Sunday, June 23, 2024

Zdravie a krása zo semienok, alebo, aké zázraky dokážu slnečnicové semienka

Čo keby som ti povedala, že aj také malinké (nielen) slnečnicové semienka sa môžu stať jedným z tvojich kľúčov ku zdravšej a krajšej pleti?

Áno. Čítaš dobre.Taká drobnosť! Drobnosť s veľkým úžitokom pre pleť a vlasy.

Slnečnicové semená obsahujú všetko, čo má pleť rada. Obsahujú vitamíny a minerály, ktoré spoločne pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a chránia pokožku pred poškodením a dokonca ju opravujú.

A to ešte nie je všetko! Je toho oveľa viac. Slnečnicovým semienkam príroda dopriala skutočne veľmi veľa, a bola by škoda si na nich nepochutnať takmer denne. Veď si len predstavte, ak si semienka NEzabudnete pridať do jedla, pokožke ľahko pomôžete:

Bojovať proti predčasnému starnutiu

  • Slnečnicové semienka obsahujú vysoký podiel vitamínu E. Vitamín E je dôležitý antioxidant neutralizujúci voľné radikály a je potrebný aj pri podpore produkcie kolagénu a elastínu, vďaka čomu je pokožka pevnejšia a pružnejšia.
  • Selénium, prvok, ktorý slnečnicové semienka obsahujú v hojnom množstve, pomáhajú pokožke s “opravou” poškodených buniek.

Poradiť si so zápalmi a vyrážkami

  • V tukoch rozpustné antioxidanty sú pre pokožku dôležité pri zvládaní oxidačného stresu a pri podpore správneho fungovania jej vonkajšej bariéry. Správne fungujúca bariéra pokožky minimalizuje začervenania, zápaly a citlivosť.
  • Magnézium, na ktoré sa môžete spoľahnúť pri regulovaní hormonálnej nerovnováhy pomáha aj pri regulovaní produkcie kožného mazu.
  • So zápalmi pomôže aj vitamín B6, ktorý navyše je nápomocný aj pri syntetizácii kolagénu.

Udržať potrebnú hydratáciu a vlhkosť

  • A to vďaka mastným kyselinám a vitamínu B3 (niacín). Kyseliny a Béčko zabraňujú rýchlemu a nadmernému vyparovaniu sa vody z pokožky. Okrem toho, niacín upokojí vystresovanú pokožku, posilní ju a pomôže aj so začervenaniami.

Minimalizovať vzhľad vrások

  • Meď, tak ako selénium, tiež podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, zjemňuje vrásky a pomáha s v boji s oxiačným stresom. Okrem toho, meď urýchľuje hojenie poškodenej pokožky, pomáha s redukovaním zápalov a čo je výborné, tiež minimalizuje nežiadúcu pigmetáciu.

Pomôže s ochranou pred škodlivými UV lúčmi

  • O ochranu pred UV žiarením sa postará zinok, čo je ďalším ohromným benefitom, konzumácie slnečnicových semienok. Zinok navyše dokáže zvládnuť aj pomoc s vyrážkami a zápalmi.

Tak čo povieš na to? Dobre nie? Stanú sa semienka tvojim ďalším tromfom pre zdravú a krásnu pleť? Pridáš si semienka do šalátu, smoothie, krémovej polievky, alebo si ich len tak hodíš za hrsť do úsť?

(A aké množstvo slnečnicových semienok je tak akurát? Samotné alebo spolu s ostatnými, približne 1,5 až 2 lyžice denne. Asi tak koľko sa zmestí do hrste. Viac radšej nie)

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE