utorok, 19 marca, 2024

Ako si vyberať rúž a prečo je dobré poznať svoju dominantnú farebnú vlastnosť

Ak sa pýtate, akú farbu rúžu si máte vybrať, moja odpoveď je – Vyberte si rúž takej  farby, aká sa vám páči. Vyberte si farbu akú chcete, takú, na ktorú máte “chuť”, takú, ktorá doplní váš outfit alebo image. ALE!!! Dajte pozor na odtieň farby. Odtieň si vyberajte taký, ktorý bude korešpondovať s vaším tónom a hlavne podtónom pleti.

Možno sa zdá, že z jednoduchej odpovede sa stala odpoveď zložitejšia, ale nebojte sa, nie je to tak. Aj keď je pravda, že pravdepodobne hneď po prečítaní článku neprídete do drogérie k panelu s rúžami a v momente budete vedieť povedať “tento!”. Na to, aby ste si dokázali správne vybrať, sa budete musieť najprv trošku spoznať a trošku si aj pocvičiť oko. Samozrejme, mnohé dámy majú v tom, ktoré farby a aké odtiene potrebujú úplne jasno, ale ak máte pocit, že s tým ďalším a ďalším rúžom to stále nie je ono, čítajte ďalej, myslím, že sa dozviete prečo a ako na to.

Aby ste si vedeli vybrať rúž, ktorý s vami bude ladiť, mali by ste vedieť, ako som už spomenula, aký máte tón a podtón pleti (napokon vedieť to sa vám zíde aj pri kupovaní makeupu či lícenky), a potom by ste sa ešte mali zamyslieť nad tým, aká je vaša dominantná farebná vlastnosť.

Čo je to tón pleti

Tón pleti určuje geneticky daný podiel melanínu, čiže pigmentu, vďaka ktorému majú pleť, oči a vlasy farbu. Zjednodušene povedané tón pleti je farba pleti. V kontexte s beauty a fashion sa typy pleti rozdeľujú na

  • Svetlý    – Extrémne svetlý, označovaný Fair
  • Svetlý    – Označovaný Light
  • Stredný – Medium Gold (so zlatým nádychom)
  • Stredný – Medium Olive (s olivovým nádychom)
  • Tmavý   – Dark/Deep Brown (tmavý/hnedý)
  • Tmavý   – Dark/Deep Black (tmavý/čierny)

Podtón pleti

Nie je veľmi komplikované priradiť k pleti jej príslušný tón a málokedy sa pomýlime. O niečo náročnejšie je určiť podtón pleti – čiže farebnú teplotu pleti.

Určite viete, že každý tón pleti má svoj podtón, a určite viete, že sa všeobecne v súvislosti s dekoratívnou kozmetikou určuje teplý, chladný a neutrálny podtón.

Možno ste sa stretli s nepravdivým tvrdením, že svetlé typy potrebujú chladné farby a chladné
odtiene rúžu (a makeupu), pretože ich pleť má chladný podtón a naopak, že tmavšie typy majú teplý podtón pleti, teda potrebujú teplé farby. Ešte raz napíšem, že to nie je pravda. Aj úplne svetlá pleť alebo tmavá pleť može mať jeden z podtónov.

Každý tón pleti môže mať teplý, chladný alebo neutrálny podtón. Teplotu, čiže podtón pleti určuje, zjednodušene povedané, celkové farebné pôsobenie toho, čo je pod povrchom kože. A keďže koža je v podstate transparentná, to farebné pôsobenie cez pokožku presvitá a koža budí dojem tepla alebo chladu.

Ľahko si teda zapamätáte, že tón pleti hravo určíte podľa farby na povrchu kože a podtón podľa toho, ako pôsobí farba „pod kožou“.

Teplý podtón pleti vyvoláva pocit, že pleť má marhuľkovú, zlatú farbu, alebo farbu so do žlta. Chladný podtón vyvoláva pocit, že pleť sa javí skôr ako ružová alebo má modrý nádych.

Ak neviete, akú má vaša pleť farebnú teplotu, spravte si pri prirodzenom svetle nenalíčená, so stiahnutými vlasmi farebný mini test.

K tvári si prikladajte chladný a teplý odtieň farby a v zrkadle pozorujte, ako vaša tvár reaguje na jednotlivé odtiene. Vnímajte, či vaša pleť vyzerá pri zvolených farbách sviežo, výrazne, žiarivo, alebo naopak mdlo a nevýrazne. (Nespoliehajte sa len na test s farbou žíl, výsledok nemusí byť správny. Napríklad moja pleť má výrazne teplý podtón, ale žily na zápästí ja sama charakterizujem ako modré, hoci možno niekto iný by ich vnímal skôr ako zelené.)

K spoľahlivému výsledku sa dopracujete, ak si k tvári budete prikladať malinovočervenú (chladný odtieň) versus jahodovočervenú (teplý odtieň) farbu. Použite tričko, šatku… V zrkadle zistíte, pri ktorej farbe pleť pôsobí živšie. Môže sa stať, že sa nebudete vedieť rozhodnúť, tak v tom prípade môže byť podtón vašej pleti teplotne neutrálny.

Ak nie ste si istá, či sa testujete so správnymi odtieňmi farieb, popozerajte sa po knihe “Odhaľte svoje farby” od Beáty Oravcovej.
Je to kniha zameraná na farebnú typológiu, kde okrem množstva užitočných informácií autorka logicky a zrozumiteľne vysvetľuje vlastnosti farieb, o ktorých je naozaj dobre vedieť, plus na konci knihy sú k dispozícii testovacie strany, pomocou ktorých si môžete určiť farebnú teplotu.

A teraz to najdôležitejšie: Dominantná farebná vlastnosť

Aby rúž podčiarkol, zvýraznil a rozžiaril tvár, aby nepôsobil rušivo, a aby rúž pôsobil prirodzene, či už jemne, decentne alebo výrazne no stále prirodzene, vyberajte si odtieň, ktorý korešponduje s vašou dominantnou farebnou vlastnosťou.

Čo je dominantná farebná vlastnosť

Už nejaký čas som členkou Akadémie skvelej vizáže, a o dominantnej farebnej vlastnosti som sa dozvedela práve tam. A v podstate len tam. Preto si myslím, že pravdepodobne málo žien presne vie, čo dominantná farebná vlastnosť je, tak sa to pokúsim stručne vysvetliť.

To, že pri výbere odtieňu rúžu je dôležité zobrať do úvahy tón a podtón pleti, je už jasné. Ale ak si chceme vybrať tie odtiene, ktoré budú v súlade nielen s pleťou, ale aj s tvárou, je dôležité poznať vlastnú dominantnú farebnú vlastnosť.

Dominantná farebná vlastnosť je niečo, čo nám je prirodzene navždy dané, ale čo sa aj niekedy môže počas života buď prirodzene alebo účelovo zmeniť. (Zmena farby vlasov, opálenie, začervenania..) Uvedomenie si vlastnej dominantnej farebnej vlastnosti pomože vyriešiť otázky ohľadom farieb a odtieňov ktoré nám pristanú a ušetrí mnoho farebných prešľapov.

Každá tvár je jedinečná, kde tón a podtón pleti spolu s farbou očí, s farbou vlasov a celkovou farebnosťou pleti vytvára a vyžaruje určitý farebný pocit. Pod farebnosťou pleti si predstavujte farbu pier, biely odtieň zubov, farbu očného bielka, mix farieb v dúhovke, pehy, červeň …

V našich európskych podmienkach dominantná farebná vlastnosť môže byť charakterizovaná ako

  • Svetlosť
  • Tmavosť
  • Teplo
  • Chlad
  • Sýtosť
  • Tlmenosť

Ak sa neviete zaradiť do kategórie alebo ak vám nie je celkom jasné, ako charakterizovať vlastnú dominantnú farebnú vlastnosť, skúste si spraviť test, ktorý ponúka zadarmo Beáta Oravcová na stránke supervizaz.sk (priložený link vás priamo nasmeruje na test dominantnej farebnej vlastnosti)

Poďme si vybrať rúž

Najprv vezmite do úvahy podtón vašej pleti, čiže najskôr si budete vyberať z chladných alebo teplých farieb. Potom, alebo zároveň, myslite na vašu dominantnú farebnú vlastnosť.

V praxi to znamená, že ak sa vám páči napríklad fuksiová farba rúžu, a aj keď pleť spĺňa pre fuksiovú farbu podmienku chladného podtónu pleti, ale tvár charakterizuje hlavne svetlosť, vyberte si namiesto sýtej fuksiovej jej jemnejšiu ružovkasto fialovú verziu, alebo chladnú svetlejšiu ružovú.

Alebo ak túžite po ružovej, ale vaša tvár vyžaruje teplo, stále si tú ružovú môžete dopriať, ale vyberte korálový, teplý odtieň ružovej.
Naopak, ak pleť vyžaruje chlad a chceli by ste niečo hnedasté, zabudnite na terakotu a zvoľte si
napríklad odtieň mixu hnedej a vínovej. Alebo ak vás charakterizuje žiarivosť, oblúkom obíďte tlmené (to sú ako keby s bielou farbou namiešané) farebné odtiene rúžov.

Takže ako som povedala na začiatku, smelo môžete siahnúť po akejkoľvek farbe, ale v správnom odtieni. Na trhu je obrovské množstvo farieb rúžov a každá farba má mnoho odtieňov, určite si vyberiete ten pravý. (len to svetlo v drogériách…..)

Ešte stále to ale nie je všetko

Keď už máte doma rúž, ktorý dokonale ladí s vašou pleťou a tvárou, stále myslite aj na to, či samotná konkrétna farba ladí s farbou oblečenia a či intenzita farby pier bude v rovnováhe so samotným make upom a samozrejme tiež aj s outfitom. Pretože rúž samostatne môže fungovať skvelo, ale ak nebude ladiť so zvyškom, tak to už nebude ono. V podstate je to však dobrá správa, pretože takto máme o dôvod viac kúpiť si viacero rúžov.

A ako je to s neutrálnym podtónom?

Možno ste sa stretli s názorom, že pleti s neutrálnym podtónom pristane akýkoľvek odtieň rúžu. Je to opäť veľký omyl. Práve majiteľky pleti s neutrálnym podtónom by mali klásť dvojnásobne väčší dôraz na vlastnú dominantnú farebnú vlastnosť, aby odtieň rúžu bol v harmónii s tým, čo vyžarujú.

Verím, že článok je zrozumiteľný, že sa vám ľahko čítal, a že už viete ako si vyberať správny rúž. A aby ste mali pri výbere ešte väčšiu istotu, prikladám niekoľko farieb a odtieňov rúžov s charakteristikou vlastnosti farby.

Všetky zobrazené rúže sú z kolekcií značky House of colour

Teplé podtóny

Odtiene vhodné pre farebnú vlastnosť svetlosť s teplým podtónom 

rúž na pery vhodný pre svetlé typy

Odtiene vhodné pre farebnú vlastnosť teplo

rúž s farbou vhodnou pre teplé typy

Odtiene vhodné pre farebnú vlastnosť tlmenosť v teplých podtónoch

rúž s farbou vhodnou pre tlmené teplé typy

Sýte a tmavé odtiene s teplým podtónom

 

Rúž s farbou vhodnou pre teplé typy - sýta farba

Chladné podtóny

Svetlé odtiene s chladným podtńom

rúž vo farbe vhodnou pre strudené svetlé typy

Tlmené odtiene s chladným podtónom

rúž vo farbe vhodnou pre trmené chladné typy

Sýte odtiene s chladným podtónom

ruž vo farbe vhodnej pre chladný sýty podtón

Tmavé odtiene s chladným podtónom

rúž s farbou vhodnou pre tmavú pleť s chladným podtónom

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE