utorok, 19 marca, 2024

Viete aký je rozdiel medzi neparfémované a bez vône?

Môže neparfumovaná kozmetika voňať? Samozrejme.
Môže kozmetika bez vône obsahovať parfém (teda zlúčeniny ktoré voňajú)? Samozrejme.
Nedáva Vám to logiku? Čítajte ďalej, a dozviete sa, čo vlastne znamená bez vône a čo znamená neparfémované.

Čo znamená bez vône?

Bolo to už dávnejšie, ale pamätám sa veľmi dobre, ako som v regáli s kozmetikou zbytočne míňala čas s hľadaním výrobkov vo verzii “bez vône” .
Mala som už hmlisté informácie a predstavy o tom, že parfémy v kozmetike (v mojom ponímaní to vtedy znamenalo to čo vonia) sú spiaci agenti, ktorí trpezlivo čakajú na svoju príležitosť, aby sa s postupom času premenili na zúrivých toxických nepriateľov pokožky, ktorí budú zodpovední za začervenania, pupence alebo nedajbože svrbenie či lišaje.
Bola som trošku mimo reality.

Takže čo to vlastne znamená?

Kozmetický výrobok s označením „Bez vône“/ „Unscented“ je produkt, ktorý nemá žiadnu vôňu, alebo arómu. Mal by byť teda k pokožke šetrnejší, ako jeho voňavý kolega. Ale nie je to celkom tak.

Označenie „bez vône“ totiž hovorí o tom, že výrobok bol s najväčšou pravdepodobnosťou vône zbavený. To znamená, že stále obsahuje (môže obsahovať) parfémové zložky alebo vonné látky, ale ich vôňa bola neutralizovaná a výrobok nevonia.

Možno si poviete veď to nedáva to zmysel, prečo sa to takto robí? Načo?

Odpoveďou je, že produkty bez vône spravidla obsahujú chemické zlúčeniny, ktoré majú za úlohu eliminovať prirodzený zápach niektorých ingrediencií.
Značná časť ingrediencií, a je jedno či syntetických alebo prírodných, má totiž svoju špecifickú vôňu, ktorá môže byť príjemná, ale častejšie býva nepríjemná. Preto sa vône pomocou chemických procesov neutralizujú.
Zjednodušene povedané kozmetické produkty obsahujúce chemické zlúčeniny, ktorých funkciou je odstrániť pôvodný zápach alebo vôňu, sa považujú a označujú ako produkty bez vône.
Ten, kto má problematickú pokožku, alebo určitý životný štýl, si musí dať na produkty bez vône pozor, pretože chemické zlúčeniny zodpovedné za maskovanie vône môžu u niektorých ľudí vyvolávať neželané reakcie. Tak isto neželanú reakciu môže vyvolať položka, na ktorú je niekto alergický a neobjaví ju nosom. Napríklad niekto je alergický na mentol, ale podľa vône mentol vo výrobku neobjaví a začne výrobok používať.

Prečo sa vyrábajú výrobky bez vône a pre koho sú určené?

Dôvod potlačenia nie práve najpríjemnejšieho zápachu je jasný. Ostáva teda objasniť prečo sa neutralizuje aj príjemná vôňa.

Ako príklad si vezmem príjemnú prirodzenú škoricovú vôňu. Škorica má na ľudskú pokožku celkom slušne priaznivé účinky. Predstavme si, že niekto si chce práve kvôli účinkom škorice zadovážiť telové mlieko s výťažkami škorice, ale neznáša škoricovú vôňu. Ľahká pomoc, výrobca má v ponuke telové mlieko so škoricou bez vône.
Alebo môže sa stať, že aj ak niekto miluje vôňu škorice, tiež radšej siahne po telovom mlieku bez vône, pretože nechce kombinovať vôňu telového mlieka s obľúbeným parfumom.

Čo znamená neparfumované?

Označenie „Neparfumované“ / „Fragrance-free“ majú kozmetické produkty, do ktorých neboli pridané žiadne ingrediencie za účelom odovzdať finálnemu prouktu vôňu, ale môžu obsahovať ingrediencie, ktoré voňajú, pretože do výrobku sa nepridávajú za účelom vône.
Takže ak je napríklad v kréme použitý olej, ktorý má svoju charakteristickú vôňu a krém po ňom vonia, stále sa voňavý krém označí ako neparfémovaný, pretože olej je tam pridaný za iným účelom ako prevoňať výrobok.

Zdalo by sa, že produkty označené ako neparumované neobsahujú, alebo prinajmenšom nemali by obsahovať žiadne škodlivé chemické látky zodpovendé za vôňu výrobku. Niekedy to však neplatí, pretože v legislatíve nie je jasne definované čo je parfum a taktiež neexistuje oficiálna medzinárodná definícia označenia “neparfumované” alebo “bez vône”. Znamená to, že niekedy sa syntetická vôňa môže skrývať pod netradičným názvom. Ale samozrejme, nie je to pravidlo, a zvyčajne neparfumovaným výrobkom môžete dôverovať. Teda v zmysle ingrediencií o ktorých sa bavíme v tomto článku.

Parfumovaná kozmetika

Prečo tak veľa kozmetických výrobkov obsahuje parfum? Myslím, že na túto otázku netreba hľadať odpovede. Jednoducho vône sa nám páčia, vôňou vyjadrujeme vlastný štýl, vôňa nás charakterizuje. Výrobcovia kozmetiky teda neváhajú a snažia sa ulahodiť nášmu nosu. Vedia, že spolu s napríklad šampónom, si kupujeme aj príjemný čuchový zážitok.

Ďalší dôvod pridávania parfémových zložiek do výrobkov je už spomínané maskovanie nepríjemných pachov. Na maskovanie sa používajú syntetické, alebo prírodné vône. Takže opäť, tak ako som už spomínala článku o ingredienciách, ak niekomu záleží, alebo potrebuje vedieť čo si dáva na pokožku, musí si preštudovať zoznam ingrediencií.

  • Pripomeniem, ze syntetické vône budú označené ako Parfum/ Perfume/ Fragnance/ Aroma. Pod týmto názvom sa ukrýva mix často tajných vonných chemikálií.
  • Ďalej sa môžete stretnúť s chemicky vyrobenou prírodne identickou vonnou látkou napríklad Linalool, Citronellol, Cinnamal, alebo syntetickou vonnou látkou napríklad Geraniol (spomenuté ingrediencie existujú samozrejme aj v prírodnej verzii). Hoci tieto chemicky vyrobené vonné látky nie sú považované za iritanty, pre niekoho s kožným problémom môžu predstavovať riziko.
  • Okrem toho sa môžete stretnúť s vôňou pridaných esenciálnych olejov, ktorých názov sa uvádza v zátvorke spolu s ich latinským názvom písaným v italic fonte. Npríklad Citrus Bergamia (bergamotový olej), Mentha Piperita (papermint).
    Tak ako všetko, aj prírodné éterické oleje môžu pre niekoho predstavovať potenciálne riziko podráždenia pokožky, preto sa v zozname ingrediencií uvádzajú osobitne, spravidla s označením hviezdičkou.
    Zdá sa, že nie všetko prírodné musí byť lepšie.
  • Niekedy sa do kozmetických produktov pridávajú vône aj z iných dôvodov ako je maskovanie pachu či vyhoveniu nášmu vkusu.
    Ako príklad mi napadla štúdia o vplyvu konkrétnej vône na lepší spánok.
    Tiež som sa stretla s kozmetikou pre bábätká, do ktorej je pridávaná vonná látka z dôvodu upokojujúceho účinku vône na dieťa (S čím ja rozhodne nesúhlasím, pretože podľa mňa toto môže byť jednou z príčin neskorších alergických reakcií – ale to je len môj názor.)

V legislatíve Európskej Únii je momentálne uvedených 26 vonných alergénov s vysokým potenciálom vyvolávať alergickú reakciu. Ak sa niektoré z nich použijú, musia sa uvádzať v zozname ingrediencií na osobitnom mieste. Tie drobné písmenká sa oplatí študovať.

A čo dodať na záver? Hádam už len to, že ma naozaj veľmi teší, že väčšina z nás čoraz poctivejšie študuje zoznam ingrediencií a pokožku či vlasy rozmaznáva šetrným spôsobom. Teší ma, že jednoducho už veľa z nás vie, že to, čo urobí radosť naším zmyslom, nemusí ulahodiť našej koži.

 

 

 

 

 

 

 

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE