piatok, 26 apríla, 2024

Antioxidanty v daroch leta pre zdravie a krásu

Leto. Letné ovocie….. Predstavte si, že si s pôžitkom vychutnávate plnú hrsť čerstvých bobúľ, alebo že ste sa práve slastne zahryzli do sladučkého melónu. Predstavte si ten pocit, keď sladká, alebo mierne kyselkavá chuť zaplaví celé ústa a svieža dužina občerství celé telo.

Myslím, že takmer všetci milujeme letné ovocie. Ale letné ovocie to nie je len osvieženie. Šťavnaté plody ponúkajú oveľa viac. Poďme sa spolu pozireť na ohromujúce účinky niektorých z nich.

Prečo by sme si mali dopriať bobule a letné ovocie tak často ako sa dá.

Všetci vieme, že ovocie a zelenina sú fantastickým zdrojom  množstva vitamínov a flavonoidov.
Ale to letné ovocie a hlavne bobule ich obsahujú o niečo viac!

Čo sú to flavonoidy a antioxidanty

Flavonoidy sú organické zlúčeniny, ktoré sú súčasťou ovocia, zeleniny, byliniek ale aj orechov či semiačok. V živote organizmov majú veľmi dôležitú úlohu. Chránia bunky pred negatívnymi vplyvmi, posilňujú imunitný systém, pôsobia preventívne pred najmä srdečnými chorobami, cukrovkou, demenciou, alzheimerovou chorobou.

V rastlinnej ríši flavonoidy chránia vegetáciu pred chorobami a škodcami plus podporujú tvorbu pigmentov, vďaka ktorým sú rastliny farebné a majú zdravý vzhľad. A presne toto, zjednodušene povedané, spravia flavonoidy aj v ľudskom tele.

Flavonoidy sú spolu s vitamínmi ukrývajú v sebe množstvo antioxidantov a ak ich má telo dostatok, dokáže sa ľahko zbaviť  toxických látok, ktoré poškodzujú všetky bunky. Antioxidanty si môžete predstaviť ako nejakých osobných strážcov, ktorí chránia bunky zvnútra a zvonku tým, že narúšajú chemický (potenciálne) deštrukčný proces.

Existuje niekoľko druhov flavonoidov, čiže zároveň aj antioxidantov, kde každý z nich má svoju vlastnú štruktúru a špecifickú úlohu. Niektoré, čo sa týka oblasti krásy, napríklad podporujú obnovu buniek, niektoré podporujú tvorbu kolagénu, iné pomáhajú s procesom vyhladzovania vrások, ďalšie chránia pred UV žiarením, alebo podporujú cirkuláciu krvi, bojujú so zápalovými procesmi.
Je toho naozaj veľa čo pre naše zdravie a krásu robia, preto neváhajte a zamaškrtite si.

Jahody a maliny

Milované červené, sladučké jahody a maliny jednoznačne k letu patria. Doprajme si ich tak často ako sa dá, pretože okrem vitamnínu C, mangánu, vitamínu B9 a draslíka sú naozaj mimoriadne bohaté na antioxidanty, hlavne na antokyanín, vďaka ktorému má ovocie krásnu červenú, alebo až fialovú farbu.

Čo konkrétne robí antokyanín pre telo a krásnu pokožku?

Antokyanín je antioxidant a v tele pomáha chrániť srdce a cievy pred poškodeniami, ktoré spôsobuje cholesterol. Pomáha zlepšovať stav narušeného tkaniva a podpojuje hojenie rán. Priaznivo ovplyvňuje cirkuláciu krvi. Pomáha redukovať zápalové procesy či už tých schovaných vo vnútri tela, alebo aj tých, ktorých výsledok spozorujeme na pokožke vo forme virážok, začervenaní alebo fľakov.

Za pozornosť stojí aj skutočnosť, že antokyanín dokáže absorbovať určité množstvo ultrafialového žiarenia a naviac sa dokáže vysporiadať aj s modrým svetlom.
Samozrejme, tak ako všetky antioxidanty, aj antioxidanty v jahodách a malinách bojujú s oxidačným procesom, voľnými radikálmi. Zjednodušene povedané – antioxidanty dokážu  kompenzovať škodlivé účinky prebiehajúcich oxidačných procdesov.

Čučoriedky, ale aj ríbezle a egreše

Čučoriedky rozhodne patria medzi poklady leta. Z bežne dostupného a konzumovaného ovocia sú čučoriedky považované za na antioxidanty extrémne bohatú superpotravinu. Za ich krásnu modrú farbu je zodpovedný myrtillín, čo je vlastne tiež antokyanín, o ktorom som písala vyššie.

Čučoriedky, tak ako jahody a ostatné bobuľovité ovocie vrátane ríbezlí a egrešov, neutralizujú voľné radikály (voľné radiály – škodlivé molekuly produkované pri oxidačnom procese). Ich konzumáciou posilňujeme srdce, podporujeme proces boja proti cholesterolu, alebo aj proti zápalom.
Na vzhľade pokožky sa podpíšu C, A a E vitamíny, ktorých dostatok urýchli výmenu nových buniek za staré, a teda pleť bude pôsobiť žiarivejšie. Bobule (teda to čo je v nich) naviac podporujú tvorbu kolagénu, vďaka ktorému je naša pokožka pevná. A navyše, čo je pre mnohé dámy užitočná informácia, egreše majú pozoruhodný vplyv na vlasy a vlasové problémy.

Brusnice

Brusnice, ďalší úspešný kandidát na superpotravinu s mimoriadnou dávkou antioxidantov, znamenite podporujú imunitný systém, činnosť mozgu, srdca. Okrem antioxidantov sú zdrojom vitamínov A,C,E a opäť tak ako všetky bobule, obsahujú aj minerály hlavne železo, draslík či magnézium.
Brusnice a extrakty z brusníc sú právom hodnotené ako anti-age ingrediencie, ktorými sa rieši hyperpigmentácia ale aj “oprava” pokožky poznačenej jazvičkami po akné.

Naviac, podľa odborníkov na orálnu biológiu, antioxidant – proantokyanidín, ktorý brusnice obsahujú, dokáže úspešne bojovať s baktériami v ústnej dutine, čo sa využíva v prevencii a liečbe ustupujúcich ďasien.

Čerešne

Málokto si dokáže predstaviť leto bez čerešní. A to je dobre, pretože čerešne majú vysoký podiel vitamínu C, ktorý udržuje vo forme náš imunitný systém a zdravú pokožku. Čerešne sú bohaté na draslík, ktorý priaznivo vplýva na reguláciu krvného tlaku. Okrem toho draslík je dôležitý pre prácu a zotavovanie svalov a šliach, ktorým v lete dávame trošku viac zabrať.

Na čerešne si spomente aj keď budete cítiť nepríjemnú “kyselinu” v žalúdku, pretože čerešne sú (v prirodzenom stave) zásadité, takže si hravo poriadia s vyrovnaním pH.
No a samozrejme aj čerešne obsahujú množstvo antioxidantov a protizápalových faktorov.

Kyslé odrody čerešní obsahujú vysokú koncentráciu melatoninu, čo má jednoznačne pozitívny vplyv na reguláciu a kvalitu spánku.

Nezabudnime na vodový melón

Vodový melón si naozaj zaslúži našu pozornosť. Obsahuje (tak ako paradajky) antioxidant – lykopén. Lykopén znižuje riziko poruchy zraku v súvislosti s vekom, podporuje koncentráciu mozgu, znižuje riziko chorôb srdca a rakoviny. Kombinácia C vitamínu a lykopénu pomáha vysporiadať sa so zápalmi, ktoré sú najväčšou príčinou chronických chorob.

Melón obsahuje, ako je známe, veľa vody a to pomáha telu s reguláciou tepla, s normálnou prácou orgánov a hlavne pomáha telu a pokožke s hydratáciou. Má diuretické účinky, čo určite privítajú ľudia, ktorí majú problém s obličkami.

Vitamíny C a A, ktoré samozrejme, melón má, sú nenahraditeľné v starostlivosti o krásu. C vitamín (samozrejme okrem iných benefitov) podporuje proces tvorby kolagénu – proteínu, ktorý je potrebný pre udržanie si pevnej pleti a zdravých vlasov. Vitamín A zase pomáha pri výmene a oprave buniek v pokožke.

Na záver bonus – horká čokoláda

Keď už písem o antioxidantoch nechcela som si nechať ujsť príležitosť spomenúť aj horkú čokoládu. Veď možno poznáte tú známu múdrosť (vtip), že kakaovník je strom, z kakaa je čokoláda, čo znamená, že čokoláda musí byť zdravé ovocie. (Len tak na okraj kakao sa získava zo veľkých semien kakaovníka, preto mne sa viac pozdáva informácia, že čokoláda je orech. 🙂 )

V kakaových bôboch, z ktorých sa čokoláda vyrába sa nachádza množstvo flavonoidov, ktoré ako už viete, sú považované za silné antioxidanty.

Konkrétne horká čokoláda, (tá má najviac zastúpenú kategoriu flavonoidov catechin a epicatechin), má výborný vplyv na udržiavanie správneho krvného tlaku, čo rozhodne pomáha srdcu a cievam. Ďalšiou dobrou správou je, že kakaový prášok významne znižuje oxidovaný LDL (to je ten zlý) cholesterol. Čokoláda tiež skvalitňuje funkciu mozgu tým, že zlepšuje prietok krvi do mozgu. Naviac pomáha zmierňovať zápalové procesy v tele.

Možno vám napadlo, že prečo píšem o čokoláde, keď nadpis hovorí o letných antioxidantoch a kvalitnú čokoládu si môžeme dopriať celý rok.

Spomenula som ju, lebo čokoláda je s letom rozhodne spojená.
Podľa štúdií, kakao vďaka flavonoidom, ktoré obsahuje, pomáha chrániť bunky pred poškodením spôsobeným UV žiarením. Bolo preukázané, že catechin (c – jeden z flavonoidov v kakau) dokáže absorbovať UV lúče.  Dobré však? Naviac, flavonoidy v horkej kvalitnej čokoláde podporujú mikrocirkuláciu krvi tesne pod povrchom kože. Cievky sa s pomocou flavonoidov mierne rozšíria, čím sa zväčší ich priepustnosť, a to znamená lepšie prekrvenie a viac kyslíka pre pokožku.

Mimochodom, všetko čo ste sa tu dočítali o horkej čokoláde, platí aj pre zelený a biely čaj, vrátane toho o absorbcii UV lúčov.

O antioxidantoch a o ovocí, zelenine, orechoch či bylinkách, ktoré ich majú najviac by sa dalo písať veľa. Dnes som pre vás napísala aspoň o týchto. Tie sa mi najviac spájajú s letom a keď som už tak letne naladená ……

A čo vy? Pochutnáte si dnes na letnom ovocí? Dáte si ho na raňjaky, alebo si ním ozdobíte palacinky? Alebo máte radšej smoothi? Alebo si ho dáte len tak?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE