HomeDekoratívna kozmetika a líčenieAko dlho vydrží dekoratívna kozmetika

Ako dlho vydrží dekoratívna kozmetika

Veru, aj dekoratívna kozmetika má svoju záručnú dobu, ktorú sa neoplatí ignorovať.
Áno. Viem, aké ťažké je rozlúčiť sa s obľúbeným rúžom, alebo s make upom, z ktorého sme neminuli ani polovicu, alebo s perfektnou tekutou linkou na oči, ktorú sme použili len pár krát v lete.

Vyhodiť kozmetiku, o ktorej si myslíme, že ešte nenastal jej čas, sa môže zdať ako plytvanie, ale v prípade dekoratívky je často postaviť sa k tomu nekompromisne ten správny prístup.

Ako vieme, že kozmetike už vypršal čas.

Najlepšie je, samozrejme, značiť si priamo na produkt dátum jeho otvorenia, a potom už len po očku sledovať, či kozmetiku používame v súlade s doporučením od výrobcu. Výrobca uvádza túto informáciu číslom umiestnenom na ikonke znázorňujúcej otvorený téglik. Číslo znamená počet mesiacov, koľko je bezpečné produkt používať po otvorení.

Poďte si prečítať po akom čase jednotlivú kozmetiku vymeniť a prečo. Ako dlho vydržia jednotlivé produkty, a kedy ich ešte môžeme s prižmúreným okom použiť chvíľu po záruke.

Make up a korektory

Make upy a korektory sú, okrem púdrovej formy, vyrobené na vodnej, silikónovej a olejovej báze. Životnosť záleží od samotnej bázy make upu a od použitých ingrediencií.
Make up vyrobený na vodnej báze vydrží spravidla do 12 mesiacov.
Produkty na olejovej báze vydržia najčastejšie 18 mesiacov. Životnosť sa, samozrejme, môže rôzniť. Záleží od druhov konzervantov, antioxidantov a ďalších pomocných látok.

Čas vymeniť make up za nový bezpodmienečne nastáva vtedy, keď sa olejové zložky, ktoré make up obsahuje, oddelia od ostatnej emulzie a usadia sa na povrchu produktu.
Make up je starý aj vtedy, keď zbadáte, že pri nanášaní sa vytvárajú hrudky, alebo make up neprimerane zhustne, zmení farbu alebo vôňu.

Životnosť make upu môžeme predĺžiť správnym skladovaním, najlepšie na tmavom, chladnom mieste. Hrdlo nádobky s make upom a aplikátor (štetec, prsty) udržiavajte čo najčistejšie. Pomôže aj sem tam pretrepať nádobku s make upom.

Púder, bronzer, lícenka, kompaktný korektor

Napriek tomu, že kompaktný púder, lícenka či bronzer neobsahujú vodu, a preto by sme mohli predpokladať, že baktérie nemajú ako vznikať, rásť a množiť sa, aj tieto “suché” produkty majú svoju expiračnú dobu. Do práškovej a kompaktnej kozmetiky sa vždy pomocou aplikátorov dostane napríklad maz z pleti alebo čiastočky z použitej kozmetiky, ktoré priľnú na štetec alebo labutienku, špongiu… a baktérie či oxidácia kozmetiku znehodnotia.

Spomínané produkty bez problémov vydržia okolo dvoch rokov, ale niekedy výrobca uvádza aj viac. No často sa stane, že na povrchu kompaktného výrobku sa vytvorí tvrdý sivý film, čo je jedna zo známok zostarnutia produktu.
Niektorá suchá dekoratívka obsahuje mini čiastočky vody z botanických extraktov (zelený čaj, tee trea, bambus, aloe…), ktoré jej životnosť mierne skracujú, a preto sa môžete stretnúť aj s kratšou bezpečnou dobou používania.
Životnosť púdru môžete predĺžiť tak, že sa budete snažiť o zabránenie jeho zbytočnej oxidácii, a budete ho nechávať otvorený len na najnutnejší čas, a po použití ho starostlivo zatvoríte. Používanie čistých štetcov a aplikátorov je samozrejmosť.

Krémová lícenka

Krémovú lícenku by sme mali vymeniť zhruba po roku. Baktérie sa do nej dostávajú pomocou prstov alebo aplikátorov. Že je krémová lícenka stará spznáte opäť podľa zmeny farby, konzistencie, alebo podľa sivého filmu na jej povrchu a zmeny vône.

Aj lícenke predĺžite životnosť tým, že budete používať čisté aplikátory alebo čisté suché prsty. Oplatí sa aj “osušiť” líčka od zostatkov olejov a mazu po predchádzajúcich produktoch. Môžete to spraviť presne tak, ako keď si servítkou odstraňujeme prebytočný rúž z pier (možno len trošku jemnejšie).

Očné tiene

Čas na výmenu práve používaných obľúbených očných tieňov za nové je krutý. Podľa odborníkov očné tiene, aj tie púdrové, kompaktné, je vhodné vymeniť približne po 9 mesiachoch. Zdôvodňujú to tým, že pomocou štetcov sa do tieňov okrem baktrerii z povrchu viečka dostávajú aj miničiastočky z prirodzeného hlienu alebo slizu, ktoré oko obsahuje. V takom prostredí sa baktériam darí výborne.

Dvojnásobne to platí pre očné tiene na krémovej báze, v ktorej baktérie rastú omnoho rýchlejšie.
Otázka je, čo s očnými tieňmi, ktoré sa používajú tak 3x do roka?

Mascara

Rozlúčiť sa s dobrou a často aj drahou maskarou nie je ľahké. Výrobcovia doporučujú vymeniť mascaru za novú po 3 mesiacoch dennnodenného používania a po 6 mesiachoch príležitostného používania. Niektoré mascary vydržia aj dlhšie, opäť, záleží od výrobcom použitých konzervantov.
Špirála je vo svojej podstate vlhká, a vlhké prostredie je ideálny inkubátor na množenie sa baktérií. Baktérie, ktoré prirodzene sú aj na riasach, sa pomocou kefky dostanú do vnútra špirály a tam sa začnú množiť a rásť.

Znakom, že špirála je už stará, je jej zmenená vôňa a konzistencia. Stará je aj keď je emulzia už hustá a na riasach vytvára hrudky.

Ideálne je, keď vytiahnutie aplikátora z tuby sprevádza “plop” zvuk. Znamená to, že mascara zatiaľ nie je naplnená prebytočným vzduchom, ktorý ju vysušuje.

Špirálu nikdy nepumpujte, pretože takto do tuby zbytočne pridáte vzduch. Hrdlo tuby pravidelne otierajte od prebytočnej farby. Zdanlivo maličkosti, ale mascare život predĺžia.

Ceuzka na oči

Ceruzky na oči sú diskutabilné, pretože ich expirácia sa pohybuje od 3 mesiacov do 3 rokov. Záleží od ingrediencií, konzervantov a charaktere ceruzky. Opäť treba myslieť na to, ako ceruzku používame, či len na povrchu vonkajšej časti viečka, alebo aj z vnútornej strany oka.

Výhoda je, že ceruzka na oči sa musí pravidelne zastrúhať,  čím sa odstráni starý nános olejov a baktérií, ktoré  z očného viečka priľnú na ceruzku.

Ak sa vám však stane, že aj keď ceruzku zastrúhate a stále ju pokrýva biely film, tak ceruzku vyhoďte. Mimochodom, z času na čas sa oplatí vydenzifikovať aj strúhadlo na ceruzky.

Tekutá linka na oči

Linky na oči majú v podstate podobnú formulu ako mascary. Keďže linka na oči je “vlhký” produkt, platia podobné pravidlá životnosti ako pri mascare.

Rúž na pery a lesky na pery

Rúže sú poväčšine “v záruke” 12 až 18 mesiacov. Znakom toho, že rúž je načase vymeniť, je jeho zmenená vôňa a konzistencia. Starý rúž vytvára hrudky na perách, alebo má konzistenciu tvrdej kriedy.

Životnosť rúžu a lesku na pery môžete predĺžiť tak, že tie rúže, ktoré práve nepoužívate, budete držať v chladničke.

Musím sa priznať, že ani mne sa niektoré odporúčania výrobcov nečítajú dobre. Akokeby výrobcovia ani netušili koľko stojí fantastická paletka očných tieňov a super špirála, ktoré si opatrujem ako svätý grál. Oni ich s ľahkosťou odporúčajú vymeniť po niekoľkých mesiacoch.
Ale jednoducho je to tak, a ja s tým súhlasím, veď v hre je zdravie pleti a očí.

Čo teda povedať na záver? Ja dekoratívku používam o niečo dhšie ako je doporučované, ale zároveň, aj keď nie som chemik, používam aj zdravý rozum, a so životnosťou kozmetiky to nepreháňam. Veď predsa dekoratívka má krásu zvýrazniť a nedokonalosti zakryť, a nie spôsobiť.

spot_img
BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

BEAUTYROOM

BEAUTYROOM