streda, 17 apríla, 2024

Viete čo znamená názov ktorým sa charakterizuje rúž?

Máte radšej, keď je rúž matný alebo lesklý? S intenzívnou alebo radšej s menej nápadnou farbou? A viete, ktorý rúž vydrží niekoľko hodín a ktorý vám pery skrášli a zároveň ošetrí? 

Myslím, že budete so mnou súhlasiť, keď poviem, že sa v už v množstve druhov, formúl, textúr a typov rúžov začíname pomaly strácať a čoraz častejšie ani nevieme, čo môžeme očakávať od našej novej, v tube ukrytej farby na pery.

Niekedy, hlavne keď si kupujeme nový rúž online alebo z katalógu, je nakupovanie mierne rozpačité, pretože fotky alebo obrázky alebo popisy na monitore nebývajú vždy jednoznačné, nehovoriac o tom, že online predajca málokedy pridáva informáciu o tom, ako sa rúž bude “správať’’ na perách, alebo ako približne dlho na perách vydrží.

Ale ani nakupovanie v kamenných obchodoch neznamená 100%-tnú istotu, pretože testery (ak sú k dispozícii) si nanášame len na ruku a ruka nie je to isté čo pery….

Dnes vám namiesto článku prinášam mini sprievodcu v prevedeniach rúžov, ktorý by vám mohol pomôcť zorientovať sa v labyrinte názvov a označení. Aj keď som vybrala len niekoľko typov rúžov, verím, že nájdete ten, o ktorom by ste chceli viac vedieť.

Sprievodca v druhoch prevedení rúžov

Aké je to krémové prevedenie rúžu

V minulosti patril krémový rúž k jedným z najčastejších prevedení rúžu, a tento sa dodnes stále teší veľkej popularite. Jeho „pôsobenie“ na perách, by sa dalo charakterizovať ako rovnováha medzi matným a lesklým prevedením. Čo sa týka štruktúry, v krémových rúžoch prevláda podiel vosku nad podielom olejov, a to znamená, že vďaka tomu krémový rúž na perách ostane dlhšie.

Krémový rúž udžiava pery vláčne a zároveň ich aj vyživuje (často býva doplnený o vitamín E alebo o výťažky z Aloe), čo je jeden z dôvodov, prečo býva obľúbený. Textúra rúžu je ako keby mäkká, na perách príjemná. Pri vhodných podmienkach na perách vydrží aj 4-6 hodín, záleží od kvality pigmentov. Vhodné podmienky znamenajú zdravé, vopred ošetrené pery a vynechanie konzumácie a pitia.

Nevýhodou krémových rúžov je to, že majú tendenciu sa mierne rozpíjať (to je akási “daň” za príjemnú štuktúru a pohodlné nanášanie), preto je vhodné spolu s rúžom použiť aj kontúrovaciu ceruzku na pery.

pery namaľované s červeným MAC rúžom typu creamy
MAC – Amplified Lipstick Dubonet

Sheer prevedenie rúžu

Sheer je klasické prevedenie rúžu. Určený je hlavne na bežné každodenné “nosenie”. Pri sheer prevedení rúžu sa môžete spoľahnúť na hydratáciu pier, pretože tieto rúže sú zvyčajne obohatené o hydratujúce a pery zvláčňujúce ingrediencie.

Sheer rúž sa vám zíde, ak si chcete pery len tak narýchlo namaľovať. Väčšinou bývajú menej výrazné, často majú slabší alebo mierne silný farebný náznak. Spravidla sú len o niečo farebnejšie ako farebné balzamy na pery.
Jednoducho je perfektný na situácie, keď nechceme mať veľmi farebné pery.

Čo sa týka štruktúry, tieto rúže majú vo formule väčší podiel oleja ako vosku, vďaka čomu sa rúž hladko a ľahko nanáša a na namaľovanie pier si vystačíte aj s malým zrkadielkom alebo v prípade núdze hoci aj s výkladom obchodu. Ak ešte len začínate objavovať rúže, sheer je na začiatok dobrá voľba.

Nevýhodou olejového sheer rúžu je, že nemá dlhú “výdrž”, takže počítajte s tým, že si ho
budete musieť nanášať častejšie.

foto troch namľovaných pier so slaboružovým rúžom typu sheer
ELF – Sheer Slick Lipstick

Zamatový/Velvet rúž

Zamatový rúž má skoro identické vlastnosti ako rúž v prevedení sheer. Vďaka zloženiu a
pomerom jednotlivých typov ingrediencií pery zvláčňuje a hydratuje. Pohodlne sa nanáša,
perám prepožičiava zamatový finish s primeraným leskom. Pri výbere odtieňa myslite na to, že farba zamatového rúžu vyzerá v tube tmavšie, ako bude vyzerať na perách. Velvet rúž si môžete vybrať v jemných ale aj ferebnejších farbách.

Tak ako rúž v sheer prevedení aj tento si budete musieť obnovovať častejšie.

pery namaľované červeným MAC zamatovým rúžom
MAC – Powder Kiss Velvet

Hodvábne/Satin zakončenie rúžu

Ak sa namaľujete s rúžom, ktorý má označenie satin, pery budete mať mierne lesklé s
výraznejšou intenzívnejšou farbou. Záleží samozrejme od zvoleného odtieňa. Pod intenzívnosťou si predstavujete to, že na perách budete mať približne takú farbu, ako vidíte v tube. Satin rúž pery hydratuje len mierne, ale na rozdiel, ako s prvými troma, s týmto typom rúžu jednoduchšie vytvoríte výraznejšiu kontúru. Znamená to, že rúž dobre “sadne” a bude sa dobre držať aj na línii pier. Na perách vydrží dlhšie, ako jeho sheer a velvet kolegovia.

pery namaľované s rúžom typu Satin
L‘ OREAL PARIS – Colour Riche Satin Rose Tendre

Matný rúž

Populárne a trendy prevedenie rúžu. Je to rúž bez lesku a trblietok a jeho farba býva intenzívna a sýta. Tento rúž je veľmi nápadný, hodí sa hlavne ženám, ktoré chcú byť videné. Skvelo dopĺňa kreatívny alebo dramatický, či rebelský outfit.

Vo formule má matný rúž takmer vždy len malý podiel olejov, a to znamená, že pri rúžovaní sa po perách nekĺže s takou ľahkosťou, ako to býva napríklad pri použití sheer alebo krémového rúžu. Perfektné nanesenie si vyžaduje už nejakú skúsenosť s líčením. Odmenou je však to, že na perách vydrží dlho.

Aby ste dosiahli dokonalý výzor, myslite už dopredu na ošetrenie pier. Jeden, a ak treba, aj dva krát do týždňa, pery exfoliujte (pílingom, medom, kryštálovým cukrom, alebo hoci aj zubnou kefkou…ale jemne!!) a vhodne ich vyživujte. Pred samotným narúžovaním na pery naneste primer, alebo aspoň balzam na pery. Pery budú hydratované a zároveň primer alebo balzam, vyplní prípadné trhlinky či prasklinky na perách. Navyše balzamy a primery sú často obohatené o SPF ingrediencie, čo sa vždy zíde.

Spolu s matným rúžom používajte aj kontúrovaciu ceruzku. Tá okrem toho, že vďaka nej rúž vydrží dlhšie, zadefinuje kontúru pier. V neposlednom rade, s troškou šikovnosti si pomocou kontúrky zväčšíte objem pier. A to sa oplatí, pretože vďaka konzistencii a intenzívnej matnej farbe a náročnejšej manipulácii s týmto typom rúžom sa pery môžu zdať užšie než v skutočnosti sú.

Matný rúž spravidla nevrstvite, ale ak sa vám žiada ešte intenzívnejší look, tak skôr ako si
nanesiete druhú vrstvu, počkajte, kým prvá vrstva úplne zaschne, potom si narúžované pery otlačte a opatrne naneste ďaľšiu vrstvu.

pery namaľované rúžom typu matte
AVON – True Ultra  Mate

Rúž typu Metallic

Tak ako matný rúž, aj rúž typu metallic máva sýtu a intenzívnu farbu. Je nápadný a pôsobí
akoby ste si na pery naniesli nádherne sfarbený roztavený ligotavý kov. Farba rúžu býva
natónovaná zlatými, striebornými, alebo bronzovými trblietkami. Pery sú vďaka rúžu výrazné, a keďže trblietky odrážajú veľa svetla, pery pôsobia plnšie.

Metallic rúž má krémovejšiu štruktúru ako matný rúž, a preto sa s ním pracuje o niečo ľahšie. Ale tak ako matný, aj tento rúž má tendenciu pery vysušovať. Myslite teda opäť na hydratáciu, ošetrenie a výživu pier.

pery namalované ružovým rúžom typu metallic
CHJUZI – Metallic Diamont Liguia Glitter Shimmer

Perlové/Frosted dokončenie rúžu

Frosted prevedenie rúžu bolo populárne hlavne v 90 tych rokoch, ale obľúbené je dodnes.
Po narúžovaní, pery pôsobia ako keby boli pokryté srieňou alebo malinkými perličkami. Rúž máva často ružovkastý chladný podtón, ale nie je to pravidlo. Používa sa samostatne, alebo ako horná vrstva na krémový, alebo dokonca aj matný rúž.

Keďže obsahuje množstvo trblietok, ktoré dokážu upozorniť na akúkoľvek nedokonalosť pier, opäť nezabúdajte na ošetrovací rituál a pery si na tento rúž dokonale pripravte.

pery namaľované s rúžom typu frost
MAC – Nude Frost Lipstick

Shimmer

Od rúžu, ktorý má označenie Shimmer očakávajte veľa lesku a trblietok, ktoré sa na hladkom povrchu pier pod dopadom svetla ligocú. Tento rúž je skvelou voľbou na večer. Na pery sa aplikuje ľahko, hravo si s ním poradia aj začiatočníčky. Obsahuje zvláčňujúce ingrediencie, takže pery sú namaľované a zároveň primerane ošetrené. Počítajte však s častejším opätovným nanášaním.

pery namaľované rúžom typu Shimmer
OCHILIMA – Glitted Liquid Lipstick Shimmer #05 #03

Rúž s leskom/Gloss

Je to rúž, ktorý prepožičiava perám lesk a je obľúbený hlavne v letných mesiacoch, keď ním
potrebujeme len doplniť ľahký make up. Zvyčajne máva nenápadnejšie odtiene farieb, ale nie je to pravidlo, na trhu sú k dispozícií aj plnofarebné verzie.  Rúž s leskom v nenápadnejšej farbe veľmi často používajú dámy s užšími alebo s menšími perami. Niektoré dámy ho používajú ako druhú vrstvu na farebný, napríklad krémový rúž, ktorý nemáva vysoký lesk. Tento trik s leskom pomáha pery opticky zvýrazniť a zväčšiť.

pery namaľované s červeným rúžom s vysokým leskom
MEITREND – New York Lifter Gloss Lipstick

Rúž s vysokým leskom/High shine alebo Lustre

Tieto rúže sú skvelou alternatívou leskov na pery. Rúž s vysokým leskom majú v obľube hlavne ženy, ktorým prekáža obvyklá lepkavosť alebo kratšia výdrž leskov na perách. Rúž s vysokým leskom pery hydratuje a dokonca vydrží o niečo dlhšie ako rúž v prevedení sheer. Ale aj tak počítajte s častejším prerúžovaním. Farba týchto rúžov býva zvyčajne jemnejšia, menej intezívna a niektoré podtypy vytvárajú dojem mokrých pier.

pery namaľované s rúžom typu luster
MAC – Lustreglass Lipstick Grapefruit Pink

Rúž typu Stain

Rúže typu Stain sú perfektými pomocníkmi v situáciách, keď si želáme mať pery primerane
intenzívne farebné, alebo keď vieme, že nebudeme mať možnosť si pery „prerúžovať“.

Stain rúže majú sýtu farbu a minimálny lesk. Stain rúž je hlavne o farbe, nie o lesku a
trblietkách. Jeho konzistencia je hustejšie tekutá a na pery sa nanáša pomocou aplikátora
alebo štetca.

Stain rúž na perách pôsobí podobne ako matný, ale práca s ním je oveľa jednoduchšia.
Nevýhodou je, že aj tento rúž má tentenciu pery vysušovať.

pery namaľované 6 timi rôznymi odtieňmi rúžu typu Stain odtie
LeSB – Lip Tint Stain Set

Určite by sa dalo vo vymenovávaní a charakterizovaní typov rúžov ešte dlho pokračovať, pretože trh ponúka nesmierne množstvo ďalších a nových typov a podtypov a ich kombinácii, ale už by toho bolo naozaj veľa.

Majte teda potešenie z objavovania nových štýlov a typov rúžov, experimentujte a vyberte si na každú príležitosť vždy ten pravý.

A ak vás zaujíma aj to, ako a podľa čoho si vyberať správny odtieň a farbu rúžu, kliknite na priložený link predchádzajúceho článku  https://www.beautyroom.sk/ako-si-vyberat-ruz-a-preco-je-dobre-poznat-svoju-dominantnu-farebnu-vlastnost/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE