HomeStarostlivosť o pleťPrečo a ako vzniká akné a päť najčastejších mýtov o akné

Prečo a ako vzniká akné a päť najčastejších mýtov o akné

Akné! Večná téma. Vedia potrápiť nielen dospievajúcich, ale aj štyridsiatnikov. Poznáte mýty o akné, a viete, ako akné vzniká?

Každý deň sa vo vnútri pórov usádza vrstvička odumretých buniek. Je to prirodzený proces fungovania výmeny buniek. Ak je pleť zdravá, tak má zdravé póry, z ktorých nové bunky ľahko vytlačia tie odumreté, na povrch pokožky. Žiaľ, aknózna pokožka v dobrej kondícii nie je, a preto tento proces nefunguje.

Aknózna pokožka produkuje, v porovnani so zdravou, až 5x viac odpadu v podobe odumretých buniek.

Odpad (odumreté bunky) ostáva zaseknutý v póroch, a pór sa postupne upcháva. Pokožka neustále produkuje tuk, ktorý sa zmiešava v póroch s odumretými bunkami. Postupne sa z toho stáva hutná, lepkavá masa, a čierna hlavička je na svete.

Ak čiernu hlavičku napadne P akné baktéria (Propionibacterium acne), tak sa čierna bodka premení na vyrážku, pupenec či vriedok. P akné baktériu vyživuje pokožkou vyprodukovaný olej zmiešaný s odpadom pokožky.

Akné nie je vaša chyba!!

Akné je do veľkej miery genetická záležitosť. Genetika má vplyv na to, ako veľmi je pleť citlivá na hormonálne a enviromentálne faktory. A taktiež je to práve genetika, ktorá má vplyv na hustotu produkovaného mazu. Hustota mazu je totiž u každého odlišná.

5 najčastejších mýtov o akné

Mýtus č. 1. Umývanie tváre niekoľkokrát za deň je výborná prevencia akné

Časté umývanie tváre zbytočne dráždi a dehydratuje pokožku. Vysušená pokožka následne produkuje väčšie množstvo mazu a odumretých buniek, ktoré sa usádzajú v póroch. Umývanie pleti ráno a večer je za bežných podmienok úplne dostačujúce. (nehovorím o športe alebo fyzickej námahe, keď sa človek potí)

Mýtus č. 2. Akné má človek preto, lebo má nedostačujúcu hygienu

Napriek tomu, že mnoho ľudí považuje akné za výsledok nedostačujúceho čistenia pleti, nie je to cekom tak. Špina zmiešaná s ľudským mazom ostáva na povrchu pokožky, ale akné sa tvorí vo vnútri pokožky. Preto pleť náchylná na akné potrebuje na jej čistenie a ošetrenie ingrediencie, ktoré majú malé molekuly a sú schopné preniknúť do hlbších vrstiev pokožky, kde zároveň dokážu zastaviť proces formujúci akné vyrážku. Toto dokáže napríklad benzoyl peroxide a kyselina salicylová.

Mýtus č. 3. Akné pomôže, ak sa na ne nanesie zubná pasta

Zubná pasta akné vysuší len zvonku, a vo vnútri vyrážky ostane naďalej “všetko živé”. Naviac, čo je dokonca horšie, ako vysušenie vonkajšieho obalu vyrážky je, že bežné zubné pasty obsahujú SLS (sodium lauryl sulfate), čo je jeden z najznámejších “upchávačov” pórov.

Mýtus č. 4. Akné si treba potierať s benzoyl peroxide

Benzoyl peroxide (BPE) je v prvom rade prevencia pred vyrážkou, nie ošetrenie vyrážky. Prípravky s obsahom BPE je dôležité používať na celú pleť (prípadne dekolt alebo aj chrbát), čiže aj tam, kde vyrážky nevidíme. BPE prenikne do hĺbky pokožky, a tam zničí tzv. mikrokomedony (microcomodones), čiže počiatočnú fázu budúcej masy, ktorá vzniká z mŕtvych buniek a mazu, v ktorej sa darí P baktérii.
Len tak pre zaujímavosť, približne až do 90 dní trvá, kým sa z mikrokomedonov vyformuje viditeľná vyrážka.

Mýtus č. 5. Produkt je účinný, ak na pleti štípe, alebo pleť sťahuje

Aknóznej pleti agresívne ingrediencie nepomôžu, práve naopak. Agresívne ingrediencie ju zbytočne podráždia a vystresujú. Podľa najnovších výskumov ani neplatí, že je normálne, ak pri liečbe akné sa stav pleti najprv zhorší, a potom sa začne uzdravovať.

Dnes ste sa dozvedeli, ako a prečo vzniká akné. V budúcom článku napíšem o tom, ktoré ingrediencie by ste mali v kozmetike, ak sa staráte o aknóznu pleť, hľadať, a ktoré radšej obísť.

Ozaj! Stretli ste sa s niektorým mýtom o akné, ktorý som spomenula? Alebo ich poznáte oveľa viac?

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

BEAUTYROOM

BEAUTYROOM