štvrtok, 18 apríla, 2024

Korenie pre krásu a vitalitu. Spoznajte zázračné účinky korenia (nielen) na pleť.

Možno ani neviete, že to, čo máme doma bežne v kuchyni, sú cenné poklady, ktoré nám môžu pomôcť rozžiariť pleť a posilniť organizmus. Silné a liečivé korenie nielenže premení obyčajné jedlo na lahôdku s nádhernou arómou, ale postará sa aj o jasnú a zdravú pokožku. Prečítajte si o jednoduchom, prírodnom tajomstve korenia.

Škorica

Práve mám pred sebou kapučínko, tak mi napadlo, že ako prvú spomeniem škoricu.
Škorica nielenže chutí, ale má aj fantastické účinky na pleť.

 • Obsahuje mimoriadne veľké množstvo antioxidantov, ktoré sú prepotrebné v boji proti voľným radikálom.
 • O škorici je známe, že stimuluje prúdenie krvi, čo podporuje dostatočné prekrvenie pleti. Pekne prekrvená pleť je žiarivejšia a pôsobí mladšie a plnšie.
 • Škorica tiež pomáha bojovať proti baktériám, aj proti tým, ktoré sú zodpovedné za akné.

Dopriať telu škoricu je jednoduché. Stačí ak si ju nezabudnete primiešať do jogurtu, alebo do raňajkovej kaše. Ja škoricu pridávam napríklad aj do hokkaido polievky, alebo do paradajkovej omáčky, a niekedy ju prepašujem deťom na chlieb s medom, alebo ňou mierne posypem aj pečenú zeleninu. Nechcem tu propagovať mlsky (Vlastne prečo nie? Veď život si treba aj osladiť), ale ja jednoducho musím spomenúť aj škoricové osie hniezda. Tie mám veľmi rada.

Kurkuma

Kurkuma má naozaj nesmiernu silu, a pleť ju vyslovene miluje.

 • Kurkuma má antibakteriálne a antivírusové účinky, čo pomáha pleti predchádzať tvorbe vyrážok.
 • Má silné protizápalové účinky, ktoré pomáhajú v prípade potreby pleť rýchlo upokojiť.
 • A kurkuma, tak ako aj škorica, obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré zvládajú zdolávať oxidačný stres. Čo v preklade znamená, že bojujú proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné za predčasné starnutie pleti a za jej unavený výzor.

Kurkumu môžete pokojne pridávať do mnohých jedál, zeleninových alebo mäsitých a ak to s kurkumou nepreženiete, tak nikto z rodiny si to ani nevšimne.

Muškátový oriešok

Nenápadné korenie, na ktoré sa v našich kuchyniach dosť často zabúda. Čo je škoda, pretože jeho beauty benefity sú celkom pozoruhodné.

 • Muškátový oriešok sa presne tak ako škorica a kurkuma môže pochváliť s poriadnymi antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami, čo sa zíde vedieť dámam, ktoré trápia vyrážky.
 • Navyše toto korenie pomáha redukovať začervenania a opuchy. A to je zaujímavá informácia nielen pre dámy s pleťou so sklonmi k začervenaniu, ale aj pre dámy, ktoré trápia opuchnuté viečka.
 • Antioxidanty sú aj v muškátovom oriešku samozrejmosťou. Výnimočným ho robí schopnosť stimulovať rast nových zdravých buniek.

Muškátový oriešok môžete pridať napríklad do horúcej čokolády, mlieka, čaju, cereálií…. Môžete si ním okoreniť pečenú zeleninu. Výborne sa hodí na karfiol, či špenát, a môžete ho pridávať napríklad do jedál na indický spôsob.

Čítala som niekde, že ako “vedľajší účinok” muškátového orieška je to, že pôsobí ako afrodiziakum.Tu ale radšej spomeniem, že s muškátovým orieškom to netreba preháňať, pretože jeho nadmerná konzumácia, čo je podľa odborníkov okolo 10 tich gramov (jednorázovo), môže viesť k otrave, ktorá sa prejaví svrbením, nevoľnosťou, poklesom tlaku, agresivite výnimočne kóme. Menej ako pol lyžičky denne úplne stačí.

Fenikel

Ak máte senzitívnu pleť, fenikel by mal byť váš kamarát.

 • Fenikel efektívne pomáha zmierniť začervenania a upokojiť podráždenia pleti.
 • Navyše pomáha zmierniť škody, ktoré zavinilo slniečko.
 • Fenikel je tiež okrem iného prírodné antiseptikum (dezinfikuje), čo je perfektné pre mastnú a aknóznu pleť, pretože ako antiseptikum pomôže likvidovať špinu a baktérie spôsobujúce vyrážky.
 • Obsahuje vitamíny A,C a E ktoré pomáhajú s bojom proti vráskam a pigmentácii.

Feniklom si môžete obvzláštniť chuť rýb, pridať ho do rôznych zeleninových jedál. Často sa používa pri príprave rôznych čatní. Nenahraditeľný je v stredomorskej (najviac v talianskej), indickej, čínskej, ale aj vo francúzskej a nemeckej kuchyni. V našich končinách je populárny feniklový čaj.

Zázvor

Tento malý zázrak som si nechala na taký pomyselný koniec. Pomyselný preto, lebo ak by som mala spomenúť všetko korenie, vďaka ktorému je naše telo zdravšie a pleť krajšia, tak by vzniklo čítanie na niekoľko hodín.

Už po stáročia je overené, že zázvor si dokáže poradiť s mnohými neduhmi, preto vás určite neprekvapí, že toto korenie má tiež aj jedinečné beauty účinky.

 • Zázvor je mimoriadne bohatý na antioxidanty. Podľa odborných zdrojov zázvor ich obsahuje viac ako 40 druhov. Antioxidanty, ako som už písala, neutralizujú voľné radikály, ktoré sú zodpovedné za predčasné starnutie pleti. Myslím, že môžem smelo napísať, že zázvor je jeden z lídrov v antiagingu zvnútra.
 • Stojí za to spomenúť, že v kombinácii s kurkumou stimuluje produkciu kolagénu.
 • Zázvor povzbudzuje aj produkciu melanínu, čím pomáha minimalizovať intenzitu farby pigmentových škvŕn, a naopak, ten istý melanín dokáže podporiť zjednotenie farby jazvičiek, (ktoré sú po zahojení biele) s farbou pokožky. Stručne povedané, zázvor účinne tonizuje pleť.
 • Protizápalové účinky zázvoru sú na nezaplatenie ak pokožka musí bojovať proti vyrážkam, akné a začervenaniam.
 • Zázvor veľmi účinne podporuje cirkuláciu krvi, čo znamená, že vďaka krvi sa omladzujúci kyslík dostane všade tam kde má, vrátane pokožky na hlave. To znamená, že krv spolu s kyslíkom prinesie do pokožky hlavy aj vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Tie sa postarajú o pevnejšie a vyživené vlasy.

Zázvor môžete do jedál pridať v podobe už hotového korenia, ale lepšie je ho konzumovať čerstvý. Ja ho zvyknem do jedál nastrúhať, ale manžel má radšej, ak je nakrájaný na tenké kolieska. Výborne sa hodí aj do džemov, a zaujímavo obzvláštni ovocné šaláty. Deťom môžete zázvor prepašovať do domácich sušienok alebo koláčikov.
A ešte pre nás dospelých…. zázvorový likér chutí neskutočne dobre. (sem tam si ho s manželom cuckáme úplne bez výčitiek. Veď je to medicínka 😀)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE