piatok, 26 apríla, 2024

Suchá pleť vs dehydrovaná pleť. Aký je medzi nimi rozdiel?

Keď nie ste si celkom istá, či vaša pleť je suchá alebo je len dehydrovaná verte mi, nie ste sama. Tiež nie ste sama, ak si myslíte, že suchá pleť a dehydrovaná pleť je takmer to isté, a vyžadujú si rovnakú starostlivosť.

Kým suchá pleť je typ pleti, dehydrovaná pleť je jej kondícia (alebo stav), do ktorej sa môže dostať, zvyčajne len na prechodné obdobie, každá pokožka. Suchá a dehydrovaná pleť sú teda dva rozdielne problémy, ktoré potrebujú rozdielne riešenia.

Aká je teda suchá pleť?

Suchá pleť je typ pokožky, ktorá si nedokáže vyprodukovať dostatočné množstvo kožného mazu (sébum). Prirodzený kožný maz pomáha zdravému fungovaniu pokožky a to tým, že znemožňuje, alebo aspoň účinne spomaľuje vyparovanie sa vody z jej vrchných vrstiev. Zároveň kožný maz na povrchu pleti vytvára mastný film, ktorý posilňuje ochrannú funkciu kože.

Suchej pokožka chýba olej, ktorý by jej pleti pomohol uchovávať hydratáciu, a ktorý by podporil pleť v jej ochrannej funkcii.

Čo je suchá pleť?

  • Suchá pleť je taká, ktorá si nevie vytvoriť dostatočné množstvo mazu, ktorý by mal pleť chrániť pred stratou vody, a ktorý by mal podporovať ochrannú funkciu pokožky pred vonkajšími vplyvmi. Suchá pleť (pokožka) vyvoláva pocity pnutia a suchosti.

Prečo je pleť suchá?

  • Jednou z príčin suchej pleti môže byť to, že koža má k dispozícii len obmedzené množstvo žliaz, ktorých úlohou je produkovať kožný tuk. Častejšie sa však pleť stáva suchou vekom. Na príčine je jednoducho starnutie a spomalenie jednotlivých procesov fungovania tela, ale aj nesprávna starostlivosť o pleť, nesprávna výživa, niektoré lieky, nedostatočná ochrana pred UV lúčmi, a znečistené prostredie.

Ako vyzerá suchá pleť?

  • Suchá pleť vyzerá unavene, je matná (nežiari), má drsnejšiu štruktúru, nebýva hebká, ani jemná, charakterizujú ju tenké, ale zato husté a suché vrásky.
  • Má menej viditeľné póry a často sa na nej tvoria šupinky a to nielen na tvári, ale na ktorejkoľvek časti tela.
  • Pleť nezriedka býva senzitívna hlavne na vonkajšie podnety.
  • Suchosťou pokožka trpí najviac v zimných mesiacoch. Že pokožke niečo chýba je vidno nielen na tvári, ale aj na rukách, zadnej časti ramien, predkoleniu a na pätách.

Ako sa starať o suchú pleť?

  • Suchá pleť potrebuje v prvom rade “výživu”. Kozmetika, ktorá dopĺňa potrebné oleje a zároveň sa stará o to, aby pomer olejov a vody bol v rovnováhe, sa zvyčajne označuje ako “Nourishing”.
  • Pleť potrebuje denné čistenie a pravidelný píling. Čistením a pílingom sa odstraňujú nečistoty a odumreté bunky. Cleanser, toner a píling by mali byť šetrné a hlavne bez alkoholu a parfumácie. Na čistenie pleti sú vhodné cleansery v podobe balzamov alebo olejov alebo oleobalzamov.
  • Suchá pleť potrebuje pomoc v podobe hydratujúceho séra (napríklad s glycerínom alebo kyselinou hyalurónovou, alebo so squalane či s cderamidami)
  • Mastnejší denný krém je žiadúci, ale pozor na prílišné premasťovanie a na nevstrebanie kdému do pleti. Krém pre suchú pleť by mohol obsahovať napríklad squalane, omega mastné kyseliny, glycerin, ceramidy, avokádový olej.
  • Ak je to potrebné, dajme tomu pri mrazivom alebo veternom počasí a pleť to pleť znesie, tak krém môže byť po aplikácii doplnený ešte o ďalšiu ochrannú vrstvu oleja (napríklad olejom s vitamínom E).
  • Pre suchú pleť sú vhodné pleťové oleje, ale netreba zabúdať aj na už spomínané hydratačné sérum, ktoré sa nanáša rovnako, ako je to pri kréme, pod vrstvu oleja.
  • Nočný krém môže byť hutnejší, alebo ak je to potrebné, tak zopárkrát v týždni v podobe pleťovej masky, ktorá sa nezmýva, ale necháva sa pôsobiť celú noc. Nočné krémy a masky pre suchú pleť zvyknú byť označené napríklad ako “Repair” (opravujúce, ošetrujúce), alebo “Skin-strengthening” (posilňujúce).

Stav suchej pleti sa dá správnou kozmetikou, životosprávou a životným štýlom dostať pod kontrolu.

Aká je to dehydrovaná pleť?

Označenie dehydrovaná pleť nepomenováva typ, ale stav pokožky (alebo pleti, ak chcete).
Dehydrovanej pokožke chýba voda, čo môže byť spôsobené nedostatočným príjmom vody, alebo zvýšenou stratou vody cez povrchovú bariéru kože. Keď je povrchová bariéra pleti poškodená napríklad chladným suchým vzduchom, alebo aj priamym prudkým slnkom, voda má zjednodušenú cestu k neželaného úniku. Čo nechceme.

Najčastejšie sa dehydrovaná pleť spája so suchou pleťou, ale dehydrovanou sa môže stať akákoľvek pleť. Tak ako suchá, môže to byť byť aj mastná, senzitívna, zmiešaná, aknózna… Dehydratácia pokožky môže mať rôzne príznaky a môže spôsobiť rôzne stupne poškodenia.

Dehydrovanej pokožke chýba voda, ktorá je nevyhnutná pre ochranu, správne fungovanie pokožky.

Čo je dehydrovaná pleť?

  • Dehydrovaná pokožka (pleť) je stav, keď koža stráca svoju prirodzenú vlhkosť a nie je schopná udržiavať dostatočnú úroveň hydratácie. Je to pleť ktorej chýba voda.

Prečo je pleť dehydrovaná?

  • Hlavnou príčinou dehydrovanej pleti je nedostatočný príjem tekutín, a hneď ďalšou vystavovanie nechránenej pokožky priamenu slnečnému žiareniu. Na príčine môže byť aj prudké striedanie vonkajšej teploty suchého chladného a suchého teplého vzduchu, klimatizácia.
  • Na príčine môže byť aj častá konzumácia alkoholu, fajčenie, emočné vypätie alebo nedostatok spánku.
  • Ďalšou príčinou môže byť používanie kozmetiky s agresívnymi ingredienciami.

Ako vyzerá dehydrovaná pleť?

  • Dehydrovaná pleť vyzerá unavene, nevýrazne, má sivastý podtón a pri dotyku vyvoláva pocit, ako keby bola z krehkého, drsnejšieho a hrubého papiera. Často sú prítomné aj tmavé kruhy pod očami a suché pery.
  • Na lícach alebo na čele má často suché plôšky, ktoré môžu svrbieť, alebo aj začervenať. Niekedy sa stane, že koža na suchých plôškach popraská. (Pre porovnanie na suchej pokožke sa vytvárajú skôr šupinky ako suché plôšky.)
  • Pleť môže byť, tak ako to je aj pri suchej pleti, poznačená jemnými, husto posiatymi vráskami, hlavne okolo úst a na lícach.
  • Pleť stráca elasticitu a pružnosť.
  • Je náchylná na vyrážky alebo aj akné, nezriedka vyvoláva pocit sucha a mastnoty naraz.

Ako sa starať o dehydrovanú pleť?

  • Dehydrovaná pleť potrebuje v prvom rade pomoc “zvnútra”. Vodu, dostatok kvalitných mastných kyselín a vitamínov, čerstvý vzduch a obmedzenie najväčších dehydrátorov – alkoholu, kávy a nikotínu.
  • Pleť potrebuje starostlivosť, ktorá pokožku hydratuje a zároveň chráni, teda kozmetiku ktorá obsahuje vodu hydratačné ingrediencie, ale aj kvalitné oleje.
  • Cleansery by mali byť na báze vody alebo na báze olejogélu, a samozrejme, bez alkoholu, parfumov a sufátov.
  • Pleti pomôžu séra obsahujúce napríklad kyselinu hyalurónovú alebo aj kolagén, bakuchiol.
  • Moisturizéry by mohli obsahovať napríklad glycerín, kyselinu hyalurónovú, allantoin, algae (riasy) a antioxidanty. Dobrú službu spravia aj krémy s obsahom ceramidov a s prebiotikami.
  • Nočný krém by mohol obsahovať napríklad peptidy, squalane, jojobový olej, alebo iné vzácne oleje, ktoré zabránia úniku vlahy počas noci.

Čo môžete pridať?

  • V zimných mesiacoch je vhodné používať zvlhčovače vzduchu, alebo aspoň difuzér. Zapnutím zvlhčovača vzduchu sa pleť bude cítiť vo vykúrenej miestnosti oveľa komfortnejšie.

Stav dehydrovanej pleti je dočasný. Včasná diagnostika a následne správna starostlivosť o dehydrovanú pleť spolu so zmenením niektorých zlozvykov dokáže neželaný stav pleti rýchlo dostať do normálu a takmer bez následkov.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE