piatok, 26 apríla, 2024

Ako na suché a popraskané päty.

Suché a popraskané päty vedia celkom slušne pokaziť celkový dojem, ale s týmto sa často zvykneme zaoberať až niekedy pred letom, keď sa už nevieme dočkať kedy konečne prevetráme sandálky. Ja ale článok o suchých pätách prinášam už teraz v januári.

Neviem ako to vnímate vy, ale ja som odpozorovala, že skoro každá žena si na niečo potrpí. Teda ženy si potrpia, samozrejme, na mnoho vecí, potrpia si na to, aby dobre vyzerali, aby boli pekne oblečené, aby boli zladené…… atď. Momentálne mám ale skôr na mysli to, že každá žena si potrpí na niečo viac a na niečo menej. Niektorá si potrpí na obočie, niektorá na nalakované nechty, niektorá potrebuje mať náušnice, iná musí mať bezchybne namaľovanú linku, alebo výrazný rúž. Niektorá bez dobrého parfumu nevyjde z domu. Jednoducho, niečo musí byť dokonalé aj keby neviem čo, nad iným pokojne prižmúri oko.

Mňa napríklad nenalakované nechty vôbec nerozhádžu, ani ma neštve, keď si nestihnem precízne vytrhať obočie, a na parfém si spomeniem tak 3x za uhorský rok.
Ja si potrpím, asi tak ako mnohé ženy, na mascaru, rúž a lícenku, ale v lete, v lete si potrpím (a všímam si to aj na iných na ženách) na pekne upravené chodidlá. Potrpím si na nalakované nechty na nohách a hlavne na ošetrené päty. Predstavte si krásne šaty, nádherné sandálky na podpätku….veď to sa ani nedá bez pekne ošetrených piat.

Ja viem, že ešte je len január, ale ak túžime mať pekné päty, potrebujeme na ne myslieť hlavne teraz v zime.

V zime je (aj) pre chodidlá nepriateľom číslo jeden suchý vzduch. Suchý vzduch, ktorý je vonku aj dnu, “kradne” vlhkosť tak ako celej pokožke, tak aj pätám. Telo jednoducho potrebuje vodu a musí si ju zobrať odkiaľ vie. Naviac, päty sú prirodzene suchšie ako ostatná pokožka, preto je pokožka na pätách je náchylnejšia, hlavne v zime, na popraskanie. Ak k tomu ešte pridáme ponožky a teplú obuv, cez ktorú pokožka ťažšie dýcha a ťažšie prijíma aj to málo vlhka zo vzduchu, tak výsledkom sú tvrdé päty s niekoľkými vrstvami odumretých buniek, ktorých sa po čase zbavuje dosť ťažko.

Čo môžete pre svoje päty a nádherný pohľad na ne v sandálkach urobiť

  • Skráťte dĺžku horúcich kúpeľov. Ja viem, v zime je to o niečo ťažšie.
  • Používajte jemné mydlá. Tie agresívnejšie zbavia päty aj tej poslednej vlhkosti.
  • Vyberajte si správne sediacu obuv.
  • Snažte sa dlho nestáť na jednom mieste.
  • V zime si rozhodne obúvajte celú obuv a ponožky. Ja viem, že teraz si myslíte, že som asi trochu mimo, ale žijem v Anglicku a čudovali by ste sa, koľko ľudí si aj v zime obuje len flip-flopy a po dome behajú s bosími nohami. Je to síce zdravé, ale…
  • Doprajte nôžkam vlažnejší kúpeľ s epsonskou soľou, alebo napríklad aj s medom alebo cmarom. (Ja med radšej zjem…).
  • Spravte si jemný mechanický píling. Či už s pemzou alebo s krémami na to určenými. Mimochodom, ak používate pemzu, nezabudnite ju po použití veľmi dôkladne opláchnuť, aby sa z nej odstránili baktérie z odumretej kože.
  • Rozhodne si kožu neodstraňujte so skalpelom alebo so žiletkou. Rozumnejšie je objednať sa k pedikérke.
  • A teraz to najdôležitejšie – zvláčňujte, zvláčňujte, zvláčňujte. Investujte do dobrého balzamu alebo masti a naneste si ich každý deň. Ak sa dá, tak ráno, aj večer.
  • Nezabudnite ani na hydratáciu zvnútra, čo je v zime možno trošku problém, pretože nepociťujeme smäd tak, ako ho pociťujeme v lete.
  • Ak máte, využívajte doma zvlhčovač vzduchu. Tomu sa potešia nielen päty, ale aj celá pokožka. (a vaše kvietky tiež).
  • Doprajte si aspoň raz za čas profesionálnu starostlivosť a zverte chodidlá pedikérke.

Som si istá, že tieto všeobecné rady poznáte a možno preto sa vám príspevok zdá nemastný-neslaný.
Aby som príspevok spestrila, pridávam zopár tipov na kozmetiku (na ošetrenie nôh), ktorú používam ja.

Vyskúšala som už veľa balzamov a mastí ale najviac mi vyhovuje a je NAOZAJ super

  • Multi-Purpose JELLY Un-Petroleum. Má pekné zloženie, nie je to vazelína s parafínom. Hlavná ingrediencia je ricínový olej doplneý slnečnicovým olejom, ďalej obsahuje, samozrejme, včelí vosk, a syntetický vitamin E. Vyrába ho spoločnosť ALBA BOTANICA.
Multifunkčný balzam na telo bez použitia vazelíny od ALBA BOTANICA
Multifunkčný balzam bez použitia vazelíny vhodný aj na ošetrovanie chodidiel
  • Celkom účinné sú aj exfoliačné masky na nohy, ktoré sú vyrobené vo forme “sáčkových” ponožiek. Sú fajn, ale robia trošku “bordel”, pretože koža sa začne postupne odlupovať zhruba po 5 až 7 dňoch. Ale táto procedúra pomôže.
  • Skúšala som aj obyčajné (nie tie exfoliačné) masky na nohy, tie podľa mňa majú minimálny účinok, ale rozhodne je to lepšie ako nič. Mne trochu prekáža, tak ako aj pri tých exfoliačných, ten plastový ponožkový odpad.
  • Mám doma aj balzamy, napríklad FOOT BALM od NEYLS YARD REMEDIS, tiež celkom fajn zloženie.
  • A mám niečo aj z AVONU (dostala som), ale to zloženie je nie celkom podľa mojich predstáv a mám aj PETROLEUM JELLY balzam, čo je vazelína, bohužiaľ doplnená parfumom.

Čo sa týka cien, je jasné, že najdrahší je ten prvý prírodný a certifikovaný produkt, ale ani tie lacnejšie nie sú vyslovene zlé, a použivam ich. Nepáčia sa mi len produkty s dlhými, mne nič nehovoriacimi názvami, číslami a písmenkami (jeden taký doma mám).

Ani neviem, čo sa vás na záver opýtať. Či to, či a ako a s čím sa staráte o nôžky, alebo to, na čo si najviac potrpíte. Ani nejdem rozýšlať a rozhodovať sa. Napíšte a odpovedzte mi, na čo chcete.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE