Thursday, June 20, 2024

Prečo máme čierne bodky a čo s nimi?

Nemôžem tvrdiť, že každá pleť má čierne bodky, pretože naozaj sú ženy, ktoré tento problém vôbec nepoznajú. Majú krásnu pleť ako snehulienka. Ale takých je naozaj málo. Väčšina z nás čierne bodky dôverne pozná, a niektoré ženy sa s nimi trápia viac, niektoré menej a niektoré si ich ledva všimnú.

To, ako veľmi nás čierne bodky potrápia najviac záleží od typu pleti. Potom veľkú úlohu hrá správna (alebo nesprávna) starostlivosť o pleť vrátane exfoliácie, a v niektorých prípadoch, aj používanie nekomedogénnej (póry neupchávajúcej) kozmetiky.

Čierne bodky dokážu byť niekedy poriadne tvrdohlavé a zaťato sedia v póre, nech robíme čo robíme. A to často aj napriek sľubom od výrobcov, že ak ich výrobok začneme používať, tak ten s čiernymi bodkami zatočí.

Prečo máme čierne bodky a čo s nimi?

Čo sú čierne bodky?

Na to, aby telo a pokožka moji bez problémov fungovať potrebuje mazové žľazy, ktoré sú súčasťou pokožky. Mazové žľazy produkujú maz, ktorý udržuje pokožku zdravú a hydratovanú. Maz (a iné látky) sa vylučuje z pokožky cez póry. (viac o póroch – tu Prečo máme póry, a ktorým ingredienciám sa vyhnúť, keď sa nám upchávajú
Pozrime sa na to obrátene a začnime od pórov. Takmer pod každým pórom je aspoň jedna mazová žľaza. V niektorých častiach pokožky je ich viac, v niektorých menej. Žľazy produkujú maz, ktorý sa má dostať pomocou pórov na povrch pokožky. Niekedy sa stane, že maz sa nedostane z póru von a ostane zaseknutý v jeho vnútri. Postupne sa maz zaseknutý v póre zmieša s odumretými bunkami kože. Vznikne tuková zmes, ktorá vďaka oxidácii zmení farbu na čiernu. A na svete je čierna bodka.

Čierne bodky Nezapríčiňuje nedostatočné čistenie pleti!

Pomocou cleanserov odstraňujeme z povrchu pleti nečistoty a zvyšky olejov, ktoré produkuje pokožka. No ani precízne čistenie nedokáže zachytiť a odstrániť prebytočnú zoxidovanú tukovú zmes, ktorá “sedí” v hĺbke póru.

Problém s bodkami nemajú len ženy s mastnou a zmiešanou pleťou

Čierne bodky, špeciálne na nose, má (môže mať) aj suchá pleť, aj keď v oveľa menšom množsve, pretože suchá pleť produkuje menej mazu.

Najviac čiernych bodiek nájdeme na nose.

Za čierne bodky môže maz v póroch, ktorý sa z nejakého dôvodu nedokáže dostať na povrch pokožky. Čierne bodky má každá pleť (aj suchá) a to hlavne na nose, pretože pokožka na nose má viac mazových žliaz pod jedným pórom, ako ich máme na ostatnej časti tváre.

NIE je pravda, čiernych bodiek zbavíte ak budete používať

  • Na čistenie pleti obyčajné mydlo.
  • Kozmetiku s alkoholom, mentolom, eukaliptom – tieto ingrediencie, naopak, sú spúšťačmi vyššej produkcie mazu.
  • Mechanický píling s abrazívnymi telieskami. Abrazívne telieska sa nedostanúdo póru dostatočne hlboko.
  • Bežné náplaste na čierne bodky. Náplaste fungujú (ak fungujú) len povrchovo, naviac náplaste obsahujú lepidlo a zvyčajne aj alkohol a mentol, čo môže byť problém pre citlivú alebo vystresovanú pleť.

Čierne bodky si môžete vytláčať, ale musíte dodržiavať určité pravidlá

  • Vyčistite si pleť.
  • Na 2-3 minúty si priložte na pleť navlhčený teplý uterák.
  • Prsty si “obaľte” do čistých napríklad papierových vreckoviek.
  • Môžete začať jemne vytláčať zdola nahor, ale ak čierna bodka nevyšla proces neopakujte. Skúsite to opäť o niekoľko dní.
  • Môžete pridať ošetrenie kvalitným BHA (kyselina salycilová) exfoliantom.
  • Myslite aj na obnovu a podporu normálnej tvorby mazu napríklad produktami s obsahom niacinamidov.Tie mimochodom pomáhajú “zmenšiť”viditeľnosť pórov.

Bodky nikdy nevytláčajte nasilu, nevyškrabujte, ani do nich neodborne nepichajte.

Najväčšiu istotu, že sa bodiek zbavíte správne a šetrne budete mať, ak sa zveríte do rúk profesionálnej kozmetičke

Ak sú čierne bodky vaším problémom

Zaraďte do kozmetickej rutiny aj kozmetické produkty s obsahom už spomínaných niacinamidov (vitamín B3). Niacinamidy pomáhajú posilniť pleť a pórom pomáhajú dostať sa do ich prirodzeného tvaru, čo znamená, že nahromadený olej v póroch bude mať vyššiu šancu dostať sa na povrch pokožky. A nezabúdajte na šetrný píling.

 

 

 

 

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE