piatok, 19 apríla, 2024

Kozmetická rutina krok za krokom I. časť

Spoznajte v akom poradí požívať kozmetické produkty a ako ich kombinovať, aby ste z nich vyťažili maximum

Bolo to už dávnejšie, keď som si pri prečítaní podobného nadpisu ako je napríklad aj tento môj pomyslela: “Čo mám spoznávať? Zase si niekto myslí, že objavil koleso. Samozrejme, že viem, čo a v akom poradí. Veď to nie je žiadna veda. Pleť si vyčistím, potom hydrolát, očný krém a denný/nočný krém. Hotovo . To je moja kozmetická rutina.“
…….tak nejako to bolo u mňa pred niekoľkými rokmi.

Nikdy som nemala problematickú pleť. V pohode som prežila pubertu aj tehotenstvá, ale vždy som vedela, že skôr či neskôr, jednoducho keď príde čas, doprajem si okrem základu aj niečo navyše. Na trhu toho nebolo až tak veľa (alebo skôr som o mnohých veciach netušila), takže vyskladať si vlastný rituál naozaj nebol veľký problém.

Keď som objavila sérum a vtedy vzácnu “vodičku” v ampulkách, s nadšením som si tento malý luxus dožičila. Dnes viem, že nie celkom správnym spôsobom. Nie, samozrejme, že sa nič zlé nestalo, len som využívala vzácne látky asi tak len na polovicu.
Neskôr som prišla na to, že mojej pleti vyhovujú aj panenské oleje, objavila som BHA, PHA, peptidy, ceramidy, začalo sa veľa písať o vitamíne C, retinole………… A zrazu som si nebola celkom istá, čo s tým. Ako to všetko zladiť? A môžem to všetko kombinovať?

Pripomína vám to niečo? Ak áno, čítajte ďalej, možno nájdete odpoveď čo s tým.

Kozmetické spoločnosti sa predbiehajú v uvádzaní noviniek na trh, a v rámci marketingu nás ochotne informujú o vedeckých poznatkoch, na základe ktorých ten-ktorý produkt funguje a prečo.

Ja osobne sa teším, že sa môžeme takto zoznámiť s vedeckým pozadím, ale uvedomila som si, že každá značka, pochopiteľne, popisuje svoje vlastné výrobky, a doporučuje vyskladať si ošetrovanie pleti práve ich značkou.

Pokiaľ ste verné jednej značke a viete si z nej dať dokopy kompletné ošetrenie pleti, tak je všetko v poriadku. Seriózny výrobca sa postará o vyváženú kompozíciu super ingrediencií.

Ale ak to máte v kúpeľni (čo sa značiek týka) tak ako ja, rôznorodé, mali by ste byť opatrné, a čítať, čítať, čítať, čo kozmetika obsahuje, a koľko, pretože všetko so všetkým súvisí.

Ja som presvedčená o tom, že aktívne látky dokážu malé zázraky, ale nie je pravda, že si môžeme dopriať naraz všetko a hlavne v čo najväčšom množstve.

Čítala som viac doporučení ohľadom poradia nanášania jednotlivých kozmetických produktov na tvár. Najčastejšie som sa stretla s odporúčaním začať s tým, čo má najredšiu konzistenciu, a následne postupne pokračovať s hustejším až po ten najkompaktnejší (najhustejší) produkt.

Táto metóda funguje, ale vždy musíme zobrať do úvahy špecifickosť jednolivých produktov, a hlavne, čo práve v starostlivosti o pleť riešite.

Čo to znamená

Ako prvé si uvedomte, či máte, ako som už spomenula, kozmetiku od jedného výrobcu alebo nie.

Prečo je to dôležité? Jednoducho preto, pretože zdanlivo rovnaké produkty od rôznych výrobcov prichádzajú na trh s rôznym pomerom aktívnych látok, a s rôznym percentuálnym pomerom jednotlivých ingrediencií na 100% výrobku.

Ďalej, a nie menej dôležité je nekombinovať aktívne látky bez rozmýšľania. Preto by ste vždy mali vedieť, čo váš obľúbený alebo doporučený výrobok obsahuje.

Poďme najprv na to poradie

Úplne na začiatok by som vám rada napísala (nielen) môj názor, že skutočne nemusíte používať aktívne látky denno denne.  A už vôbec nie všetko aj ráno aj večer.
Ak  neriešite niečo špeciálne, naozaj nemusíte dodržiavať odporúčania 8 krokovej rutiny v starostlivosti o pleť. Ale ak si  teda chcete dopriať všetko, nech sa páči, tu je návod.

  • 1. krok: Vyčistenie pleti (povinné !!!)

Už dávnejšie som písala o čistení pleti, ale pre istotu zopakujem, že odlíčenie a čistenie pleti sú dve rôzne veci. Myslite na to, že všetko to dobré, čo si na pleť neskôr nanesiete, sa do hĺbky pokožky dostane oveľa ľahšie, keď nebude musieť zdolávať prekážku napríklad v podobe prachu alebo zvyšku UV filtra.

Ak máte na programe dňa použiť pleťovú masku, napríklad tú, čo vyzerá ako papierová karnevalová maska s vystrihnutými očami a ústami, alebo aj hociakú inú, tak teraz je ten správny čas masku použiť. Na kompletne vyčistenú pleť.

Ráno si pokojne (ak vám vyhovuje taká rýchlovka) vystačíte s konjak špogiou,

Večer doprajte pokožke poctivé dvojfázové čistenie, a buďte si istá, že pleť sa vám odvďačí, ak do večernej rutiny zaradíte čistenie pleti čistiacim prístrojom s jemnou silikónovou rotačnou hlavicou.

  • 2. krok: Tonizácia

V predchádzajúcom článku (to bol ten o essence) som o toneroch písala podrobnejšie, takže dnes len pripomeniem, že toner vyrovnáva pH pleti. Čo by ste si mali všimnúť je to, či váš toner (ne)obsahuje AHA alebo BHA. (Taký môžete mať vo výbave hlavne ak máte aknóznu pleť). Toner s kyselinami je samozrejme v úplnom poriadku, no podľa odporúčania dermatológa je vhodné zvážiť prípadnú následnú (najmä veľmi častú) exfoliáciu.
Určite nemusíte mať žiadne obavy, ak používate úplne bežný hydratačný toner.

Pleť tonizujte ráno a večer po vyčistení pleti.

  • 3. krok : Exfoliácia (ak je potrebná)

Kyseliny AHA, BHA, PHA, ktoré bežne poznáme pod názvom chemický píling, šetrným spôsobom odstraňujú odumreté bunky, dokážu hĺbkovo vyčistiť póry, čo pleť automaticky vyhladí a rozjasní. Hlavný zmysel exfoliácie je teda podporiť prirodzenú deskvamáciu, čo je prirodzený proces odlupovania hornej vrstvy pokožky. Čiže výmena odumretých buniek za nové.
Okrem toho, kyseliny pripravujú pokožku na nekomplikované vstrebanie ďalších cenných látok z ostatnej kozmetiky.

Kyseliny určené na exfoliáciu sú “leave-on” produkty, čo znamená, že sa po aplikácii nezmývajú. Používajú sa ráno alebo večer, zvyčajne nie každý deň. Ale môžete sa stretnúť aj s kyselinami (väčšinou PHA), ktoré sú vhodné aj na každodenné používanie.

Opäť pripomeniem, aby ste si všimli, či váš toner, alebo pleťová maska (ne)obsahuje kyseliny. Aby ich nebolo priveľa.

Ráno Či si zvolíte exfoliáciu každé alebo každé druhé, či tretie ráno, alebo vôbec, záleží na potrebách pleti, na charaktere a koncentrácii kyselín v produkte, a ešte na tom, akými ingredienciami budete pokračovať. O vhodných kombináciách sa dočítate neskôr.

Večer v podstate platí to isté ako ráno. Všímajte si koncentráciu kyselín a koncentráciu aktívnych látok.

  • 4. krok: Essence (podľa voľby alebo preferencií)

Nie som si istá, či sa essence v našich končinách udomácni alebo nie. Ale ak ste sa rozhodli essence používať, tak práve čerstvo tonizovanej pleti essence odovzdá jej maximum, a zároveň pripraví (ako som to spomenula v predchádzajúcom článku) pohodlnú cestu pre vzácne látky, ktoré nesie v sebe sérum alebo krém.

Pripomeniem, že hlavnou úlohou essence je pleť hydratovať. A hydratovaná pleť je zdravšia, silnejšia, a schopná efektívnejšie a hlbšie absorbovať všetko, čo následne použijete.

  • 5. krok: Booster, Sérum (podľa voľby, potrieb alebo preferencií)

Booster a sérum obsahujú malé molekuly výrazne koncentrovaných aktívnych látok, antioxidantov, látok, ktoré pleť intenzívne hydratujú, rozjasňujú, redukujú farbu hnedých škvŕn, zmierňujú začervenania, látok, ktoré chránia pleť pred environmentálnym zaťažením.

Ak používate aj booster aj sérum, a nie ste si istá, čo si naniesť ako prvé, tak podľa odporúčania odborníkov aplikujte najprv booster a následne sérum. Je to aj kvôli tomu, že booster sa nezriedka nenanáša na celú tvár, ale len na problematickú časť pleti. Ale nič sa nestane, ak poradie vymeníte. Niekedy odborníci odporúčajú primiešať zopár kvapiek boostru priamo do séra.

Ráno určite stavte na sérum (alebo booster) s vitamínom C. Vitamín C pleť rozžiari, zabráni vzniku pigmentových škvŕn, a tie už existujúce pomôže vybieliť. Céčko sa postará o podporu tvorby elastínu a kolagénu, vďaka čomu pleť ostane pružná, zabojuje so zápalmi.

Ráno je vhodný čas aj na niacinamide (vitamín B), vitamín E, kyselinu hyalurónovú, kyselinu alzeaikovú.

Večer pleti dožičte napríklad sérum s kyselinou hyalurónovou. Kým budete spať, kyselina (ktorá v skutočnosti nie je kyselina, jej Ph je medzi 5-8) sa postará o to, aby pleť zostala celý čas hydratovaná, pretože dokáže absorbovať častice vody zo vzduchu a priniesť ich do vnútra pokožky. Kyselinu hyalurónovú je dobré dopriať pleti hlavne keď ju ošetrujete aj s retinolom.

  • 6. krok : Očný krém (podľa voľby alebo preferencií)

Očný krém býva v rôznej podobe. Poznáme ho ako zamatové sérum, alebo ako hutnejší či jemnejší krém, alebo býva aj v podobe oleja a vo forme gélu.

Avšak napriek pravidlu od najjemnejšej konzistencie po najhustejšiu, a napriek skutočnosti, že očný krém môže mať rôznu hustotu, očný krém sa nanáša pred záverečným denným moisturizérom, alebo pred nočným krémom, či olejom.

Očný krém je možné úplne vynechať, a to za predpokladu, že pleťový krém alebo moisturizér obsahuje všetky potrebné aktívne látky (skin-identical/skin reparing ingrediencie, cell-communicating ingrediencie a antioxidanty – podrobnosti nájdete v článku o očných krémoch).

Ja osobne na očný krém nedám dopustiť, a doprajem si ho v každom prípade každé ráno a každý večer.

  • 7. krok : Moisturizér (nevynechávajte a ani nenahrádzajte niečím iným)

Myslite na to, že aj ráno aj večer krém alebo moisturizer rozhodne potrebujete. Samozrejme, že ideálne taký, ktorý vyhovuje vášmu typu pleti. Krém potrebujete nielen kvôli tomu, aby pokožka bola ráno solídne zásobená ingredienciami, ktoré ju hydratujú, a večer ingredienciami, ktoré ju spoľahlivo regenerujú, ale aj kvôli tomu, aby krém či moisturizér vytvoril na povrchu pokožky bariéru, ktorá zabráni alebo aspoň skomplikuje únik vzácnych látok z pokožky, a samozrejme skomplikuje cestu do pokožky tomu, čo pokožke môže škodiť.

Ráno si zvoľte ľahký moisturizér obohatený o cenné ingrediencie na hyalurónovej báze, ktorý pleť hydratuje a nezanecháva pocit mastnoty. Ideálne je vybrať si (a to bez ohľadu na ročné obdobie) taký, ktorý má SPF 30. Špeciálne vtedy, ak nemáte v pláne ako posledný krok použiť kozmetiku s UV filtrom.

Večer zvoľte moisturizér, krém alebo balzam obohatený o látky, ktoré pomáhajú pleť regenerovať a obnovovať. Najlepšie, ak zvolíte ingrediencie, ktoré sú identické s tým, čo je vlastné ľudskej pokožke. Je to napríklad kyselina hyalurónová, ceramidy, alebo aj glycerín, lecitín, alebo siahnite aj po naozajstných “opravároch” pokožky ako sú peptidy, retinol či niacinamide.

  • 8. krok: Pleťový olej (podľa voľby alebo preferencií)

Pleťové panenské oleje sú fajn, ale nedokážu hydratovať. Pokožke však dokážu zabezpečiť naozajstnú ochrannú bariéru, a popritom ešte naviac pleti odovzdajú ďalšie vzácne látky, ktoré sú jednotlivým olejom vlastné. Oleje nevyhovujú každej pleti, ale stojí to za to niektorý aspoň ho vyskúšať. Napríklad šípkový, jojobový, opuncinový, z hroznových jadier považujem za naozajstné skvosty.

V každom prípade, oleje práve kvôli ich textúre patria na tvár nakoniec (nakoniec pred nanesením SPF). Olej dokáže preniknúť do hĺbky pokožky aj cez vrstvu moisturizéra, séra, alebo boostra, no opačne to nefunguje.

Nepleťte si však pleťový panenský olej so sérom alebo boostrom v podobe oleja.

  • 9. krok: UV filter (neplatí, ak používate SPF moisturizéri)

Logicky tento krok nepatrí do večerného ošetrenia, pretože jeho úlohou je chrániť pleť pred UV lúčmi, ktoré pleť poškodzujú. Je to teda posledný krok pred nanesením dekoratívky.

Oplatí sa investovať čas a peniaze na pohľadanie a zaobstaranie si k pleti šetrných SPF produktov. To sú tie, ktorých formula je výhradne na báze zinc oxide/titanium dioxide. (produkty na tejto báze nevyhovujú každému, sľubujem teda čoskoro článok o šetrnejších SPF produktoch)
No a ešte priložím informáciu, že podľa dermatológov SPF 15, ktoré obsahujú niektoré BB krémy alebo mejkapy, nestačí.

Tak ako? Dozvedeli ste sa niečo nové? Alebo ani nie? V každom prípade, túto 8-9 krokovú rutinu berte len ako inšpiráciu a riadte sa naozajstnými potrebami vašej pleti a vyskladajte si svoju vlastnú rutinu. Som si istá, že tentokrát to bude pre vás hračka.

V druhej časti článku sa spoločne pozrieme na niektoré aktívne látky a na to, ako ich kombinovať.

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE