Friday, June 21, 2024

Hydrolát, kvetová voda a charakteristika jednotlivých druhov

Hydrolát je (kvetová voda) voda, ktorá sa vyrába parnou destiláciou čerstvých kvetov, listov, ovocia, ale napríklad aj destiláciou kôry alebo koreňov rastlín. Najčastejšie sa využívajú v súvislosti so starostlivosťou o pokožku alebo v aromatrapii. Najbežnejšie sa stretávame s hydrolátmi, ktoré vznikajú ako vedľajši produkt pri výrobe esenciálnyh olejov.
Hydroláty a esenciálne oleje majú teda identické terapeutické látky, avšak v hydrolátoch sú tieto látky menej koncentrované. Hydrolátky sú teda vhodné na priame použitie, nevyžadujú riedenie a sú bezpečné aj pre detskú pokožku.

Hydroláty môžete využiť naprídklad ako toner, na fixáciu maku upu, na ukľudnenie alebo ošetrenie pokožky, pri výrobe DIY kozmetiky alebo parfémov, pri už spomínanej aromaterapii.

Hydroláty si zaslúžia našu pozornosť, zoznámte sa s nimi a používajte ich podľa potrieb. Len tak mimochodom, hydrolát (kvetová voda) je po anglicky Hydrosol, čo znamená hydro – voda a sol (solution) – riešenie.

GERANIUM HYDROLÁT (Pelargonium asperum)

Mimoriadne obľúbená kvetová voda vhodná pre všetky typy pleti vrátane senzitívnej. Tak ako všetky hydroláty aj tento má protizápalové a antibakteriálne účinky, no geranium najväčšej miere zmierňuje začervenania pleti zapríčineným rosacea alebo začervenaním pleti v období menopauzy.
Pokožku chráni pred stratou vlhkosti a to je jeden z dôvodov prečo sa často používa ako pleťové tonikum. Geranium je osobitne vhodné aj na čistenie pleti.

HAMAMEL HYDROLÁT (Hamamelis virginiana)

Medzi hydrolátmi je povžovaný za najsilnejší antioxidant s antibakteriálnymi a anti aging vlastnosťami a zároveň s najväčšími sťahujúcimi účinkami. Nie je vhodný pre každú pleť. Najviac vyhovuje mastnej a zmiešanej pleti, ale často po hamamele siahnu aj majiteľky suchej pleti kvôli jeho protizápalovým účinkom. Nedoporučuje sa požívať pri pleti so sklonom k začervenaniam. Na druhej strane však, hamamel si vie skvele poradiť s rozšírenými pórmi, čo je pridružený druhotný problém pleti s rosaceou, takže najlepšie je hamael opatrne vyskúšať. Naopak hamamel sa doporučuje ako doplnková starostlivosť pri liečbe pleti so psoriázou.
Hamamel hydrolát je považovaný za ideálnu náhradu pleťovej vody s obsahom alkoholu.

HARMANČEK HYDROLÁT (Chamomilla)

Hydrolát z harmančeka je vhodný pre veľmi citlivú a jemnú pokožku. Do dobrej formy dostane napríklad aj unavenú pokožku okolo očí alebo klimatizáciou či slniečkom alebo aj zhonom unavenú a vystresovanú pleť (pozor, harmanček nepatrí do očí, len na pokožku v ich okolí).
Harmančeková kvetová voda má utišujúce, upokojujúce, protizápalové a antibakteriálne účinky, poradí si s drobnými vyrážkami a napriklad aj so zapareninami na detskej pokožke, s drobnými odreninami. Pri dlhodobom používaní zmierňuje začervenania spôsobené rosaceou.

LEVANDUĽA HYDROLÁT (Lavandula angustifolia)

Levanduľová kvetová voda je vhodná pre všetky typy pleti. Okrem hydratácie, regenerácie či vyrovnávania pH pokožky pomáha upokojiť podráždenú pleť. Účinne pomáha redukovať začervenania a zápaly. Je jemný k detskej pokožke a vďaka schopností zmierňovať už spomenuté zápaly a podráždenia sa často používa na zaparenniny. S obľubou sa používa pred a po holení či depilácii. Využíva sa aj ako súčasť starostlivosti o pokožku po opaľovaní.

POMARANČ, HYDROLÁT Z POMARANČOVÝCH KVETOV (NEROLI) (Citrus aurantium amara)

Antibakteriálna kvetová voda so sťahujúcim účinkom vhodná pre mastnú, ale zároveň citlivú a jemnú pleť. Utíši podráždenú pokožku, redukuje zápaly a akné. Je vhodná na odstránenie potu z tváre po fyzickej aktivite, pretože neroli pokožku upokojuje, dezifikuje, vyrovnáva pH a “uzavriera” póry. Často sa kvôli dezinfekcii používa aj na chodidlá.
Neroli má svoje miesto aj v aromaterapii, hlavne pri terapiách s deťmi vrátane terapie detí s ADHD.

RUŽOVÁ VODA (Rosa damascena, Rosa alba)

Kvetová voda s hydratačnými, protizápalovými a regeneračnými účinkami. Pleť tonizuje, hydratuje, upokojuje a pomáha ju zachovávať hladkú a elastickú. Najvyhľadávanejšia je z ruže damaskej alebo z ruže biele.
Právom je označovaná ako “skin beautifier” – skrášlovač pleti. Je vhodná pre všetky typy pleti, no najviac ju ocení citlivá ale aj suchá či zrelá pleť. Má mierne sťahujúce účinky, optimalizuje produkciu kožného mazu a samozrejme tak ako všetky hydroláty vyrovnáva pH pokožky.

TEA TREE HYDROLÁT (Melaleuca alternifolia)

Tea tree olej je populárny pre jeho antibakteriálne, protizápalové a regeneračné účinky. A také isté účinky (ale v jemnejšej forme) má aj tea tree kvetová voda. Tea tree hydrolát môžete pokojne aplikovať aj na detskú pokožku, a použiť ho namiesto koncentorvaného tea tree oleja.
V beauty starostlivosti ju ako toner používajú hlavne tí ktorých pleť poznačilo akné, pretože okrem dezinfekcie a jemného čistenia tento hydrolát pokožku pomaly regeneruje. Výborne poslúži aj ako pomocník pri dezinfekcii chodidiel a nechtov na chodilách.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE