štvrtok, 25 apríla, 2024

Penový cleanser alias pena na čistenie pleti. Ako je to s nimi?

Napriek tomu, že pena na čistenie pleti je skvelá, v posledných rokoch si vyslúžila zlú reputáciu, ktorej niekto verí a niekto nie. Ako to teda je? Pomáha pleti penový cleanser (čiže pena na čistenie pleti), alebo naopak, pokožke skôr škodí?

Pravda je niekde uprostred a opäť je to o ingredienciách.

To, či penový cleanser pleti viac uškodí ako pomôže, alebo naopak, záleží na dvoch hlavných veciach.

  • Na pH
  • Na type v cleanseri použitých povrchovo aktívnych látok – surfaktantov (s tým, že typ surfaktantov ovplyvňuje pH)

Ako funguje pena na čistenie pleti

Na to, aby penový cleanser vytvoril penu, sa potrebuje dostať do styku s vodou. Spravidla najprv sa penový cleanser zmieša v dlani s vodou (nie horúcou, ale vlažnou!!!), čím sa pomocou vody vytvorí pena. (Nepredstavujte si penový cleanser ako penu na holenie, ktorú vytlačíte zo spreja). Následne penu aplikuje na pleť. Pleť krúživými pohybmi jemne premasírujte. Pomocou vytvorenej peny sa z pleti odstránia nečistoty, maz a make up. „Použitú“ penu z pleti opláchnite, alebo sa odstráňte vlhkou micro handričkou, alebo jemnou špongiou.

Penové cleansery sú určené hlavne na čistenie mastnej pleti, ale v dnešnom modernom svete sú aj také, ktorých formula vyhovuje zmiešanej, normálnej alebo aj vystresovanej pokožke.

Ako sa pomocou peny odstránia nečistoty a make up?

Penové cleansery spolu s ingredienciami, ktoré pri styku vytvárajú penu obsahujú aj surfactanty (alebo mydlá), vďaka ktorým sa voda dokáže zmiešať s olejom. Surfaktanty si predstavte ako maličké červíky, ktoré majú hlavu, na ktorú na seba naviaže spolu s vodou nečistoty, ktoré sú rozpustné vo vode. Na druhom konci majú naše pomyselné červíky chvost, ktorý na seba naviaže, alebo k sebe pritiahne mastné nečistoty vrátane kožného mazu.

Jednoducho povedané, pomocou peny sa surfaktanty dostanú hlbšie do pórov pokožky, pritiahnú k sebe nečistotu, ktoré spolu s penou opláchnutím odstánime.

A práve surfaktatnty, pomocou ktorých sa pleť dokonale vyčistí môžu niekedy spôsobiť problém.

Niektoré surfaktanty nešetrne narúšajú ochrannú bariéry pokožky. Keď proces “vytiahnhutia” nečistôt z pleti nie je citlivý, tak ľahko môže spôsobiť nežiadúce a prílišné vysušenie pleti. To sa najprv prejaví pocitom stiahnutej a suchej pokožky, ale neskôr, pleť zareaguje zvýšenou produkciou mazu, pretože zdravá pleť maz potrebuje.

Na príčine sú spomínané nešetrné syntetické povrchovo aktívne látky, ktoré majú vysoké pH, a na ktoré sa oplatí si dávať pozor. Najčastejšie sú to

Sodium Lauryl Sulfate SLS – a ten pleť vysušuje naozaj mimoriadne
Sodium Laureth Sulfate SLES
Ammonium Laureth Sulfate ALS

Aký penový cleanser je teda vhodný?

Vhodné sú tie, ktoré majú vyrovnané pH. Je skôr vzácnosťou, keď výrobcovia uvedú na výrobku hodnotu pH, alebo aspoň označenie “vyrovnané pH”, preto sa radšej spoľahnite na kontrolu povrchovo aktívnych látok. Kontrolu vám uľahčí informácia na výrobku označená ako SLS free. Stále sa však stane, že SLS býva nahradené “šetrnejším” SLES, alebo ALS, preto si radšej prečítajte aspoň prvé drobné písmenká.

Surfaktanty, ktoré som spomínala, majú vysokú pH hodnotu, takmer takú akú majú bežné mydlá na ruky. Ak ich v INCI nenájdete, je to, aspoň na začiatok, hľadania vhodného penového cleansera, dobré znamenie.

Všímajte si, či produkt neobsahuje alkohol a parfémy vrátane esenciálnych olejov.

Ďalej si všímajte či cleanser obsahuje aj hydratačné ingrediencie, napríklad aloe vera, kyselinu hyalurónovú, glycerín. Upokojujúce ingrediencie, napríklad harmanček – bisabolol, nechtík – calendula, pokožku “opravujúce” ingrediencie napríklad ceramidy, alebo ingrediencie, ktorej “obnaženej” pokožke po čistení poskytnú ochranu – napríklad niacinamidy.

Čo hľadať, ak je problém aknózna pleť

Ak potrebujete ošetrovať aknóznu pleť, čo je takmer najčasteším dôvovodm k výberu cleansera na základe peny, tak si všímajte, či cleanser obsahuje benzoyl peroxide alebo kyselinu salyciovú – Saliciylic acid (BHA), alebo napríklad aj aktívne uhlie. A vždy je dobré, ak spolu s kyselinami alebo peroxidom sú do fľaštičky s cleanserom pribalené aj ošetrujúce ingrediencie, ktoré som spomenula vyššie. Ešte raz pripomeniem oblúkom sa vyhnite produktom, ktoré obsahujú alkohol a parfumy.

Používať alebo nepoužívať na čistenie pleti penový cleanser?

Je to na individuálnych preferenciách. Ja som penový cleanser, a to skutočne veľmi šetrný (od Medik8) vyskúšala, ale napriek tomu mi vôbec nevyhovoval. Ale aspoň som s ním potešila moju skvelú kamarátku, ktorej penové cleansery uľahčili starostlivosť o pleť.

Ako to máte vy? Používate penu na čistenie pleti, alebo nie?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE