Saturday, May 18, 2024

Gua Sha, staroveké umenie v modernom svete krásy

Gua sha, tisícročná liečebná technika z koreňov tradičnej čínskej medicíny, si opäť získava pozornosť vo svete krásy. Táto jedinečná forma terapie, založená na masáži, nevyužíva prsty a dlane, ale špeciálne vyhladené nástroje – gua sha kamene, na jemné stieranie pokožky.  

Podstatou Gua sha masáže je stimulovanie energetických dráh a podpora prietoku lymfy, čo pomáha telu vysporiadať sa s toxínmi, ktoré sú často príčinou zápalov alebo opuchov. Okrem toho, masáž podporuje mikrocirkuláciu krvi, čo zlepší prísun kyslíka a živín do pokožky.   

Gua Sha masáž sa využíva na celé telo, ale my sa zameráme na oblasť tváre a dekoltu

Masáž tváre a dekoltu technikou gua sha je o niečo jemnejšia a šetrnejšia, ako jej pôvodná tisícročia stará verzia. Tvár a dekolt sa masíruje jemnejšími, pomalými ťahmi a na pokožku sa vyvíja menší tlak. Avšak už aj jemné ťahy bez enormného tlaku dokážu uvoľniť svalové napätie, prekrviť pleť a po určitom čase aj spevniť kontúry tváre. 

Okrem uvoľnenia napätia gua sha masáž podporuje prietok lymfy, čo vedie k prirodzenej detoxikácii a zlepšeniu celkového vzhľadu pokožky. Myslím, že môžem povedať (vlastnými slovami, dúfam, že si nerozhnevám odborníkov), že gua sha pomáha udržať čistotu a zdravie pokožky pod jej povrchom. 

Gua sha, prečo s ňou začať ešte dnes? 

Lebo, ak gua sha budete pravidelne aplikovať, tak 

  • Zbadáte, že vaša pokožka je jasnejšia a žiarivejšia, lebo povzbudenie cirkulácie krvi zabezpečí posilnenie buniek živinami a kyslíkom. 
  • Už po krátkom čase budete mať pevnejšiu pleť, pretože masáž podporí tvorbu kolagénu.
  • Môžete sa spoľahnúť na to, že gua sha masáž pomôže zredukovať opuchy tváre alebo v okolí očí. 
  • Zmiernite intenzitu tmavých kruhov pod očami. Samozrejme, ak príčinou tmavých kruhov nie je genetika. 
  • Dokonca, gua sha masáž pomôže – v rámci realistických očakávaní – vymodelovať peknú bradu. (S tukom dvojitej brady si neporadí, ale s jej liftingom určite.) 
  • No a bonusom bude dôkladné “zapracovanie” skvelých zložiek olejov, alebo inej kozmetiky, ktorú pri masáži použijete. 

Oplatí sa teda kameň gua sha mať doma a v rámci chvíľky pre seba si spraviť aspoň minimasáž. Možno tak 3x do týždňa by mohlo stačiť (alebo aj denne 😉 🙃), ale záleží od typu a kondícii pleti. Masírujte aspoň niekoľko minút a uvidíte, že výsledky nedajú na seba dlho čakať. V každom prípade však začnite pomaly a s menším tlakom a pozorujte, ako vaša pleť na masáž reaguje.

Masáž “spárujte” s obľúbeným olejom – šípkový, jojobový, kadidlový….. , ktorý si aplikujte, tak ako vždy, na navlhčenú pleť. Ak vaša pleť oleje neznesie, použite obľúbené sérum, ktoré má dobré lubrikačné vlastnosti. 

A ako je to s tým kameňom? Ktorý si vybrať? 

Priznám sa, že na túto otázku veľmi neviem odpovedať. Niektorí ľudia veria na terapeutické a omladzovacie vlastnosti rôznych minerálov a kryštálov. A možno niečo na tom aj bude. Neviem. 

V každom prípade vyberať si môžete z rôznych farieb a tvarov gua sha kameňa. Môžete sa rozhodovať medzi zeleným jadeitovym alebo nefritovým kameňom, ružovým ruženínovým, fialovým ametystom, čiernym obsidiánom, bielym krištáľovým. A som si istá, že ich je oveľa viac. 

Tvary kameňov sú navrhované tak, aby sa dokonale prispôsobili špecifickým oblastiam a anatómii tváre. Najbežnejšie tvary kameňov sú v podobe akéhosi srdiečka, rybej  šupiny, v tvare polmesiaca, oválu, alebo hrebienka. 

Dôležité je, že aby ste kameň udržiavali čistý a najlepšie v chladničke. Samozrejme, že kameň sa nepokazí, ale chladivý efekt kameňa k masáži pridá pleti ďalšie benefity. 

Čo je však úplne najdôležitejšie je pravidelnosť používania a technika masáže. 

Ako správne masírovať pleť s gua sha kameňom

Keďže správna technika masáže s nástrojom gua sha vyžaduje špecifické zručnosti a presnosť, rozhodla som sa, že najlepšie bude, ak vám ako na to, pomocou videa, ukáže skutočná odborníčka. 

S radosťou vám preto predstavujem video od Evy Prokešovej, skúsenej lektorky tvárovej jogy, ktorá mi potvrdila, že aj pár minút denne práce s tvárou prinesie výsledky.  

Eva, lektorka tvárovej jógy, pripravila pre BeautyRoom niekoľkominútové video, v ktorom názorne ukazuje, ako si môžeme spraviť doma gua sha masáž tak, aby z nej pleť mala maximálny úžitok. Pre viac informácii a užitočných tipov Evku môžete sledovať na webe Eva Prokešová – lektorka obličejové jógy alebo sa môžete pridať k jej online komunite do fb skupiny faceyoga by eva.  

Možno ste sa dnes dozvedeli niečo nové, možno nie. Ale verím, že priložené Evkine video sa stane cenným pomocníkom vo vaších chvíľkach vyhradených pre krásu.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE