HomeStarostlivosť o pleťKeď je pleť unavená a vyzerá ako bez života

Keď je pleť unavená a vyzerá ako bez života

Stalo sa vám už niekedy, že ste si všimli, že vaša pleť prestala žiariť, že zrazu pôsobí tak čudne, sivo, že je nejaká unavená, ako keby bola bez života, a vy rozmýšľate, čo sa stalo, kde ste v starostlivosti mohli spraviť chybu.

Možno sa väčšine z vás zdá, že tetno článok je nesprávne načasovaný, že o unavenej pleti bez života by sa viac hodilo rozprávať skôr ku koncu zimy. Avšak napriek tomu, že pleť je počas leta menej namáhaná, že sa nemusí vyrovnávať s výkyvmi teplôt, napriek tomu, že vo vzduchu je oveľa viac vlhkosti ako v zime, niekedy pleť naozaj vyzerá unavene aj po lete.

Čo môže byť príčinou a čo s tým

1. Pleť môže byť dehydratovaná

Každej z nás je už v dnešnej dobe jasné, že prijímanie dostatočného množstva vhodných tekutín má veľký vplyv na kvalitu pleti. Vieme, že pleti musíme zabezpečiť hydratáciu pitím vody.

Ale presne tak isto, pleť potrebuje hydratáciu aj zvonku. Pleť si nestačí umyť vodou a spoliehať sa na to, že vsiakne do pokožky. Voda totiž ostáva len na jej povrchu, a aj to len chvíľu, pretože sa takmer okamžite odparí.
Pleť potrebuje pomoc vo forme skincare ingrediencií, ktorých molekuly dopravia vlahu hlbšie do kože a na nejaký čas ju tam zafixujú.

Ak si myslíte, že máte dehydrovanú pleť, doprajte jej hydratačné sérum alebo kvalitný moisturizér (ľahký krém) s obsahom hydratujúcich ingrediencií.

Najznámejšie pokožku hydratujúce ingrediencie

(Len malá poznámka, dehydrovaná pleť je iné ako suchá pleť. Dehydrovanej pleti chýba voda a suchej pleti oleje.)

2. Nepoužívanie moisturizéra

Moisturizér, peťový krém majú v starostlivosti o pleť najmenej dve hlavné úlohy. Prvá je, že doplňujú a zároveň zabraňujú úniku nahromadenej vlhkosti z pleti.
Druhá je, že posilňujú, prípadne “opravujú” vonkajšiu bariéru pokožky, doplňujú oleje. Toto robia napríklad ceramidy, niacinamidy (vitamín B3), skválan, panenské oleje použité v kréme, alebo aj dimethicone.

3. Vrstva odumretých buniek na pleti (ktoré jasné, že voľným okom nevidíme)

Ak odumreté bunky vytvoria na pleti súvislú vrstvu, výsledkom bude unavená, až sivo pôsobiaca pleť. Predstavte si, ako vyzerá napríklad nábytok s vysokým leskom s vrstvou prachu.

Riešenie je exfoliácia, čiže píling. Môžete sa rozhodnúť pre píling mechanický alebo chemický. Mechanický píling si vyberajte taký, ktorý je k pleti veľmi šetrný, ktorého abrazívne telieska sú napríklad voskové, vyrobené z jojobového oleja. (Na šetrný, prírodný a kvalitný môžete mrknúť na www.iloveme.sk) Určite sa vyhnite pílingu s kôstkovými mechanickými časticami.

Ak sa rozhodnete pre chemický píling, k dispozícii sú vám chemické pílingy s AHA, BHA a PHA kyselinami. Druh chemického pílingu si vyberajte podľa typu vašej pleti. Ak neviete, ktorý chemický píling je vhodný pre vašu pleť, inšpiráciu nájdete v mojom e Booku – Všetko čo chceš vedieť o pílingu AHA, BHA PHAS, a ako si vybrať.

Stačí, ak mi napíšete do komentára a ja vám pošlem eBook (zadarmo) na vašu e mailovú adresu.

V každom prípade, s pílingom to netreba preháňať. Ja si myslím, že píling by sa mal použiť 1-2x do týždňa. Záleží od stavu pleti.

4. Pleť poškodená UV lúčmi a znečisteným prostredím

Naša pokožka je denne vystavená UV žiareniu a znečistenému prostrediu. Musí sa vyrovnať s voľnými radikálmi a s oxidačným stresom. Ak sa jej to nedarí, výsledkom je unavená, mdlá pleť s predčasnými známkami starnutia.

Preto nezabúdajte na antioxidanty. Stavte napríklad na kvalitné stabilizované Céčko a na vitamín E a A, alebo aj resveratrol, alebo koenzým Q10.

5. Klesajúca, ochabujúca pokožka

Niekedy si to, že máme ochabnutú pleť ani hneď neuvedomíme, pretože v zrkadle sa vidíme každý deň. Vnímame možno len to, že pleť je nejaká unavená, že stráca plnosť a lesk. Toto sa stane najčastejšie vtedy, keď pleť stráca kolagén a elastín, čo je, žiaľ, prirodzený proces.

Vtedy je čas všímať si, či kozmetika obsahuje tvorbu a ochranu kolagénu podporujúce ingrediencie. Také sú napríklad vitamín C, kyselina hyalurónová, bakuchiol, retinol, niacinamidy.
Na pevnosť pokožky majú, samozrejme, vplyv aj peptidy a omega mastné kyseliny.

6. Nedostatočné alebo nesprávne čistenie pleti

Dlhodobé nedostatočné čistenie pleti si vyžiada svoju daň. Predstavte si, ako na pleti “sedia” zbytky olejov a pigmetov z kozmetických produktov, zbytky SPF, ale aj zbytky vlastného mazu a potu, alebo aj špina z vlasov, ktorá sa na pleť “nalepí” počas spánku z vankúša. Samozrejme, že výsledkom je unavene pôsobiaca pleť.

Pleť si čistite ráno a večer s výlučne šetrnou kozmetikou. Ráno stačí napríklad len voda a konjac špongia, ale večer si vyčistite pleť dvojfázovo s prípravkami na to určenými.
Ale nezabúdajte, prílišné čistenie takisto pleti neprospeje.

7. Unavené oči

Určite viete, že žiarivé oči rozjasnia celú tvár. Niekedy, ak máme pocit, že naša tvár pôsobí smutne a mdlo, na príčine môžu byť “len” oči pôsobiace unaveným dojmom. Kruhy pod očami, mierny opuch okolo očí, šedo pôsobiace okolie očí spravia s celkovým výrazom pleti svoje.

Vyskúšajte dobrú očnú masku s ingredienciami, ktoré prebudia očné okolie k životu. Napríklad masku s výťažkami z pagaštana konského, s kofeínom, alebo so sodium hyaluronate, zeleným čajom…..

8. Nevyvážená strava

Pleť takmer vždy odzrkadľuje životný štýl a stravu. Je fajn si niekedy dopriať ničnerobenie, nie príliš pre zdravie vhodné jedlo, pohár vína. Prečo nie? Len si ustrážme ako často. No a aj to nevhodné jedlo doplňme porciami zeleniny a ovocím, vodou a pohybom.

9. Nedostatok spánku

Slovné spojenie vyspať sa do krásy má svoje opodstatnenie. Pokožku počas spánku nič neruší, a preto sa môže sústrediť na opravu poškodeného, na relax a vlastný reštart. A na to potrebuje tých známych 7-8 hodín. A keď k tomu pridáte ešte správnu revitalizačnú večernú kozmetiku, ráno sa zobudíte s oddýchnutou a pevnejšou pleťou.

Unavená pleť môže byť opäť plná života, a často k tomu ani nepotrebuje drahé procedúry (ktoré samozrejme nie sú na škodu). Možno stačí len vyskúšať niečo nové, možno niečo pridať, či ubrať. A hlavne nečakať zázraky na počkanie a radšej chvíľku vydržať.

Je aj vaša pleť niekedy unavená? Ako jej vtedy pomáhate? 

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

BEAUTYROOM

BEAUTYROOM