Sunday, June 23, 2024

Antioxidanty v kozmetike, to nie sú len vitamíny. Vyskúšajte menej známy Resveratrol.

Viete, že si pokojne môžete dopriať horkú čokoládu, alebo aj pohár vína? Aj všade tam sú Antioxidanty.

Myslím, že dnes je už každému jasné, čo sú voľné radikály, a ako veľmi dokážu vyčerpať pokožku. Voľné radikály sú všade okolo nás a nedá sa im vyhnúť. UV lúče, toxíny, či znečistené ovzdušie sú zodpovené za poškodenie buniek, teda aj pleti. “Vďaka” voľným radikálom pokožka viditeľne predčasne starne, je náchylnejšia na vznik vrások, tmavých škvŕn, suchých fiačkov, produkcia kolagénu sa oslabuje. Tomuto všetkému dokážu celkom slušne zabrániť antioxidanty a jeden z nich je aj resveratrol. 

Je dokázané a známe, že antioxidanty sú najúčinnejšou zbraňou proti voľným radikálom. Antioxidant môže byť nejaká výživná látka (vitamín, minerál) alebo aj enzým (bielkovina).
Antioxidanty chránia bunky pred poškodením a majú jedinečnú schopnosť neutralizovať voľné radikály. Preto je správne, ak nechýbajú v žiadnej starostlivosti o pleť. Ani tej naozaj minimalistickej.

Najznámejšie antioxidanty v kozmetike sú hlavne vitamíny. Najčastejšie sa v súvislosti s ochranou pleti spomína účinné Céčko a E vitamín – vitamín krásy. Ale tých antioxidantov je oveľa viac. A určite stojí za to vyskúšať a dopriať si aj niečo iné. Napríklad menej známy resveratrol, o ktorom vám dnes niečo napíšem.

Čo je resveratrol

Resveratrol je superantioxidant, ktorý sa v prirodzenej forme vyskytuje v bobuľovitom ovocí, hlavne v červenom hrozne a čučoriedkach (keď som písala vlani článok o antioxidantoch v daroch leta, tak som o resveratrole ešte veľa nevedela), v arašídoch, v horkej čokoláde a áno, aj v červenom víne. (milovníci červeného, nebuďte príliš nadšení,  aby ste chceli poskytnúť telu aspoň 40mg antioxidantu, museli by ste vypiť asi 3l vína)

Resveratrol si dokáže vynikajúco poradiť s voľnými radikálmi, a podľa štúdie Tulanskej University v New Orleans (Departmet of Dermatology) z roku 2014 resveratrol preukázateľne vylepší stav pleti, zvýši elasticitu pokožky a zminimalizuje vrásky už do 12 týždňov. A to je podľa mňa cekom slušný dôvod, prečo by sme to mohli skúsiť aj s menej bežným antioxidantom.

Čo resveratrol dokáže, ak ho zaradíte do starostlivosti o pleť

Pokožka bude oveľa lepšie pripravená na zvládanie stretov s UV lúčmi a znečisteným prostredím, lebo resveratrol posilní jej prirodzenú vonkajšiu bariéru.
Vplyvom vonkajšieho prostredie bude pokožka poškodená oveľa menej, pretože resveratrol má supervlastnosť deaktivovať deštrukčné vlastnosti voľných radikálov.
Na oxidačný a UV stres bude pokožka reagovať oveľa miernejšie, čo znamená, že sa zminimalizuje tvorba tmavých škvŕn a do istej miery aj vrások.
Resveratrol pomáha pokožke so začervenaniami a zápalmi, preto táto ingrediencia je zaujímavá aj pre dámy (pánov) s rosacea, ale aj s ekzémom.
A tak ako každý antioxidant, aj resveratol pokožku rozžiari a pomôže jej pôsobiť mladšie.

Ako resveratrol používať

Tak ako vitamín C, aj resveratrol je citlivý na svetlo, preto by mal byť vždy zabalený v nepriehľadnom obale, a určite má zmysel spotrebovať produkt do doby na to určenej.
Resveratrol je antioxidant, tak preto sa zdá, že najlepšie ho bude zaradiť do rannej starostlivosti o pleť, aby ju mohol chrániť počas celého dňa. Väčšina odborníkov však resveratrol doporučuje aplikovať práveže večer, aby sa naplno využila jeho schopnosť povzbudzovať tvorbu kolagénu, a tiež aby sa využili jeho regeneračné a hojivé účinky.
V každom prípade, ak sa rozhodnete antioxidant dopriať pleti ráno, nezabudnite na kvalitný SPF.
Resveratrol môžete pokojne párovať s ostatnými ingredienciami.
Resveratrol môžete bez obáv používať každý deň, je to v podstate upokojujúca ingrediencia.
Resveratrol nájdete v mnohých druhoch produktov (toner, krémy, séra…), ale najúčinnejší bude zrejme ak sa rozhodnete pre sérum. Princíp séra totiž spočíva na oveľa menších molekulách, ktoré dokážu preniknúť hlbšie do pokožky.

Ktoré kombinácie s resveratrolom sú najúčinnejšie

Kyselina Hyalurónová a Resveratrol. Ráno KH, večer Resveratrol, alebo oba naraz vo večernej starostlivosti. Kombinácia podporí hydratáciu a elasticitu pokožky.
Vitamín C a Resveratrol. Táto kombinácia výrazne podporí elasticitu a pružnosť a zjednotí tón pleti. Taktiež výrazne spomalí až pozastaví hyperpigmetnáciu. Céčko si doprajte ráno a večer roseveratrol. Ak chcete použiť obidva antioxidanty večer, tak v poradí najprv C potom Resveratrol.
Viatím E a Resveratrol. Táto kombinácia výrazne pomôže s hydratáciou a s regeneračnými procesmi pokožky. Najčastejšie sa používajú spoločne večer, ale aj v kombinácii ráno E a večer R.
Retinol a Resveratrol. Používanie týchto dvoch ingrediencií sa doporučuje večer v poradí resveratrol a potom retinol, a samozrejme, následne nočný krém. Používaním R R komba dosiahnete pevnejšiu pleť s menej viditeľnými vráskami, zosvetlenie hnedých škvŕn, vyrovnanie tónu pleti a odstránenie suchých fliačkov.

Resveratrol nájdete na trhu vo forme prášku, výživových doplnkov, výživových nápojoch a v kozmetike určenej pre starostlivosť o pleť.

Poznáte Resveratrol, alebo ste o ňom čítali prvý krát?

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE