Thursday, June 20, 2024

Viete čo je púdrové obočie?

Rozhovor s expertkou na permanentný make up Evou Hewitt.

Pred časom som mala možnosť osobne sa zoznámiť s Evou Hewitt, veľmi šikovnou eye brow artistkou, ktorú okrem úpravy obočia nadchol permanentný a semipermanentný makeup. Evka je veľmi talentovaná a má neuveriteľne “dobré oko” pre symetriu a prirodzenosť. Ja som sa s ňou rozprávala som na tému púdrové obočie.  

Evkina úprava obočia pomocou púdrovej techniky, ma nesmierne zaujala, pretože už konečne by som rada aj ja, aspoň na čas, dala zbohom každodennému maľovaniu a domaľovávaniu obočia. 

Videla som (na našich, už teraz spoločných známych) Evkinu prácu “naživo”, a zatúžila som aj ja mať krásne rovnomerne vyplnené, obočie, ktoré bude vyzerať naozaj prirodzene. Čo-to som si o technike púdrového obočia prečítala, (zaujímala ma hlavne časť, kde sa písalo, či to bolí 🙂 a ako dlho to vydrží), a dohodla som si s Evkou termín. 

Samozrejme, že mi hneď napadlo, že ju môžem aj trošku vyspovedať a položiť jej otázky, ktoré by vás mohli zaujímať. Eva súhlasila, tak nech sa páči, tu je rozhovor, v ktorom sa dozviete čo je to technika púdrového obočia, ako prebieha, či sa treba pripraviť na bolesť ako pri tetovaní, ako dlho powder brow vydrží…… 

Evka, asi by sme na začiatok mohli čitateľkám vysvetliť, čo je púdrové obočie? Je to nová microblading technika, alebo je to niečo úplne iné? 

Púdrové obočie a microblading sú dve odlišné techniky takzvaného trvalého líčenia obočia. Vysvetlím najprv, čo je to microblading. 

Microblading je metóda, pri ktorej sa do pokožky obočia ručne, pomocou špeciálnej žiletky ako keby zarezávajú jemné ryhy pigmentu. Ryhy pigmentu imitujú (teda mali by imitovať) prirodzený rast chĺpkov.

Púdrové obočie využíva techniku povrchového rozprašovania pigmentov do pokožky pomocou elektrického pera s malinkou ihlou, ktorá je dlhá len 2 mm. Nejde sa teda do hĺbky, ako je to pri microbladingu, a preto je táto metóda k pokožke oveľa šetrnejšia. Výhodou oproti microbladingu je to, že táto metóda nezanecháva žiadne jazvy. To je v skratke taký hlavný rozdiel.

Výsledný efekt je pri púdrovom obočí iný ako pri microbladingu. Technika púdrového obočia vytvára dojem púdrom jemne nalíčeného obočia. Čo znamená, že namiesto intenzívnejšie zvýrazneného obočia microbladingom, púdrová technika vytvorí mäkší a plne zaplnený, či vyplnený vzhľad obočia. Naviac, pre púdrové obočie je charakteristický obľúbený ombré efekt (plynulý prechod farieb od tmavšej k svetlejšej), vďaka čomu je celkový dojem tváre prirodzenejší.  

Už si nám v skratke vysvetlila techniku púdrového obočia. Môžeš nám ale povedať, ako taká procedúra vyzerá a ako dlho to trvá?

Pravdaže, veľmi rada. Naozaj to nie je tak, že zákazníčka príde, pohodlne sa usadí a začneme robiť. (smiech)

  • Pred samotnou procedúrou sa s klientkou pozorne porozprávam. Opýtam sa jej na preferencie, na to, čo sa jej páči, akú farbu obočia si predstavuje, aký tvar obočia by chcela mať. Niekedy si zákazníčka praje mať farbu a tvar obočia taký, o ktorom už dopredu viem, že nebude pre ňu nebude práve najvhodnejšie, alebo z rozhovoru vyplynie, že dáma má nerealistické očakávanie. Vtedy zákazníčku nenápadne usmerním a vysvetlím jej, čo by bolo vhodnejšie.
  • Potom načrtnem tvar obočia, ktorý mi klientka odsúhlasí. Ak sa spoločne zhodneme, tak pristúpim k ďalšiemu kroku.
  • Oblast obočia vydezinfikujem, začnem rozprašovať prvú vrstvu pigmentu, čo nie je bolestivé. Potom nanesiem anestetikum, ktoré začne pôsobiť, a klientka už nič necíti. 
  • Nasleduje fáza, v ktorej už prichádzam k samotnému rozprašovaniu a rozotieraniu pigmentov do pokožky. A to je v podstate všetko.
  • Po dokončení aplikácie pigmentov dám klientke inštrukcie ako sa o obočie, hlavne prvé dni, starať. Dám jej ešte krém, ktorý sa používa od tretieho dňa po aplikácii. No a dohodneme si termín na ďalšie stretnutie, ktoré je naozaj veľmi dôležité. Druhé stretnutie zvyčajne býva po 6-8 týždňoch.   
  • Čo sa týka času, tak prvé sedenie u mňa trvá približne 3 hodiny. Asi hodinu trvá nákres a následne hodinku a pol až dve samotná práca. 

Druhé stretnutie trvá už len takú hodinu, maximálne hodinu a pol.

 Povedala si, že druhé sedenie je veľmi dôležité. Čo sa deje na druhom sedení? 

Po tých 6 až 8 týždňoch je už obočie úplne zahojené, a to je ten správny čas na to, aby som obočie mohla skontrolovať, a ak treba aj skorigovať. Niekedy sa totiž môže stať, že obočie sa “vyhojí” niekde tmavšie, niekde svetlejšie, niekde sa pigment udrží presne tak, ako treba, niekde menej. Ak je to potrebné, tak ja práve na tomto “touch up” sedení ešte dopĺňam a upravujem chýbajúci pigment. 

Zároveň na druhom sedení majú dámy možnosť rozhodnúť sa, či im intenzita obočia vyhovuje, alebo by privítali obočie tmavšie. Ak sa rozhodnú pre intenzívnejšiu farbu, tak im hneď, na tomto sedení, farbu zvýrazním. Zintenzívniť farba sa dá vždy, opačne to ale nefunguje. (smiech)  

Podľa čoho vyberáš farbu obočia?

Vždy sa snažím zachovávať prirodzenú farebnosť zákazníčky. Farbu vyberám podľa farby chĺpkov obočia, podľa farby a tónu pleti, rešpektujem podtón pleti. A podľa toho vlastne vyberiem farbu. Dávam si záležať na tom, aby obočie nebolo veľmi tmavé a nepôsobilo na tvári tvrdo, ale aj naopak, aby nebolo veľmi bledé a nevýrazné. Vždy začínam s o málinko svetlejšou farbou, ktorú môžem na druhom sedení, ak si to zákazníčka želá, “stmaviť”. Ako som už povedala, zvýrazniť farbu môžem vždy, opačne to ale nejde. 

Ako dlho sa obočie hojí? 

Obočie sa hojí zhruba 2-3 týždne s tým, že prvé dni sa zdá, že obočie je dosť tmavé. Potom sa spravia na obočí chrasty, ktoré odpadnú tak do 14 dní. Počas týchto dní je veľmi dôležité obočie vôbec nenamáčať. Maximálne, ak je to potrebné, len veľmi zľahka ošetriť vlhkým tampónom. Tiež je dôležité, aby chrastičky opadli prirodzene. 

Proces hojenia nie je nejako strašný. Na celom hojení je asi najnepríjemnejší prvý deň, keď si klientka musí zhruba každé 2 hodiny obočie pretierať vlhkým vatovým tampónom. A na tretí deň sa do obočia vtiera hojivá mastička, ktorú dostane odo mňa.  Robí sa to kvôli tomu, aby tkanivový mok tuhol pomalšie a postupne. Zabráni sa tým vytvoreniu vytvoreniu hrubej chrasty. 

Na škále od jedna do desať, kde 1 je minimálne a 10 maximálne, čo by si povedala, ako veľmi je procedúra bolestivá?

Ťažko povedať. Bolesť je relatívna a závisí od citlivosti každej osoby. Každý má inú úroveň citlivosti. 

Vo všeobecnosti môžem bolesť opísať ako miernu, podobnú škrabaniu, či miernemu páleniu. Pred procedúrou používam anestetikum vo forme (gélu) krému. Aplikácia pigmentov pomocou tejto techniky je však menej bolestivá ako pri microbladingu. 

Môžu túto procedúru absolvovať aj ženy so senzitívnou pleťou? 

Áno, môžu, ale vždy na úvodnej konzultácii sa klientky pýtam na citlivosť a reakcie jej pokožky. To mi pomôže lepšie porozumieť jej pleti. 

Pred samotnou procedúrou vykonávam skúšku citlivosti na pigment (na lakťovej jamke), aby som zistila možné alergické reakcie, alebo nežiadúce účinky. 

Zároveň každá klientka dostane odo mňa zoznam inštrukcií, ako sa o pleť starať pred procedúrou, a čomu sa pred procedúrou vyhnúť. Napríklad pred procedúrou žiaden alkohol, aspirín, 3 hodiny pred ani žiadna káva, nedoporučujem ani orálne vitamín E…..

Vyrieši púdrová technika problém riedkeho obočia? Ako budú vyzerať miesta, kde chĺpky chýbajú, pretože už nenávratne vypadli? 

Určite. Opticky sa problém chýbajúcich chĺpkov dá vyriešiť. Táto technika perfektne vyrieši problém chýbajúcich chĺpkov a to tak, že prázdne miesta sa vyplnia pigmentom. Obočie pôsobí upravene a plnšie. Vlastne ono nepôsobí, ono je upravené 🙂 🙂

Opravuješ aj chyby, ktoré zákazníčky, čo sa týka obočia, nadobudli v minulosti?  

Áno. A stáva sa to celkom často. Nie vždy sa to však dá opraviť na 100 percent. 

Ako dlho obočie upravené púdrovou technikou vydrží?

Nedá sa to jednoznačne úplne presne povedať, ale je to niekde medzi jedným rokom a pol až dvoma rokmi, ale s tým, že zhruba po roku by klientka mala prísť na tzv. Color boost, čo je vlastne také oživenie pôvodnej farby. Farba pochopiteľne, hlavne na slnku, bledne. Najúčinnejšie je chrániť pred slniečkom aj obočie. Pigmenty mierne blednú aj vtedy, keď prídu do kontaktu napríklad s chemickým pílingom, alebo nejakou kozmetikou určenou na boj proti hyperpigmetácii. Takže špeciálnu kozmetiku na pleť určite áno, ale na púdrové obočie nie. 

No a to, ako dlho obočie vydrží, záleží aj od typu pokožky, a aj od životného štýlu klientky.

Môžu sa dámy rozhodnúť, že si dajú spraviť púdrové obočie v lete? 

V podstate áno, musia však dodržať kľudový režim obočia počas prvých 10 -14 tich dní. Na mysli mám to, že ženy by mali obmedziť priame slnko, a tiež by sa nemali kúpať v bazéne a tak ďalej. Jednoducho, dámy by si nemali naplánovať letnú dovolenku počas prvých dvoch týždňov po prvom sedení u mňa. Po odpadnutí chrastičiek je dovolenka, a všetko čo k tomu patrí, OK.  

To, že si profesionálna, trpezlivá, a že si veľmi milá som si prečítala na tvojej webovej stránke v referenciách a komentároch. Ale podľa teba, čo je taká tvoja značka? Čím sa líšiš od iných?

Ako vo všetkom, aj v technike púdrového obočia sú rôzne štýly prevedenia. Ja mám rada, a preferujem štýl, keď obočie pôsobí prirodzene, keď nevyzerá ako vytlačené alebo precízne namaľované. Na obočí nevytváram ostré, výrazné, rovné hrany. Naopak, ja obočie robím tak, aby horná línia obočia bola akoby “rozpitá”, tak, ako vyzerá prirodzené vlastné obočie.

Naučila som sa metódu, ktorá vytvára dojem vzdušného a rozpitého prirodzeného obočia.    

Tiež rada dodržiavam prirodzený oblúk obočia, nerada ho mením do tvaru, ktorý je síce populárny, ale na zákazníčke by vyzeral čudne. Ono aj keď sa obočie vytvaruje do niečoho nového, a ak to aj bude vyzerať super, treba počítať s tým, že chĺpky budú stále dorastať a obočie bude treba udržiavať a častejšie sa oň profesionálne postarať.   

Evka, ďakujem za čas a rozhovor, potvrdzujem môj termín u teba, a teším sa na ďalší rozhovor s tebou o permanentnom vyplnení farby pier.

 

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE