Máte radšej, keď je rúž matný alebo lesklý? S intenzívnou alebo radšej s menej nápadnou farbou? A viete, ktorý rúž vydrží niekoľko hodín a ktorý vám pery skrášli a zároveň ošetrí?
Myslím, že budete so mnou súhlasiť, že sa v množstve druhov, formúl, textúr a typov rúžov
už začíname pomaly strácať a čoraz častejšie ani nevieme, čo môžeme očakávať od našej novej, v tube ukrytej farby na pery.
Niekedy, hlavne keď si kupujeme nový rúž online alebo z katalógu, je nakupovanie mierne rozpačité, pretože fotky alebo obrázky alebo popisy na monitore nebývajú vždy jednoznačné,
nehovoriac o tom, že online predajca málokedy pridáva informáciu o tom, ako sa rúž bude “správať’’ na perách, alebo ako približne dlho na perách vydrží.
Ale ani nakupovanie v kamenných obchodoch neznamená 100%-tnú istotu, pretože testery (ak sú k dispozícii) si nanášame len na ruku a ruka je nie sú pery….
Dnes vám namiesto článku prinášam mini sprievodcu v prevedeniach rúžov, ktorý vám, verím, pomôže zorientovať sa v labyrinte názvov a označení. Vybrala som ich len niekoľko, ale verím, že nájdete ten o ktorom by ste chceli viac vedieť.
Sprievodca v prevedeniach rúžov
Aké je to krémové prevedenie rúžu
V minulosti patril krémový rúž k jedným z najčastejších prevedení rúžu, a tento sa dodnes stále
teší veľkej popularite. Jeho „pôsobenie“ na perách, by sa dalo charakterizovať ako rovnováha
medzi matným a lesklým prevedením. Čo sa týka štruktúry, v krémových rúžoch prevláda podiel
vosku nad podielom olejov, a to znamená, že vďaka tomu krémový rúž na perách ostane dlhšie.
Krémový rúž udžiava pery vláčne a zároveň ich aj vyživuje (často býva doplnený o vitamín E alebo o výťažky z Aloe), čo je jeden z dôvodov, prečo býva obľúbený. Textúra rúžu je ako keby mäkká, na perách príjemná. Pri vhodných podmienkach na perách vydrží aj 4-6 hodín, záleží od kvality pigmentov. Vhodné podmienky znamenajú zdravé, vopred ošetrené pery a vynechanie konzumácie a pitia.
Nevýhodou krémových rúžov je to, že majú tendenciu sa mierne rozpíjať (to je akási “daň” za príjemnú štuktúru a pohodlné nanášanie), preto je vhodné spolu s rúžom použiť aj kontúrovaciu ceruzku na pery.

Sheer prevedenie rúžu
Sheer je klasické prevedenie rúžu. Určený je hlavne na bežné každodenné “nosenie”. Pri sheer
prevedení rúžu sa môžete spoľahnúť na hydratáciu pier, pretože tieto rúže sú zvyčajne
obohatené o hydratujúce a pery zvláčňujúce ingrediencie.
Sheer rúž sa vám zíde, ak si chcete pery len tak narýchlo namaľovať. Väčšinou bývajú menej výrazné, často majú len taký slabší alebo mierne silný farebný náznak. Spravidla sú len o niečo farebnejšie ako farebné balzamy na pery.
Jednoducho je perfektný na situácie, keď nechceme mať veľmi farebné pery.
Čo sa týka štruktúry, tieto rúže majú vo formule väčší podiel oleja ako vosku, vďaka čomu sa
rúž hladko a ľahko nanáša a na namaľovanie pier si vystačíte aj s malým zrkadielkom alebo v
prípade núdze hoci aj s výkladom obchodu. Ak ešte len začínate objavovať rúže, začať so
sheer je dobrá voľba.
Nevýhodou olejového sheer rúžu je, že nemá dlhú “výdrž”, takže počítajte s tým, že si ho
budete musieť nanášať častejšie.

Zamatový/Velvet rúž
Zamatový rúž má skoro identické vlastnosti ako rúž v prevedení sheer. Vďaka zloženiu a
pomerom jednotlivých typov ingrediencií pery zvláčňuje a hydratuje. Pohodlne sa nanáša,
perám prepožičiava zamatový finish s primeraným leskom. Pri výbere odtieňa myslite na to, že
farba zamatového rúžu vyzerá v tube tmavšie ako bude vyzerať na perách. Velvet rúž si môžete vybrať v jemných ale aj ferebnejších farbách.
Tak ako rúž v sheer prevedení aj tento si budete musieť obnovovať častejšie.

Hodvábne/Satin zakončenie rúžu
Ak sa namaľujete s rúžom, ktorý má označenie satin, pery budete mať mierne lesklé s
výraznejšou intenzívnejšou farbou. Záleží samozrejme od zvoleného odtieňa. Pod intenzívnosťou si predstavujete to, že na perách budete mať približne takú farbu ako vidíte v
tube. Satin rúž pery hydratuje len mierne, ale na rozdiel, ako s prvými troma, s týmto typom rúžu jednoduchšie vytvoríte výraznejšiu kontúru. Znamená to, že rúž dobre “sadne” a bude sa dobre držať aj na línii pier. Na perách vydrží dlhšie ako jeho sheer a velvet kolegovia.

Matný rúž
Aktuálne populárne a trendy prevedenie rúžu. Je to rúž bez lesku a trblietok a jeho farba býva intenzívna a sýta. Tento rúž je veľmi nápadný, hodí sa hlavne ženám, ktoré chcú byť videné.
Skvelo dopĺňa kreatívny alebo dramatický či rebelský outfit.
Vo formule má matný rúž takmer vždy len malý podiel olejov, a to znamená, že pri rúžovaní sa po perách nekĺže s takou ľahkosťou ako to býva napríklad pri použití sheer alebo krémového rúžu. Perfektné nanesenie si vyžaduje už nejakú skúsenosť s líčením. Odmenou je však to, že na perách vydrží dlho.
Aby ste dosiahli dokonalý výzor, myslite už dopredu na ošetrenie pier. Jeden, ak treba aj dva krát do týždňa pery exfoliujte (pílingom, medom, kryštálovým cukrom, alebo hoci aj zubnou kefkou…ale jemne!!) a vhodne ich vyživujte. Pred samotným narúžovaním na pery naneste primer, alebo aspoň balzam na pery. Pery budú hydratované a zároveň primer, či balzam vyplní prípadné trhlinky či prasklinky na perách. Navyše balzamy a primery sú často obohatené o SPF ingrediencie, čo sa vždy zíde.
Spolu s matným rúžom používajte aj kontúrovaciu ceruzku. Tá okrem toho, že vďaka nej rúž vydrží dlhšie, zadefinuje kontúru pier. V neposlednom rade, s troškou šikovnosti si pomocou kontúrky zväčšíte objem pier. A to sa oplatí, pretože vďaka konzistencii a intenzívnej matnej farbe a náročnejšej manipulácii s týmto typom rúžom sa pery môžu zdať užšie než v skutočnosti sú.
Matný rúž spravidla nevrstvite, ale ak sa vám žiada ešte intenzívnejší look, tak skôr ako si
nanesiete druhú vrstvu, počkajte, kým prvá vrstva úplne zaschne, potom si narúžované pery otlačte a opatrne naneste ďaľšiu vrstvu.

Rúž typu Metallic
Tak ako matný rúž, aj rúž typu metallic máva sýtu a intenzívnu farbu. Je nápadný a pôsobí
akoby ste si na pery naniesli nádherne sfarbený roztavený ligotavý kov. Farba rúžu býva
natónovaná zlatými, striebornými alebo bronzovými trblietkami. Pery sú vďaka rúžu výrazné, a keďže trblietky odrážajú veľa svetla a pery pôsobia plnšie.
Metallic rúž má krémovejšiu štruktúru ako matný rúž, a preto sa s ním pracuje o niečo ľahšie. Ale, tak ako matný, aj tento rúž má tendenciu pery vysušovať. Myslite teda opäť na hydratáciu, ošetrenie a výživu pier.

Perlové/Frosted dokončenie rúžu
Frosted prevedenie rúžu bolo populárne hlavne v 90 tych rokoch, ale obľúbené je dodnes.
Po narúžovaní pery pôsobia ako keby boli pokryté srieňou alebo malinkými perličkami. Rúž máva často ružovkastý chladný podtón, ale nie je to pravidlo. Používa sa samostatne alebo ako horná vrstva na krémový alebo dokonca aj matný rúž.
Keďže obsahuje množstvo trblietok, ktoré dokážu upozorniť na akúkoľvek nedokonalosť pier, opäť nezabúdajte na ošetrovací rituál a pery si na tento rúž dokonale pripravte.

Shimmer
Od rúžu, ktorý má označenie Shimmer očakávajte veľa lesku a trblietok, ktoré sa na hladkom povrchu pier pod dopadom svetla ligocú. Tento rúž je skvelou voľbou na večer. Na pery sa aplikuje ľahko, hravo si s ním poradia aj začiatočníčky. Obsahuje zvláčňujúce ingrediencie, takže pery sú namaľované a zároveň primerane ošetrené. Počítajte však s častejším opätovným nanášaním.

Rúž s leskom/Gloss
Je to rúž, ktorý prepožičiava perám lesk a je obľúbený hlavne v letných mesiacoch, keď ním
potrebujeme len doplniť ľahký make up. Zvyčajne máva nenápadnejšie odtiene farieb, ale nie je to pravidlo, na trhu sú k dispozícií aj plnofarebné verzie. Rúž s leskom v nenápadnejšej farbe, veľmi často používajú dámy s užšími alebo s menšími, ako druhú vrstvu na farebný, napríklad krémový rúž, ktorý nemáva vysoký lesk. Tento trik s leskom pomáha pery opticky zvýrazniť a zväčšiť.

Rúž s vysokým leskom/High shine alebo Lustre
Tieto rúže sú skvelou alternatívou leskov na pery. Rúž s vysokým leskom ocenia hlavne dámy, ktorým prekáža obvyklá lepkavosť alebo kratšia výdrž leskov na perách. Rúž s vysokým leskom pery hydratuje a dokonca vydrží o niečo dlhšie ako rúž v prevedení sheer, ale aj tak počítajte s častejším obnovením. Farba týchto rúžov býva zvyčajne jemnejšia, menej intezívna a niektoré podtypy vytvárajú dojem mokrých pier.

Rúž typu Stain
Rúže typu Stain sú perfektými pomocníkmi v situáciách, keď si želáme mať pery primerane
intenzívne farebné, alebo keď vieme, že nebudeme mať možnosť si pery „prerúžovať“.
Stain rúže majú sýtu farbu a minimálny lesk. Stain rúž je hlavne o farbe, nie o lesku a
trblietkách. Jeho konzistencia je hustejšie tekutá a na pery sa nanáša pomocou aplikátora
alebo štetca.
Stain rúž na perách pôsobí podobne ako matný, ale práca s ním je oveľa jednoduchšia.
Nevýhodou je, že aj tento rúž má tentenciu pery vysušovať.

Určite by sa dalo vo vymenovávaní a charakterizovaní typov rúžov ešte dlho pokračovať, pretože trh ponúka nesmierne množstvo ďalších a nových typov a podtypov a ich kombinácii, ale už by toho bolo naozaj veľa.
Majte teda potešenie z objavovania nových štýlov a typov rúžov, experimentujte a vyberte si na každú príležitosť vždy ten pravý.
A ak vás zaujíma aj to, ako a podľa čoho si vyberať správny odtieň a farbu rúžu, kliknite na priložený link predchádzajúceho článku https://www.beautyroom.sk/ako-si-vyberat-ruz-a-preco-je-dobre-poznat-svoju-dominantnu-farebnu-vlastnost/