nedeľa, 28 apríla, 2024

UV žiarenie, UV lúče a ochrana pred nimi nielen na kúpaliskách a plážach

Keď si predstavíme ochranu pred UV lúčmi v spojení s SPF, často si v mysli vybavíme obraz slnečných kúpalísk, pláží a letných aktivít. Avšak nebezpečenstvo UV žiarenia je prítomné nielen počas slnečných dní strávených pri vode alebo vonku, ale aj v každodennom živote. Neviditeľné UV lúče (alebo UV žiarenie ) nie sú vôbec také nevinné ako si myslíme.   

Hoci aj keď UV žiarenie nie je LEN zlé, a určité množstvo lúčov je pre naše telo prospešné a nevyhnutné kvôli tvorbe vitamínu D, je lepšie mať na pamäti aj jeho odvrátenú stránku. Ultrafialové lúče majú totiž významný vplyv na predčasné starnutie pleti vrátane vrások, strate elasticity, pigmentácie, a žiaľ aj k zvýšenému riziku vzniku kožného rakovinového ochorenia.

O čom vám chcem ale vlastne napísať?

Zhruba pred dvoma týždňami som si spravila radosť a dopriala som si dovolenku na Sicílii. Konečne som navštívila moju kamarátku Marcelku Vániovú, skvelú a veľmi šikovnú ženu (ak vás zaujíma líčenie, štýl a farebná typológia, mrknite do jej skupiny Armocrostyle, google celkom slušne všetko prekladá).

Cestou na Sicíliu som v lietadle sedela pri okne. Nemám veľmi rada toto miesto, oveľa radšej sedím v uličke, ale tentokrát musím uznať, že výhľad pri pristávaní naozaj stál za to.

Nebojte sa, nebudem vám písať o mojej dovolenke, ale keď som sedela pri tom okne, tak mi napadlo, že sa vás opýtam, či viete, že aj v lietadle by sme sa mali chrániť pred UV lúčmi.

Vo vysokej nadmorskej výške sú UV lúče rozhodne oveľa silnejšie a plexisklové okno v lietadle “zablokuje” len ich časť. Do vnútra lietadla sa dostane dosť veľká dávka UVA lúčov. Najrozumnejšie je, počas letu, clonou zatvoriť okienko. To sa však počas celého letu nedá, preto nezabúdajte na ozaj kvalitný SPF, a ešte lepšie, keď si nejaký čas pred letom doprajete aj extra dávku vitamínu C a Astaxanthinu. A pri dlhších letoch sa nehanbite použiť gélovú masku pod oči.

Lietame skôr výnimočne (častejšie sa držíme pri zemi 🙂), tak si myslím, že bude fajn, ak pripomeniem ešte niekoľko faktov o UV lúčoch.

Keď je vonku pod mrakom, alebo ak chcete keď je zamračené, (meteorologický stav, keď je 90 až 100 percent oblohy pokryté mrakmi), logicky znamená menej UV lúčov.

Žiaľ, len o niečo málo menej, pretože mraky zablokujú len malé percento UV lúčov. Nechránená pokožka je vystavená riziku aj pod zatiahnutou oblohou. UV lúče poškodia pokožku aj cez mraky, a dokonca vraj, podľa odborníkov, keď je polojasno ešte viac, ako keď je úplne jasná obloha (má to niečo spoločné s odrazom a uhlom lomu svetla).
Používanie SPF má teda zmysel aj vtedy, keď je pod mrakom. Hlavne keď sa chystáte na dlhší pobyt vonku.

Ako je to pri šoférovaní, alebo v práci v moderných presklených kanceláriach?

Je to podobné ako pri letoch, s tým, že okienka v lietadle sú vyrobené z plexiskla a okná ofisov na budovách, či okná v aute sú vyrobené zo skla. Hoci sklo dokáže zablokovať UVB lúče, myslite na to, že stále sú to ešte UVA lúče. Obyčajné hladké sklo prepustí zhruba 74 percent UVA lúčov.
Mimochodom, ak sa chystáte šoférovať, nezabúdajte na ruky. Tie pri šoférovaní UV lúče poškodia najviac. A ruky (spolu s kolenami) vedia kruto prezradiť vek. 😣

Na záver už vám len oživím v pamäti rozdiel medzi UVA a UVB lúčmi.

UVA lúče sú lúče s dlhou vlnovou dĺžku

  • Až 95% UVA lúčov sa dostane cez ozónovú vrstvu a dopadnú na zem, čiže potenciálne na našu pokožku.
  • Dokážu preniknúť hlbšie do pokožky, čím poškodzujú, alebo prinajmenšom ovplyvňujú nielen bunky kože na povrchu, ale aj hlbšie v pokožke.
  • Sú zodpovedné za predčasné starnutie pleti a vrásky.
  • UVA lúče spôsobujú opálenie, niekedy až spálenie. Sú hlavným typom svetla, ktoré využívajú solária.
  • Dokážu preniknúť oblakmi a časť z nich aj sklom.

UVB lúče sú lúče so strednou vlnovou dĺžkou

  • To, že majú kratšiu vlnovú dĺžku znamená, že majú dosah “len” na epidermu (vonkajšia vrstva kože).
  • UVB lúče sú vo veľkej miere absorbované ozónom, ale stále ich na zem dopadne približne 5%.
  • UVB lúče sú zodpovedné za spálenie pokožky, prispievajú k predčasnému starnutiu pokožky a rakovine kože.
  • Účinky UVB lúčov sa dostavujú niekoľko hodín po slnení alebo vystavení pokožky slnku.
  • UVB lúče nepreniknú cez sklo.

Rozdiely medzi UVA a UVB si môžete ľahko si zapamätať podľa toho, že UVA má na konci “A” čo vám v mysli môže reprezentovať Aging – starnutie, a UVB s “B” na konci si môžete zapamätať podľa anglického Burns – spálenie.

No a ešte sú tu aj UVC lúče, ktoré majú z tých troch lúčov najkratšiu vlnovú dĺžku, ale tých sa našťastie obávať nemusíme, pretože tie sa nedostanú cez “filter” atmosféry.

Dozvedeli ste sa niečo nové? Prekvapilo vás niečo? Dajte mi vedieť. ….a prajem vám bezpečné užívanie si letných dní.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE