streda, 24 apríla, 2024

Vlasta Zvonárová – vlasová špecialistka rozpráva o vlasoch, novinkách a trendoch

Moja práca stojí na hodnotách a filozofii

Na linkedIn som zatiaľ málo aktívny nováčik a prispievateľov sledujem skôr sporadicky a náhodne. Ale Vlasta Zvonárová, jedinečná vlasová špecialistka, ktorú niekto označil ako tajomnú alchymistku, ma okamžite zaujala a sledujem ju od začiatku, ako som ju na linkedIn objavila.

Vlasta miluje prácu s vlasmi. Je to cítiť z jej každého postu. Páči sa mi, s akou ľahkosťou Vlasta komunikuje, páči sa mi, ako neustále na sebe a na biznise pracuje, ale hlavne sa mi páči jej filozofia a štýl práce. Nikdy som Vlastu osobne nestretla, a všetko čo o nej viem, mám z jej instagramu (vlastazvonarova), z linkedIn postov a teraz už aj z niekoľkých vymenených e mailov.

Na Vlastinom profile nájdete veľa zaujímavých príspevkov o vlasoch. Niekedy Vlasta zdieľa také malé úvahy o živote, o biznise. Rada ich čítam, ale keď som natrafila na príspevok s videom s krásnymi dlhými vlnitými vlasmi vo farbe jesenných listov, presne vo farbe, po akej už roky túžim, s komentárom, že vie poradiť, ako takú farbu dosiahnuť, a ako sa o takú farbu postarať, aby sa z nej majiteľky dokázali dlho tešiť, neváhala som, a oslovila som ju s otázkou, či by súhlasila s rozhovorom pre BeautyRoom. Vlasta súhlasila, a tak rozhovor pre vás je tu. Spravte si pohodlie a začítajte sa do rozhovoru na tému vlasy, o starostlivosti o vlasy, možno inej na akú sme zvyknuté, o vlasových produktoch, o Vlastinej filozofii.

Zdravím ťa Vlasta

V úvode som ťa letmo predstavila, ale čitateľky bude určite zaujímať kto si, a ako dlho pracuješ s vlasmi, čo ťa na práci fascinuje , kde nájdeme vlasové štúdio, v ktorom pracuješ a čím to je, že máš doslova zástupy spokojných zákazníčiek.

Moje meno si už spomenula, som Vlasta, a vlasový salón, o ktorý sa delím s kolegom a zároveň majiteľom Hairdesigner Salon Lukasom Bielkom nájdete v Bratislave na Trenčianskej 56F. Možno ešte raz zopakujem názov, je to Hairdesigner Salon.

Ak mám ešte niečo o sebe povedať, a zároveň odpovedať na tvoje otázky z úvodu, tak to bude v podstate asi len to, že za všetkým, čo viem a kým som, stojí moja dlhoročná prax, skúsenosti z praxe a prístup ku klientkám.

Vieš, ja som si dlho myslela, že kvalitná práca stojí len na skúsenostiach a odrobených rokoch. Pred pár rokmi som však postupne prehodnotila svoje myslenie a uvedomila som si, že moja práca stojí na hodnotách a filozofii. Pracovných aj ľudských.
V prvom rade mi záleží na vzťahoch, ktoré si vytváram a budujem. Sú založené na dôvere. A dôvera sa získava a vytvára, NIE kupuje.

Nikdy som sa nesnažila kopírovať, ale tvoriť si vlastný rukopis, a to sa mi aj podarilo.
Celý život pracujem ako živnostník. Pracovať sama na seba ma donútilo spoliehať sa iba na seba, a tým aj neustále na sebe pracovať, vzdelávať sa.
Okrem tvorenia účesov, osobne veľký dôraz kladiem aj na výber vlasovej kozmetiky. Tú hľadám, skúšam, a testujem. A že doba ide aj vo vlasovej kozmetike dopredu, a že to má zmysel, potvrdzujú aj moje ruky, ktoré už nie sú vysušené a popraskané ako v minulom storočí.

Ako som už povedala, pracujem v salóne, ktorý patrí môjmu kolegovi. Mať za kolegu Lukasa je výnimočné. Naše vízie, ambície a filozofia sú veľmi podobné. Pracovať v salóne, kde sú ľudia v prvom rade kolegovia a nie konkurencia, to sa stáva málokde. Som vďačná za atmosféru, v ktorej môžem robiť svoju prácu.

Ženám, ktoré sledujú BeautyRoom som sľúbila, že sa budem s tebou rozprávať o vlasoch a o veciach, ktoré s nimi súvisia. Verím, že sa trafím do otázok, na ktoré hľadajú odpovede.  Začneme s vlasovou kozmetikou, a potom prejdeme na starostlivosť. Čo povieš?

Porozprávaš nám v skratke, prečo je výber vlasovej kozmetiky dôležitý, čo vo vlasovej kozmetike odporúčaš uprednostniť a čomu sa radšej vyhnúť? 

Viem, že pracuješ s prírodnou austrálskou vlasovou kozmetikou EVO, so slovenskou prírodnou vlasovou kozmetikou KVITOK a dánskou špičkovou vlasovou kozmetikou GOLD PROFESIONAL HAIRCARE, o ktorej som si prečítala, že spája inteligentné technológie a prírodu. Z toho mi vychádza, že nám poradíš, aby sme venovali pozornosť tomu, čo kupujeme. Prečo? Sú bežné komerčné prípravky s obsahom SLS alebo SLES, silikónov a parabénov naozaj také zlé? Naozaj môžu poškodvlasy a pokožku na hlave, alebo ide “len” o to, že sa cez pokožku dostáva chémia do tela?

Výber vlasovej kozmetiky je z môjho pohľadu dôležitý. Každá z nás túži po krásnych vlasoch. Ale aj trendoch. Vo všetkom by mala byť rovnováha. Ak sa rozhodnete vlasy chemicky alebo mechanicky poškodzovať, následne je nutné venovať a vybrať vlasom patričnú starostlivosť. Mojim zákazníčkam s výberom vlasovej kozmetiky vždy poradím. Zameriavam sa na dlhodobú starostlivosť, ktorá je predpokladom dlhodobého želaného výsledku.

Nešpecializujem sa na jednu alebo dve značky. Viem doporučiť veľké množstvo kozmetiky podľa potrieb vlasov a pri odporúčaniach sa viem pohybovať v rôznych cenových kategóriách. Poznám a vo svojom portfóliu mám vždy veľkú škálu produktov.

Aktuálne používam na starostlivosť o vlasy moju partnerskú značku GOLD. Styling a regeneraciu. Ale samozrejme, ako som už povedala, doporučujem aj iné značky. Napr. slovenskú poctivú značku KVITOK. Zo zahraničných sú to OLAPLEX, ORIGINAL MINERAL, MARIA NILLA, BOUCLEME, FOAMIE…. No a najnovšie sa u mňa objavila austrálska značka EVO. Každá zo značiek je niečim výnimočná a špecifická.

Pýtala si sa na SLS. Je veľmi náročné vysvetliť, aký vplyv a nepriaznivé účinky majú sulfáty, parabény a silikóny pre vlasy a pokožku, keďže nie sú okom viditeľné. Ale aj tu sa vývoj posúva a my kaderníci máme konečne veľkého pomocníka na trhu, s ktorým vieme škodlivé a prebytočné nánosy odstrániť a vyhnúť sa nepríjemným situáciám. Je to čistenie vlasov. Fantastická vec. Pomocou špeciálnej kryštalickej zmesi v salóne vieme odstrániť neviditeľné nánosy na vlasoch, ktoré by na vlasoch nemali čo robiť.

Na trhu je k dispozícii množstvo výrobkov a je to vlastne na každého preferencii, čo si vyberie a aký životný štýl žije. Tak ako si vieme vybrať zdravé potraviny, tak si vieme vybrať aj kozmetiku, ktorá nie je škodlivá zdraviu, a ktorá nezaťažuje životné prostredie. Našťastie všetky produkty majú svoje označenia. Len netreba zabúdať, že označenie môžu byť niekedy zavádzajúce. Pred kúpou si treba prečítať aj zloženie.

Čo šampóny? Má zmysel vyberať si šampóny podľa typu vlasov a toho, čo chceme dosiahnuť? Napríklad objem alebo hladký vlas. Alebo si vyberať šampón podľa stavu vlasov, podľa toho či vlas potrebuje regeneráciu, alebo skôr hydratáciu, alebo je farbený?

Ako vybrať správny šampón je veľká otázka. Každý vlas je špecifický a vyžaduje individuálny prístup a výber. Musím povedať, že podľa mojich skúseností, vlasy nikdy nemajú iba jeden problém. Ale ako to nakombinovať riešenie, keď firmy ponúkajú iba jeden systém ošetrenia v balení? Práve kvôli tomuto sa mi páči minimalistický GOLD. V jednom šampóne rieši viacero problémov naraz. V tom je čaro profesionálnej značky.

Ak doporučujem vlasovú kozmetiku, často značky kombinujem, alebo doporučujem rôzne rady ohľadom starostlivosti, aby vlasy dostali čo najviac výživy. A výživu potrebujú takmer všetky vlasy. Nebojte sa experimentovať, no myslite aj na interval umývania vlasov, a vyberajte šampón aj podľa toho.

Máš rada tuhé šampóny? A čo tie suché?

Tuhé šampóny sú moja srdcová záležitosť. Práve značka FOAMIE a KVITOK sú moji favoriti. Ich produkty zabezpečia dokonale očistené vlasy a pokožku. Milujem pocit vŕzgajúcich vlasov čerstvo po umytí.
Tuhé šampóny sú šetrné k vlasom a k životnému prostrediu, sú však aj veľmi praktické. Napríklad pri cestovaní. Sú malé, nevylejú sa a neprodukujú odpad.

Čo sa týka suchých šampónov, tak tie odporúčam veľmi rada. Okrem minimalizácie efektu mastných vlasov dokážu neutralizovať aj pachy.

No a ešte radšej ponúkam volumizéry. Je to novodobá forma objemových púdrov, ktoré vlasom navyše v porovnaní so suchými šampónmi, ešte dodajú aj objem.

Akú úlohu presne majú kondicionéry? Sú nevyhnutnosťou, alebo je to skôr len doplnok, ktorý pomáha vlasy rozčesať. A ako dlho sa má nechať kondicionér na vlasoch pôsobiť? Je leave-In kondicionér iný ako klasický zmývateľný?

Kondicionér je kľúčový v starostlivosti o vlasy. Pravidelnosť používania je viditeľná. Nikdy netrvám až tak na výbere šampónu, ten má hlavne zmyť nečistoty. Ale kondicionér má za úlohu vlasy vrátiť do pôvodného stavu ako pred namočením. Kondicionér vrchnú zrohovatenú časť vlasu uhladí, a tým sa vlas menej opotrebuje mechanicky pri česaní, sušení, fúkaní…

Kondicionér nemusí pôsobiť. Kondicionér obaľuje a uzatvára vlas. Je to menej ako minútová záležitosť, ak samozrejme výrobca neuvádza inak. Má to logiku, pretože kondicionér slúži ako starostlivosť, nie ako regenerácia. Na regeneráciu je určená maska na vlasy.

Čo sa týka leave-In kondicionérov, ja ich doporučujem ako doplnok popri zmývateľných kondicionéroch, ak treba. Môžu sa použiť aj len samostatne, ale je to na zváženie. Na detskom vlase leave-In kondicionér funguje super, ale bežný vlas potrebuje spravidla aj zmývateľný kondicionér.

Poďme na tému farbenie vlasov. Ako, a podľa čoho by sa mala žena rozhodnúť akú farbu si zvoliť. Permanentú, dočasnú, farebný odtieň. Ako to vlastne u teba v kaderníctve prebieha? Zvykneš ženám poradiť, doporučiť, alebo, nechcem to tak rovno napísať, ale aj niečo vyhovoriť?

Farba vlasov je ako náš štýlový doplnok. Vystihuje našu podstatu. V našom salóne každá nová klientka najprv absolvuje konzultáciu, najmä vtedy, ak klientka má požiadavku o chemický zákrok do vlasov. Na konzultácii sa s klientkou (a s jej vlasmi 🙂) zoznámim, vlasy zdiagnostikujem, preberieme niektoré otázky, niekedy si spolu pozrieme obrázky a potom ak treba, tak zákazníčke aj poradím.

Neprináleží mi súdiť výber, ale ak si niekto vyžiada môj názor, poviem ho, aj keď sa nezhoduje s názorom zákazníčky.

Som však aj tak trochu psychológ a dokážem vyhodnotiť, čo je len rozmar a dočasný výmysel, ktorý by zákazníčka mohla neskôr ľutovať. Vtedy sa s klientkou porozprávame a vždy nájdeme riešenie. Musím však povedať, že zákazník-nezákazník, službu alebo požiadavku, ktorú zhodnotím, že je riskantná z hľadiska zdravia vlasov, odmietnem spraviť. No a ešte určite nikdy nesľubujem výsledok podľa obrázkov.

Aké farby používaš v tvojom vlasovom štúdiu a prečo? Predpokladám, že farby s amoniakom u teba nemajú šancu.

Dlhé roky používam farbiaci systém JOICO. A práve naopak, systém je s amoniakom, avšak postavený na keratínovom komplexe, ktorý vlasy farbí a zároveň aj regeneruje.

Ked som pred viac ako desiatimi rokmi začala s JOICO pracovať, bola to na trhu prevratná značka a takou je dodnes. Variabilita ich produktov mi ponúka široké možnosti kreativity.

Chápem, že bezamoniakové farby môžu byť ešte šetrnejšie, ale nezabúdajme na to, ža aj prírodná alternatíva farbenia vlasov môže vyvolať nežiaducu reakciu.

Takže som verná značke JOICO, mám s ňou dlhoročné skúsenosti, a za všetko hovorí spokojnosť zákazníkov. No a nakoniec moja klientela je dlhodobá, a kombinovať alebo používať rôzne značky je neefektívne a zbytočné.

Ako sa následne o farbené vlasy starať? Naozaj má zmysel používať produkty, ktoré sú určené na farbené vlasy?

Áno má. Produkty na farbené vlasy uchovávajú farebné pigmenty vo vlasoch. Do určitej miery zabezpečujú stabilitu farby. Najnáchylnejšie sú červené, medené, gaštanové odtiene. Tie si vyžadujú mimoriadnu starostlivosť.

Aktuálne sú veľmi populárne farebné kondicionéry vo farbe vlasov. A v tomto je úplný unikát práve už spomínaná značka EVO. Na mieru namiešaný farebný kondicionér, ktorý si klient vezme domov.

Čoraz viac žien odvážne priznáva šediny. Dokonca pred pár rokmi šedivé vlasy boli trendy. Je niečo, čo by si poradila ženám s prirodzenými šedinami? Napríklad ako zjednotiť farbu, ako zvoliť odtieň, a ako sa o šedivé vlasy starať, aby nenaberali nepekný žltý podtón?

Odvážnym a originálnym patrí svet. Môj pohľad na nefarbené sivé vlasy je čistá vyzretosť ženy. Nech už ich viedlo k tomuto akékoľvek rozhodnutie, zdravie, comfort, sebavedomie, financie …. je to obdivuhodné. Ale aj šedivé vlasy si zaslúžia špeciálnu starostlivosť. Milé je, že so šedivými vlasmi sa dá dočasne experimentovať, bez trvalých zásahov. Populárne sú jemné prelivy v pastelových odtieňoch.

Čo sa týka ošetrenia, vhodné a možné je používanie šampónov pre blond vlasy. A na riešenie problému žltého podtónu vlasov je určený fialový šampón.Ten žltnutiu vlasov zabráni.

Objem vo vlasoch je snom každej ženy, teda s výnimkou žien, ktoré majú vlasy aj na tri hlavy dosť, ale je nás viac, ktoré si ten objem želáme. Ako naozaj fungujú produkty na zväčšenie objemu? Ako naozaj dosiahnuť objem vo vlasoch?

Objem vo vlasoch si vyžaduje viac, ako iba produkty. Keď si zvolíte patričnú starostlivosť alebo styling, uľahčíte si manipuláciu s vlasmi, no extra zázrak nečakajte.

Funguje to tak, že objemový šampón na vlasy má ľahšie zloženie a samotné vlasy nezaťaží. Starostlivosť je tiež odľahčená, ale treba dbať na množstvo.

A ako funguje objemové tužidlo? Na získanie objemu pomocou objemového tužidla treba dodržiavať malý trik. Aby sa aktivovali zložky tužidla a vytvorili objem, je potrebné tužidlo na vlasoch zohriať fénom. A ešte jedna vec zohráva veľkú úlohu, a to vaša manuálna zručnosť. Tu pomôže len prax 🤷.

Vyberte si tužidlo v akejkoľvek forme, pena, sprej, krém….všetky sa správajú rovnako. Nanášajú sa mokré vlasy. Vlasy vysušte v predklone na 50% a potom dofúkajte spôsobom, ako ste zvyknuté. Cez kefu, natáčky…

Je možné v skratke poradiť, čo s kučeravými vlasmi? A s vlasmi, ktoré už pri štipke vlhka hneď sú hneď skrepované? Alebo toto je na dlhšie?

Na kučeravé vlasy mám len jednu radu, ak máte svoje prirodzené vlnité vlasy rady, vyhľadajte všetky stránky CGM curly-girl-method. Tam nájdete tipy, triky, starostlivosť…. Ak sa vám vlasy vlnia a predsa túžite po hladkých a nestrapatých vlasoch, hľadajte produkty s anti-frizz zložkou. Na vlhké jesenné, zimné obdobie odporúčam značku COLOR WOW product Dream Coat. Vlasy uhladzuje, nevyrovnáva.

Čo si myslíš o produktoch 2 v jednom?

Robím sa, že neexistujú……..

Myslíš si, že vlasové masky alebo oleje majú význam, alebo je to len marketing? Vlas je predsa mŕtvy.

Vlas je síce mŕtvy, ale ak je zdravý, tak je plný. Ak je narušený a prázdny, je potrebné ho vyplniť. Maska na vlasy má zmysel. Maska je kúra na vlasy. Treba si vyhradiť potrebný čas, ako udáva výrobca cca 10min. a urobiť si vlasový rituál. Vlasové masky nie sú marketingový ťah. Sú pre vlasy prínosné a ozdravujúce. Regeneračné, rekonštrukčné. Podľa toho, akú zvolíte.

Vlasové oleje tiež regenerujú, ale aj zabraňujú prenikaniu vlhkosti do vlasu. Jeho účinnosť sa stráca a trvá iba do umytia. A to je dobre, lebo vlasy potrebujú hydratáciu. Ak sa snažíte urobiť si vlasovú kúru s olejom na vlasy (akýmkoľvek), je to fajn, ale jeho účinnosť bude trvať, len kým ho neumyjete. A s mastnými vlasmi nechce chodiť nikto. Myslím 🙂

Počula som o vlasom pílingu. Je to pre mňa novinka, viem, že to nie je domáce ošetrenie, že sa robieva len vo vlasových salónoch. Aký ma vlasový píling zmysel?

Vlasový píling patrí medzi novinky. Môže sa používať ako detox na vlasovú pokožku, na zmiernenie pocitu svrbenia a odstránenie zrohovatenej vlasovej pokožky. Ale napríklad aj pri prvých náznakoch lupín. Jemné kryštály soli sa vo vode postupne rozpustia a vytvoria penu. Ide o hustú koncentrovanú zmes, ktorá je veľmi podobná pílingu na telo, ktorý poznáme. Stačí malé množstvo. Takéto produkty bývajú zväčša univerzálne a unisex. Ak môžem uviesť príklad, môj obľúbený je URBAN ALCHEMY Salt Scrub.

Vedela by som sa ti položiť ešte aspoň tisíc otázok, ale už teraz je otáok veľmi veľa, tak ti dám už iba jednu, poslednú. Momentálne máme zimné obdobie. Vietor, vlhko, mráz, prudké striedanie teplôt z prechodu z chladu do vykúrenej miestnosti.

Ako sa v zime starať o vlasy a vlasovú pokožku? Čo môžeme pre vlasy urobiť naviac?

V zimnom období je dôležité vlasy hlavne hydratovať. Vlasy totiž netrpia chladom, ale smädom. Hydratáciu dopĺňajte hydratačnou radou pomocou šampónov, kondicionérov, masiek, nezmývateľných krémov. Stačí, ak je vlasový produkt označenný ako hydratačný.

No a čo sa týka elektrizovania vlasov, ktoré registrujeme viac v zime ako v lete, tak toto sa stáva preto, lebo prechodom zo zimy do tepla a opačne vzniká na vlasoch statika a vlasy elektrizujú. Na to poradím suchý vlasový olej. Stačí malá kvapka, ktorú rozotrite v rukách a veľmi opatrne natrite dĺžky vlasov. Pomôže aj lesk v spreji, alebo aj lak. Môj favorit je ORIGINAL MINERAL lak s olejom v spreji Frizzy Logic shine spray.

Ďakujem za rozhovor

Rozprávala som sa s Vlastou Zvonárovou, vlasovou alchymistkou.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE