Saturday, May 18, 2024

Čo je micelárna voda, ako funguje, a prečo sa jej dnes už nemusíme báť

Micelárna voda, malý zázrak, ktorý viac ako pred desaťročím spôsobil v čistení pleti malú revolúciu, je skvelá pomocníčka, ktorá funguje na princípe obsahu povrchovo aktívnych látok. Povrchovo aktívne látky, o ktoré je micelárna voda obohatená, pomáhajú efektívne, ľahko a šetrne z pokožky odstrániť nečistoty bez silného trenia a bez použitia vody.

Možno by som mala začať tým, prečo sa micelárna voda volá micelárna, ale na to, aby príbeh micelárnej vody dával zmysel, začnem tým, čo sú to povrchovo aktívne látky – takzvané surfaktanty.

Všetky vieme, že s čistou vodou sa líčenie a make up nedá odstrániť, pretože make up (a všetko to, s čím sa líčime) obsahuje aj olejové zložky, na ktoré voda nestačí. A presne tak, ako na maku up, voda nestačí ani na všetky nečistoty, ktoré si počas dňa na pleť nazbierame. Nečistoty sú rôzne. Mastné, s ktorými si voda neporadí, ale aj “nemastné”, ktoré voda odstráni ľahko.

Práve kvôli mastnej a nemastnej (🙂) povahe nečistôt si pri čistení pleti k vode potrebujeme pridať aj nejaký olej, ktorý pomôže odstrániť “mastnú” nečistotu. Aj keď to znie nelogicky, olej (v našom prípade maz) sa odstraňuje olejom, a funguje to tak, že olejové molekuly na seba nadviažu jemu podobné molekuly mazu, vďaka čomu sa mastnota odstráni.

Na druhej strane, voda má odlišnú chemickú povahu a polaritu, preto si voda ľahko poradí s nečistotami, ktoré majú napríklad podobu solí (pot), poradí si s prachom a povrchovo aj s ľahkým makeupom.

Čo sú surfaktanty a čo má s nimi spoločné micelárna voda

Na kvalitné vyčistenie pleti potrebujeme vodu a olej. Olej a voda sa však prirodzene nespoja. Na to, aby to bolo možné, sa využívajú surfaktanty, čiže látky, ktoré spájajú olej a vodu do jedného celku. Surfaktanty majú hydrofilnú (vodu priťahujúcu) hlavu, ktorá na seba naväzuje vodu. Oproti hlave majú surfaktanty chvost, ktorý je lipofilný (so schopnosťou zlúčiť sa s tukmi), a ten lipofilný chvost na seba naväzuje (a rozpúšťa) olej.
A to je tajomstvo spojenia nespojiteľného.

Vráťme sa k micelárnej vode

Micelárna voda je navrhnutá tak, aby pomocou surfaktantov vznikli zoskupenia molekúl, ktoré sa nazývajú micely. Micely si zjednodušene predstavte ako guličky vody, v ktorej vnútri je, vďaka surfaktantom, skrytý olej.
Preto pomocou micelárnej vody, ktorá obsahuje micely, je možné odstrániť nečistoty s mastnou a nemastou podstatou.

Kde sa vzala po počiatočnom boome nedôvera voči micerálkam, a prečo sa niekedy doporučovalo (doporučuje), že micelárna voda sa má  oplachovať.

Micelárna voda sa stala hneď na začiatku, po uvedení na trh, veľmi populárnym produktom. Zjednodušovala (a zjednodušuje) čistenie pleti, a čo bolo a je úžasné, vyriešila aj problém citlivej pleti, ktorá nereaguje dobre na vodu (áno, aj to je možné), a vyriešila aj problém citlivej pleti, ktorá neznáša mechanické trenie….

Avšak niektoré ženy si všimli, že po čase používania micelárky sa pleť stávala suchšou a citlivejšou, hlavne na vonkajšie podnety. Na vine bolo používanie nešetrných surfaktantov, ktoré na seba nešetrne naviazali z pleti všetok maz. Micelárka pleť vyčistila doslova dočista. Dnes sa, našťastie, niektoré látky už nesmú v kozmetike používať, a ak áno, tak len v kontrolovanom obmedzenom percentuálnom množstve. A to znamená, že micelárna voda by mala byť dnes, ak sa dodržia všetky pravidlá, bezpečná.

Ako je to s tým oplachovaním?

Micely, ktorých podstatou sú povrchovo aktívne látky – surfaktanty, fungujú ako magnet, ktorý k sebe priťahuje (aj) olej. A to vrátane mazu, ktorý zdravá pleť potrebuje.
Pri čistení pleti nie všetky micely ostávajú na vatovom tampóne, a nie všetky spolu s nečistotami putujú do koša. Niektoré micely ostanú “sedieť” na pokožke a stále robia svoju prácu – priťahujú oleje. No a tie nešetrné surfaktanty, ktoré som už spomínala, naozaj neboli prieberčivé a priťahovali všetky, aj tie “dobré”, pre pleť potrebné oleje.

Dnes výrobcovia vyrábajú (mali by vyrábať) micelárnu vodu s použitím šetrných, neagresívnych povrchovo aktívnych látok. Stáva sa už samozrejmosťou, že na obale micelárnej vody si prečítate, že micelárnu vodu už nie je nutné následne oplachovať. Čo je znamenie, že do formuly micelárnej vody sú zakomponované šetrné, neagresívne ingrediencie.

Niečo na tom bude. Nemyslím si, že by si firmy, preslávené hlavne produkciou micelárnej vody, ako napríklad Bioderma, mohli dovoliť len tak ľahko tvrdiť, že používanie micelárky je bezpečné aj bez oplachovania, ak by to nebola pravda.

Ale ja si myslím, teda prikláňam sa k názoru niektorých odborníkov, že aj keď je micelárka bezpečná a pleť nemá problém s vodou, a je to možné, tak je lepšie micelárku opláchnuť. (Hlavne ak jej zloženie nie je jasné, pretože môže obsahovať alkohol, farbivá alebo aj parfémy.) Ale to som ja…..

Na druhej strane zase, dnes sú už micelárky obohatené o kvalitné a celkom vzácne ingrediencie, ako sú bylinné extrakty, antioxidanty, či iné aktívne látky, a tie by bola škoda ich okamžite po použití spláchnuť do umývadla.

Neexistuje jednoznačná odpoveď. To, ako sa rozhodnete, či micelárku používať alebo nie, či ju opláchnuť alebo nie, je na vás. Nakoniec, len vy viete najviac o tom, ako reaguje vaša pleť,a čo si môžete dovoliť.

Takže aby som to zhrnula

Micelárna voda dokáže ľahko čistiť pleť, pretože obsahuje miniatúrne špeciáne zoskupenia molekúl, ktoré sa volajú micely. Tie mastné aj nemastné nečistoty odstraňujú tak, že ich na seba pritiahnu, a my ich následne spolu s micelárkou (na vatovom tampóne) vyhodíme.   

Micelárna voda je vhodná takmer pre každú pleť (samozrejme s ohľadom na ingrediencie) a dokáže odstrániť nečistoty, make up a takmer všetko, čo používame pri líčení. Nevie si poradiť s veľmi silným make upom, ani s vodeodolnými mascarami

Verím, že teraz, keď už poznáte tajomstvo micelárnej vody, sa budete vedieť jednoduchšie správne rozhodnúť, či micelárnu vodu používať alebo nie.

Ale aj tak. Zaujíma ma, čo si myslíte. Používate micelárku alebo nie. Oplachujete, alebo ju  nechávate tak? Dajte mi vedieť do komentárov.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE