HomeStarostlivosť o pleťPotrebuje pleť ďalšiu UV ochranu, ak denný krém obsahuje SPF?

Potrebuje pleť ďalšiu UV ochranu, ak denný krém obsahuje SPF?

Potrebujem si na denný krém s obsahom SPF naniesť ešte ďalšiu vrstvu SPF?

Niekedy áno a niekedy nie. Niekedy si pleť pred UV lúčmi v pohode ochránime s denným krémom s obsahom SPF, ale niekedy, aby sme zabezpečili pokožke dostatočnú ochranu, potrebujeme ešte ďalšiu vrstvu SPF ka. Záleží to od viacerých faktorov.

Najprv, čo na to hovoria odborníci

📌 Mnoho expertov odporúča používať denný krém s obsahom SPF a následne aj samostatný produkt s UVA a UVB ochranou, aby sa zabezpečila optimálna ochrana pleti. Dôvodom je, že denný krém so SPF často nie je nanesený v dostatočnom množstve, čo nemusí zabezpečiť dostatočnú ochranu a účinnosť.

📌 Iný dôvod, prečo experti odporúčajú nanášanie SPF na denný krém s UV ochranou, je ten, že niektorí výrobcovia, žiaľ, môžu obchádzať určité pravidlá pri výrobe SPF krémov. Výroba opaľovacích krémov je regulovaná EMA (European Medicines Agency) a tieto regulácie vyžadujú dodržiavanie prísnych štandardov. Denný krém s SPF nemusí prechádzať takými prísnymi testami, pretože primárnou úlohou denného krému nie je ochrana pred UVA a UVB lúčmi, ale hydratácia, výživa, neutralizácia voľných radikálov, stimulácia produkcie kolagénu….ochrana pred uv žiarením je teda často len doplnkom.

📌 Na druhej strane, niektorí experti neodporúčajú kombinovať denný krém s SPF s ďalším náhodne zvoleným SPF ochranným, pretože niektoré denné krémy môžu obsahovať ingrediencie, ktoré sa nemusia znášať s aktívnymi zložkami ochranných (opaľovacích) krémov.

Podľa mňa je najlepšie používať zdravý rozum

  • Nanášajte si primerané množstvo denného krému. 
  • Ak neplánujete dlhší pobyt na slnku, ale idete len do obchodu alebo do práce, denný krém s UV ochranou bude väčšinou stačiť. 
  • Denný krém so SPF poskytne ochranu približne na 2-3 hodiny. Ak však budete športovať, potiť sa, alebo slnko je intenzívne, je vhodné naniesť si na denný krém s SPF ešte ďalší ochranný (ľudovo nazývaný opaľovací) krém. 
  • Ak máte problém s hyperpigmentáciou alebo rosaceou, rozhode sa oplatí zabezpečiť pleti dvojitou ochranou a to aj na krátky čas. 
  • Rovnako berte do úvahy, či pobyt vonku plánujete v jesenných dňoch alebo napríklad na lyžovačke, či v lete.  
  • Myslite aj na to, že denný krém napríklad s SPF 30 vás neochráni teoretických 300 minút (30×10=300), pretože pleti sa podvedome dotýkame a taktieť sa aj potíme. (hoci to potenie ani nemusí byť vždy vidno).

Takže ako to vlastne je?

  • Ak si to vyžaduje situácia, používajte oba produkty naraz, ale často si môžete vystačiť na určitý čas a v určitých situáciách len s jedným produktom. 
  • V prípade potreby si SPF aplikujte opätovne. Oplatí sa to. 
  • Nezabudnite sa pred slnkom chrániť aj klobúkom a kvalitnými slnečnými okuliarmi a nezabúdajte si večer od SPFka si precízne vyčistiť pleť.

Kedy nanášať (v akom poradí) SPF krém?

Postup (poradie) nanášania jednotlivých produktov je nasledovný: najprv vyčistenie pleti, potom tonizácia, sérum (ak používate), denný hydratačný krém a nakoniec SPF (alebo len hydratačný krém s SPFkom, prípadne oba), a potom make-up. A po určitom čase opätovné nanesenie SPF priamo na make-up. Samozrejeme, ak používate očný krém tak si ho naneste tak, ako ste zvyknutá a ak plánujete použiť píling, tak ten použite po tonizácii pleti

Na akom princípe fungujú denné krémy s obsahom SPF

Denné krémy s obsahom SPFka sú, dalo by sa povedať, hybridnými produktami. Musia obsahovať maličké molekuly, ktoré ľahko preniknú do hlbších vrstiev pokožky, aby pokožku hydratovali alebo vyživovali, a zároveň musia obsahovať ingrediencie, ktoré zabezpečia ochranu pred UV lúčmi. Molekuly týchto “ochranných” ingrediencií sú väčšie, pretože ich úlohou je zostať na povrchu pokožky a odrážať, absorbovať alebo neutralizovať UVA a UVB lúče.

Vyberajte si denné krémy s SPFkom od dôveryhodného výrobcu, pretože výroba krému, ktorý pleť ošetruje a zároveň chráni, nie je jednoduchá.

Súvisiace články: https://www.beautyroom.sk/vsetko-co-potrebujete-vediet-o-ochrane-pred-slnieckom/,

https://www.beautyroom.sk/uv-ziarenie-uv-luce-a-ochrana-pred-nimi-nielen-na-kupaliskach-a-plazach/

https://www.beautyroom.sk/kedy-si-vybrat-ocny-krem-s-spf-a-uv-ochranou-a-kedy-bez/

https://www.beautyroom.sk/co-su-to-volne-radikaly-oxidacny-stres-a-antioxidanty

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

BEAUTYROOM

BEAUTYROOM