HomeStarostlivosť o pleťOpaľovací krém / Všetko čo potrebujete vedieť o ochrane pred slniečkom a...

Opaľovací krém / Všetko čo potrebujete vedieť o ochrane pred slniečkom a SPF

Keď som si pripravovala materiály k tomuto článku, uvedomila som si, že keď si vyberám kozmetiku so SPF, alebo keď si vyberám opaľovací krém, robím, čo sa týka ingrediencií, najväčšie kompromisy ba až ústupky. A to aj napriek tomu, že viem, že existuje potenciálne riziko nepríjemných reakcií, ktoré môžu vyvolať niektoré ingrediencie bežne zastúpené v kozmetike, ktorá pomáha chrániť pleť pred ultrafialovým žiarením.

Ako všade, aj tu platí, že nič nie je čierne alebo biele. Každý z nás si vytvára vlastný názor, každý z nás má vlastný rozum a zodpovednosť, iné preferencie, štýl života a očakávania. A hlavne každý z nás má inú pokožku.

Nechcem nikomu vnucovať môj názor a ani nikoho presviedčať, kde je pravda v tejto kontroverznej téme. (Pravdupovediac to vlastne ani sama neviem.) Chcem len napísať niekoľko informácií, o ktorých si myslím je dobre vedieť.

Je jedno, či to bude krém, mlieko, olej, gél, spray (nazývajme ich jednoducho tak ako voľakedy – opaľovací krém), ktoré chránia pokožku pred UV lúčmi, tieto by sa mali stať samozrejmou výbavou každej kozmetickej taštičky.
Opaľovací krém by sme mali použiť prakticky vždy, keď plánujeme byť vonku. Nestačí keď si na UV ochranu spomenieme len keď ideme na dovolenku, k vode alebo na grilovačku. Produkty s UV ochranou by mali byť našimi kamošmi.

Myslím, že budete so mnou súhlasiť, že na to, aby sme si opaľovací krém ”zamilovali” a prirodzene po ňom siahali, musí mať príjemnú textúru a konzistenciu.
A zároveň prijateľné zloženie. Nájsť taký nie je práve najjednoduchšie, takže preto som v úvode spomínala kompromisy a ústupky.

Čo sa dozvieme z obalu na opaľovacom kréme

Najčastejšie najvýraznejšia informácia, ktorú nájdeme na prednej strane obalu oboznamuje s hodnotou SPF ochrany, ktorú krém poskytuje.

  • SPF – Sun Protection Factor / Ochranný faktor sa uvádza v spojitosti s UVB lúčmi, ktoré sú najväčšou príčinou spálenia pokožky.
  • Rozsah SPF informuje o tom, ako dlho môže byť pokožka vystavená slniečku bez poškodenia, teda kým sa nespáli, v porovnaní s pokožkou bez akejkoľvek ochrany. Podľa všeobecného vzorca to znamená hodnota SPF krát 10 minút.
    Čiže ak SPF je 30, tak bezpečný pobyt na slnku je 10 minút x 30 = 300 minút (čo je 5 hodín). Tento vzorec je však len orientačný, pretože je rozdiel byť vonku ráno o deviatej a ešte k tomu v marci, alebo byť vonku o druhej popoludní niekedy v júni.
  • Najbežnejší rozsah SPF je do 50. Ak má opaľovací krém rozsah vyšší ako 50, zvykne sa uvádzať ako 50+, ale môžeme sa stretnúť aj s označením 60, 70.

Niekedy na opaľovacom výrobku nájdete informáciu o ochrane pred UVA lúčmi.

  • Údaj o UVA informuje o tom, ako dlho pokožka by mala odolávať lúčom, kým začne “hnednúť”. V tomto prípade skôr ako nádherný, zdravý, rovnomerne opálený vzhľad pokožky mám na mysli nerovnomernú pigmentáciu pokožky. Čiže pigmetové škvrny, ktoré často nie sú len rozkošné pehy.
  • Veľmi často je informácia o ochrane pred UVA lúčoch označená len písmenami UVA bez ďalších znakov, a ak máte produkt z mimoeuropského trhu, môžete sa stretnúť s označením PA (Protection grade UVA), alebo PPD (persistent pigment darkening – ochrana pred pigmentáciou).
  • Rozsah UVA ochrany sa uvádza od jedného + plus, až po štyri ++++ plusky
    (jedna pluska (+) 2 – 4 PPD, dve (++) 4 – 8 PPD, tri (+++) 8 – 16 PPD, štyri (++++) viac ako 16 PPD).
    V praxi to znameniá, že výrobok s označením napríklad ++ chráni pokožku pred pigmentáciou až do 80 minút (10 minút krát 8 = 80).

Opäť aj tu platí, že výsledok je orientačný, pretože na vznik pigmentových škvŕn vplýva mnoho ďalších faktorov vrátane používania kozmetiky so správnou kombináciou aktívnych látok.

Občas na kozmetike nájdete informáciu Broad-spectrum

  • To znamená, že výrobok je širokospektrálny a chráni pokožku pred UVB a aj pred UVA lúčmi.

Kategórie opaľovacích krémov

Rozoznávame tri kategórie kozmetickej ochrany pred UV žiarením.

  • Anorganické, najčastejšie nazývané minerálne alebo fyzické.
    Obsahujú filtre zinc oxide (oxid zinočnatý) a titanium dioxide (oxid titaničitý), ktoré UV žiarenie z časti odrážajú a z časti absorbujú.
  • Organické, veľmi často nazývané chemické, alebo syntetické. Tie vo svojom zložení obsahujú všetky ostatné ingrediencie, okrem ingrediencií spomínaných vyššie. Také ingrediencie sa nazývajú aj filtre, ktoré UV žiarenie absorbujú, premenia na teplo a “deaktivujú”. Najbežnejšie ingrediencie v tomto type kozmetiky sú oxybenzone, octinoxate, octisalate a avobenzone, ale v skutočnosti je ich viac ako 30.
  • Hybridné, tie obsahujú aj organické a aj anorganické filtre.

(Ozaj, ak vám nedáva zmysel označenie “organické”, tak len upresím, že organické, v tomto prípade neoznačuje bio farmárčenie ani bio výrobu, ale vyjadruje označenie skupiny prvkov, ktoré patria do organickej/uhlíkovej kategórie. Možno si pamätáte zo školy organickú/uhlíkovú chémiu vs anorganickú.)

Všetky tri typy opaľovacích krémov majú svoje výhody a nevýhody.

Minerálny opaľovací krém

Najväčšou výhodou minerálnych opaľovacích krémov je, že sú k pokožke šetrné, veľmi málo dráždivé, takže je málo pravdepodobné, že vyvolajú neželanú reakciu. Preto sa doporučujú hlavne pre deti, pre ľudí so senzitívnou pokožkou, budúce mamičky. Po tejto opaľovacej kozmetike siahnu aj tí, ktorí preferujú non toxic životný štýl.

Ďalšou výhodou je, že pleť chránia širokospektrálne, teda aj pred UVB a aj pred UVA lúčmi. Je však dobré si uvedomiť, že širokospektálny rozsah ochrany nie je to isté, čo sila ochrany.

Nevýhodou  je, že minerálne opalovacie krémy majú tuhú textúru, sú väčšinou mastnejšie, tažko sa rozotierajú, a že zanechávajú biely povlak na pokožke (mne biely povlak na mojom dieťati rozhodne neprekáža, ale na sebe samej už áno 😉 ).

Oxid zinočnatý a titaničitý sú nerozpustné minerály, čo znamená, že sa nerozpustia, a že sa môžu  usadiť na dne obalu. Minerálne filtre majú tiež tendenciu sa po čase na pokožke zhlukovať, a to vďaka potu, gravitácii, či dotykov.

Dobrá správa pre priaznovcov minerálnych opaľovacích krémov je, že v súčasnosti trh ponúka ich  “vylepšené” verzie, ktoré sa rozotierajú pohodlnejšie. Ak preferujete anorganickú, čiže minerálnu ochranu pred slniečkom, popozerajte si ponuku napríklad AVÉNE, MADARA, alebo SUPERGOOP, HELIOCARE (dávajte ale pozor, ponúkajú oba typy produktov aj minerálne aj chemické). A ak vám neprekáža nepohodlnejšie rozotieranie, skúste napríklad BADGER, ALBA BOTANICA, WOODEN SPOON ….

Bežný (organický) opaľovací krém

Výhodou je vyššia ochrana hlavne pred UVA lúčmi. Majú väčšiu stabilitu, na pokožke vydržia dlhšie a sú odolnejšie pred napríklad náhodným zotretím rukou, či pri obliekaní. Mnohé z nich sú rezistentné voči vode.
Z bežného spotrebiteľského hľadiska ich najväčšou výhodou je elegantná, príjemná textúra, ktorá sa ľahko rozotiera.

Odvrátenou stranou týchto opaľovacích krémov je, že môžu spôsobiť alergickú reakciu, špeciálne u detí (píšem môžu, nie že vyvolajú!).

Niektoré chemické filtre chránia pred UVB lúčmi, niektoré absorbujú UVA, niektoré si poradia s oboma, no väčšinou potrebujú k sebe ešte pomocníkov, vďaka ktorým sa stávajú stabilnými. Preto v zozname ingrediencií nájdete mix filtrov často spolu s ingredienciami s dosť desivo znejúcimi názvami.

Hybridný opaľovací krém

Tieto opaľovacie krémy majú niečo z oboch predchádzajúcich typov. Obsahujú organické aj anorganické filtre. Minimalizujú nevýhody oboch typov a zároveň maximalizujú ich potenciál. Zatiaľ nezvyknú byť nejako špeciálne označené, ale spoznáte ich tak, že v zozname ingrediencií nájdete napríklad filtre BEMT, octinoxate alebo octocrylene spolu so zinc oxide a titanium dioxide. Takúto kombináciu má napríklad opaľovacie mlieko ANESSA PERFECT UV SUNSCREEN značka SHISEIDO.

Ktoré UV filtre môžu najčastejšie vyvolať alergickú reakciu

Vo všeobecnosti pokožka UV filtre celkom dobre toleruje, ale tí, ktorí majú senzitívnu pokožku, by sa mali vyhnúť hlavne produktom s oxybenzone a octocrylene. Alergickú reakciu však môže vyvolať aj obyčajná parfémová ingrediencia.

Kedy si naniesť SPF a ako dlho počkať, kým sa začneme líčiť.

SPF má byť posledným krokom v dennom ošetrení pleti. (Mrknite na článok, v akom poradí kombinovať kozmetiku – krok 9 ). To znamená, že má sa aplikovať až po použití všetkého, čím si ošetrujete pleť.
Následne nechajte SPF absorbovať do pokožky, čo bežne trvá zhruba 3-5 minút a môžete začať s líčením, ak to máte v pláne. A po 15 tich minútach môžete pokojne vyraziť von. SPF je pripravené chrániť našu pokožku.

Je denný krém so SPF rovnako efektívny ako opaľovací?

Ak má váš obľúbený denný krém SPF najmenej 30, vyhrali ste. Pri bežnom pobyte vonku chráni pleť takmer tak efektívne, ako štandardný krém na opaľovanie. Plus krém zvyčajne obsahuje aj ďalšie aktívne látky ako antioxidanty a skin-repairing ingrediencie.

Stačí na tvár a krk používať make up so SPF?

Make up alebo primer so SPF má určite svoje výhody, ale na dôkladnú ochranu pleti nestačí. Najčastejšie má make up SPF 15, čo ako faktor môže niekedy stačiť, ale väčším problémom je to, že make up alebo primer si na pleť nanášame v tenučkej vrstve.
To isté platí aj o BB, CC krémoch alebo púdroch s ochranným faktorom.

A čo tak zamiešať do krému alebo make upu opaľovací krém?

Rozhodne tento nápad nie je najlepší. Je veľmi málo pravdepodobné, že v domácich podmienkach dokážete rovnomerne rozmiešať a spojiť krém, alebo make up s opaľovacím krémom. Výsledkom bude nerovnomerne chránená pleť. Predstavte si ementál 😉 ..….
Tento trik je skúšaný hlavne pri snahe uľahčiť si používanie minerálnych opaľovacích krémov, ktoré sa väčšinou, ako som už spomenula, samé o sebe tažko rozotierajú. (ináč skúšala som to aj ja :O  )

Čo robiť, keď si počas dňa potrebujeme opätovne naniesť SPF a sme nalíčené

Spomínaná situácia samozrejme môže nastať, a to aj napriek tomu, že taká 30-tka za bežných okolností (nie napríklad na pláži alebo zasneženom svahu) pleť ochráni zhruba do 5 hodín.
Vtedy si môžeme pomôcť so sprejom so SPF, ktorý je určený na aplikáciu na nalíčenú pleť.

Je viac druhov, a najčastejšie sú označené – Over Makeup UV protection. Sprej je potrebné pretrepať, zadržať dych a na dĺžku ruky nasprejovať na tvár. Hneď po tom odstúpiť, aby ste sa bezprostredne nenadýchli kvapôčiek aerosolu.
Môžete sa popozerať napríklad po GARNIER OVER MAKEUP SUPER UV PROTECTION MIST SPF 50, alebo BONDI SANDS SPF 50 FACE SUNSCREEN MIST – ten je dokonca bez parfémovej položky, vegan a cruelty free.
Náročnejšie dámy môžu vyskúšať HELIOCARE 360 INVISIBLE SPRAY alebo KATE SOMERVILLE UNCOMPLICATED SPF.

Ak sa vám spreje nepozdávajú, môžete vyskúšať aj iný spôsob obnovenia SPF na nalíčenu tvár. Pomocou labutienky (aplikátor na púder) si na povrch pleti jemne vtláčajte obľúbený ochranný krém alebo mlieko. Procedúra si vyžaduje trošku viac trpezlivosti a cviku, ale funguje.

Ako sa pripraviť na slniečko z vnútra

Určite nenapíšem žiadnu novinku, že rozumná strava bezpochyby dokáže ovplyvniť  “spoluprácu” pokožky so slniečkom. Takže ak chcete vašej pokožke pomôcť  v boji s UV lúčmi aj touto formou, do nákupného zoznamu si pridajte:

Paradajky, alebo ešte lepšie doma vyrobený paradajkový pretlak s olivovým olejom, sa považujú za výborný zdroj lykopénu, čo je antioxidant, ktorý významne chráni pokožku pred spálením (tak už vieme, prečo talianky majú krásnu pleť ).
Kto si ale nemôže dopriať paradajky, napríklad kvôli intolerancii, nech si určite do nákupného košíka pravidelne vloží vodový melón. Ten obsahuje dokonca viac lykopénov ako paradajky.

Maliny, černice, jahody, čučoriedky, čierne ríbezle, granátové jablko, hrozno sú zdrojom polyfenolov, ktoré tiež majú svoju zásluhu na ochrane pleti pred poškodením od slniečka, plus polyfenoly majú aj úžasné (čo sa slnkom poškodenej pokožky týka) regeneračné schopnosti.
Mimochodom, zelený čaj je tiež slušne nadupaný polyfenolmi.

Pomaranče, grapefruit a kiwi sú bohaté na vitamín C, ktorý chráni pred voľnými radikálmi.

Batáty, špenát, mrkva, marhule ale aj kel, sú vynikajúcim zdrojom betakaroténu, ktorý sa postará o zmiernenie začervenania pleti v súvislosti so slnením.

A mám aj jeden tip pre tých, ktorí chcú pokožke pomôcť v ochrane pred slniečkom pomocou výživových doplnkov. Ak ste to vy, popozerajte sa po výživovom doplnku Astaxanthin.
(V prirodzenej forme ho nájdeme v krevetách, losose a v rakoch – všetko, čoho máme na Slovensku veľmi málo, teda skôr nemáme.)
Astaxanthin patrí do skupiny karotenoidov a považuje sa, okrem iného, za akúsi ochranu pred slnkom zvnútra. Myslite však na to, že s užívaním je nutné začať už skoro na jar.

Aký opaľovací krém si vybrať?

Dobrá otázka, ale nedá sa na ňu jednoznačne a ani všeobecne odpovedať. Rozhodnúť sa vám môže pomôcť, ak sa zamyslíte či:

Potrebujete nový opaľovací krém, pretože sa chystáte na dovolenku? Kde budete dovolenkovať? (Iné je v Karibiku a iné je to v horách alebo doma.) Budete sa kúpať, alebo predpokladáte nadmerné potenie?
Chcete si zadovážiť nový opaľovací krém na bežné denné použitie? Ste počas kritických hodín, čo sa intenzity slnka týka, väčšinou v práci v kancelárii alebo v teréne? Ako rýchlo sa môže vaša pokožka spáliť? Má váš denný krém vo formule SPF? Potrebujete opaľovací krém len na ramená, nohy? Máte pokožku senzitívnu alebo tolerujete filtre v bežných krémoch bez problémov? Aká textúra je vám príjemnejšia? Gél, suchý olej, alebo radšej lotion, alebo klasický krém. Bude vám vyhovovať minerálny alebo bežný?

Opaľovací krém má byť niečo, čo budete mať radi, čo v žiadnom prípade nebude vyvolávať pupencové, svrbiace alebo iné reakcie, a niečo čo sa zmestí do rozpočtu (lacný krém neznamená nutne zlý krém!).

Opaľovací krém pochopiteľne nie je všetko, myslite na ochranu pokožky zvnútra a aj na fyzickú ochranu (tričko, klobúk, voľné šaty z vhodných materiálov, slnečné okuliare).

Na záver vám už len zaprajem krásne leto, zdravé opálenie a zároveň veľa vitamínu D a náhhernú pokožku.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

BEAUTYROOM

BEAUTYROOM