štvrtok, 25 apríla, 2024

Bukálna masáž je porcia lásky a relaxu pre tvár a dušu

Minulý týždeň som si dopriala hĺbkovú masáž spojenú s bukálnou masážou, príjemný rituál relaxu a omladenia tváre. Musím povedať, že som bola atmosférou a výsledkom viac ako milo prekvapená. Čo to vlastne bukálna masáž je?

Bukálna masáž je špeciálna technika masáže, pri ktorej sa stimulujú tvárové svaly z vnútornej strany líc. Cieľom tejto vyslovene relaxačnej lahôdky je priniesť tvári uvoľnenie napätia, stimulovanie cirkulácie krvi a dosiahnutie spevnenia a vymodelovanie prirodzenej línie tváre. Dvoma slovami táto holistická metóda je o omladení a relaxe. Ak sa vám zdá, že masáž z vnútornej strany tváre je tak trochu čudná a neviete si to predstaviť, čítajte ďalej, všetko vám vysvetlím. Ale skôr ako začnem, podelím sa s vami o také malé zamyslenie.

Hovorí sa, že starnúť sa má s gráciou. Je celkom možné, že pod touto vetou si každá z nás predstavujeme niečo iné. Neviem. Podľa mňa, starnúť s gráciou znamená starnúť s eleganciou, dôstojnosťou, nehraním sa (čo sa týka líčenia a outfitov) na hru “stará mladou chcela byť”, s pozitívnym prístupom k životu a v harmónii s poznaním samej seba.

Niekde som si prečítala, že zostarnúť je privilégium. Niečo na tom bude. Pozerať sa späť na vlastné skúsenosti a na všetko krásne čo nám život doprial, a dožičiť lásku sebe a všetkým ostatným je naozaj privilégium.

Jedna vec sú ale slová, a druhá vec je pohľad do zrkadla, ktoré okrem toho, že vám povie, že ste stále krásna, že stále máte iskru v očiach a stále nádherný úsmev, vám povie aj to, že vaše kútiky úst už poznačil čas a plnosť líc a pier sa nejako záhadne vytratila.
Určite nie som sama, ktorá zrkadlu povie: “Ale veď počkaj ešte trochu! Ochabnutým lícam a kútikom úst sa dá pomôcť” “A neboj sa zrkadlo moje, aj keď trošku oklamem čas, stále príjmem starnutie s láskou a so štýlom. Akurát s pevnejšou a zdravo vyzerajúcou pleťou”.

Ale vráťme sa k masáži

Dnes máme na trhu k dispozícii množstvo elektrických (aj baterkových) alebo mechanických prístrojov, či pomôcok na spevnenie pleti. Niektoré fungujú viac, niektoré možno menej. Ale bez debaty, to, na čo sa dá naozaj spoľahnúť, čo naozaj funguje, sú ľudské ruky a prsty. Pravidelná tvárová joga, palpačné masáže tváre, ramien a dekoltu dokážu divy. Ale prsty, prsty niekoho, kto ovláda bukálnu techniku, dokážu spraviť zázrak na počkanie. Viem to, pretože ako som už spomínala v úvode, minulý týždeň som si takú masáž dopriala, a bolo to úžasná skúsenosť.

Bukálna (intraorálna) masáž v praxi

Niekomu sa intraorálna masáž môže zdať čudná, možno až neprijateľná. Veď kto by nemal zdráhavý pocit pri predstave, že mu niekto cudzí masíruje tvár z vnútra úst. Priznám sa, ja som ten čudný pocit nemala. Možno preto, lebo mi celá masáž dáva logiku, možno preto, lebo z mojej facial terapeutky Janky Boledovičovej, ktorej som sa zverila, priam srší nadšenie pre to čo robí a vidno, že s facial a s masážami žije vlastné poslanie. Možno preto, lebo Janku poznám a jej holistický prístup k životu so mnou rezonuje. Nech už to bolo čím to bolo, bukálna masáž, ktorej predchádzala masáž dekoltu, ramien a hlavy bol pre mňa silný zážitok.

Čo sa deje pri bukálnej masáži?

Bukálna masáž nie je to isté čo bežná masáž tváre. Je to trochu nezvyčajné, ale pri bukálke (buccal massage) masérka vkladá jej prsty (v sterilných rukaviciach 🙂 samozrejme) do vnútra úst klientky a masíruje tvár z vnútra von.
Najprv terapeutka tvárové svaly v oblasti líc a v tvárových línií “zahreje” pomocou hladkých pohybov a príjemného tlaku zvonku. Vlastne dá tak vedieť tzv. buccinatorovým svalom, že sa s nimi bude niečo robiť. To všetko sprevádza príjemná relaxačná hudba a vôňa.

(Buccinatorové svaly sú ploché svaly, ktoré sa nachádzajú medzi horným a dolným lícovým oblúkom a ich úlohou je pomáhať pri procese žuvania, ale!! čo je pre nás v tomto článku zaujímavé, buccinatorové svaly zohrávajú úlohu pri výraze tváre a pri formovaní pier.)

Potom masérka-terapeutka jemne pristúpi k masáži tvárových svalov z vnútra a postupne začne masírovať líca, kútiky úst a svaly čeľuste. Tlakom stimuluje lymfatické body, ktoré “prebudia k životu” svaly, ktorých úlohou je zabezpečovať pevnú pleť. Tvárové svaly sa postupne uvoľnia, napätie a strnulosť (ktoré si bežne neuvedomujeme) zmizne a masérka postupne nasmeruje prsty hlbšie do líc, kde krúživými pohybmi pokračuje v masáži tvárových svalov. Následne procedúra pokračuje lymfatickou masážou na podporu odplavenia toxínov. Masérka postupne uvoľňuje tlak a postupne ukončí masáž.

Masáž je relatívne bezbolestná. Relatívne preto, lebo niektoré klientky, môžu mať svaly veľmi napnuté až stuhnuté, a preto môžu pociťovať mierny diskomfort. Ja som pri masáži mala, naopak, celkom príjemné pocity.

S čím bukálna masáž dokáže pomôcť

  • Posilní tvárové svaly

Bukálna masáž je zameraná na uvoľnenie a posilnenie niektorých tvárových svalov. Tvár dosiahne mladistvejší, pevnejší výraz.

  • Pomôže vymodelovať pôvodnú líniu tváre

Ktorá z nás by nechcela mať opäť pôvodnú líniu tváre. Vďaka uvoľneniu a povzbudeniu svalov to technicky správne prevedená bukálna masáž dokáže.

  • Bukálna masáž rozjasní pleť

Aj keď to znie čudne, masáž svalov z vnútra pomôže rozjasniť pleť. Má to logiku, pretože vyvíjaný tlak svaly uvoľní, a už nič neprekáža pohodlnej cirkulácii krvi.

  • Pomôže zmierniť opuchy tváre

Masáž buccinatorových svalov podporí vstrebanie sa naakumulovanej vody v tvári, a to vlastne zmierni, až odstráni opuchy. Vrátane opuchov pod očami.

  • Pomôže s detoxikáciou pleti

Pokožka si vie poradiť s detoxikáciou len vtedy, ak správne funguje lymfatický systém a cirkulácia krvi. Obe veci sa dajú, vďaka bukálnej masáži, opäť nastaviť do pôvodnej formy.

  • Pomôže zredukovať chronickú bolesť

Tlak, ktorý často podvedome vytvárame na čeľusť, má za následok bolesti hlavy, alebo aj bolesti tváre. Bukálna masáž čeľusť uvolní, a ak príčinou bolesti hlavy je neprirodzený (často spôsobený psychikou) tlak v oblasti čeluste, zaručene bolest hlavy vďaka masáži zmizne.

  • Uvoľní napätie kĺbu, ktorý umožňuje pohyby čeľustí

Keď je takzvaný TMJ kĺb v napätí, vedie to k rôznym problémom vrátane bolesti, obmedzenia pohybu čeľustí, cvaknutia alebo iného zvuku pri otváraní úst.

  • Masáž môže byť užitočná pri niektorých prípadoch škrípania zubov

Ak je škrípanie zubov zapríčinené stresom alebo napätím bukálna masáž môže byť prospešná tým, že pomôže uvoľniť svaly a podporí relaxáciu.

Je bukálna masáž bezpečná?

Bukálna masáž je bezpečná pre väčšinu ľudí. Avšak nie je vhodná pre ľudí s momentálne aktívnym akné, pre ľudí s infekciami a ekzémom. Masáž by prispela ku kontaminácii zdravej pokožky baktériami. Dámy, ktoré podstúpili terapiu botoxom, musia počkať s bukálnou masážou aspoň dva týždne.

Ako často môžem absolvovať bukálnu masáž?

Podľa doporučení holistických expertov, najlepší výsledok sa dosiahne absolvovaním šiestich až ôsmich procedúr v rozpätí zhruba dvoch mesiacov. Ale výsledkom budete príjemne prekvapená už po prvom (alebo jedinom) sedení.

Môžem si robiť bukálnu masáž sama doma?

Áno, môžete. Existuje mnoho video návodov, ale s počiatočnou terapiou by ste sa mali zveriť do rúk odborníčke, ktorá pozná anatómiu svalov, a prešla podrobným certifikovaným kurzom. Som si istá, že ak je terapeutka profesionálna, dokáže vás usmerniť a poučiť, ako sa máte o tvárové svaly následne starať doma.

Ako vidíte, bukálna masáž to nie je len o spevnení a o vytónovaní pleti. Bukálna masáž je aj terapia, je to aj o spojení tela a mysle, je to o uvoľnení a spomalení, je to jedna z ciest nájdenia vnútornej harmónie a pokoja.

Ak sa rozhodnete dopriať si hĺbkovú masáž spojenú s bukálnou masážou, prajem vám, aby ste prežili všetky tie nové oslobodzujúce pocity, tak ako som ich prežila ja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE