HomeStarostlivosť o pleťCircadian rhythm / Poznáte denný rytmus pleti?

Circadian rhythm / Poznáte denný rytmus pleti?

Všimli ste sa nikedy, že nechcený červený pupienok na pleti začne svrbieť, alebo svrbí o niečo viac, práve večer? Ja som si to všimla minulý týždeň, keď som sa chystala na narodeninovú párty. Už som bola namaľovaná, keď som zacítila, že ma začína svrbieť líce, čo bol znak, že ma do pol hodiny bude zdobiť červený fliačik. A aj tak bolo. (Nevadí, aspoň vám vďaka tomu môžem predstaviť Circadian rhythm, čiže denný rytmus pleti.)

Uvedomila som si, že to nie je prvýkrát, a zo srandy som zadala do googlu, prečo sa svrbiaci pupienok ohlási večer, nafúkne sa, a ráno je preč. A viete čo? Google mi to povedal! A ešte dodal, že večer svrbia viac aj štípance od komárov, a že popoludní sa pleť leskne najviac. A že je za tým denný rytmus pleti.

To ma zaujalo, pretože o mesačných, 28 až 40 dňových bunkových cykloch, trojmesačných cykloch pleti som vedela, ale nad denným som sa nikdy nezamýšľala. Tak som si niečo o tom prečítala. To, čo som sa dozvedela, v podstate nie je nič prevratné, ale aspoň som si potvrdila, alebo skôr “vedecky” zdôvodnila, prečo denná a večerná rutina je taká ako je.

Ako to myslím?

Naša pleť je múdra. Počas dňa sa správa inak ako ráno, večer alebo v noci, pretože vie, kedy sa potrebuje naštartovať, kedy sa potrebuje najviac chrániť, kedy regenerovať.

  • Ráno sa pleť pripravuje na to, že počas dňa sa bude pokúšať chrániť sa pred UV, pred voľnými radiklálmi a inými agresormi. Ráno teda pleti môžeme pomôcť tým, že ju zásobíme antioxidantami a pomôžeme jej aj s UV ochranou. Klasické a najznámejšie antioxidanty sú vitamín C, E, B, koenzým Q10… Tieto antioxidanty bežne obsahujú skoro všetky denné krémy.
  • Ráno je problematická pleť náchylnejšia na nepríjemné reakcie ako popoludní, preto ráno je dobré problematickú pleť podporiť produktami na jej upokojenie (ak je to potrebné, samozrejme).
  • Okolo obeda, pleť produkuje najviac kožného mazu, preto sa pleť v tomto čase najviac leskne.
  • Okolo 4 popoludní má pleť (podľa Neal’s Yard Remedies) naväčšiu schopnosť absorbovať aktívne látky, preto je to najlepší čas na aplikáciu masiek a účiných sér. (práve v čase, keď ľudia sú ešte v práci, alebo na ceste domov..)
  • Večer je pleť viac senzitívna, a keď sa musí vysporiadať s nejakým alergénom (môže to byť nejaká ingredienciou v make upe, ktorá jej počas dňa vôbec nevadí), tak vyprodukuje na obranu napríklad histamín. Histamín spôsobí, že vlásočnice, ktoré roznášajú krv sa zväčšia, a pokožka, ktorá obklopuje vlásočnicu opuchne a začne svrbieť.
  • Večer, medzi 8 a 9 je prirodzená teplota pleti najvyššia, póry sú najviac “otvorené” (už som písala, že póry sa v skutočnosti neotvárajú a ani nezatvárajú, pretože pór nie je sval), a preto je tento čas najlepší na večerné čistenie pleti.
  • V noci je schopnosť regenerácie pleti najintenzívnejšia, preto sa večer pred spaním dopručujú ingrediencie, ktoré majú regeneračné schopnosti a napríklad aj retinoidy, ktoré urýchľujú bunkovú výmenu.
  • V zase, okolo 2 hodiny ráno, pleť produkuje najmenej kožného mazu, a je najsuchšia, preto pleti večer pred spaním doprajte kvalitnú hydratáciu pleti plus hutnejšie krémy.

Samozrejme, nič nie je čierne a ani biele, každej pleti vyhovuje niečo iné, pleť sa správa v každom ročnom období inak, všetky máme svoju vlastnú rutinu a poznáme vlastnú pleť. Ale ak náhodou, niektorá dáma, si nie je nie je celkom istá, ako, a s čím v starostlivosti o pleť začať, tento post jej môže na úvod poslúžiť.

 

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

BEAUTYROOM

BEAUTYROOM