nedeľa, 21 apríla, 2024

Sladké zemiaky – superpotravina, ktorú miluje aj pleť

Dávno som nenapísala niečo o tom, ako sa najesť do krásy, preto dnes namiesto písania o krémoch a sérach, vám narobím chute na batáty – sladké zemiaky.

Nie som si istá, či budete so mnou súhlasiť alebo nie, ale ja si myslím, že v zime je oveľa ťažšie vymyšľať a zostavovať zaujímavé, pestré a vyvážené jedlá. (Hlavne keď máte deti… Ale o tom dnešná téma nebude.)

Nemám veľmi v obľube moderné vymoženosti supermarketov, v ktorých si môžete kúpiť jahody alebo melón hoci aj v januári. Nemyslím si, že je to ok. Osobne si myslím, že všetko má svoj čas a na konci jesene a v zime by sme mali jesť iné potraviny ako v lete.

V zime je podľa mňa hlúposť nakupovať paradajky bez chuti a tvrdohlavo trvať na zeleninovom šaláte s feta syrom, ale to neznamená, že v zime je nemožné pomocou potravín hýčkať si telo a pleť.

Jedna alternatíva sú napríklad sladké zemiaky. Poďme si o nich niečo povedať.

Sladké zemiaky. Sú dostupné, nenáročné, plné vitamínov, antioxidantov, minerálov a vlákniny a dajú sa pripraviť na mnoho spôsobov. Podporujú imunitný systém, majú výborný vplyv na zdravé prostredie v črevách, regulujú hladinu cukru v krvi a starajú sa aj o našu pleť. Proste superpotravina.

Prečo pokožka a pleť miluje sladké zemiaky a my by sme ich mali milovať tiež.

 • Vysoké množsvo beta karoténu – vitamínu A (hlavne v oranžových a žltých odrodách) a kyseliny listovej pomáha pleti ľahšie sa vysporiadať s dôsledkami slnečného žiarenia. Čo je v zime, v období, keď máme tendenciu menej dôsledne sa chrániť pred UV žiarením fantastické.
 • Vďaka tomu istému vitamínu A je pleť hladšia a žiarivejšia, pretože vitamín A má vplyv aj na produkciu nových buniek, ktoré nahrádzajú bunky odumreté.
 • Pleť je pružnejšia a pevnejšia, pretože vitamín C, ktorý batáty (sladké zemiaky) obsahujú, podporuje tvorbu kolagénu a elastínu.
 • Pleť je zdravšia, pretože vitamín C je fantastický antioxidant, a ten si spolu s vitamínom E poradí s neutralizáciou molekúl voľných radikálov, ktoré sú veľkými nepriateľmi krásnej pleti.
 • Sladké zemiaky pomáhajú udržať pleť hydratovanú, pretože obsahujú živiny, vrátane draslíka a vitamínu B5 (kyselina pantoténová), ktoré majú prirodzené hydratačné vlastnosti.
 • Batáty sú tiež dobrým zdrojom medi a mangánu. Tieto minerály majú fantastické účinky na výzor pleti. Meď pomáha pri produkcii kolagénu, pomáha pri riešení pigmentácie, zápalov a začervenaní. Mangán zase pomáha telu absorbovať vitamín B a E, vďaka čomu sa vitamíny využijú naplno. Plus mangán podporuje rast buniek a má dôležitý vplyv na zdravé fungovanie metabolizmu a zdravie kostí.

Aj keď som doteraz písala o sladkých zemiakov hlavne v súvislosti s ich účinkami na pleť, je jasné, že batáty majú ohromný vplyv na celkové zdravé fungovanie tela a dokonca aj na psychiku.

 • Sladké zemiaky pomáhajú redukovať stres a úzkosť. Sú totiž prírodným zdrojom magnézia, ktorý udržiava ľudí v mentálne dobrej forme. Magnézium v kombinácii s draslíkom, ktorý tiež batáty obsahujú, prispejú aj ku kvalitnejšiemu spánku.
 • Magnézium, okrem mentálneho zdravia sa postará o prevenciu, ale aj o lepšie zvládanie cukrovky.
 • Batáty pomáhajú redukovať zápaly v tele, ktoré síce nevidno, ale ktoré sú príčinou mnohých zdravotných problémov. Podporujú imunitu.
 • Sladké zemiaky, ako bohatý zdroj viatamínu A,C, a E sa postará aj o podporu kvality vlasov, a ako som už písala, aj o zdravie pokožky.
 • Pomôžu pri redukcii alebo udržiavaní telesnej váhy. Aj keď zemiaky sú v podstate uhľohydráty, ktoré telo mimochodom, napriek nízko uhľohydrátovému trendu, potrebuje ako zdroj energie, majú nízky glykemický index, vďaka čomu sa v tele dlhodobo udržiava rovnomerná hladina cukru, a preto, človek nie je každú chvíľu hladný a má dostatok energie.

Je toho dosť, s čím všetkým nám sladké zemiaky dokážu pomôcť, a preto sa ich oplatí pravidielne zaradiť do jedálnička. Podľa odborníkov, viac nutrientov zo sladkých zemiakov získame, ak uprednostníme ich prípravu varením pred pečením. Toto beriem na vedomie, ale je to pre mňa len detail. Síce podstatný, ale stále len detail, pretože ja mám batáty rada hlavne pečené.

Ako ich máte radi vy?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE