HomeKrása zvnútraNemusíme si zdravie a krásnu pleť dovážať z Južnej Ameriky. Čučoriedky sú...

Nemusíme si zdravie a krásnu pleť dovážať z Južnej Ameriky. Čučoriedky sú lokálnou a dostupnou alternatívou k Acai

Cez víkend som si prezerala online časopisy Food & Nutrition, a v jednom z nich ma zaujal článok o superpotravine s názvom “Acai – fialové zlato”.
Ja som už raz taká. Takmer vždy, keď si čítam o potravinách, ktoré majú fantastický vplyv na zdravie, tak nejako automaticky si informácie a fakty pretransformovávam na to, aký majú vplyv na zdravo vyzerajúcu plet.

Čo je Acai

Acai je palmový strom, ktorý rastie v Južnej Amerike hlavne v oblasti Amazonskej džungle v Brazílii. Jeho plody sú drobné tmavofialové až čierne bobule s tvrdým jadrom. Dužina bobúľ obsahuje unikátnu koncentráciu všetkého, čo zdravá pleť miluje.

Ale takmer toto všetko obsahujú aj čučoriedky. Poďte sa presvedčiť.

Antioxidanty

 • Acai bobule obsahujú mimoriadnu dávku antioxidantov, ktoré chránia pleť pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Voľné radikály a oxidačný stres poškodzujú bunky spôsobom, ktorý má za následok predčasné starnutie pleti.
 • Čo sa týka čučoriedok, tak tie v porovnaní s acai obsahujú antioxidantov o málinko viac.

Vitamíny

 • Acai plody obsahujú výdatné množstvo vitamínu A, C a vitamínu E.
 • Acai bobuľky v porovnaní s čučoriedkami obsahujú viac vitamínu C.
 • Čučoriedky zase obsahujú oproti acai viac vitamínu E, ktorý pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom.
 • Čučoriedky obsahujú naviac aj komplex vitamínov B, ktoré posilňujú pleť.

Mastné kyseliny

 • Acai bobule obsahujú pre pleť dôležité mastné kyseliny vrátane omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny. Tieto kyseliny doslova zlepšujú kvalitu pokožky. Pleť zjemňujú, zvláčňujú a pomáhajú ju udržiavať hydratovanú, majú protizápalové účinky.
 • Čučoriedky sú tiež skvelým prírodným zdrojom esenciálnych mastných kyselín, aj keď ich obsahujú menej, ako ich obsahuje acai.

Fytosteroly

 • Acai obsahuje fytosteroly, čo sú rastlinné molekuly, ktoré majú protizápalový efekt. Fytosteroly pomáhajú zabrániť poškodeniu alebo narušeniu štruktúry kolagénu, čo sa stáva hlavne, keď je pokožka vystavená UV žiareniu. Čo je úžasné, fytosteroly podporujú aj prirodzenú produkciu kyseliny hyalurónovej.
 • Čučoriedky nie sú typicky bohaté na fytosteroly, ale zase sú bohaté na flavonoidy, ktoré dokážu chrániť bunky pred oxidačných stresom.

Minerály

 • Plody palmy Acai obsahujú väčšie množstvo zinku a medi, a to sú minerály, ktoré spolu s magnéziom udržujú pleť zdravú a mladistvú. Meď je dôležitý stopový minerál, ktorý je potrebný na tvorbu kolagénu a elastínu. Zinok chráni pleť pred slnečným žiarením a má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti.
 • Čučoriedky síce obsahujú malé množstvo medi, ale obsahujú väčšie množstvo draslíka, a ten sa stará o správnu funkciu svalov a nervových buniek, udržuje správne pH pokožky, udržuje hladinu tekutín v tele, pomáha odstraňovať toxíny z tela. Naviac, čučoriedky obsahujú železo, ktoré je potrebné pre tvorbu červených krviniek a pre prevádzku kyslíka v tele.

Acai bobuľky sú právom považované za superpotravinu. Majú naozaj mimoriadnu nutričnú hodnotu, avšak acai sa veľmi rýchlo kazí, a k nám sa dostane už len zmrazené (čo je z hľadiska výživy fajn, ale už menej z environmentálneho hľadiska), alebo v podobe džúsov, práškov a výživových doplnkov.

Naopak, čučoriedky sú lokálne, a postupne sa stávajú súčasťou drobného udržateľného poľnohospodárstva a sú k dispozícii v rôznych podobách po celý rok. Sú bohaté na antioxidanty, vitamíny a minerály a pleti poskytujú podobné benefity, ako pre nás exotické acai.

Čo si o tom myslíte?

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

BEAUTYROOM

BEAUTYROOM