsulke, sa nedostane vzduch, ani svetlo. To znamená, že žiaden oxidačný proces nemá šancu. Vzácne koncentrované látky sú chránené.
Pri bežných fľaštičkách, či už s pumpičkou alebo s aplikátorom to neplatí, trošku vzduchu sa tam vždy dostane. Čo sa týka ampulky, tak aj v tej je okrem tekutiny aj kúsok atmosféry.

Dokonalé uzatvorenie má zmysel najmä pre aktívne ingrediencie, pretože väčšina z nich je veľmi slabo odolná voči vzduchu a svetlu. Platí to hlavne pre vitamín C.

Za ďalšie ”pre” môžeme považovať skutočnosť, že obsah (objem?) v kapsulke je daný, teda množstvo na jedno použitie máme pod kontrolou.

Hej! A čo moisturizér a krém?

Má stále zmysel ho používať, keď sérum a booster spraví pleti takú dobrú službu?
Samozrejme, že má. Sérum totiž nie je krém. Krém (okrem iného) poskytuje ochranu pred vonkajšími vplyvmi, postará sa o hydratáciu, a hlavne dokáže hydratáciu v pokožke uzamknúť. Ale niektorej pleti, a to najčastejšie kombinovanej, vyhovuje, a stačí len kvalitné sérum.
Všeobecne však pletí, ze pleť si zaslúži oba. Ak neviete, v akom poradí, tak najprv booster, potom sérum, a nakoniec krém alebo jeho ekvivalent.

A čo vy? Používate booster a sérum?

Dopĺňam link k článkom na tému, o ktorú  som spomenula v úvode.
Prvý článok je o tom, v akom poradí si nanášať kozmetiku a ako si vyskladať vlastný rituál.
V druhom článku sa dočítate o aktívnych ingredienciách,  ich charakteristike, ich benefitoch pre pleť, poradím vám kedy ktoré použiť a prečo.

https://www.beautyroom.sk/v-akom-poradi-pozivat-kozmeticke-produkty-a-ako-ich-kombinovat-aby-ste-z-nich-vytazili-maximum/

https://www.beautyroom.sk/v-akom-poradi-pozivat-kozmeticke-produkty-a-ako-ich-kombinovat-aby-ste-z-nich-vytazili-maximum-ii/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE