utorok, 30 apríla, 2024

Kedy si vybrať očný krém s SPF a UV ochranou, a kedy bez?

Včera som dostala otázku, že či si myslím, že očný krém s UV ochranou je v súvislosti s anti age lepší, ako očný krém bez ochrany. Či naozaj potrebujeme SPF ko ešte aj v očnom kréme.

Na túto otázku je ťažko odpovedať kráto, jednou vetou, aj keď verte mi, naozaj sa snažím písať stručné príspevky 🙂 😉, aby som vás nezahlcovala nadmernými informáciami. Ale veď ma poznáte. Stručne a vecne mi to vyjde málokedy. 

Ale poďme k odpovedi na otázku 

Zadovážiť si očný krém s SPF môže byť niekedy naozaj užitočné a výhodné, ale niekedy to môže byť zbytočné. 

Ochrana pred UV lúčmi má (nielen) v súvislosti s anti age obrovský vplyv na stav a kondíciu pleti. Zvlášť pre okolie očí. Ochranu ľahko zraniteľnej pokožky v oblasti očí jednoducho a pohodlne zabezpečí krém s UV faktorom.  

Čo hovorí v prospech kúpy očného krému s SPF

  • Ak sa rozhodnete pre očný krém s SPF, máte istotu, že okolie očí si pred UV lúčmi chránite. 
  • Ak používate očný krém s SPFkom, máte istotu, že podvedome nevynecháte časť tváre okolo očí.
  • Očné krémy s SPF sú formulované tak, aby minimalizovali podráždenie a boli bezpečné pre použitie v okolí očí. To znamená, že je málo (menej) prevdepodobné, že by mohli spôsobiť slzenie alebo iné nepríjemné reakcie, na rozdiel od bežného SPF ochranného krému. 

Kedy je kúpa očného krému s SPF na zváženie

  • Očný krém s faktorom budete chcieť používať ráno a na večerné ošetrenie si pravdepodobne kúpite krém bez SPFka. Ono to vlastne ani tak nevadí, tie krémy nejaký čas, kým ich spotrebujete vydržia, len v poličke v kúpeľni budete mať o jeden krémik naviac. 
  • V podstate očný krém s SPF nepotrebujete ani vtedy, ak používate iný krém s ochranným faktorom na celú tvár, vrátane očného okolia. 

Je zbytočné si nanášať očný krém s UV ochranou a následne ďalší krém s UV ochranou. Použitie viacerých produktov s SPF faktorom neznamená, že sa ochranné účinky týchto produktov sčítavajú alebo zvyšujú. Ak si teda aplikujete SPF 15 očný krém a následne použijete na tvár SPF 15, nezískate ochranu SPF 30. Ochrana ostane na úrovni najvyššieho použitého SPF, teda SPF 15.

Pre koho by mohol byť očný krém s SPF-kom zaujímavý

  • Zaujímavý je hlave pre ženy s citlivou pleťou v oblasti očí. Očné krémy s SPF sú zvyčajne formulované tak, aby boli jemnejšie a bezproblematickejšie pre citlivú oblasť očí, kde by mohlo byť bežné SPF- ko pre pleť na tvári príliš dráždivé. 
  • Očný krém s faktorom je zaujímavý aj pre ženy, ktoré si chcú okolie očí pred UV lúčmi chrániť v prvom rade okolie očí. Myslím to tak, že je dobrou voľbou pre ženy, ktoré napríklad, keď nesvieti slniečko, alebo nie sú práve letné mesiace, nevenujú ochrane tváre a dekoltu pred UV lúčmi veľkú pozornosť. V každom prípade však chcú zabezpečiť ochranu očného okolia. 

Zatiaľ nie je úplne bežné denné používanie SPF na tvár a krk – aj keď by to tak malo byť, alebo používanie krémov s UV faktorom. 

  • Pre ženy, ktoré trávia veľa času vonku, napríklad kvôli práci, alebo kvôli životnému štýlu. Očný krém s UV ochranou je taká poistka, že žena podvedome nevynechá pri aplikácii SPF ka očné okolie. Z toho istého dôvodu to platí aj pre ľudí žijúcich v slnečných oblastiach. 
  • Pre ženy, ktoré majú problém s vytváraním hnedých škvŕn v okolí očí. (tiež z vyššie opísaného dôvodu).
  • Pre ľudí s históriou kožných problémov spôsobenými slnkom.

Prečo nepoužívať očný krém s SPF na noc

Samozrejme, že logicky preto, lebo v noci nesvieti slnko a nepotrebujeme sa pred UV lúčmi chrániť, lebo aj tak sme v posteli. 

Ale je tu ešte niekoľko dôvodov prečo sa vyhnúť použitiu SPF produktov v nočnej starostlivosti.  

  • Aj keď sú očné krémy s SPF navrhnuté tak, aby boli k očnému okoliu šetrné, stále obsahujú určité chemikálie, ktorých úlohou je chrániť pleť pred slniečkom. O tieto na noc nepotrebné chemikálie sú očné ochudobnené.   
  • V noci je pokožka naprogamavá na regeneráciu, menej už na ochranu. Používanie produktov s SPF s látkami, ktoré nie sú pokožke prirodzené môže spôsobiť podráždenie. Úplne zjednodušene povedané, pokožka je menej ostražitá, lebo nemusí bojovať proti nástrahám z vonkajšieho okolia, chce regenerovať a tak nemusí vyvolať ochrannú reakciu na chemické látky v SPF.  
  • SPF môže obmedziť prirodzenú nočnú regeneráciu pokožky, pretože žložky, ktoré sú podstatou SPF môžu narušiť optimálnu hydratáciu a dýchanie pokožky.

Pre večerné ošetrenie je lepšie zvoliť očné krémy, ktoré sú špecificky formulované pre nočnú regeneráciu bez obsahu SPF, alebo krémy, ktoré sú určené na dennú a večernú starostlivosť, tiež bez SPF. Tieto krémy často obsahujú zložky ako peptidy, retinol, vitamíny a hydratačné komponenty, ktoré pomáhajú obnovovať a vyživovať pokožku počas spánku bez zbytočného zaťaženia.

Ak už máte očný krém s SPF a chcete ho využiť, je lepšie ho aplikovať len počas dňa, keď je ochrana proti UV žiareniu skutočne potrebná. Na noc sa oplatí investovať do očného krému, ktorý podporí regeneračné procesy bez rizika podráždenia alebo iných negatívnych efektov.

Napísať stručnú odpoveď sa mi opäť veľmi nepodarilo, ale myslím si, že je to takto dobre, pretože už budete mať jasno v tom, či si vybrať očný krém s uv faktorom alebo bez. 

Možno vás bude zaujímať aj článok Všetko čo potrebujete vedieť o ochrane pred slniečnom

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE